Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eνα φιλαρακι μου θα μου στειλει την προπληρωμενη καρτουλα, εχω ενα φορητο toshiba A110-195 και την αγορασε προ 2 μηνων περιπου, ελπιζω οτι ταιριαζει σε pci express υποδοχη στον υπολογιστη μου...

 

Περίπου €4/ΜΒ

Αν θεωρείς ότι η χρήση που θα κάνεις είναι πολύ μικρή τότε είναι μια χαρά.

 

(Απαντώ και στην ερωτηση σου στο Vodafone 3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση εφοσον την τοποθετησω στον αλλο φορητο που εχω στο σπιτι μου και οχι στη δουλεια μου. Το ερωτημα μου.

Στο φορητο στο σπιτι τον Amilo prov3505 centrino duo T2050 και απο θυρες διαθετει 1 ( 1 ) x PC Card - type I/II . Ενας φιλος θα μου δωσει την vodafomne mobile connect card 3G λογω δουλειας προπληρωμενη. Κανει για το φορητο μου αν το εχει δοκιμασει κανενας? Η καρτα ειναι η 3G/GPRS E618

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο. Κατεβασα κι εγω τους προσφατους 'οδηγους' απο τη σελιδα της εταιρειας, μεταξυ των φακελων εχει το προγραμμα εγκαταστασης σε .msi οποτε μαλλον αυτο θα τρεξω. Μετα ομως εχει και ενα ακομα εκτελεσιμο το οποιο εχει τιτλο run.exe και απο οτι καταλαβα αφορα την εκκινησης της εφαρμογης, ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάνχω για wallpaper εικόνα απο μια διαφήμηση της vodafone που λέει "Είναι ωραία να είσαι με τους φίλους σου" με κάτι πιγκουίνους. Έχει παρει κανενός το μάτι τίποτα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone πρωτοπορεί για ακόμα μια φορά και με πρώτιστο γνώμονα τις ανάγκες του καταναλωτή αναβαθμίζει την ταχύτητα 3G ευρυζωνικών υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας και της Vodafone Mobile Connect 3G broadband στα 3,6 Mbps. Επιπλέον, από τις 30 Απριλίου 2007 η Vodafone διαθέτει 2 νέα προγράμματα χρήσης, της υπηρεσίας Vodafone Mobile Connect 3G broadband, ενώ προχωρά σε μείωση παγίου σε άλλο ένα πρόγραμμα χρήσης.

 

Τα νέα προγράμματα είναι τα 3G VMC 300, 3G VMC 20GB και η μείωση αφορά το πάγιο του VMC5GB. Έτσι τα προγράμματα χρήσης για συνδρομητές με συμβόλαιο διαμορφώνονται ως εξής:

 

3G VMC1 με 5,95 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 1 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC25 με 23 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 25 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC80 με 35 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 80 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC300 με 55 E (με ΦΠΑ)μηνιαίο πάγιο και 300 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC5GB με 71 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 5 GB δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC20GB με 99 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 20 GB δωρεάν όγκο/μήνα

 

Oι νέοι συνδρομητές που θα συνδεθούν από 02/05/2007 έως 31/08/2007 στα προγράμματα 3GVMC 25, 3GVMC 80, 3GVMC 300, 3GVMC 5GB & 3GVMC 20GB αποκτούν με το ίδιο πάγιο απεριόριστη χρήση έως 30/09/2007 (δεν περιλαμβάνεται η περιαγωγή) χωρίς καμία άλλη επιπλέον χρέωση.

 

H αναβαθμισμένη τεχνολογία HSDPA προσφέρει μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων έως 3,6 Mbps, με πραγματικές παρατηρούμενες μέγιστες ταχύτητες που προσεγγίζουν τα 3 Mbps.

 

Η ταχύτητα αυτή υποστηρίζεται μέσω των δύο Vodafone Mobile Connect 3G Broadband καρτών δεδομένων (PCI Xpress διαθέσιμη και με PCMCIA adapter & USB modem), που είναι συμβατές με όλους τους φορητούς, αλλά και επιτραπέζιους υπολογιστές.

