Jump to content

[Note 8] Οδηγός: Debloat εφαρμογών χωρίς Root


asdfaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κάνουμε full debloat και οχι freeze οποια εφαρμογή θέλουμε σε samsung συσκευές non root. Δοκιμασμένο μονο σε Note8 Android Oreo. Αλλα λειτουργεί σε όλες τις συσκευές Samsung από όσο ξέρω.

 

Ενας απλός οδηγός για να ξεφορτωθούμε τα pre install apps της καθε εταιριας στα Samsung κινητα. Mην το κάνετε σε εφαρμογές συστήματος αν δεν ξέρετε τι κάνετε. Οτι κάνετε είναι δίκια σας ευθύνη αν δεν είστε σίγουρη για ότι κάνετε μην το κάνετε. Πάντα προσεχουμε τι σβήνουμε για να μην έχουμε προβλήματα.

 

1) Kατεβάζουμε τους samsung drivers στο pc και κάνουμε install http://developer.samsung.com/galaxy/others/android-usb-driver-for-windows

2) Πάμε στο κινητό και πατάμε ρυθμισεις ενεργοποιούμε την επιλογή για προγραμματιστές και ενεργοποιούμε τον εντοπισμό σφαλμάτων USB.

3) Χρειαζομαστε και το πρόγραμμα aplication inspector απο το Playstore.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubqsoft.sec01

4) Κατεβαζουμε απο το pc το προγραμμα minimal adb fastboot.

https://androidmtk.com/download-minimal-adb-and-fastboot-tool

5) Συνδέουμε το κινητό στο pc με το usb καλώδιο και ανοίγουμε το πρόγραμμα minimal adb fastboot, και γράφουμε τις παρακάνω εντολές μια μια.

1) adb devices

2) adb shell

θα μας βγάλει κάποια μηνύματα όταν γράψουμε όλες τις εντολές όπως το παρακάτω .

C:\Programs\Minimal ADB and Fastboot>adb devices

List of devices attached

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

6aa6a68aa8901552a2 device

 

Tώρα είμαστε έτοιμη για uninstall των apps.

Παμε για να κανουμε uninstall το Youtube για να βαλουμε moded youtube. Ανοίγουμε το προγρομμα aplication inspector στο κινητό και πάμε Apl List.

Παμε τέρμα κάτω και πατάμε πάνω στο youtube και μας βγάζει το όνομα

com.google.android.youtube

Παμε στο PC στο παράθυρο του minimal adb στα windows και γράφουμε την παρακάτω εντολή.

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.youtube

τοτε θα μας βγάλει μήνυμα success.

Tο ίδιο κάνουμε για κάθε app που θέλουμε να σβήσουμε.

Aφού τελειώσετε με το uninstall τον apps και πριν κλείσουμε το adb window, όπως δήποτε

πατάμε την εντολή adb kill-server και μετα το κλείνουμε. Αλλιώς δεν θα μπορούμε να κάνουμε ασφαλή αποσύνδεση του κινητού από το pc.

 

Ενα μικρό παράδειγμα.

pm uninstall -k --user 0 com.microsoft.office.word

pm uninstall -k --user 0 com.microsoft.office.powerpoint

pm uninstall -k --user 0 com.android.chrome

pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.app.withtv

adb kill-server

Kάντε reboot στο τέλος το κινητο αφού τελειώσετε και μακριά απο εφαρμογές συστήματος δεν χρειάζονται delete μονο freeze με αλλη εφαρμογή.

 

Αμα θεωρούν οι Operators ότι το Thread πρέπει να γίνει move στο http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=180 ας γίνει εκεί μιας που λειτουργεί σε όλα τα Samsung.

 

WARNING:

Ποτε μην κάνετε load scripts και λιστες από το XDA απο παρόμοια κινητά s8/s8+ s9/s9+ είναι safe ΜΟΝΟ για τα κινητά τους και ΟΧΙ για το Note 8. Πρέπει να είναι μονο από to NOTE8 thread η λίστες, και ακόμα δεν υπάρχουν.

