Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Αν πας στις ρυθμίσεις, εφαρμογές, πατήσεις πάνω δεξια στις 3 τελίτσες και εμφανίσει εφαρμογών συστήματος θα το βρεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το είχα δει από το πρόγραμμα που ανέβασες

https://ibb.co/VDzDQpD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Α μαλιστα οκ.Οχι αυτο μη το πειραζεις.Και τις περισσοτερες εφαρμογες συστηματος και αυτες μη πειραζεις γιατι υπαρχει πιθανοτητα για μεγαλυτερη απωλεια μπαταριας.Μια εφαρμογη συστηματος οταν απενεργοποιηθει μπορει να εχει εντολη να συνεργαζετε με μια αλλη και αυτο να εχει ως αποτελεσμα η συνεργαζομενη εφαρμογη να κανει αναζητηση συνεχεια.

Κατι που μπορεις να απενεργοποιησεις στο συστημα ειναι να βρεις το facebook app manager.Αυτο δινει εντολη να αναζητα συνεχεια το update της εφαρμογης.Απενεργοποιησε το.Στην 9-pie το εβαλε στις εφαρμογες συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνω διακοπή δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Απλά μετα απο καμία ώρα ανοίγει πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνω διακοπή δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Απλά μετα απο καμία ώρα ανοίγει πάλι.

 

Φυσικα και δεν φαινεται να δημιουργει .Το ξυπνημα που κανει ειναι η εντολη που εχει και ισως να συνεργαζεται αλλα να παραμενει σε αδρανεια χωρις καταναλωση.Γιαυτο συμβαινει.Στο προγραμμα που κοιτας δεν ειναι απαραιτητο οτι βλεπεις ενεργο να το κλεισεις .Υπαρχουν εφαρμογες ενεργες που δεν απασχολουν την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα . Εχουμε γινει ενα μπαχαλο ο καθενας μας οτι ναναι .Εγω μπαινω ολη μερα Fb αλλα δεν εχω θεμα...Ρε τι γινεται:p:lol:Εντωμεταξυ το τελευταιο update του Fb πηγε να μου διαλυσει το καλο μου sot ...Αλλα το εστειλα στα φεγγαρια και εβαλα 2 εκδοσεις πριν....Εχει αρχισει και στρωνει ξανα:D

 

50241651_2149431205320941_7261756916815101952_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=23f0f0d68778c0cb2c99ba94fe40f3e3&oe=5CC15060

 

Το τελευταίο update είναι σάπιο όντως. Παίζει μπάλα στο backround μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update είναι σάπιο όντως. Παίζει μπάλα στο backround μόνο του.

Πεταξε το γρηγορα μου αλλαξε τα φωτα...Εβαλα αυτο που γραφω στο ποστ 710 και συνηλθα...

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε το γρηγορα μου αλλαξε τα φωτα...Εβαλα αυτο που γραφω στο ποστ 710 και συνηλθα...

 

Το έκανα uninstall και install ξανά για να τσεκάρω κάτι. Προς το παρών δεν τρέχει στο backround.

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε επιλέξει κάτι άλλο πιο χρήσιμο? 03efbae99b7e0fd5d22984ff1aff9188.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα οκ.Οχι αυτο μη το πειραζεις.Και τις περισσοτερες εφαρμογες συστηματος και αυτες μη πειραζεις γιατι υπαρχει πιθανοτητα για μεγαλυτερη απωλεια μπαταριας.Μια εφαρμογη συστηματος οταν απενεργοποιηθει μπορει να εχει εντολη να συνεργαζετε με μια αλλη και αυτο να εχει ως αποτελεσμα η συνεργαζομενη εφαρμογη να κανει αναζητηση συνεχεια.

Κατι που μπορεις να απενεργοποιησεις στο συστημα ειναι να βρεις το facebook app manager.Αυτο δινει εντολη να αναζητα συνεχεια το update της εφαρμογης.Απενεργοποιησε το.Στην 9-pie το εβαλε στις εφαρμογες συστηματος.

 

εκανα απενεργοποιηση του fb app manager και αλλαξε λιγο η εφαρμογη, πχ πηγαν αριστερα οι ειδοποιησεις. ΞΕρεις αν επηρεαζει κατι αλλο εκτος απο αναβαθμισεις, που τις εχω κλειστες ετσι και αλλιως τοσο απο playstore οσο και απο το ιδιο το app μεσα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μονο WiFi και ελάχιστο Facebook (έτυχε χεχε)! Μακάρι να είχα αυτά τα αποτελέσματα με data! Στο 5% και μετά; η μπαταρία κατεβαίνει πολύ γρήγορα κ κλείνει το κινητό! 6249d6653f5ca75d3081f7b4528cc876.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλικα παντα αλλα μην αφηνεις τοσο πολυ να πεφτει η μπαταρια του κινητου συνεχεια.

