Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς να δω τα apps που έχουν εγκατασταθεί και στις 2 συσκευές; Το tablet εγκατέστησε όλα τα apps που είχα και στο smartphone, ΕΚΤΟΣ του My Vodafone. Είμαι πολύ περίεργος μήπως σχετίζεται και με το γεγονός ότι δεν μπορεί να βρει 3G, αν και η Vodafone μου έχει ενεργοποιήσει τη καρτούλα μου και παρόλα αυτά μου βγάζει συνέχεια NO SERVICE|VODAFONE GR, όπως περιγράφω εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξεχάσατε οτι η Cosmote έδωσε για ολα τα ΣΚ του Νοεμβρίου 1500+1500sms +1500MB ;

 

Η πλάκα είναι ότι εγώ έκανα αίτηση διακοπής συμβολαίου και μετατροπή σε κάρτα 15 Νοεμβρίου. Η μετατροπή θα γίνει 15 Δεκεμβρίου. Ο τελευταίος λογαριασμός βγήκε 27 Νοεμβρίου και η cosmote μου ακύρωσε τα 1500 λεπτά και sms του Νοεμβρίου παρόλο που το συμβόλαιο μου είναι ακόμη σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά ποιο από τα δύο είναι... Γιατί αν έχει βάλει φραγη ο ίδιος θα την βγάλει κάποια στιγμή ενώ αν είναι κομένο δεν θα ξαναδουλέψει.

 

εάν είναι "κομένο" θα ξαναδουλέψει όταν πληρωθεί ο λογαριασμός. Αν κομένο εννοείς αποσυνδεδεμένο, τότε θα σου έβγαζε μύνημα οτι ο αριθμός δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω τηλέφωνο εναν συνάδελφο μου και χωρίς να χτυπήσει ακουγεται το ηχογραφημένο μήνυμα

Ο συνδρομητής Vodafone που έχετε καλέσει, έχει ενεργοποιήσει τη φραγή εισερχομένων κλήσεων, παρακαλώ καλέστε αργότερα

Έχει ενεργοπιείσει φραγή ο ίδιος ή του το έχουν κόψει;

Έχει εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή;

Με έχει βάλει σε μαύρη λίστα;:lol:

Μου κάνει εντύπωση που η Vodafone το λεει στο μήνυμα.

 

Λειτουργία αποκλεισμού ονομάζεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γλώσσα έχεις ελληνικά ή αγγλικά; Αν δεν έχεις καταχωρήσει στο google wallet ελληνική πιστωτική τότε μπορεί λόγω locale να σου δείχνει το αμερικάνικο play store στο οποίο δεν είναι διαθέσιμο το Vodafone app.

Σε κάθε περίπτωση μπες με το tablet εδώ και κάνε κλικ σε αυτό το link

Θα σε πετάξει στο σωστό app του play store.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγγλικά. Πάτησα στο link και μου έβγαλε "Your device is not compatible with this version". Έχει καταφέρει να το εγκαταστήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο Myphone.

Εδώ απαγορεύονται τα Greeklish .Αν θές απάντηση σε παρακαλώ να τροποποιήσης το μήνυμα σου ώστε να μπορέσω να το διαβάσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα CU

Με 10 ευρώ κάρτα πέρνεις 120 λεπτά ομιλίας προς όλη την Vodafone. Με 5 ευρώ από τα 10 παίρνεις 200 Vodafone + 100 προς όλους.

Βέβαια υπάρχει και το 0,01 στο καρτοκινητό , αλλά για άλλους αριθμούς θα πληρώνεις 5 ευρώ για 200 λεπτά. Υπάρχουν βέβαια και άλλες προσφορές στο CU.

Αν πάρεις πακέτο από αυτά που δίνουν στο METRO ή και σε καταστήματα Vodafone ( λένε απέξω -ειδική προσφορά - )θα έχεις 200 λεπτά προς όλους και 200 προς Vodafone με τα 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγγλικά. Πάτησα στο link και μου έβγαλε "Your device is not compatible with this version". Έχει καταφέρει να το εγκαταστήσει κανείς;

 

Ναι! πέρνεις το apk απο αλλη συσκευη και το εγκαθιστας χειροκινητα στην ταμπλέτα!

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ναι! πέρνεις το apk απο αλλη συσκευη και το εγκαθιστας χειροκινητα στην ταμπλέτα!

