Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Πηγαινε στο apkmirror κατεβασε και κανε εγκατασταση μια εκδοση παραπανω απο αυτη που εχεις .

 

Δηλαδη :

 

Κοιτα ποια εκδοση εχεις στις ρυθμισεις/εφαρμογες/υπηρεσιες google play/μπες πηγαινε κατω-κατω και κοιτα το νουμερο εκδοσης .Μετα πηγαινε apkmirror βρες πρωτα την δικη σου εκδοση στον καταλογο , μετα βρες μια εκδοση να ειναι η αμεσως επομενη παραπανω απο αυτη που εχεις οχι ομως να ειναι beta και να εχει χαρακτηριστικα arm64-v8a + armeabi-v7a Android 9.0+ nodpi . Στη συνεχεια κατεβασε τη και κανε εγκατασταση . Ριξε και μια επανεκκινηση .

 

Βρες εδω ---->>> https://www.apkmirror.com/uploads/?q=google-play-services

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τοτε να απαντησει και καποιος αλλος εδω που θα εχει την ιδια εκδοση με σενα εαν αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα .Εαν ναι ειναι προβλημα της εφαρμογης εαν οχι σημαινει οτι το google play service το οποιο συνεργαζεται με ολες τις εφαρμογες google με καποια δημιουργειται το προβλημα.Συνηθως το google play service αναβαθμιζεται μαζι με το play και τον chrome. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρόνο σου βγάζει ότι λειτουργεί στο background την ήμερα; έχεις πολλούς λογαριασμούς google;
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια εκδοση ναι το one ui home παρουσιαζει ενα drain.Μπορεις να κανεις καταργηση ενημερωσης να το παρακολουθησεις η να βαλεις Nova launcher .
Link to comment
Share on other sites

Ωπ δεν είχα πάρει χαμπάρι το συγκεκριμένο thread.

 

Quote από το άλλο λοιπόν:

Παραθέτω 2 imgur albums για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας μου. Στο δεύτερο τεστ έχω βάλει στο off το adaptive battery από τις ρυθμίσεις, μετά από κάποια πράγματα που διάβασα στο νετ (στη δική μου περίπτωση έκανε τα πράγματα πολύ χειρότερα).

 

Ημέρα1η: https://imgur.com/a/CqPWmPx

Ημέρα2η: https://imgur.com/a/2sCJV8n

 

Και στις 2 περιπτώσεις, μεταξύ πρώτου και 2ου screenshot μεσολαβούν 6-8 ώρες που το κινητό έμεινε στην άκρη χωρίς να χρησιμοποιείται

 

Με προβληματίζει πάρα πολύ το drain το βράδυ (>25% κάθε φορά)

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καποιες πληροφοριες εδω----->>> https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474665
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καποιες πληροφοριες εδω----->>> https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474665

 

Δεν είμαι όμως ούτε με Odin ούτε μετά από Hard Reset. Κοίταξες καθόλου τα screenshots; Είδες κάτι περίεργο;

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τελικά με nova launcher εξαφανίστηκε το one ui. Πολυ καλυτερο και γρηγορο. Όμως το google play services παραμένει.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποια εφαρμογή το "πυροδοτεί";

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι προβλήματιζεσαι για το βραδυ, να πω οτι επειτα απο 10 βραδια, ειδα απωλεια 60% ΠΑΡΑΠΑΝΩ γιατι απλα κοιμομουν 2 μετρα πιο μεσα στο σπιτι (δηλ. Στο δίπλα δωματιο-τα κρεβατια ειναι στο ίδιο τοιχο) ....

Εκει που εχανα 4% στο 8ωρο, οταν κοιμομουν δίπλα εχανα 8 με 10% επειδη το κινητο στο κομοδινο ειχε αλλωτε μια γραμμη κ άλλωτε καμια κ έψαχνε συνεχεια σημα...

Παιζει μεγαλο ρολο το σημα....

Δοκιμασε να το αφησεις ενα βράδυ σε αλλο δωματιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Πρώην κάτοχος Α5 (2016) και εδώ και 2 χρόνια του S9.

Και στα 2 κινητά (παλιά στο Α5 και τώρα στο S9) παρουσιάζεται το εξής φαινόμενο:

Όταν το επίπεδο της μπαταρίας πέφτει κάτω από 30%, η μπαταρία ξεφορτίζει με ραγδαίο ρυθμό. Είναι κοινό πρόβλημα έχω δει ψάχνοντας....καμία λύση όμως δεν μου εχει πετύχει ως τώρα. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

 

Να επισημάνω ότι παρατήρησα πως σε ασφαλή λειτουργία, η μπαταρία πέφτει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν έχω ψάξει στα σχόλια παιδιά.... Έχω εδώ και μήνες θέμα με την μπαταρία του S9+..... πρώτα όταν έφτανε στο 20% μετά ξαφνικά έπεφτε απότομα..... Και όσο περνούσε ο καιρός χειροτέρευε. Τώρα το κάνει όταν φτάσει στο 40%
Link to comment
Share on other sites

Αστο να σβησει και μετα βαλτο στην αργη φορτιση απο το 0% με ανοιχτη την οθονη εννοω να μη το φορτισεις κλειστο.Αστο ολη νυχτα να φορτιζει μεχρι 100% και βγαλτο οταν ξυπνησεις.Καντο ετσι κανα δυο φορες δηλαδη απο 0 εως 100% .Εαν δεις οτι δεν διορθωθηκε κανε παλι την ιδια διαδικασια με usb σε pc η λαπτοτ εκει θα κανει πολυ αργη φορτιση απο το 0% και θα στρωσει.

