Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή στο σπίτι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ, έχω καταφύγει στην λύση του giga on the spot μέχρι στιγμής έκανα την δουλεία μου με ένα φορητό modem router αλλά η μπαταρία τα έπαιξε οπότε θα καταφύγω στην λύση ένος modem router για να συνδέσω και τον εκτυπωτή με ethernet. Ποιο να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, user3365 said:

Επειδή στο σπίτι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ, έχω καταφύγει στην λύση του giga on the spot μέχρι στιγμής έκανα την δουλεία μου με ένα φορητό modem router αλλά η μπαταρία τα έπαιξε οπότε θα καταφύγω στην λύση ένος modem router για να συνδέσω και τον εκτυπωτή με ethernet. Ποιο να πάρω; 

Router Tp-Link MR6400 v4 4G LTE N300 Δουλεύει άψογα

Αν το βρεις κάπου φτηνότερο το παίρνεις.

Με 10€ έχεις απεριόριστα για έναν μήνα. 

https://www.websupplies.gr/router-tp-link-mr6400-v3-4g-lte-n300

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, user3365 said:

Επειδή στο σπίτι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ, έχω καταφύγει στην λύση του giga on the spot μέχρι στιγμής έκανα την δουλεία μου με ένα φορητό modem router αλλά η μπαταρία τα έπαιξε οπότε θα καταφύγω στην λύση ένος modem router για να συνδέσω και τον εκτυπωτή με ethernet. Ποιο να πάρω; 

Unlocked Huawei B818  B818-263 4G 1.6Gbps CAT19 Prime Router B1/3/5/7/8/20/26/28/32/38/40/41/42 Unlocked Huawei B818  B818-263 4G 1.6Gbps CAT19 Prime Router B1/3/5/7/8/20/26/28/32/38/40/41/42 Unlocked Huawei B818  B818-263 4G 1.6Gbps CAT19 Prime Router B1/3/5/7/8/20/26/28/32/38/40/41/42 Unlocked Huawei B818 B818-263 4G 1.6Gbps CAT19 Prime Router B1/3/5/7/8/20/26/28/32/38/40/41/42

Και ανάλογα το C** στο firmware του κατεβάζεις από εδώ https://lte.uiblog-it.workers.dev/Huawei/Firmware/B818-263/ το κατάλληλο, πχ για δυνατότητα χρήσης της θύρας RJ11 για voip/sip (πχ με callingcredit).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ μάρκα Vodafone (παρότι το διαθέτει η ίδια στο wifi home της), γιατί δεν έχει τις πλήρεις δυνατότητες και δεν εξυπηρετούν ούτε από τη Huawei Hellas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σας , δεν μπορεσα να βρω το θεμα που υπηρχε πριν με τα προβληματα καλυψης της vodafone  , στο Δασκαλειο κερατεας στα λιμανακια , υπαρχει πρβλημα απο εχτες , το παρατηρησα και εγω που μενω εδω , εκει που ειχα πριν φουλ σημα τωρα μετα βιας 2-3 γραμμες , το 4g μια γραμμη , και οταν το βαζεις στο προτιμωμενο 3g σε πεταει στο 2g με καλυψη 3edge με 3 γραμμες .. Προσπαθησα να παρω τηλεφωνο και επεφτε η γραμμη , και προσπαθουσα με την 2η γραμμη και την 3η . Με ειχε βγαλει εκτος καλυψης και εγραφε κλησεις εκτακτης αναγκης! . Παιρω το 13840 και μου λενε δεν υπαρχει προβλημα στην περιοχη και δεν εχει αναφερθει απο αλλον , λεω τι λετε ; τοτε γιατι σας καλεσα; και μου λεει μπορει να φταιε η συσκευη σας ή θελετε ανακτασταση καρτας σημ! Εχουμε συστημα που βλεπει την βλαβη σε καθε περιοχη και μας ειδοποιει και δεν χρειαζεται να περιμενουμε τον συνδρομητη μας να μας ενημερωσει .. ολο μπουρδες !!. Το αφησα ηρθε ο αδελφος μου και τον ρωτησα παλι τα ιδια και εκεινος χαλια σημα και καθολου 4g εκεινος, μου λεει ολη ημερα ειναι ετσι το σημα. Ξανα καλω το 13840 και μου λεει το ειχε σημειωσει ο προηγουμενος υπαλληλος! , κατσε να δουμε  μου λεει . Κοιταει ναι μου λεει υπαρχει καποιο προβλημα σε καποια κεραια τις περιοχης για αυτο εχετε θεμα χαμηλου σηματος. Δεν ξερουνε ποτε θα βελτιωθει παντως και αναμενουμε την επιλυση. 