 

Δεν νομίζω οτι παίζει αυτό σε android 4.2.+, το google play έχει γίνει πιό "έξυπνο" σε αυτά.... τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία με το DG100.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1ον) Ίσως να μην υποστηρίζεται ακόμα από Android 4.4

2ον) Πήγαινε απευθείας από κάποιον Η/Υ στο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myvodafone.android

και επέλεξε από εκεί εγκατάσταση στην συγκεκριμένη συσκευή. Αν δεν στο επιτρέπει σημαίνει ότι δεν είναι συμβατή με την έκδοση android και πρέπει να περιμένεις για κάποιο update...

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις κάνει login στο G-Play. Πάντως αν δεν είναι όντως συμβατή θα ταλαιπωρηθείς... Η voda όσο καιρό χρησιμοποιώ την εφαρμογή έχει βγάλει μόνο μια ενημέρωση και αυτή όχι κάτι ουσιώδες... οπότε δεν έχω πολλές ελπίδες!

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια παρακαλώ.

έχω ένα καρτοκινητό vodafone και ένα usb stick της ZTE. το έχω στήσει σε linux και τρέχει κανονικά, απλά χρειάζομαι τις ρυθμίσεις που πρέπει για να τρέξει η υπηρεσία.

έχω αγοράσει χρόνο 5€ για Internet.

επισυνάπτεται το αρχείο με το τι ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

αν η γραμμή είναι απλό καρτοκινητό (καρτοκινητό Vodafone, Cu), τότε θα βάλεις στο APN το "internet.vodafone.gr", αλλιώς αν έχεις καρτόinternet θα βάλεις το "web.session".
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Είναι καρτοκινητό, οπότε θα μπει το internet.vodafone.gr. Για username, password και DNS όμως τι βάζω?

 

αν τα αφήσεις κενά μόνο με το APN δεν συνδέεται;

Στις ρυθμίσεις από το δικό μου πρόγραμμα (VMB) δεν φαίνεται να χρειάζεται όνομα χρήση ή/και κωδικό.

 

http://i40.tinypic.com/30c57rt.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει άγρια με τη vodafone κάθε φορά που ενεργοποιώ πακέτο internet 500ΜΒ για ένα μήνα και περιμένω και κάνα 2 ώρες για να το ενεργοποιήσει στη συνέχεια όταν ανοίγω τα data στο κινητό με χρεώνει 1 ευρώ την πρώτη ημέρα και στην συνέχεια που ξεπερνάω τα 10ΜΒ χρήσης την ίδια ημέρα μετά μου έρχεται μήνυμα ότι έχω ξεπεράσει το όριο χρήσης και μ κλειδώνει τα data μέχρι της 4 το πρωί. Την επομένη μέρα όλα καλά... και αυτό γίνεται συνέχεια το έχουν κάνει σύστημα. Μια φορά που πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα έκαναν πως δεν άκουγαν τι έλεγα και μου λέγανε ναι όντως ξεπέρασες το όριο τον 10MB θα πρέπει να περιμένεις μέχρι αύριο... ότι να ναι...

Η cosmote κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια; σκέφτομαι να πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει άγρια με τη vodafone κάθε φορά που ενεργοποιώ πακέτο internet 500ΜΒ για ένα μήνα και περιμένω και κάνα 2 ώρες για να το ενεργοποιήσει στη συνέχεια όταν ανοίγω τα data στο κινητό με χρεώνει 1 ευρώ την πρώτη ημέρα και στην συνέχεια που ξεπερνάω τα 10ΜΒ χρήσης την ίδια ημέρα μετά μου έρχεται μήνυμα ότι έχω ξεπεράσει το όριο χρήσης και μ κλειδώνει τα data μέχρι της 4 το πρωί. Την επομένη μέρα όλα καλά... και αυτό γίνεται συνέχεια το έχουν κάνει σύστημα. Μια φορά που πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα έκαναν πως δεν άκουγαν τι έλεγα και μου λέγανε ναι όντως ξεπέρασες το όριο τον 10MB θα πρέπει να περιμένεις μέχρι αύριο... ότι να ναι...

Η cosmote κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια; σκέφτομαι να πάω εκεί.

Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το σύστημα τους για κάποιο λόγο και στο τηλ από την εξυπηρέτηση δε μπορούν να κάνουν κάτι οι ίδιοι. Γι αυτό προσέχω πάντα να μη ξεμένω από ιντερνετ γιατί πάντα έτσι γίνεται τη πρώτη μέρα και πολλές φορές από συστημικό πρόβλημα τυχαίνει σε κάποιους και σε επόμενες μέρες...