 

Oι κάρτες δεδομένων διατίθενται δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση στα προγράμματα 3GVMC 80, 3GVMC 300, 3GVMC 5GB & 3GVMC 20GB.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone πρωτοπορεί για ακόμα μια φορά και με πρώτιστο γνώμονα τις ανάγκες του καταναλωτή αναβαθμίζει την ταχύτητα 3G ευρυζωνικών υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας και της Vodafone Mobile Connect 3G broadband στα 3,6 Mbps. Επιπλέον, από τις 30 Απριλίου 2007 η Vodafone διαθέτει 2 νέα προγράμματα χρήσης, της υπηρεσίας Vodafone Mobile Connect 3G broadband, ενώ προχωρά σε μείωση παγίου σε άλλο ένα πρόγραμμα χρήσης.

 

Τα νέα προγράμματα είναι τα 3G VMC 300, 3G VMC 20GB και η μείωση αφορά το πάγιο του VMC5GB. Έτσι τα προγράμματα χρήσης για συνδρομητές με συμβόλαιο διαμορφώνονται ως εξής:

 

3G VMC1 με 5,95 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 1 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC25 με 23 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 25 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC80 με 35 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 80 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC300 με 55 E (με ΦΠΑ)μηνιαίο πάγιο και 300 ΜΒ δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC5GB με 71 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 5 GB δωρεάν όγκο/μήνα

3G VMC20GB με 99 E (με ΦΠΑ) μηνιαίο πάγιο και 20 GB δωρεάν όγκο/μήνα

 

Oι νέοι συνδρομητές που θα συνδεθούν από 02/05/2007 έως 31/08/2007 στα προγράμματα 3GVMC 25, 3GVMC 80, 3GVMC 300, 3GVMC 5GB & 3GVMC 20GB αποκτούν με το ίδιο πάγιο απεριόριστη χρήση έως 30/09/2007 (δεν περιλαμβάνεται η περιαγωγή) χωρίς καμία άλλη επιπλέον χρέωση.

 

H αναβαθμισμένη τεχνολογία HSDPA προσφέρει μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων έως 3,6 Mbps, με πραγματικές παρατηρούμενες μέγιστες ταχύτητες που προσεγγίζουν τα 3 Mbps.

 

Η ταχύτητα αυτή υποστηρίζεται μέσω των δύο Vodafone Mobile Connect 3G Broadband καρτών δεδομένων (PCI Xpress διαθέσιμη και με PCMCIA adapter & USB modem), που είναι συμβατές με όλους τους φορητούς, αλλά και επιτραπέζιους υπολογιστές.

 

Oι κάρτες δεδομένων διατίθενται δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση στα προγράμματα 3GVMC 80, 3GVMC 300, 3GVMC 5GB & 3GVMC 20GB.

 

Ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει εμπειρια απο αυτη τη καρτα,αν μπορει να μου πει με περιηγηση σε sites 2-3 ωρες ημερησιως(χωρις κατεβασματα και updates σε antivirus) τι καταναλωση γινεται περιπου και τι πρεπει να προσεχω.

Ξερω οτι η καρτα εχει μετρητη,απλως θελω να προσανατολιστω σε ποιο ογκο δεδομενων να παω και τι παγιο να πληρωσω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

KAI THA PAW STO EXWTERIKO ME TO PROGRAMMA ERASMUS...GALLIA 6 MHNES!

LOIPON STO LAPTOP MOU THELW NA BALW INTERNET,THA MEINW ONWS SE ESTIA KAI DE THA UPARXEI STO DWMATIO THLEFWNIKH GRAMMH...SUMFEREI NA PARW AUTHN THN KARTA THS VODAFONE???KAI AN NAI POIO PROGRAMMA???PROPLHRWMENO 'H OXI???POSO THA MOU KOSTISEI?UPARXOUN"KRUFES" XREWSEIS?O LOGARIASMOS POU THA ERXETAI?MPORW NA TH BALW STO ONOMA TWN GONIWN MOU GIA NA THN PLHRWNOUN APO EDW???