Το μονο που σε εσωσε ητανε η εφαρμογη 4g only που μεσα απο το secret menu επελεξα 3g only και δεν πεταγε συνεχεια στο 2g αλλα και στο 4g only αλλα δεν υποστηριζε η συσκευη μου κλησεις μεσω volte και μου ερχοτανε sms οταν πηγαινε να γινει μια εισερχομενη κληση . Σε καθε περιπτωση μπορεσα να μπω στο ιντερνετ χωρις να με πεταει στο 2g .Επισης δεν υπαρχει σημα και στο υπογειο ενω επιανε πριν. Τωρα πιανει μετριο σημα 2g , 1-2γραμμες h+ και στο 4g 1 γραμμη και αναλογα που μετακινησε αλλες φορες  μηδενιζεται το σημα και αλλες οχι. 

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Tελικά η Vodafone με απογοητεύει όλο και περισσότερο εκτός από την άθλια κάλυψη σε δημοφιλείς προορισμούς Κυκλάδες και σε άλλα σημεία στην περιοχή που μένω από τα 60mbps upload από εχθές έπεσε στα 10 και εμφανίζει 4G+ (καλύτερο είναι το 3G) όσο περνάει ο καιρός τόσο σκέφτομαι να κόψω το giga on the spot και να πάω σε unlimited της cosmote που θα ξέρω ότι για το σπίτι θα έχω μόνιμα 10 χωρίς τα blackout ή αλλά προβλήματα που προκύπτουν συχνά στο δίκτυο της vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 ώρες πριν, vdeverak said:

Χμμμ εμένα με τίποτα
Απ το pc μπαίνω κανονικά απ το app όμως τζίφος

Τι συσκευή έχεις; Κάνε μια εκκαθάριση στην cache memory της εφαρμογής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικες.
Εντέλει μίλησα μαζι τους,μου είπαν το ξέρουν ότι υπάρχει ένα θεματακι και θα το διορθώσουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ το pc εμένα μου μπαίνει αλλά σέρνεται
Απ την εφαρμογή ios ακόμα τίποτα από χτες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 12:33 ΜΜ, user3365 said:

Tελικά η Vodafone με απογοητεύει όλο και περισσότερο εκτός από την άθλια κάλυψη σε δημοφιλείς προορισμούς Κυκλάδες και σε άλλα σημεία στην περιοχή που μένω από τα 60mbps upload από εχθές έπεσε στα 10 και εμφανίζει 4G+ (καλύτερο είναι το 3G) όσο περνάει ο καιρός τόσο σκέφτομαι να κόψω το giga on the spot και να πάω σε unlimited της cosmote που θα ξέρω ότι για το σπίτι θα έχω μόνιμα 10 χωρίς τα blackout ή αλλά προβλήματα που προκύπτουν συχνά στο δίκτυο της vodafone

Καλά θα κάνεις,εγώ έχω σταθερό 24αρι και κινητό και ετοιμάζομαι να τα κοψω.

Μου ήρθε μια καλή προσφορά από Wind και θα μεταφέρω το κινητό μου εκεί.
Εχω γνωστούς,η κάλυψη είναι οκ αλλά δεν έχει ταχύτητες 1Mbps, ουτε εναλλαγές σε E χωρίς λόγο, ούτε 4G+ και να σέρνεται το σύμπαν.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όπως εξελίσσεται το πράγμα η vodafone έχει το χειρότερο σήμα. Και εγώ μάλλον σε wind θα πάω για να πάρει τα πάνω της, να αδειάσει η vodafone μπας και την εξαγοράσει και αυτήν η wind. 