 

Mην σβήσετε ποτε τις εφαρμογές

 

IMS Service

IMS Settings

ImsLogger

Knox Enrollment Service

Perso

Συστημα Android

UI συστηματος

USBSettings

Workspace

com.samsung.android.app.watchmanager

com.sec.enterprise.knox.attestation

com.sec.ims

 

και μην ανεβαζετε λιστες στο thread με REMOVE SAFE APPS απο το s8/s8+ s9/s9+ για το Note8

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Γίγαντας,θα το δοκιμάσω αργότερα..

 

Με επαναφορά εργοστασιακών επανέρχονται οι εφαρμογές ή θέλει φλασαρισμα της ρομ με odin ;

Link to comment
Share on other sites

Γίγαντας,θα το δοκιμάσω αργότερα..

 

Με επαναφορά εργοστασιακών επανέρχονται οι εφαρμογές ή θέλει φλασαρισμα της ρομ με odin ;

 

μμμμμ μάλλον επανέρχονται ανάλογα πια stock rom έχει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνονται disable ουσιαστικά θα επανέρχονται,αν γίνονται uninstall θα θέλει φλασαρισμα τη ρομ..

Οπως και να χει είναι πανευκολο, πολύ σημαντικό να φύγει η σαβουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνονται disable ουσιαστικά θα επανέρχονται,αν γίνονται uninstall θα θέλει φλασαρισμα τη ρομ..

Οπως και να χει είναι πανευκολο, πολύ σημαντικό να φύγει η σαβουρα.

 

Το πολύ πολύ ξαναμπαινουν χειροκίνητα. Εγώ 20 σαβουρο apps έσβησα max. Αλλα 160 service τα έκανα απλά freeze με το sabs. Aυτά τα apps όμως ήταν ρουφήχτρες και δεν τα χρειαζόμουν κιόλας. Aπό το να τα κάνω freeze και να έχω τα wakelocks τους στο background το προτίμησα και λέω ας κάνω οδηγό και για άλλον κόσμο, σιγουρα θα εχει bloatware.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Εχεις μήπως καμια ιδεα αν μπορω να παρακαμπψω το disabler του sabs με adb?

Δοκιμασα να κανω disable με sabs μια λιστα με 250 apps που ηταν ομως για s8+ και τωρα δε μπουταρει στο Android και δε θελω να κανω factory reset..

Λες αν κανω uninstall το sabs με adb να δουλεψει?

Αν κάποιος εχει καμια ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Εχεις μήπως καμια ιδεα αν μπορω να παρακαμπψω το disabler του sabs με adb?

Δοκιμασα να κανω disable με sabs μια λιστα με 250 apps που ηταν ομως για s8+ και τωρα δε μπουταρει στο Android και δε θελω να κανω factory reset..

Λες αν κανω uninstall το sabs με adb να δουλεψει?

Αν κάποιος εχει καμια ιδεα..

 

Για δες αυτο https://www.tenorshare.com/android-data/how-to-fix-android-phone-stuck-in-fastboot-mode.html αυτό με τα 250 apps το ειδα και εγώ πριν 1 βδομάδα. Ψηνόμουν να το βάλω αλλα λέω αστο καλύτερα θα τις κάνω μια μια. Εβγαλα off 160 στις 200 σταματάω.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Εχεις μήπως καμια ιδεα αν μπορω να παρακαμπψω το disabler του sabs με adb?

Δοκιμασα να κανω disable με sabs μια λιστα με 250 apps που ηταν ομως για s8+ και τωρα δε μπουταρει στο Android και δε θελω να κανω factory reset..

Λες αν κανω uninstall το sabs με adb να δουλεψει?

Αν κάποιος εχει καμια ιδεα..

Ρίξε τη ρομ απο πανω με odin, λογικά θα μπουταρει..

