Jump to content

Sony Xperia XZ2 Compact


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οικονομικοτερο μοντελο της νεας σειρας Sony Xperia XZ2 ανακοινωθηκε:

Αυτο ειναι το επισημο θεμα του. Αναμενει να κυκλοφορισει στην Ελλαδα και στην Κυπρο απο τον Απριλιο του 2018 με το καλο.

Η Τιμη του θα ναι στα 600Ευρω.

 

sony-xperia-xz2-compact-001.jpg

 

sony-xperia-xz2-compact-003.jpg

 

gsmarena_001.jpg

 

gsmarena_013.jpg

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2018, February

Status Coming soon. Exp. release 2018, April

Body Dimensions 135 x 65 x 12.1 mm (5.31 x 2.56 x 0.48 in)

Weight 168 g (5.93 oz)

Build Front glass, aluminum frame, plastic back

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

- IP68 certified - dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins)

Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.0 inches, 64.5 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~483 ppi density)

Multitouch Yes, up to 10 fingers

Protection Corning Gorilla Glass 5

- HDR BT.2020 compliant

- Triluminos display

- X-Reality Engine

Platform OS Android 8.0 (Oreo)

Chipset Qualcomm SDM845 Snapdragon 845

CPU Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver)

GPU Adreno 630

Memory Card slot microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only

Internal 64 GB, 4 GB RAM

Camera Primary 19 MP (f/2.0, 25mm, 1/2.3", 1.22 µm), gyro EIS, predictive phase detection and laser autofocus, LED flash, check quality

Features Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR

Video 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps, check quality

Secondary 5 MP (f/2.2, 23mm, 1/5"), gyro EIS, 1080p

Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack No

- 24-bit/192kHz audio

- Active noise cancellation with dedicated mic

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO

NFC Yes

Radio No

USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host

Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, IM, Push Email

Browser HTML5

- Fast battery charging (Quick Charge 3.0)

- Xvid/MP4/H.265 player

- MP3/eAAC+/WAV/Flac player

- Document viewer

- Photo/video editor

Battery Non-removable Li-Ion 2870 mAh battery

Misc Colors Black, White Silver, Moss Green, Coral Pink

Price About 600 EUR

Tests Performance Basemark OS II: 4266 / Basemark OS II 2.0: 3681

Basemark X: 44058

Display Contrast ratio: 1315:1 (nominal), 3.765 (sunlight)

Camera Photo / Video

Loudspeaker Voice 66dB / Noise 73dB / Ring 83dB

Audio quality Noise -93.4dB / Crosstalk -92.7dB

Battery life

Endurance rating 88h

 

Επισημη ιστοσελιδα κατασκευαστη: https://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-xz2-compact/

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω ενδιαφερομουν, αλλα η τιμη ειναι ακομα απαγορευτικη. τουμπανο ειναι. δεν ξερω εαν εχει στην καμερα OIS το οποιο παιζει ενα ρολο πλεον εαν σκας τοσα λεφτα στο θεμα καμερας.

γενικα ανεβασαν λιγο την οθονη, πλεον στις 5" το οποιο ειναι καλο νομιζω, εαν και δεν ειχα θεμα οταν ειχα το z3 compact.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζω δεν έχει OIS. Αλλά όπως έχω δει έχουν ανεβάσει πολύ το επίπεδο της φωτογραφίας. Το ότι το έχουν φέρει με αποκλειστικότητα στην Ελλάδα είναι κακό για την τιμή του. Αλλα δεδομένου ότι δεν θα έχουν πουλήσει ούτε ένα θα πέσει σύντομα. Επίσης δεν έχω καταφέρει να το δω από κοντά ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό το κινητό θα το ήθελα πολύ για αντικατάσταση του z5c μου και έλεγα να περιμένω για μια γενναία πτώση τιμής η έστω να το βγάλουν σε προσφορές τύπου Black Friday όπως πέρσυ το xz1.

Έχει τρομερή κάμερα και φυσικά ois ξε ois τα Sony πάντα τράβαγανε τα καλύτερα και ακουνητα βίντεο.

Αλλά δε τολμώ εγώ που πάντα ήθελα την λιτή και πανέμορφη γραμμή της Sony να κρατάω αυτό το μπιφτέκι.

έχει αρχίσει και πέφτει το xz1c αλλά δε θα δώσει το φετινό software της κάμερας η Sony σε αυτό,άλλιως θα επερνα το τελευταίο όμορφο μικρό της Sony χθες.

Δε καταλαβαίνει μια και το z5c μου ακόμα και δε με διευκολύνει σε αγορά.

Σκυλιά τα Sony,ακόμα δουλεύει όπως όταν το πρώτο έπιασα.