Το λεω γιατι βλεπω η υγεια της μπαταριας να πηγαινει στα ταρταρα εκτος αν δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις για καποιο διαστημα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα παντα αλλα μην αφηνεις τοσο πολυ να πεφτει η μπαταρια του κινητου συνεχεια.

 

Το λεω γιατι βλεπω η υγεια της μπαταριας να πηγαινει στα ταρταρα εκτος αν δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις για καποιο διαστημα το κινητο.

Θεωρητικά στο S9 η Samsung έχει μπαταρία που φθείρεται πολύ λιγότερο στο πέρας του χρόνου
Link to comment
Share on other sites

εκανα απενεργοποιηση του fb app manager και αλλαξε λιγο η εφαρμογη, πχ πηγαν αριστερα οι ειδοποιησεις. ΞΕρεις αν επηρεαζει κατι αλλο εκτος απο αναβαθμισεις, που τις εχω κλειστες ετσι και αλλιως τοσο απο playstore οσο και απο το ιδιο το app μεσα?

 

Καλημερα Νικο οχι δεν εχω παρατηρησει κατι.Εαν δεις κατι παραξενο κανε μια εκκαθαριση cache ,εκκαθαριση δεδομενων και ξανα μπες.Αποτι εχω ανοιξει και εχω διαβασει το xml οχι δεν επηρεαζει κατι αλλο.

 

Έχετε επιλέξει κάτι άλλο πιο χρήσιμο? 03efbae99b7e0fd5d22984ff1aff9188.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτες ειναι λειτουργιες ρευματων.Στην ουσια βαζοντας το πχ.στην 'μετρια' κανεις το εξης:

Διωχνεις ολα τα επιλεγμενα και αφηνεις μονο ενεργο τον περιορισμο της cpu Ετσι τα ρολογια του κερνελ τα 4 ψηλα χρονισμενα core απο τα 8 που περιεχει του exynos 9810 εκει που δουλευουν με μεγιστο πανω απο 2.7G πεφτουν χαμηλοτερα στα 2.2 κτλ. Κανεις δηλαδη underclock τον επεξεργαστη.

Ομως η συγκεκριμενη εφαρμογη που το κανει αυτο δεν μπορουμε να ξερουμε ποσο αξιοπιστα κανει σωστα την χρηση.Αυτο το βλεπεις κανοντας το εξης:Αφηνεις την συσκευη να πεσει η μπαταρια αρκετα περιπου στο 20%.Πριν το βαλεις φορτιστη ενεργοποιεις την μετρια εξοικονομηση οπως σου ειπα χωρις να εχεις ενεργες τις υπολοιπες επιλογες που βγαζει μονο αποκλειστικα την χρηση cpu ενεργη στο 70% και το αφηνεις να φορτισει στο 100%.

Μετα δουλεψε το να δεις πως παει.Εαν παρατηρησεις εσυ τιποτα περιεργα δηλαδη κολληματα η πολλα lag ξαναβαλε τις κανονικες ρυθμισεις.

Αυτο θα συμβει γιατι η εφαρμογη δεν κανει καλη διαχειριση στην λειτουργια των 4ων απο τους 8 core που δουλευουν στις ψηλες συχνοτητες.

 

Υπαρχει επισης το ενδεχομενο να δεις αντιστροφα αποτελεσματα.Δηλαδη βαζοντας την μετρια εξοικονομηση να εχεις εφαρμογες που ζητανε μεγαλη ισχυ με αποτελεσμα μεγαλυτερη καταναλωση απο πριν.Αυτο σημαινει οτι παλι η συγκεκριμενη εφαρμογη δεν θα μπορεσει να κανει καλη διαχειριση των ρευματων αναλογως το τι εφαρμογες τρεχει ο καθενας στη συσκευη του.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μάλιστα κατάλαβα!

Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι με data κάνει κακή διαχείριση μπαταρίας. Και εξηγώ. Χτες σπίτι με WiFi κλείνω το βράδυ το κινητό στο 51% και σχεδόν 3 ώρες sot. Μια χαρά! Ξυπνάω πρωί και σε 8 ώρες αδράνειας πήγε στο 46%! Επίσης καλά θεωρώ. Βγαίνω για κάτι δουλειές, βάζοντας data. Και με πραγματικά ελάχιστη χρήση.... Από 46% πήγε στο 28%.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα μπαινουμε σε λεπτομεριες:

Το data ειναι περιπλοκο και εξαρταται απο πολλους παραγοντες:

Οι κυψελες κινητης που δεχεται σημα ο καθενας.