Για να.μη σβήσει τίποτα νομίζω βάζεις μονο το Ap αλλά τσεκαρε το πρωτα, έχω καιρό να φλασαρω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο https://www.tenorshare.com/android-data/how-to-fix-android-phone-stuck-in-fastboot-mode.html αυτό με τα 250 apps το ειδα και εγώ πριν 1 βδομάδα. Ψηνόμουν να το βάλω αλλα λέω αστο καλύτερα θα τις κάνω μια μια. Εβγαλα off 160 στις 200 σταματάω.

thanks αν και μαλλον δεν το γλυτωνω το φορματ.. Αν ειμουν ροοτ, ουτε που θα το σκεφτομουν, αλλα για να το κανω οπως το ειχα χωρις ροοτ θα φαω 3 8ωρα σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

thanks αν και μαλλον δεν το γλυτωνω το φορματ.. Αν ειμουν ροοτ, ουτε που θα το σκεφτομουν, αλλα για να το κανω οπως το ειχα χωρις ροοτ θα φαω 3 8ωρα σιγουρα...

 

Και εγώ μέχρι να στήσω του φίλου μου non root μια μέρα έφαγα σχεδόν full. Είναι ταλαιπωρία. θα σου δώσω το debloat script του φίλου άμα θες. Έχω κάπου 160 service off. Πιο πολλά μου είναι δύσκολο να βγάλω off. Είναι το 80% του κινητού full debloat. 3 μέρες τώρα δεν έχει κάποιο θέμα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι να στήσω του φίλου μου non root μια μέρα έφαγα σχεδόν full. Είναι ταλαιπωρία. θα σου δώσω το debloat script του φίλου άμα θες. Έχω κάπου 160 service off. Πιο πολλά μου είναι δύσκολο να βγάλω off. Είναι το 80% του κινητού full debloat. 3 μέρες τώρα δεν έχει κάποιο θέμα προς το παρόν.

Εκανα factory reset τελικα.. Ευτυχώς εχω 2ο κινητο με κλωνοποιημενη 2η καρτα και ολες τις βασικες εφαρμογές, οπότε αφηνω το νοτε σε WiFi να ξανα κατεβάσει τα παντα..

Ειχα και εγω κάπου τοσες, 170-180 disabled. Απλα ειπα να δοκιμάσω αυτη τη λιστα με τα 250 που ήταν όμως για το s8+ απο περιέργεια ποιο πολυ. Βρηκε γυρω στα 230 και τα εκλεισε, αλλά λαγκαρε, οπότε έκανα το ρεστραρτ και δεν ξανα ανοιξε ποτε. Ειχα σκοπό να κανω ενα Factory reset οταν εβαζα oreo.. Το έκανα νωρίτερα τελικά.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα factory reset τελικα.. Ευτυχώς εχω 2ο κινητο με κλωνοποιημενη 2η καρτα και ολες τις βασικες εφαρμογές, οπότε αφηνω το νοτε σε WiFi να ξανα κατεβάσει τα παντα..

Ειχα και εγω κάπου τοσες, 170-180 disabled. Απλα ειπα να δοκιμάσω αυτη τη λιστα με τα 250 που ήταν όμως για το s8+ απο περιέργεια ποιο πολυ. Βρηκε γυρω στα 230 και τα εκλεισε, αλλά λαγκαρε, οπότε έκανα το ρεστραρτ και δεν ξανα ανοιξε ποτε. Ειχα σκοπό να κανω ενα Factory reset οταν εβαζα oreo.. Το έκανα νωρίτερα τελικά.. :lol:

 

Αφού άνοιξε πάλι καλά ειναι δεν πειράζει βάλε και oreo έτσι και αλλιώς κάποτε θα την έβαζες. Εχει κάτι θέματακια με τα χρώματα, δεν έχει dark youtube moded ούτε dark navigation bar του s8+. Δεν ξέρω αν λειτουργεί το substratum στην oreo stock. Γενικα καλή version είναι δεν έχει προβλήματα ούτε drain.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια κουβαλατε μεγαλη τρελα !Το γδαρατε το ρομ:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τη ρομ απο πανω με odin, λογικά θα μπουταρει..

Για να.μη σβήσει τίποτα νομίζω βάζεις μονο το Ap αλλά τσεκαρε το πρωτα, έχω καιρό να φλασαρω ετσι.

Μου ξέφυγε το ποστ σου.. Οντως λογικά θα δουλευε αυτο.. Δεν το σκέφτηκα καν. Αν και δεν ειχα την Original rom, και μεχρι να την κατεβασω ηθελα 2 μερες..

