Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Επανέρχομαι για μου λείψατε χεχε!

Η 1η φώτο είναι με 100% data και την κλασσική social media χρήση μου! Η κλασσική μέτρια ως κακή απόδοση!

Η δεύτερη είναι σήμερα το πρωί με WiFi, λίγο Facebook και το υπόλοιπο Tapatalk διαβάζοντας για τα νέα s10 και mi9 ! Η τρίτη είναι αφού δούλεψα κ τον σατανά το Facebook /messenger συν YouTube!

Παρότι έχω καλό σήμα data στη δουλειά (έτσι νομίζω δηλαδή) η διαχείριση που κάνει σκοτώνει τη μπαταρία. Συν τις social εφαρμογές.

Η 4η είναι ίσως παγκόσμιο ρεκόρ μου με WiFi 100% και κλασσική δική μου χρήση. 67905d7f05e5f708f2e4a98d9babb142.jpg38e2e45be9bdccd3f70c4957cf65d152.jpga2972f029c534f31e55c1269960dd014.jpgc6741d270336ee597ab83ae99d997d82.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γενικά με data και κανονική χρήση πάνω από 4 ώρο δεν βγάζει η συσκευή. Δεν λέω ότι είναι λίγη.Απλα για να βγει μεγαλύτερο sot πρέπει απλά να να είναι αναμμένη η οθόνη και να μην χρησιμοποιείται η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με data και κανονική χρήση πάνω από 4 ώρο δεν βγάζει η συσκευή. Δεν λέω ότι είναι λίγη.Απλα για να βγει μεγαλύτερο sot πρέπει απλά να να είναι αναμμένη η οθόνη και να μην χρησιμοποιείται η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το απλό μιλάς φαντάζομαι?

Για το plus εγώ κάτω από 5 ώρες δεν έχω δει ποτέ..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με data και κανονική χρήση πάνω από 4 ώρο δεν βγάζει η συσκευή. Δεν λέω ότι είναι λίγη.Απλα για να βγει μεγαλύτερο sot πρέπει απλά να να είναι αναμμένη η οθόνη και να μην χρησιμοποιείται η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ...Εγω εχω πανω απο 5μιση ωρες σοτ μονο στο chrome χωρια fb,τηλεφωνα κτλ.ολα με data ποτε wifi γιαυτο καλο ειναι να μιλας για την προσωπικη σου χρηση και οχι να γενικευεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά πάσχει ο 9810 σαν soc στη διαχείριση ενέργειας, απλώς το Plus το κρύβει κάπως καλύτερα λόγω της μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίας.

Δείτε εδώ πόσο κάτω ειναι το απλό S9 με Exynos στο τεστ του anandtech και πόση βελτίωση στην αυτονομία παίρνει αν κάνεις throttle το soc.

 

https://www.anandtech.com/show/12520/the-galaxy-s9-review/8

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Ναι πασχει....βγαζει σοτ οσο βγαζουν κινεζικα ακομα και ναυαρχιδες με 4000mAh μπαταρια.:p

Μπορεις να παρεις ενα αλλο , αλλης εταιριας με τεσσαρα μπαταρια να βγαζει 5-6 ωρες σοτ και να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν πασχει .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ναι πασχει....βγαζει σοτ οσο βγαζουν κινεζικα ακομα και ναυαρχιδες με 4000mAh μπαταρια.:p

Μπορεις να παρεις ενα αλλο , αλλης εταιριας με τεσσαρα μπαταρια να βγαζει 5-6 ωρες σοτ και να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν πασχει .

 

 

 

Προφανώς δεν μιλώ για Κινεζιες. Εκεί παίζουν battery drains και memory leaks.

Εδώ το πρόβλημα είναι το hardware και συγκεκριμένα η κατανάλωση του δυνατού cluster του soc . Αν το θεωρείς εσυ ανύπαρκτο ως πρόβλημα , πάω πάσο.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Μια σαχλα ενος αρθογραφου.Δηλαδη ολοι εμεις που εχουμε S9 και S9+ και Note9 δεν τα πουλαμε τοσο καιρο ? Τα κραταμε ετσι για γουστο η για πλακα η ειμαστε ασχετοι και δεν καταλαβαινουμε το προβλημα? Αλλα στο λεω απλα:

S9 κανονικο: Χρηστες που εχουν στησει σωστα την συσκευη τους γιατι μη ξεχναμε οτι προκειτε για ενα υπολογιστη δεν ειναι παιχνιδι εχουν απο 4 εως και 7 ωρες σοτ.

