Jump to content

Huawei P20 Lite


aras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eureka...

 

Συνδέουμε το κινητό στο PC

Από το HiSuite ΣΤΟ PC επιλέγουμε "Επαν. Συστημ" . "Μετάβαση σε άλλη έκδοση" και... "Ενημ.Συστημ"

Και επιστρέφουμε στην αμέσως προηγούμενη επίσημη από αυτή που έχουμε.

Ούτε φλασαρίσματα ούτε φασαρία ;)

 

(Απαραίτητη προϋπόθεση για όλα είναι να έχουμε ενεργοποιημένο το USB Debugging)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για την ωρα βλέπω να πηγαίνει πολύ καλά η 9,οποτε πιστευω να μην χρειαστεί. Αλλά καλό θα είναι να το έχουμε στο μυαλό μας.
Link to comment
Share on other sites

Ωπα!!

Μόλις μου ήλθε κι άλλο update : 9.1.0.2 (Μέσω της κανονικής οδού)

Για ελέγξτε... Για ελέγξτε...

:yahoo:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Eureka...

 

Συνδέουμε το κινητό στο PC

Από το HiSuite ΣΤΟ PC επιλέγουμε "Επαν. Συστημ" . "Μετάβαση σε άλλη έκδοση" και... "Ενημ.Συστημ"

Και επιστρέφουμε στην αμέσως προηγούμενη επίσημη από αυτή που έχουμε.

Ούτε φλασαρίσματα ούτε φασαρία ;)

 

(Απαραίτητη προϋπόθεση για όλα είναι να έχουμε ενεργοποιημένο το USB Debugging)

 

Μία μικρή διόρθωση, το Hisuite δεν χρειάζεται το USB debugging αλλά το HDB από τις ρυθμίσεις ασφάλειας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες τώρα με την 9 μόνο καλά έχω να πω! Εμφάνιση πολύ καλύτερη έχω την εντύπωση πως έχει αλλάξει εντελώς και η κάμερα, νομίζω έχει βελτιωθεί στις νυχτερινές. Το καλύτερο για εμένα είναι ότι εξαλείφθηκε ότι lag είχε κυρίως στο ανοιγοκλεισειμο των data κ του wifi.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!!

 

Μόλις μου ήλθε κι άλλο update : 9.1.0.2 (Μέσω της κανονικής οδού)

 

Για ελέγξτε... Για ελέγξτε...

 

:yahoo:

 

 

 

Στο δικό μου τίποτα ακόμα. Πήρα την 9 και έμεινε εκεί!

Link to comment
Share on other sites

- Ανεβάζω screenshot με τη νέα version και δείτε και κάτι άλλο που παρατήρησα με τη 9:

Ποτέ δεν είχε καταφέρει να δείξει 100% με την 8.

- Αλλη μία χρήσιμη αλλαγή που παρατήρησα με το 9 είναι ότι όταν προσπαθούμε να μετακινηθούμε σε ένα κείμενο (πχ SMS ή Σημείωση) ή να κάνουμε επιλογή κάποιου κειμένου (πχ για copy) εμφανίζεται μεγεθυντικός φακός πάνω από το κείμενο αυτό.

 

0YhqXbE.jpg eHm0Bd0.jpg

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε και σε εμενα η 9.1 ...ηρθε μονη της η ειδοποιηση για αναβαθμιση και οχι απο το hicare...απο τις λιγες ωρες λειτουργιας δεν παρατηρησα κανενα κολλημα ή καθυστερησεις.Αλλαξε λιγο το μενου της καμερας με καποιες προσθηκες ..αν μας έδινε και "ΑΙ" θα ηταν ακομα καλυτερα :-)
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... Μετά την 9.1 τα προγράμματα ηχογράφησης κλήσεων ΔΕΝ καταγράφουν τις συνομιλίες...

Απ ότι διάβασα είναι από τα "features" της 9 :(

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

επισης ενω ειναι χαρακτηριστικό της 9 το στιγμιοτυπο οθονης με "χτυπημα" 2κλικ την οθονη σε εμας δεν λειτουργει και θελει τη παλια μεθοδο συρσιμο 3 δαχτυλων :mad:
Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε την λίστα με τους αποκλεισμενους αριθμούς; αντε πάλι από την αρχή με την 9...

Πας εκεί που είναι το μενού της βελτιστοποίησης κι επιλέγεις "Αποκλεισμός" (Δες την εικόνα που έχω βάλει 5 posts παραπάνω) ;)

 

Εναλλακτικά από το τηλέφωνο (εκεί που έχει το πληκτρολόγιο που κάνεις κλήσεις) επιλέγεις το μενού (τρεις τελείες πάνω δεξιά) και πατάς "Αποκλεισμός"

