Jump to content

Soundtracks διαφημίσεων & εκπομπών [III]


rigasnic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικά που ακούστηκαν στο 1ο επισόδειο του «2 Μέρες Μόνο»...

 

1. Radiohead - Karma Police

2. Celeste Prince - Wherever You Are

3. Δήμητρα Γαλάνη & Άλκηστις Πρωτοψάλτη - Όσα Γράφει Η Αγάπη Ακόμα

4. Δήμητρα Γαλάνη - Δυο Μέρες Μόνο

5. John Powell - Assassin's Tango (Από την ταινία «Mr. & Mrs. Smith»)

6. Craig Armstrong - New York City (Orchestral Version) (Από την ταινία «The Bone Collector»)

 

Δύο ακόμα κομμάτια που ακούγονται, μου είναι πολύ γνωστές μελωδίες αλλά δεν μου έρχονται τώρα...

Αν τα θυμηθώ θα σου πω. :)

 

Το ένα απο αυτά είναι όντως το Archive - Again.

Το άλλο πρέπει να είναι αυτό που θέλω να βρώ... ένα ορχηστρικό πάλι σαν το New York City, και πολύ γνωστό (όχι Recviem for a dream). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το έπαιζε και σε προηγούμενες σειρές ο Παπακαλλίατης (Κλείσε τα μάτια).

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, μήπως ξέρει κάποιος πως λέγεται το τραγούδι που παίζει κάθε φορά στο τέλος απ' το μεγάλο παζάρι στον alpha?

ευχαριστώ πολύ

 

Μάλλον το «Holly Dolly - Dolly Song» ψάχνεις. :)


Link to comment
Share on other sites

Το ένα απο αυτά είναι όντως το Archive - Again.

Το άλλο πρέπει να είναι αυτό που θέλω να βρώ... ένα ορχηστρικό πάλι σαν το New York City, και πολύ γνωστό (όχι Recviem for a dream). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το έπαιζε και σε προηγούμενες σειρές ο Παπακαλλίατης (Κλείσε τα μάτια).

 

Αυτά που λες είναι για το 2ο επισόδειο. :)

Θα προσπαθήσω να το βρω για να το ακούσω. :)


Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες είναι για το 2ο επισόδειο. :)

Θα προσπαθήσω να το βρω για να το ακούσω. :)

 

Thnx:D :D :D

Θα σου είμαι υπόχρεος!!!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Μηπως ξερει κανεις το τραγουδι που παιζει στη νεα σειρα της ΝΕΤ "Μονο Εσυ";;Ή εχει γραφτει μονο για τη σειρα;Ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας,θα πας εκεί που κοιτάς..

Link to comment
Share on other sites

«2 μέρες μόνο» 2ο επισόδειο

 

  1. Στην σκηνή που μονολογεί ο Χρήστος και λέει πως έχασε τον στόχο σχετικά με τον Άρη και τα σχέδια που είχε:
    «Hans Zimmer & James Newton Howard - Corynorhinus» (από την τανία «Batman Begins»).
  2. Λίγο πιο κάτω (στο σημείο που πήγε η Σοφία στο νοσοκομείο για να δει τον Άρη) ακουγεται το «The Sheltering Sky Theme» του Ryuichi Sakamoto (από την ταινία «The Sheltering Sky»).
  3. Κάπου εδώ ακούγεται και το «Again» από Archive...
  4. Ακολουθεί ένα tango που δεν ξέρω ποιο είναι και αν ξέρει κανείς, θα με έκανε πολύ χαρούμενη... :)
    Μου μοιάζει κι αυτό γνωστό... Θα ψάξω μήπως και το έχω...
  5. Στο σημείο που συναντιέται η Έρση με έναν τύπο (δεν ξέρω πως τον λένε) που την εκβιάζει, ακούγεται ένα κομμάτι speedάτο που μου φέρνει πολύ στο soundtrack του «Run Lola, run».
    Δυστυχώς σχεδόν όλα μοιάζουν μεταξύ τους και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι, αν όντως είναι από αυτό.
  6. Όταν μιλάνε ο Άρης με την μητέρα του και λένε για τα χρώματα του σπιτιού, δεν μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται το κομμάτι αυτό.
    Μου θυμίζει πολύ μια μελωδία από το «The Hours» που ακούγεται σε όλη την ταινία, αλλά δεν παίρνω κι όρκο... :confused:
  7. Εκεί που λέει η Σοφία ότι έγραψε το τέλος στο βιβλίο του Άρη:
    «Umebayshi Shigeru - Yumeji's Theme» (από την τανία «In The Mood For Love»).
  8. Το τελευταίο κομμάτι του επισοδείου μου είναι πολύ οικείο, αλλά... :(