 

S9 plus Τα ιδια πανω κατω.

 

Note 9 +μια ωρα παραπανω στο περιπου.

 

Ολα φορανε 9810 Exynos

 

Και παμε στο αρθρο:

Καθεται μιλα για core το πως λειτουργουνε και πρασινα αλογα.

Δεν μας λεει για τους core των κινεζικων που εχουν 4σαρες μπαταριες αραγε εκει τι διαχειριση κανουν και γιατι δεν βγαζουν διπλασια σοτ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι πασχει....βγαζει σοτ οσο βγαζουν κινεζικα ακομα και ναυαρχιδες με 4000mAh μπαταρια.:p

Μπορεις να παρεις ενα αλλο , αλλης εταιριας με τεσσαρα μπαταρια να βγαζει 5-6 ωρες σοτ και να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν πασχει .

 

 

 

Ok κόλλησες στα κινεζικά, ενώ σου εξήγησα ότι εκεί παίζουν software θέματα ενώ εδώ hardware.

Στα επώνυμα του πίνακα του άρθρου και στο ότι τα S7 και S8 έχουν καλύτερη αυτονομία από το S9 παρόλο που έχουν ίδια χωρητικότητα και παλιότερα soc και οθόνες, δεν σχολιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ok κόλλησες στα κινεζικά, ενώ σου εξήγησα ότι εκεί παίζουν software θέματα ενώ εδώ hardware.

Στα επώνυμα του πίνακα του άρθρου και στο ότι τα S7 και S8 έχουν καλύτερη αυτονομία από το S9 παρόλο που έχουν ίδια χωρητικότητα και παλιότερα soc και οθόνες, δεν σχολιάζεις.

 

Μιλας για συσκευες που εχουν 500-600mhz μικροτερο επεξεργαστη και μικροτερη Gpu σε ισχυ.

Μαλιστα.. Και θες να κανουμε συγκριση...

Εσυ στο pc σου οταν αλλαζες επεξεργαστη απο 2Ghz πηγαινες στα 3 ειναι το ιδιο ετσι?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μιλας για συσκευες που εχουν 500-600mhz μικροτερο επεξεργαστη και μικροτερη Gpu σε ισχυ.

 

Μαλιστα.. Και θες να κανουμε συγκριση...

 

Εσυ στο pc σου οταν αλλαζες επεξεργαστη απο 2Ghz πηγαινες στα 3 ειναι το ιδιο ετσι?

 

Κατ’ αρχήν είναι 400mhz στο μέγιστο burst.

Δηλαδή S7 και S8 έχουν μέγιστο 2.3ghz σε Mongoose πυρήνες πρώτης και δεύτερης γενιάς, ενώ το S9 2.7ghz σε Mongoose τρίτης γενιάς (με όσες βελτιώσεις συνεπάγεται αυτό).

 

Ας μην ξεχνάμε ότι τα παλαιότερα μοντέλα έχουν και παλαιότερες οθόνες και περισσότερα νανομετρα λιθογραφίας στο soc και παλαιότερους controllers διαχείρισης ενέργειας και και...

Τεσπα βλέπω ότι δεν έχει νόημα η συζήτηση. Αν είσαι ευχαριστημένος, δεν χρειάζεται να το ψάχνεις περισσότερο.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ θεωρείς ότι 6-7 ώρες sot σε μια φόρτιση είναι χάλια πάω πάσο.

 

 

 

Έχω S9 Plus και δεν έχω δει ποτε 7 ώρες.

6με το ζόρι και με αρκετό WiFi και σχετικά χαμηλή φωτεινοτητα.

Χάλια δεν εγραψα ποτε ότι είναι, πρώτη φορά το γράφεις εσυ.

Παιδιά οκ, όσοι είστε ευχαριστημένοι με την αυτονομία το καταλαβαίνω. Εγώ γράφω ότι θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερη. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο.

Σταματώ εδώ, επειδή κουράζει μάλλον το θέμα.

Καλή συνέχεια.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα σοτ μιας συσκευης αλλης εταιριας που να δειχνει στατιστικα με προυποθεσεις "Ενεργο 4G , φωτεινοτητα στο τερμα" να εχει 7ωρο σοτ.Απλα δειξε να το δουμε .

:pΜπονους: Να εχει και 4σαρα μπαταρια οχι 3αρα του κανονικου S9 .

Καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλα παμε!!

 

Screenshot_20190305-185624_Settings_zpsmcf699zb.jpg

 

Δεν μπορω να καταλαβω αν εισαι καλα η οχι...