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που και εγω δεν πηρα το xz2 compact ειναι γιατι ειναι σαν μπιφτεκι...επισης ποτε δεν ειχα σονυ παλι και ετσι εχω εδω και κανα μηνα το x compact το οποιο πηρα μεταχειρισμενο για να δοκιμασω και η αληθεια ειναι οτι μαρεσει παρα πολυ..η συσκευη πεταει κυριολεκτικα και ειναι συσκευη 2 χρονων εχοντας παρει 2 μεγαλες αναβαθμισεις και συνεχιζει να πεταει...εδω ακομα δθνουν security updates..μολις προχτες εδωε η σονυ του αυγουστου στην x σειρα...εχει και καποια θεματακια η αληθεια ειναι που ειναι λιγο deal breaker οπως ο ηχος απο τα μπροστινα ηχεια ακουγεται πιο σιγα και απο μονο ηχειο και η καμερα που κρασαρει συνεχεια..

 

anyway εχει κανεις το xz2 compact να μας πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το παρήγγειλα σε αντικατάσταση του Ζ5 compact που έχω τώρα. Το προτίμησα σε σχέση με το xz1 λόγω των 2 καρτών sim. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το παρήγγειλα σε αντικατάσταση του Ζ5 compact που έχω τώρα. Το προτίμησα σε σχέση με το xz1 λόγω των 2 καρτών sim. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.

Περιμένουμε εντυπώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν 10 ημέρες και η μετάβαση απο το Ζ5c ήταν πανεύκολη με το Xperia Tranfer (με κάρτα SD). Είναι πιό χοντρό και πιό μακρύ και πιό βαρύ σε σχέση με το Ζ5c αλλά όντως στο χέρι έχει καλύτερη αίσθηση λόγω της καμπύλης στο πίσω μέρος. Ο αισθητήρας πολύ γρήγορος και πρακτικός όταν το κρατάς στο χέρι σου. Οταν όμως είναι στο γραφείο και θες να το ξεκλειδώσεις θα πρέπει να το πάρεις στα χέρια ενώ το Ζ5c δεν είχε τέτοια θέματα.. Ταχύτατο στην εκκίνηση (σε σχεση πάντα με το Ζ5c που είχα τα τελευταία χρόνια) και σε όλες τις λειτουργίες του. Οι κάμερες καλύτερες σε όλες τις συνθήκες και το slow motion πολύ καλό. Το flash led ασθενικό. Η μπαταρία με την ίδια χρήση που έκανα στο Ζ5c βγάζει 2 ημέρες (βέβαια και το Ζ5c στα νιάτα του έτσι έκανε).
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν 10 ημέρες και η μετάβαση απο το Ζ5c ήταν πανεύκολη με το Xperia Tranfer (με κάρτα SD). Είναι πιό χοντρό και πιό μακρύ και πιό βαρύ σε σχέση με το Ζ5c αλλά όντως στο χέρι έχει καλύτερη αίσθηση λόγω της καμπύλης στο πίσω μέρος. Ο αισθητήρας πολύ γρήγορος και πρακτικός όταν το κρατάς στο χέρι σου. Οταν όμως είναι στο γραφείο και θες να το ξεκλειδώσεις θα πρέπει να το πάρεις στα χέρια ενώ το Ζ5c δεν είχε τέτοια θέματα.. Ταχύτατο στην εκκίνηση (σε σχεση πάντα με το Ζ5c που είχα τα τελευταία χρόνια) και σε όλες τις λειτουργίες του. Οι κάμερες καλύτερες σε όλες τις συνθήκες και το slow motion πολύ καλό. Το flash led ασθενικό. Η μπαταρία με την ίδια χρήση που έκανα στο Ζ5c βγάζει 2 ημέρες (βέβαια και το Ζ5c στα νιάτα του έτσι έκανε).

 

καλορίζικο φίλε.. αμαν αυτή η εμμονή της sony με το μονό και αδύναμο σε ένταση φλας.. κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο φιλε μου,αξιζει το εργαλείο δε το συζητάμε αυτό.

Και εγω με z5c ειμαι και φυσικά το εχω στο μάτι καιρό,απλα δε με βοηθά το αλλο να παω σε αλλαγη γιατι για τα μέτρα μου (απλος χρήστης) ειναι ακόμα πριόνι.

Μονο στις φωτογραφίες με χαλάει που πλέον πιστεύω κοίτα τα καλα κινητά με τα κυάλια σε δύσκολες συνθήκες.

Εαν δε σου κανει κοπο και δεν βαριέσαι δωσε μας μερικές φωτογραφίες σαν δείγματα γιατί κυριολεκτικά απο απλους χρήστες δεν εχω δει τιποτα απο την σειρα xz2.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάντως διαβάζω στα διάφορα forum παράπονα από πολλούς χρήστες για τις μεγάλες συσκευές και η συγκεκριμένη που είναι από τις λίγες μικρές χωρίς υποχωρήσεις σε χαρακτηριστικά και παρόλα αυτά... με μηδενική κίνηση - ζήτηση. :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ,αλλά από ότι δείχνει η φάση οι κατασκευαστές έχουν δίκιο,όλοι σε μεγάλα πάνε.

Ακόμα και σε Samsung οι 3 από τους 5 θα πάρουν το +.

Εγώ έχω ξεκινήσει προπόνηση-εξοικείωση με ένα leeco που του έβαλα την sim στις 5,5 γιατί δεν πάει άλλο.