Πολλοι περνουν σιμ μιας εταιριας και στο χωρο που κινουνται συνηθως εχουν αντιστροφα αποτελεσματα .Εγω ειμαι πολυ καλα με wind και οπου παω στα στανταρακια τα δικα μου δηλαδη, εχει χαλια σημα η cosmote(σπιτι-εργασια) Ε δεν θα παρω cosmote.

Εφαρμογες:

Εισαι το πειραματοζωο της υποθεσης:p

Ενα update σου πετα μια εφαρμογη πχ.εγραψα παραπανω για το τελευταιο fb που εβαλα απο το google play και μου εξαφανισε μιαμιση ωρα σοτ απο το συνηθισμενο.

Γιαυτο λεμε παντα καλο φορματ σωστο στησιμο και βαζουμε μια-μια τις εφαρμογες που επιλεγουμε να δουμε πως παει.Ενα λειτουργικο δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια συλλογη προιοντων χιλιαδων εφαρμογων.

Επιλεγει ο καθενας τι θελει και εχει τα αναλογα αποτελεσματα.

Οριστε ...Εκανα το τελευταιο update του fb και στο 80% για 2 φορτισεις ειχα 45 λεπτα σοτ.Το εσβησα εβαλα προηγουμενη εκδοση και το σοτ επανηλθε στο 80% 2 ωρες....χαχαχα

49938866_2149765171954211_1496165515557601280_o.jpg?_nc_cat=107&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=6e99097b0075416356b1055242caf4f7&oe=5CC4502A

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, είμαι στο 40% (μόλις έπεσε 39%) με 3:35 sot.

Έχω το fb app το οποιο χρησιμοποιώ κανονικά, instagram κλπ.

Δεν έχω κάνει κάτι απ τον οδηγό του s_wind, απείραχτο το χω.

 

ΥΓ. S9 απλό, όχι plus.

Θα ανεβάσω σκρινσοτς όταν το βάλω για φόρτιση στο 20%

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, είμαι στο 40% (μόλις έπεσε 39%) με 3:35 sot.

Έχω το fb app το οποιο χρησιμοποιώ κανονικά, instagram κλπ.

Δεν έχω κάνει κάτι απ τον οδηγό του s_wind, απείραχτο το χω.

 

ΥΓ. S9 απλό, όχι plus.

Θα ανεβάσω σκρινσοτς όταν το βάλω για φόρτιση στο 20%

 

Τόσο βγάζει η συσκευή 3,5-4 ώρες οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τόσο βγάζει η συσκευή 3,5-4 ώρες οθόνη
Αν το άφηνα να πέσει στο 15 κάτι που δεν κάνω ποτέ, θα έφτανε στις 5+

 

Οι περισσότεροι έτσι κάνουν.

 

Αυτά είναι με 50% φωτεινότητα.

Το backround του fb έστρωσε αφού το έκανα uninstall και ξανά install.

 

a6bf710210cc235dbeddc3cb7235f65b.jpg 461a29d6c24c95eb33f0de2b730ce2e1.jpgab9b05f9f848770d2b1b0c8ee1f34485.jpg 511633f18771e130959735da7b66fc48.jpg

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Edited by UsualSuspect
Link to comment
Share on other sites

Αν το άφηνα να πέσει στο 15 κάτι που δεν κάνω ποτέ, θα έφτανε στις 5+

 

Οι περισσότεροι έτσι κάνουν.

 

Αυτά είναι με 50% φωτεινότητα.

Το backround του fb έστρωσε αφού το έκανα uninstall και ξανά install.

 

a6bf710210cc235dbeddc3cb7235f65b.jpg 461a29d6c24c95eb33f0de2b730ce2e1.jpgab9b05f9f848770d2b1b0c8ee1f34485.jpg 511633f18771e130959735da7b66fc48.jpg

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

Μπα έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά από το 40 μέχρι το 20 φεύγει κάπως πιο γρήγορα η μπαταρία

Τέλος πάντων η συσκευή αυτήν την αυτονομία έχει είναι δεδομένο.

Δεν είναι χάλια αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπα έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά από το 40 μέχρι το 20 φεύγει κάπως πιο γρήγορα η μπαταρία

Τέλος πάντων η συσκευή αυτήν την αυτονομία έχει είναι δεδομένο.