 

Η μπαταρια πρςπει να φορτιζετε και να αποφορτιζετε 0-100% μια φορα τις 10 μερες τουλαχιστον.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αστο να σβησει και μετα βαλτο στην αργη φορτιση απο το 0% με ανοιχτη την οθονη εννοω να μη το φορτισεις κλειστο.Αστο ολη νυχτα να φορτιζει μεχρι 100% και βγαλτο οταν ξυπνησεις.Καντο ετσι κανα δυο φορες δηλαδη απο 0 εως 100% .Εαν δεις οτι δεν διορθωθηκε κανε παλι την ιδια διαδικασια με usb σε pc η λαπτοτ εκει θα κανει πολυ αργη φορτιση απο το 0% και θα στρωσει.

 

Η μπαταρια πρςπει να φορτιζετε και να αποφορτιζετε 0-100% μια φορα τις 10 μερες τουλαχιστον.

 

Βασικά η πλήρης αποφόρτιση μιας μπαταρίας λιθίου, τη "στρεσάρει" αρκετά. Η συχνή πλήρης αποφόρτιση μπορεί να της προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημία (ως προς τη χωρητικότητα) και καλό θα είναι να αποφεύγεται, εκτός αν σε βρει σε ανάγκη και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Από κει και πέρα, όντως τυχαίνει καμιά φορά να απορρυθμίζεται η ένδειξη και η στρωτή συμπεριφορά της μπαταρίας, και μια αργή φόρτιση 0-100 από παλιό φορτιστή ή καλώδιο usb σε pc ή λάπτοπ βοηθάει.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκανε αυτό από 15% και κάτω, σε 2λεπτά έσβηνε..

Λύθηκε με αλλάγη μπαταρίας..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
@xlidas που άλλαξες την μπαταρία? Σε κάλυψε η εγγύηση?

 

Στην μπαταρία δίνουν 1 χρόνο εγγύηση, η συσκευή ήταν εντός τον 2 χρόνων εγγύησης οποτε δεν πλήρωσα <εργατικά> πλήρωσα μόνο το κόστος της μπαταρίας.. 20 κάτι ευρώ.. εγώ δει βελτίωση 100% βγάζω πλέον 1 μέρα άνετα με την δική μου χρήση.

Υγ Smartec το πήγα και σε 2 ώρες περίπου ήταν έτοιμο.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρία δίνουν 1 χρόνο εγγύηση, η συσκευή ήταν εντός τον 2 χρόνων εγγύησης οποτε δεν πλήρωσα <εργατικά> πλήρωσα μόνο το κόστος της μπαταρίας.. 20 κάτι ευρώ.. εγώ δει βελτίωση 100% βγάζω πλέον 1 μέρα άνετα με την δική μου χρήση.

Υγ Smartec το πήγα και σε 2 ώρες περίπου ήταν έτοιμο.

 

Έγινε καλή και σωστή δουλειά; Κόλλησαν τα πλαστικά και η οθόνη άψογα, όπως είναι εργοστασιακά;

Είναι το μόνο που με κωλύει.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε καλή και σωστή δουλειά; Κόλλησαν τα πλαστικά και η οθόνη άψογα, όπως είναι εργοστασιακά;

Είναι το μόνο που με κωλύει.

 

Κανένα πρόβλημα, είναι το επίσημο service, ανοίγουν πολλά κινητά κάθε μέρα, κανένα σημάδι πουθενά και μάλιστα μου άλλαξαν και θύρα φόρτισης USB.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

@xlidas Το έκανες reset πριν τους το δώσεις για την αλλαγή?

Γενικά, πως διασφαλίζουμε ότι δε θα "σκαλίσουν" το κινητό μας?

Link to comment
Share on other sites

@xlidas Το έκανες reset πριν τους το δώσεις για την αλλαγή?

Γενικά, πως διασφαλίζουμε ότι δε θα "σκαλίσουν" το κινητό μας?

 

Είχα βγει από λογαριασμούς mail και είχα σβήσει της φώτο. Μου το έκαναν reset οπότε μπορείς να το κάνεις εσύ πριν τους το παραδώσεις.. έτσι και αλλιώς δεν το γλιτώνεις.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...