Next time, τωρα ειναι αργα.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μετά από λίγο ψάξιμο... το κατάφερα κατεβαασα την εφαρμογή από xda και δούλεψε.... αν και έψαξα για έτοιμες εντολές τελικά της έγραψα μόνος μου .... Ευχαριστώ για τον οδηγό... Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πήρε μόνο την τελευταία που είπες να γράψουμε για να κλείσουμε την κονσόλα... Και έτσι έκανα το παλιό... dos..... Σύστημα...Exit και όλα κομπλέ....
Link to comment
Share on other sites

Εαν θελετε να κατεβαζετε official rom να μπαινετε στο προφιλ μου να μη κουραζεστε ψυχολογικα:lol: εχω φλασαρει μια θαλασσα ρομ μεχρι τωρα....:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μου ξέφυγε το ποστ σου.. Οντως λογικά θα δουλευε αυτο.. Δεν το σκέφτηκα καν. Αν και δεν ειχα την Original rom, και μεχρι να την κατεβασω ηθελα 2 μερες..

Next time, τωρα ειναι αργα.. :lol:

Πριν τα ξεκινήσεις αυτά, έχεις κατεβασμένη ρομ να υπάρχει ;)

Next time.

Link to comment
Share on other sites

Με το SABS επισης γινεται ευκολα :) Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι μην ανεβάζετε λίστες από το s8 και το s9 γιατί στο note8 είναι διαφορετικά και έχει bootloop ουτε με το sabs. Απλά κάντε τις γνωστες εφαρμογές delete μην μπλέκετε με αγνωστες εφαρμογες γιατί σε πολλά άτομα δεν άνοιξε ξανά το κινητό μετά το restart, επειδή έπαιρναν λίστες από το s8 και s9 και τις βάζαν στο note 8. Η λίστες από το s8 και s9 δεν λειτουργούν στο note 8. Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Α συγγνωμη τοτε! Παντως αυτη η λιστα που ειναι λιγο διαφορετικη ισως ειναι για ολα, σβηνω την αλλη μην εχουμε θεματα

 

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=73894621&postcount=23

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Α συγγνωμη τοτε! Παντως αυτη η λιστα που ειναι λιγο διαφορετικη ισως ειναι για ολα, σβηνω την αλλη μην εχουμε θεματα

 

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=73894621&postcount=23

Οχι σιγά τι συγγνώμη εγώ δεν έγραψα warning πάλι καλά ανέβασες εσύ και το σκέφτηκα μετά οτι εχει θεμα. Εχει παρα πολλά κρούσματα που κάνουν load από αλλα κινητά γιατί νομίζουν δεν έχει διαφορες ε και μετά bootloop. Τώρα τους έγραψα να ξέρουν πριν πάνε και το κάνουν. Αυτή η λίστα ωραία φαίνεται και δείχνει προσεγμένη. θα την δοκιμάσω σε εμενα αύριο και αν δεν φάω bootloop την ανεβάζω. Πρώτη φορα την βλέπω δεν δείχνει επικίνδυνη σαν άλλες που κάνουν debloat 200 serivice με την μια και μετα bootloop. Τις κοπέλας πιο πάνω δείχνει περίεργη γιατί έχει πολλά service που δεν ξέρω και σίγουρα κάποιo θα έχει θέμα στο Νοτε8 και οχι στο s8.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπραβο παιδια κουβαλατε μεγαλη τρελα !Το γδαρατε το ρομ:lol::lol::lol:

χαχαχαχα θα κάνω και ένα με SABS αλλα θέλει προσοχή

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια κουβαλατε μεγαλη τρελα !Το γδαρατε το ρομ:lol::lol::lol:

Ειπα κι εγω. Σιγα μην ελειπε ο αρχιμαγειρος απο το Μαστερσεφ :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μαζί με όλα κάτι έσβησα και επηρέασε την edge γραμμή εργαλείων και δεν την σέρνει πλέον να την ανοίξει....κρίμα και δεν ξέρω. Και τι ήταν Άκυρο τελικά.... απλά για κάποιο λόγο είχε πάει από την αριστερή πλευρά.. Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Οδηγός: Debloat εφαρμογών χωρίς Root

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...