1. Το τηλέφωνο κλεινει για καποιες ωρες μέσα στην μερα

2. Το έχεις ξαναφορτισει αρκετά οπότε οι 7 ωρες ειναι πλασματικες....

 

Δεν μας εξηγεις έστω τις χρηση κανεις κ πως τις κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω αν εισαι καλα η οχι...

1. Το τηλέφωνο κλεινει για καποιες ωρες μέσα στην μερα

2. Το έχεις ξαναφορτισει αρκετά οπότε οι 7 ωρες ειναι πλασματικες....

 

Δεν μας εξηγεις έστω τις χρηση κανεις κ πως τις κανεις...

 

το τηλεφωνο το κλεινω το βραδυ που κοιμαμαι. δεν εχει ξαναφορτισει απλα το εβαλα στο pc για να τραβηξω 2 φωτο .

η χρηση ειναι κατα βαση αναμονη, λιγο ιντερνετ, κλησεις κανενα 30 λεπτο την μερα, αρκετες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο το κλεινω το βραδυ που κοιμαμαι. δεν εχει ξαναφορτισει απλα το εβαλα στο pc για να τραβηξω 2 φωτο .

η χρηση ειναι κατα βαση αναμονη, λιγο ιντερνετ, κλησεις κανενα 30 λεπτο την μερα, αρκετες φωτο.

 

Ναι αλλα το κινητο φορτιστηκε περιπου απ το 25% εως το 70% .. Οποτε πλασματικες δεν ειναι οι 7 ωρες που βλεπουμε ?? Το κινητό θα ειχε κλεισει στις 5 - 5.30 ωρες κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Είναι όχι πλασματικό απλά, τελείως οτι να ναι. Δεν βγαίνει προφανώς κάποιο συμπέρασμα. Εχει ξαναφορτιστει το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το κινητο φορτιστηκε περιπου απ το 25% εως το 70% .. Οποτε πλασματικες δεν ειναι οι 7 ωρες που βλεπουμε ?? Το κινητό θα ειχε κλεισει στις 5 - 5.30 ωρες κανονικα

 

oxi 5 lepta sto pc δεν φορτωνει απο 25 στο 70%

φορτωσε απο το 25 στο 85% που το εβγαλα (δεν το φορτωσα στο 100%) Σαββατο βραδυ. πηγα σε παιδικο παρτυ που εβγαλα φωτο και εβλεπα και ιντερνετ καμμια ωρα. κα μετα αναμονη, τηλεφωνα , ιντερνετ και εφτασε 21% που εβαλα το screenshot.

Link to comment
Share on other sites

oxi 5 lepta sto pc δεν φορτωνει απο 25 στο 70%

φορτωσε απο το 25 στο 85% που το εβγαλα (δεν το φορτωσα στο 100%) Σαββατο βραδυ. πηγα σε παιδικο παρτυ που εβγαλα φωτο και εβλεπα και ιντερνετ καμμια ωρα. κα μετα αναμονη, τηλεφωνα , ιντερνετ και εφτασε 21% που εβαλα το screenshot.

 

Απο τη στιγμη που φορτισες στο 85% δεν μπορει κανεις να πει αν ειναι καλη η επιδοση ή οχι. Μονο αν δειξεις στατιστικα απο το 100% στο 20 πχ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο οταν το πηρα δεν το εχω παει ποτε στο 100%. 346ωρες Sot εχω....Κοντα 6000ποστς.... :fool: αυτο το Sot που εβαλες δεν λεει τπτ το λες και μονος σου φορτισε απο το 25 στο 85.Σαν να λεω το αμαξι μου με ενα ντεποζιτο κανει 12000χλμ αλλα το γεμιζω καπου καπου οχι τελειως 2ε πριν φουλαρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως το βασικό νόημα είναι ο καθένας που γράφει και δηλώνει μια κατανάλωση, να είναι ευχαριστημένος με αυτήν και να μπορεί να χαρεί τη συσκευή του. Αν ναι, έχει σημασία αν είναι καλύτερη η κατανάλωση από των υπολοίπων, ή με ποιον τρόπο έγινε;

 

Σίγουρα ωστόσο στη σειρά S και κυρίως στο απλό μοντέλο, χωράει αρκετή βελτίωση όσον αφορά τη μπαταρία, ώστε να μη χρειάζεται κάποιος/α να γνωρίζει όλα αυτά που μάθαμε εμείς οι.. πιο ιδιαίτεροι ας το πω μέσα στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...