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,μετά την αναβάθμιση στην 9,παρατήρησα ότι όταν μου έρχεται μια ειδοποίηση σε viber,instagram κλπ δεν μου εμφανίζει το μήνυμα στην οθόνη κλειδωματος!γράφει ότι υπάρχει μια ειδοποίηση μόνο χωρίς να ξέρω ποιος μου έστειλε..για να δω πρέπει να μπω μέσα..να σημειώσω πως στις ρυθμίσεις έχω να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις και στις άδειες των εφαρμογών το έχω ενεργοποιημένο..!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,μετά την αναβάθμιση στην 9,παρατήρησα ότι όταν μου έρχεται μια ειδοποίηση σε viber,instagram κλπ δεν μου εμφανίζει το μήνυμα στην οθόνη κλειδωματος!γράφει ότι υπάρχει μια ειδοποίηση μόνο χωρίς να ξέρω ποιος μου έστειλε..για να δω πρέπει να μπω μέσα..να σημειώσω πως στις ρυθμίσεις έχω να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις και στις άδειες των εφαρμογών το έχω ενεργοποιημένο..!
Ειδοποιήσεις/ειδοποιήσεις κλειδώματος οθόνης/εμφάνιση.. το έχεις έτσι;

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα αλλο που μπορείς να κάνεις ειναι:Ανοίγεις την εφαρμογή, μετά πατάς το τετράγωνο δίπλα από τον κύκλο στο κάτω μέρος του τηλεφώνου, και τραβάς την εφαρμογή κάτω για να κλειδωσει. Δοκίμασε το και νομίζω ότι θα σου δουλέψει.Αν και νομίζω ότι το πιο σωστό ειναι να κάνεις αυτό που είπε ο @nikoskat.
Link to comment
Share on other sites

Στις ειδοποιήσεις το έχω κανονικά "εμφάνιση" αλλά όταν μου στέλνει κάποιος viber πρέπει να μπω μέσα για να δω ποιος ειναι,στην αρχική οθόνη γράφει "ειδοποίηση"...

Έκανα και αυτό που είπε ο φίλος με το κλείδωμα της εφαρμογής πάλι τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ παρατήρησα ότι έσβησε το "COSMOTE GR" που εμφανιζόταν πάντα πάνω αριστερά στη μπάρα, και στη θέση του εμφανίστηκε ένα κουτάκι που γράφει [VoWiFi]

Τι στο καλό είναι αυτό???

 

-----------Προσθήκη-----------

 

ΟΚ... Διάβασα και έμαθα.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

Η ερώτηση τώρα είναι: Πως και εμφανίστηκε χθες έτσι ξαφνικά και δεν υπήρχε τόσο καιρό στο κινητό?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ παρατήρησα ότι έσβησε το "COSMOTE GR" που εμφανιζόταν πάντα πάνω αριστερά στη μπάρα, και στη θέση του εμφανίστηκε ένα κουτάκι που γράφει [VoWiFi]

Τι στο καλό είναι αυτό???

 

-----------Προσθήκη-----------

 

ΟΚ... Διάβασα και έμαθα.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

Η ερώτηση τώρα είναι: Πως και εμφανίστηκε χθες έτσι ξαφνικά και δεν υπήρχε τόσο καιρό στο κινητό?

 

Ειτε απο χθες ενεργοποιηθηκε για το νουμερο σου αυτοματα απο την Cosmote, ειτε προσφατα η Cosmote αρχισε να υποστηριζει το P20 lite, ειτε χθες κατεβασε νεα εκδοση υπολογισμικου της Cosmote οπου υποστηριζει το WiFicall, ειτε ενας συνδιασμος αυτων.

Οπως και να εχει ενα μια δωρεαν υπηρεσια οπου μονο καλο προσφερει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει ενα μια δωρεαν υπηρεσια οπου μονο καλο προσφερει.

Αυτό φίλε μου ξαναπές το!

Δεν έχεις ιδέα πόσο καλό είναι για εμένα.

 

Αν και βρίσκομαι στον Πειραιά, μέσα στο σπίτι μου δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα.

Το κινητό το έχω μόνιμα κοντά σε παράθυρο, για να έχω μόλις μία (μετά βίας) γραμμή σήμα.

Εχω χάσει άπειρες κλήσεις. Αμα παίζει το VoWiFi, σώθηκα!

 

Επίσης το εικονίδιο VoWiFi σε κάποιες στιγμές γίνεται VoLTE.

Φίλε PapaDarxon σε ευχαριτώ για την απάντησή σου.

 

Και για να μην είμαστε και OffThread,

Στο κινητό μας οι συγκεκριμένες υπηρεσίες ενεργοποιούνται-απενεργοποιούνται κατ επιλογήν από τις ρυθμίσεις / Δίκτυα / Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας.

Επιλέγουμε Κλήσεις VoLTE και Κλήση Wi-Fi

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου ξαναπές το!

Δεν έχεις ιδέα πόσο καλό είναι για εμένα.

 

Αν και βρίσκομαι στον Πειραιά, μέσα στο σπίτι μου δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα.

Το κινητό το έχω μόνιμα κοντά σε παράθυρο, για να έχω μόλις μία (μετά βίας) γραμμή σήμα.

Εχω χάσει άπειρες κλήσεις. Αμα παίζει το VoWiFi, σώθηκα!

 

Επίσης το εικονίδιο VoWiFi σε κάποιες στιγμές γίνεται VoLTE.

Φίλε PapaDarxon σε ευχαριτώ για την απάντησή σου.