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτό το πράγμα που ζούμε δεκαετίες δεν είναι ανταγωνισμός. Η cosmote παίζει μπάλα μόνη της. Στην δε σταθερή τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EllinikoNisi said:

Όπως εξελίσσεται το πράγμα η vodafone έχει το χειρότερο σήμα. Και εγώ μάλλον σε wind θα πάω για να πάρει τα πάνω της, να αδειάσει η vodafone μπας και την εξαγοράσει και αυτήν η wind. 

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτό το πράγμα που ζούμε δεκαετίες δεν είναι ανταγωνισμός. Η cosmote παίζει μπάλα μόνη της. Στην δε σταθερή τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. 

Ακριβώς, απογοήτευση σκέτη σε κινητή και σταθερή επίσης,καταλήγει να γίνει η 3η εταιρεία πλέον με τις πολιτικές που ακολουθήσει στην εξυπηρέτηση πελατών.
Πηγαμε οικογενειακώς για φθηνότερα και μόνο θέματα έχουμε.

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Καλά θα κάνεις,εγώ έχω σταθερό 24αρι και κινητό και ετοιμάζομαι να τα κοψω.

Μου ήρθε μια καλή προσφορά από Wind και θα μεταφέρω το κινητό μου εκεί.
Εχω γνωστούς,η κάλυψη είναι οκ αλλά δεν έχει ταχύτητες 1Mbps, ουτε εναλλαγές σε E χωρίς λόγο, ούτε 4G+ και να σέρνεται το σύμπαν.

Εγώ πλέον θα έχω 50αρα στον ΟΤΕ + κινητό cosmote οπότε αύριο θα πάω να πληρώσω τους λογαριασμούς των giga on the spot και θα τα κόψω και θα κρατήσω μόνο ένα σε περίπτωση ανάγκης

3 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ακριβώς, απογοήτευση σκέτη σε κινητή και σταθερή επίσης,καταλήγει να γίνει η 3η εταιρεία πλέον με τις πολιτικές που ακολουθήσει στην εξυπηρέτηση πελατών.
Πηγαμε οικογενειακώς για φθηνότερα και μόνο θέματα έχουμε.

 

Εγώ μια χαρά είμαι στην cosmote στα καρτοσυμβόλαια ξέρω ότι θα έχω πάντα σήμα, σταθερός λογαριασμός και μου φτάνουν αυτά που μου δίνει

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της vodafone σχετικά με τα router που παρέχει;

Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H108n, Το οποίο δε την παλεύει καθόλου. Υπάρχουν στιγμές (πριν λίγο πχ) που κάνει απανωτές αποσυνδέσεις. Όχι η σύνδεση, αλλά χάνεται τελείως απ όλες τις συσκευές και μέσα σε 1 λεπτό συνδέονται όλες πάλι. Είναι ξεκάθαρα θέμα router και όχι σύνδεσης, καλωδίων ή των δικών μου συσκευών.