BASIKA THA THN XREIASTW MONO GIA TO MSN GIA NA MILAW ME TO AGORI MOU...ANTE KAI GIA KAMIA ISTOSELIDA TH MERA...GIA O,TIDHPOTE ALLO THA PHGAINW STHS SXOLHS TO EQUIPMENT...

 

EUXARISTW EK TWN PROTERWN GIA TIS APANTHSEIS SAS!:D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να παρεις κατι απο εκει. Παντα ειναι πιο φτηνα ετσι. Ξερεις αν θα υπαρχει δυνατοτητα WIFI? συνηθως εστιες ακομα και εαν δεν εχει τηλεφωνο, ενα LAN port το δινουν...
Link to comment
Share on other sites

otan exw eiserxomeni kai pataw to kokkino koumpi aporripsis klisis, meta apo ligo mou stelnei i vodafone apo to 1212 ena minima oti to tade kinito sas kalese kai eisastan apasxolimenos! (xairw poly!)

 

pws apenergopoiw ayto to sms?

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το προγραμμα για την καρτουλα καλυτερα να κατεβασετε την τελευταια εκδοση απο την σελιδα της Βοδαφον. ΕΙναι αρκετα σταθερη...αρχικα τρεχετε το προγραμμα με τιτλο run.exe...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έχει κάνει καμια-δυο φορές κι εμένα, όταν είχα δεύτερη κλήση σε αναμονή. Δεν μου το κάνει όμως συνέχεια, αλλά όποτε του έρθει. Υποθέτω ότι είναι σε συνδυασμό με την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων. :what:

Link to comment
Share on other sites

otan exw eiserxomeni kai pataw to kokkino koumpi aporripsis klisis, meta apo ligo mou stelnei i vodafone apo to 1212 ena minima oti to tade kinito sas kalese kai eisastan apasxolimenos! (xairw poly!)

 

pws apenergopoiw ayto to sms?

 

Eίναι ειδοποίηση κλήσεων του τηλεφωνητή. Όπως λειτουργεί όταν το έχεις κλειστό ή είσαι εκτός δικτύου, έτσι λειτουργεί και όταν η γραμμή σου είναι κατειλημμένη. Δυστυχώς όταν το κλείνεις σε κάποιον, επειδή του στέλνεις busy tone (αυτός ακούει πως είσαι κατειλημμένος) είναι σαν να μιλάς στο τηλέφωνο. Η απενεργοποιείς τελείως την υπηρεσία (καλείς 1269) και έχεις μόνο τηλεφωνητή και όχι ειδοπόιηση, ή βγάζεις την προώθηση κατειλημμένου (καλείς #67#) διατηρώντας την ειδοποίηση όταν το έχεις κλειστό ή εκτός δικτύου αλλά τότε και όταν μιλάς δεν θα σου έρχεται ειδοποίηση αν σε καλέσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγορασα σημερα τη καρτα για το notebook και ενω εχω vista home premium,μου εβγαζε στην ανιχνευση τα windows 2000 και οτι θα εχω προβλημα με την εγκατασταση οπως και ειχα,αφου δεν αναγνωριζε τη pci και τη sim.

Πηρα τη voda τους το ειπα και μου ειπαν να κατεβασω το λογισμικο για τα vista οπως και εκανα.Ετρεξα την εφαρμογη vmc,ολα καλα,ρυξμισα παραμετρους,αλλα οταν ζητησε τη καρτα με τη sim για να τα ανιχνευσει,μου εβγαζε μια μπαρα ανιχνευσης,εψαχνε..αλλα τιποτα.Το ανεφερα και περιμενω να μου πουν τι να κανω.