Δε νομίζω ότι γίνεται σε άλλο δίκτυο αυτο στη wind τουλάχιστον οχι για cosmote δε ξέρω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στη Wind ούτε στη Cocote υπάρχει τέτοια "χρέωση" ή φραγή. . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά έχω μία ερώτηση που με "βασανίζει" από παλιότερα αλλά καθώς τότε δεν αγοράζαμε κινητά από έξω, ήμασταν σίγουροι ότι θα παίζουν!

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Vodafone CU άρα αυτό σημαίνει ότι παίζω στα 900/1800 σωστά;

Βλέπω κάποια κινητά στη κινεζική αγορά με τις εξής προδιαγραφές

1. Huawei Y300-0000

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

2. Cubot GT99 και Cubot One

3G: WCDMA 850/2100MHz

 

3. Coolpad 7295

3G: UMTS 900/ 2100MHz

 

Όλα βέβαια τα παραπάνω έχουν 2πλη sim εμένα με ενδιαφέρει αυτή που προσφέρει το 3G. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο από το 2 ή το 3 θα μπορέσει να δουλέψει η Sim μου ή αν θέλει κάποια μετατροπή. Το 1 που το έχω παίζει μια χαρά.

 

Και η δεύτερη απορία είναι αυτά τα 850, 900, 2100 είναι οι συχνότητες που παίζουν σωστά!?

Αυτό το 850/2100 σημαίνει ότι λειτουργεί ή στα 850 ή στα 2100 ή απο τα 850 μέχρι τα 2100?

Διάβασα οτι το UMTS από ο WCDMA δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά αλλά ότι το ένα θέλει το άλλο για να λειτουργήσει?

 

Εν τέλει η γενική απορία ποια κινητά και σε ποιες μπάντες (συχνότητες ) πρέπει να κοιτάμε για να είμαστε σίγουροι ότι δουλεύουν στην Ελλάδα

:worry:

Ευχαριστώ συγνώμη αν κούρασα...αν το topic είναι εκτός θέματος μετακινήστε το αν θέλετε:

Edited by argiris623
λαθάκια

There is no knowledge that is not power!

Xiaomi Redmi Note 4, ASUS Pegasus 2 Plus X550, THL T11, Jiayu F1, Sony Xperia U, Onda V811, iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά έχω μία ερώτηση που με "βασανίζει" από παλιότερα αλλά καθώς τότε δεν αγοράζαμε κινητά από έξω, ήμασταν σίγουροι ότι θα παίζουν!

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Vodafone CU άρα αυτό σημαίνει ότι παίζω στα 900/1800 σωστά;

Βλέπω κάποια κινητά στη κινεζική αγορά με τις εξής προδιαγραφές

1. Huawei Y300-0000

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

2. Cubot GT99 και Cubot One

3G: WCDMA 850/2100MHz

 

3. Coolpad 7295

3G: UMTS 900/ 2100MHz

 

Όλα βέβαια τα παραπάνω έχουν 2πλη sim εμένα με ενδιαφέρει αυτή που προσφέρει το 3G. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο από το 2 ή το 3 θα μπορέσει να δουλέψει η Sim μου ή αν θέλει κάποια μετατροπή. Το 1 που το έχω παίζει μια χαρά.

 

Και η δεύτερη απορία είναι αυτά τα 850, 900, 2100 είναι οι συχνότητες που παίζουν σωστά!?

Αυτό το 850/2100 σημαίνει ότι λειτουργεί ή στα 850 ή στα 2100 ή απο τα 850 μέχρι τα 2100?

Διάβασα οτι το UMTS από ο WCDMA δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά αλλά ότι το ένα θέλει το άλλο για να λειτουργήσει?

 

Εν τέλει η γενική απορία ποια κινητά και σε ποιες μπάντες (συχνότητες ) πρέπει να κοιτάμε για να είμαστε σίγουροι ότι δουλεύουν στην Ελλάδα

:worry:

Ευχαριστώ συγνώμη αν κούρασα...αν το topic είναι εκτός θέματος μετακινήστε το αν θέλετε:

 

Τα έχεις λίγο μπερδέψει αυτό το 900/1800 αφορά το 2G δίκτυο και όντως εκπέμπουν σε αυτές τις συχνότητες. Το WCDMA η 3G εκπέμπει σε άλλες 2100 για τα ελληνικά δίκτυα οπότε όλα θα παίζουν κανονικότατα. Η vodafone έχει βάλει και κάτι λίγες 900άρες κεραίες 3G βέβαια αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όλα θα τα χρησιμοποιήσεις κανονικά με όλους τους παρόχους.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...