Είμαι χρόνια πελάτης (10+) το είχα αλλάξει πριν καιρό, ίσως 2 ή 3 χρόνια. Δικαιούμαι άλλο, ποιο δίνουν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της vodafone σχετικά με τα router που παρέχει;
Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H108n, Το οποίο δε την παλεύει καθόλου. Υπάρχουν στιγμές (πριν λίγο πχ) που κάνει απανωτές αποσυνδέσεις. Όχι η σύνδεση, αλλά χάνεται τελείως απ όλες τις συσκευές και μέσα σε 1 λεπτό συνδέονται όλες πάλι. Είναι ξεκάθαρα θέμα router και όχι σύνδεσης, καλωδίων ή των δικών μου συσκευών.
Είμαι χρόνια πελάτης (10+) το είχα αλλάξει πριν καιρό, ίσως 2 ή 3 χρόνια. Δικαιούμαι άλλο, ποιο δίνουν τώρα;
Μάλλον η εταιρεία φταίει. Έχεις δηλώσει βλάβη? Έχει έλθει τεχνικός σπίτι να μετρήσει?
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, pavlitakis1 said:
41 minutes ago, Beef said:
ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της vodafone σχετικά με τα router που παρέχει;
Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H108n, Το οποίο δε την παλεύει καθόλου. Υπάρχουν στιγμές (πριν λίγο πχ) που κάνει απανωτές αποσυνδέσεις. Όχι η σύνδεση, αλλά χάνεται τελείως απ όλες τις συσκευές και μέσα σε 1 λεπτό συνδέονται όλες πάλι. Είναι ξεκάθαρα θέμα router και όχι σύνδεσης, καλωδίων ή των δικών μου συσκευών.
Είμαι χρόνια πελάτης (10+) το είχα αλλάξει πριν καιρό, ίσως 2 ή 3 χρόνια. Δικαιούμαι άλλο, ποιο δίνουν τώρα;

Μάλλον η εταιρεία φταίει. Έχεις δηλώσει βλάβη? Έχει έλθει τεχνικός σπίτι να μετρήσει?

Μα δε κατάλαβες.

Δεν έχω αποσύνδεση στο ίντερνετ. Χάνεται η σύνδεση με το ρούτερ. Αν αποσυνδεοταν το Ίντερνετ θα εξακολουθούσα να είμαι συνδεδεμένος στο ρούτερ, απλά δε θα είχα ίντερνετ. Τώρα στα δίκτυα δεν εμφανίζεται καν το ρούτερ και επανέρχεται γρήγορα όμως. 

Δε τους πήρα τηλέφωνο. Είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ και θα πάρω να δω τι θα μου πούνε .

Δε νομίζω να χωράει αμφιβολία ότι φταίει το ρούτερ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δε κατάλαβες.
Δεν έχω αποσύνδεση στο ίντερνετ. Χάνεται η σύνδεση με το ρούτερ. Αν αποσυνδεοταν το Ίντερνετ θα εξακολουθούσα να είμαι συνδεδεμένος στο ρούτερ, απλά δε θα είχα ίντερνετ. Τώρα στα δίκτυα δεν εμφανίζεται καν το ρούτερ και επανέρχεται γρήγορα όμως. 
Δε τους πήρα τηλέφωνο. Είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ και θα πάρω να δω τι θα μου πούνε .
Δε νομίζω να χωράει αμφιβολία ότι φταίει το ρούτερ.
 
Αν τους πάρεις τηλέφωνο μπορούν να δουν αν έχει πρόβλημα το ρούτερ από μακριά. Πρώτα δηλώνεις βλάβη και αν δεν γίνει τίποτα ρωτάς εδώ. Εδώ δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας και αν έχει πρόβλημα το ρούτερ θα στο αλλάξουν δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει παραγγείλει κάνεις Vodafone thank you πρόσφατα 1+1 καφέ άπο μικελ?? Το δέχονται?? 

 

Στην εφαρμογή Vodafone έχει φραιντεις κφσ κοφι Άιλαντ και ένα σωρό άλλα όμως δεν βλέπω μικελ. Αν το γκουγκλαρω όμως βγάζει ένα σωρό άρθρα για μικελ 1+1 και μάλιστα φετινά. Τι ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

Τα μικέλ έχουν φύγει εδώ και χρόνια από την vodafone.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μου φάνηκε περίεργο που βρήκα λινκ στο γνωστό πράσινο σαιτ προσφορών με ημερομηνία 2021 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Στην αναγνώριση κλήσεων μου βγάζει όλο τον αριθμό δηλαδή στη μορφή 0030210κτλ
Ακομα και στα αποθηκευμένα τηλέφωνα που έχω.
Και εντέλει δεν φαίνονται στο τηλ τα τελευταία ψηφία και έτσι δεν ξέρω ποιος με καλεί.
Έτσι ξαφνικά
Γιατί άραγε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...