Μηπως καποιος με αυτα τα vista το εχει λυσει και λειτουργει η καρτα του;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,έχω προμηθευτεί το Usb modem της Vodafone το HUAWEI E220 θα ηθελα να ρωτησω εαν υπάρχει λογισμικό για την διαχείρηση του όσον αφορα το κομμάτι των SMS εκτος απο εκείνο της Vodafone.Δηλαδή αν υπαρχει δυνατοτητα να αποθηκευονται η και να εκτυπόνονται τα μηνυματα τα οποία λαμβάνω στο νούμερο της συσκευής.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια αξιζει η καρτα προπληρωμενου χρονου για καποιον που κανει χρηση 1 ωρα την ημερα για περιηγηση σε site χωρις να κανει κατεβασματα;περιπου τι χρεωσεις θα εχει με αυτη την χρηση;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια αξιζει η καρτα προπληρωμενου χρονου για καποιον που κανει χρηση 1 ωρα την ημερα για περιηγηση σε site χωρις να κανει κατεβασματα;περιπου τι χρεωσεις θα εχει με αυτη την χρηση;

 

To prepay είναι 4,3€ / ΜΒ. Από κει και πέρα, είτε 1 ώρα κάτσεις, είτε 10 ώρες, εφόσον κατεβάσεις+ανεβάσεις 1ΜΒ θα πληρώσεις 4,3€... Υπόψιν, το in.gr (πρώτη σελίδα) είναι γύρω στα 300kb... άρα 3 φορές να μπεις στο in.gr... ξέχνα το :) εκτός και αν μπεις 1 φορά το μήνα, σε 2 σελίδες και αυτό... αλλιώς, συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω προμηθευτεί το Usb modem της Vodafone το HUAWEI E220 θα ηθελα να ρωτησω εαν υπάρχει λογισμικό για την διαχείρηση του όσον αφορα το κομμάτι των SMS εκτος απο εκείνο της Vodafone.Δηλαδή αν υπαρχει δυνατοτητα να αποθηκευονται η και να εκτυπόνονται τα μηνυματα τα οποία λαμβάνω στο νούμερο της συσκευής.

Ευχαριστω

 

φίλε nikiokos, έχεις μήπως καμιά κάρτα SIM της COSMOTE ή της WIND/TIM να δοκιμάσεις και να μας πεις εάν την δέχεται το HUAWEI E220 που δίνει η Voda ή εάν είναι κλειδωμένο? ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε nikiokos, έχεις μήπως καμιά κάρτα SIM της COSMOTE ή της WIND/TIM να δοκιμάσεις και να μας πεις εάν την δέχεται το HUAWEI E220 που δίνει η Voda ή εάν είναι κλειδωμένο? ;)

 

99,9% δεν θα τρεχει αφου για να δουλεψει θελει να τρεξει η εφαρμογη που ειναι μεσα στο modem και ειναι το vmclite.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
To prepay είναι 4,3€ / ΜΒ. Από κει και πέρα, είτε 1 ώρα κάτσεις, είτε 10 ώρες, εφόσον κατεβάσεις+ανεβάσεις 1ΜΒ θα πληρώσεις 4,3€... Υπόψιν, το in.gr (πρώτη σελίδα) είναι γύρω στα 300kb... άρα 3 φορές να μπεις στο in.gr... ξέχνα το :) εκτός και αν μπεις 1 φορά το μήνα, σε 2 σελίδες και αυτό... αλλιώς, συμβόλαιο.
σε ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση,βασικα για καμμια 15 μερες το θελω,αλλωστε ολο τον αλλο καιρο εχω προσβαση σε pc με dsl,οποτε το συμβολαιο δεν με βολευει
Link to comment
Share on other sites

99,9% δεν θα τρεχει αφου για να δουλεψει θελει να τρεξει η εφαρμογη που ειναι μεσα στο modem και ειναι το vmclite.

 

Δεν ειναι αναγκαιο αυτο....και στην WIND υπηρχε καποια εφαρμογη μεσα στο μοντεμ, ενα της Huawei, αλλα δεν ειναι αναγκη να το χρησημοποιησεις, μπορεις να χρησημοποιησεις και το wind connection manager που δινεται απο το website της WIND.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκαιο αυτο....και στην WIND υπηρχε καποια εφαρμογη μεσα στο μοντεμ, ενα της Huawei, αλλα δεν ειναι αναγκη να το χρησημοποιησεις, μπορεις να χρησημοποιησεις και το wind connection manager που δινεται απο το website της WIND.

 

Στη Voda δεν παιζει αυτο. Μονο με το λογισμικο μεσα παιζει. Το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...