Δεν είναι χάλια αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο

 

Έτσι νόμιζες για πιο πράγμα; Δεν σε έπιασα :p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζες για πιο πράγμα; Δεν σε έπιασα :p

 

Κι εγώ έφταναν στο 40% και είχα 3 και κάτι ώρες οθόνης

Πιστεύω ότι θα πάει 5 ώρες οθόνη αλλά τελικά πήγαινε 4 και έπρεπε να φορτίσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έφταναν στο 40% και είχα 3 και κάτι ώρες οθόνης

Πιστεύω ότι θα πάει 5 ώρες οθόνη αλλά τελικά πήγαινε 4 και έπρεπε να φορτίσω

 

Έχω βγάλει 5 και 40φεύγα στο παρελθόν και το άφησα να πέσει στο 7% απ ό,τι θυμάμαι.

Γενικά εκείνη την περίοδο έβγαζα πάνω από 5 ώρες και με βαριά χρήση, όχι σαν του άλλου του τύπου που δεν θυμάμαι το όνομα του, που μπαίνει μόνο για browsing.

 

Δεν βρίσκω με το 5:40φεύγα.

Πάρε αυτό όμως https://prnt.sc/k9tlh8

Edited by UsualSuspect
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει 5 και 40φεύγα στο παρελθόν και το άφησα να πέσει στο 7% απ ό,τι θυμάμαι.

Γενικά εκείνη την περίοδο έβγαζα πάνω από 5 ώρες και με βαριά χρήση, όχι σαν του άλλου του τύπου που δεν θυμάμαι το όνομα του, που μπαίνει μόνο για browsing.

 

Δεν βρίσκω με το 5:40φεύγα.

Πάρε αυτό όμως https://prnt.sc/k9tlh8

 

1. Πολυ ωραιο θεμα... Ωραιο ταιριαγμα οι χρωματισμοι... Νομιζω ξερω ποιο ειναι στο samsung themes...

2. Αυτή ειναι οντως βαρια χρηση.... 13 ωρες απο φορτιση, 5.30+ οθονη.. Αυτο ναι...

Κ όπως φαινεται, με το που ξύπνησες το ξεπατωσες χωρις σαλιο.... Η πρωτη αληθινή βαρια χρηση που βλεπω εδω οσες μερες γραφω.

Κ ειναι κ μια χαρα το σοτ σου....

Οι ωρες αυτες τι ειναι ?? Facebook ? Τηλεφωνα? Αν είναι internet ειναι wifi η data ??

Link to comment
Share on other sites

1. Πολυ ωραιο θεμα... Ωραιο ταιριαγμα οι χρωματισμοι... Νομιζω ξερω ποιο ειναι στο samsung themes...

2. Αυτή ειναι οντως βαρια χρηση.... 13 ωρες απο φορτιση, 5.30+ οθονη.. Αυτο ναι...

Κ όπως φαινεται, με το που ξύπνησες το ξεπατωσες χωρις σαλιο.... Η πρωτη αληθινή βαρια χρηση που βλεπω εδω οσες μερες γραφω.

Κ ειναι κ μια χαρα το σοτ σου....

Οι ωρες αυτες τι ειναι ?? Facebook ? Τηλεφωνα? Αν είναι internet ειναι wifi η data ??

 

Full 4G και 50% φωτεινότητα (και 1 ώρα στο 70%)

Ήταν με την Οreo με security patch Ιουλίου η Αυγούστου, δεν θυμάμαι.

Η μπαταρία έσπερνε τότε.

 

Edit: 15 λεπτά με WIFI όταν ξύπνησα όπως θα δεις και απ το διάγραμμα :P

Link to comment
Share on other sites

Full 4G και 50% φωτεινότητα (και 1 ώρα στο 70%)

Ήταν με την Οreo με security patch Ιουλίου η Αυγούστου, δεν θυμάμαι.

Η μπαταρία έσπερνε τότε.

 

Edit: 15 λεπτά με WIFI όταν ξύπνησα όπως θα δεις και απ το διάγραμμα :P

 

Δεν ηξερε οτι το android system ηταν το wifi... Γιαυτο κ ρωτησα...

Φο-βε-ρο sot αδερφε... Εχεις προσπαθησει αναλογη με pie (αν την εχεις βαλει) να δεις τι κανεις περιπου....?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερε οτι το android system ηταν το wifi... Γιαυτο κ ρωτησα...

Φο-βε-ρο sot αδερφε... Εχεις προσπαθησει αναλογη με pie (αν την εχεις βαλει) να δεις τι κανεις περιπου....?

 

Απ τους πρώτους που δούλεψαν pie όσο ήταν beta.

 

5 ώρες και 10 λεπτά το περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...