Η θα μείνω με μια Sony που τα έχει κλειδωμένα όλα από bootloader με τα drm keys και το api2 για manual φωτογραφία η θα ξεφύγω και θα πάω να βρω επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε Samsung οι 3 από τους 5 θα πάρουν το +.

για το S9+ συγκεκριμένα οι περισσότεροι πάνε λόγο μπαταρίας.

το μικρό βολεύει πολύ περισσότερο στο χέρι και σε καθημερινή χρήση.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για το S9+ συγκεκριμένα οι περισσότεροι πάνε λόγο μπαταρίας.

το μικρό βολεύει πολύ περισσότερο στο χέρι και σε καθημερινή χρήση.

 

Σε καθημερινή χρήση δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές στην αυτονομία που να καθορίζουν τόσο την αγορά. Μπορεί να είναι περισσότερο βολικό στο δικό σου χέρι και στη δική σου χρήση αλλά προφανώς αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το μέγεθος του είναι ιδανικό. Μπορώ να το έχω στην μπροστινή τσέπη του παντελονιού και να κάθομαι!

Ανέβασα λίγες φωτογραφίες στο onedrive (στην αυτόματη ρύθμιση) : https://1drv.ms/f/s!ArkjOJ9gPbGVgdFl6YMYExOkcUyLMQ

Link to comment
Share on other sites

φιλε τις βρισκω πολυ καλες,τις κατεβασα και ειδικα ο γατος και αυτη στην αυλη εδωσαν λεπτομερεια και ποιοτητα σε αρκετα πολυ ζουμ!

δε το συζηταμε οτι η ποιοτητα σε σχεση με το z5c ειναι παρα πολυ μπροστα.

φανταζομαι νυχτα θα ανοιγει κ αλλο η ψαλιδα.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές νυχτερινές (πάλι στην αυτόματη ρύθμιση) : https://1drv.ms/f/s!ArkjOJ9gPbGVgdFqGb5fDNcggRC38w
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με z5c είμαι. Είμαι μεγάλος fan μικρών κινητών. Το θέμα μου ειναι το μέγεθος στο xz2c. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το δω από κοντά. Απαράδεκτο marketing από SONY. Ενώ είναι η μοναδική συσκευή τους με ξεκάθαρο συγκριτικό πλεονέκτημα, το δίνουν σε αποκλειστικότητα και στο Ηράκλειο Κρήτης που ζω δεν το έχει κανένας Γερμανός ή Cosmote live demo. Οπότε θέλω να μου πείτε εντυπώσεις για το πάχος. Γιατί το μεγάλο δεν το βρήκα τραγικό, λόγω καμπυλότητας δεν γίνεται αντιληπτό το μεγάλο πάχος.
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι στη συσκευασία υπάρχει φορτιστής Quick Charge 3. Εδώ μερικές φωτογραφίες σε σύγκριση με το Z5c : https://1drv.ms/f/s!ArkjOJ9gPbGVgdFxYHlBmwQEXLyM5A . Συγγνώμη για την ποιότητα αλλά δεν είχα άλλη καλή συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε φιλε για τις φωτογραφιες,ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα στο μεγεθος με λιγο παραπανω υψος λογο της αναλογιας,ειναι για εμενα σιγουρα πιο ασχημο αλλα αυτη η κουρμπα φαινετε πολυ βολικη στο κρατημα.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν 10 ημέρες και η μετάβαση απο το Ζ5c ήταν πανεύκολη με το Xperia Tranfer (με κάρτα SD). Είναι πιό χοντρό και πιό μακρύ και πιό βαρύ σε σχέση με το Ζ5c αλλά όντως στο χέρι έχει καλύτερη αίσθηση λόγω της καμπύλης στο πίσω μέρος. Ο αισθητήρας πολύ γρήγορος και πρακτικός όταν το κρατάς στο χέρι σου. Οταν όμως είναι στο γραφείο και θες να το ξεκλειδώσεις θα πρέπει να το πάρεις στα χέρια ενώ το Ζ5c δεν είχε τέτοια θέματα.. Ταχύτατο στην εκκίνηση (σε σχεση πάντα με το Ζ5c που είχα τα τελευταία χρόνια) και σε όλες τις λειτουργίες του. Οι κάμερες καλύτερες σε όλες τις συνθήκες και το slow motion πολύ καλό. Το flash led ασθενικό. Η μπαταρία με την ίδια χρήση που έκανα στο Ζ5c βγάζει 2 ημέρες (βέβαια και το Ζ5c στα νιάτα του έτσι έκανε).

 

τι εννοείς? λόγω της καμπύλης κουνιέται στο γραφείο όταν το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς? λόγω της καμπύλης κουνιέται στο γραφείο όταν το έχεις?

 

εννοεί ότι θα πρέπει να το σηκώσεις για να το ξεκλειδώσεις γιατί το αποτύπωμα είναι στην πλάτη και όχι στο πλάι όπως στο Z5

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...