 

Και για να μην είμαστε και OffThread,

Στο κινητό μας οι συγκεκριμένες υπηρεσίες ενεργοποιούνται-απενεργοποιούνται κατ επιλογήν από τις ρυθμίσεις / Δίκτυα / Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας.

Επιλέγουμε Κλήσεις VoLTE και Κλήση Wi-Fi

 

Βαλε λειτουργια πτησης και ανοιξε το WiFi γιατι το κλεινει οταν ενεργοποιεις την λειτουργια πτησης και δοκιμασε να κανεις κληση απο και προς ο κινητο σου.

Αν δεχεσαι και μπορεις να κανεις κλησεις τοτε δουλευει μια χαρα και σαν προταση να κανεις αυτο οταν εισαι στο σπιτι σου που εχεις κακο σημα ωστε να εισαι σιγουρος οτι θα παραμενει στο VoWiFi και δεν θα γυρναει στο κανονικο επειδη βρηκε 2 γραμμες σημα. Απλα οταν φευγεις απο το σπιτι να απενεργοποιεις την λειτουργια πτησης.

Ετσι θα εχεις και καλυτερη αυτονομια γιατι δεν θα ψαχνει για σημα κινητης και θα καταναλωνει λογοτερη μπαταρια.

 

Το VoLTE που σου βγαζει ειναι κληση μεσω LTE 4G data οπου εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου απο την απλη κληση αλλα εκει θελει και καλο σημα κινητης.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λειτουργια πτησης και ανοιξε το WiFi γιατι το κλεινει οταν ενεργοποιεις την λειτουργια πτησης και δοκιμασε να κανεις κληση απο και προς ο κινητο σου.

Αν δεχεσαι και μπορεις να κανεις κλησεις τοτε δουλευει μια χαρα ...

Εχω μείνει άναυδος!!!

Εκανα αυτό που είπες και λειτουργεί κανονικότατα !!!

 

Το τηλέφωνο έχει ήχο καμπάνα, χωρίς διακοπές, και με ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση στις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις,

ακόμη και στα πιο "δύσκολα" σημεία του σπιτιού όπου η cosmote μπορεί να μην έχει καθόλου σήμα. άλλα το wifi Μου είναι φούλ.

 

Αλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης... :up:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . είμαι κάτοχος του κινητού περίπου 6 μήνες.

 

Τις τελευταίες 15 μέρες μου έχει βγάλει ένα πρόβλημα με τις sim .Χρησιμοποιώ 2 και περίπου 10 φορές μέχρι τώρα που γράφω στα ξαφνικά μου ζητάει pin για την δεύτερη sim χωρίς εννοείται να έχω κάνει εγώ restart η οτιδήποτε άλλο δικαιολογεί το να μου ζητάει pin .

Αντε και βάζω Pin , ενω το δέχεται κανονικά (δεν μου βγάζει μήνυμα ότι το πληκτρολόγησα λάθος ) παρόλα αυτά εξακολουθεί να μη μου ξεκλειδώνει τη sim και μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξαναζητάει pin και πάει λέγοντας. (Την διαβάζει κανονικά το τηλέφωνο απλα λέει πως είναι κλειδωμένη και θέλει pin όπως πχ όταν κάνουμε restart)

Παρατήρησα ότι όλες τις φορές που μου το έκανε αυτό είχα ανοιχτά δεδομένα στην συγκεκριμμένη sim και ο μόνος τρόπος για να την ξεκλειδώσει ήταν να αλλάξω τα δεδομένα από αυτή και να τα βάλω στην 1η sim. Το έκανα , ξεκλείδωνε η sim , ξαναάλλαζα τα δεδομένα από την 1η στη 2η και δούλευε κανονικά μέχρι να χαλάσει ξανά.

Μέχρι που τώρα που αποφάσισα να γράψω το ποστ , εκεί που μιλούσα στο τηλέφωνο , χρησιμοποιώντας και πάλι την εν λόγω sim , ξαφνικά κόπηκε η γραμμή και κοιτάζω ότι αυτή τη φορά δεν αναγνωρίζει καν sim στη θέση 2 του κινητού.

Να σημειώσω πως η εν λόγω κάρτα sim είναι περίπου 3 μηνών , ολοκάινουρια σε άψογη κατάσταση γτ πρόκειται για εταιρικό αριθμό και τον πήρα πολύ πρόσφατα.

Επίσης το κινητό δεν έχει πέσει ποτέ μα ποτέ κάτω ούτε από 2 εκατοστά ύψος. Και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι που έχουν την ίδια παρτίδα από sim (καθώς αλλάξαμε όλη στην εταιρία μαζί ) δεν έχουν παρόμοιο θέμα.

Το μόνο που σκέφτηκα αρχικα και έκανα είναι να αλλάξω θέσεις στις sim και να δω αν θα το κάνει πάλι .

Καμιά άλλη ιδέα κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δουλεύεις το κινητό χωρίς να βάλεις έξτρα προγράμματα να δεις πως πηγαίνει. Αν πάλι εμφανίζει το πρόβλημα τότε στείλτο στο service.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...