 

 

Χρωστούμενα από το 1ο επισόδειο:

 

Σε κάποια στιγμή ακούγεται το «La Vie En Rose» της Edith Piaf, αλλά δεν γνωρίζω από ποιόν είναι η εκτέλεση.

 

 

madcorny, ίσως να θέλεις το 2ο κομμάτι της λίστας. :)


Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

10η Εντολή 11-10-2006 με τη σειρά που τα έπαιξε:

1. 16 Horsepower - Burning Bush (κύριο θέμα)

2. Nirvana - Smell Like Teen Spirit (στο walkman)

3. Placebo - The Crawl

4. Woven Hand - Speaking Hands (Με τα βασικά από τα πρώην μέλη των 16 Horsepower)

5. Placebo - My Sweet Prince

6. Anathema - A Natural Disaster

7. 16 Horsepower - Haw

 

Αν ξαναγράψω για τη σειρά, δε θα αναφέρω αυτά που έχουν ήδη αναγνωριστεί, γιατί πολλά τα παίζει συχνά.

Αν λείπει κανένα...

Link to comment
Share on other sites

«2 μέρες μόνο» 2ο επισόδειο

 

  1. Στην σκηνή που μονολογεί ο Χρήστος και λέει πως έχασε τον στόχο σχετικά με τον Άρη και τα σχέδια που είχε:
    «Hans Zimmer & James Newton Howard - Corynorhinus» (από την τανία «Batman Begins»).
  2. Λίγο πιο κάτω (στο σημείο που πήγε η Σοφία στο νοσοκομείο για να δει τον Άρη) ακουγεται το «The Sheltering Sky Theme» του Ryuichi Sakamoto (από την ταινία «The Sheltering Sky»).
  3. Κάπου εδώ ακούγεται και το «Again» από Archive...
  4. Ακολουθεί ένα tango που δεν ξέρω ποιο είναι και αν ξέρει κανείς, θα με έκανε πολύ χαρούμενη... :)
    Μου μοιάζει κι αυτό γνωστό... Θα ψάξω μήπως και το έχω...
  5. Στο σημείο που συναντιέται η Έρση με έναν τύπο (δεν ξέρω πως τον λένε) που την εκβιάζει, ακούγεται ένα κομμάτι speedάτο που μου φέρνει πολύ στο soundtrack του «Run Lola, run».
    Δυστυχώς σχεδόν όλα μοιάζουν μεταξύ τους και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι, αν όντως είναι από αυτό.
  6. Όταν μιλάνε ο Άρης με την μητέρα του και λένε για τα χρώματα του σπιτιού, δεν μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται το κομμάτι αυτό.
    Μου θυμίζει πολύ μια μελωδία από το «The Hours» που ακούγεται σε όλη την ταινία, αλλά δεν παίρνω κι όρκο... :confused:
  7. Εκεί που λέει η Σοφία ότι έγραψε το τέλος στο βιβλίο του Άρη:
    «Umebayshi Shigeru - Yumeji's Theme» (από την τανία «In The Mood For Love»).
  8. Το τελευταίο κομμάτι του επισοδείου μου είναι πολύ οικείο, αλλά... :(

 

 

Χρωστούμενα από το 1ο επισόδειο:

 

Σε κάποια στιγμή ακούγεται το «La Vie En Rose» της Edith Piaf, αλλά δεν γνωρίζω από ποιόν είναι η εκτέλεση.

 

 

madcorny, ίσως να θέλεις το 2ο κομμάτι της λίστας. :)

 

 

 

Γεια! ΤΟ φοβερό κομμάτι (ταγκό) που ακούστηκε στο προηγούμενο επεισόδιο είναι από το soundtrack της ταινίας TANGO του Patrice Leconte (1993) σε μουσική του Jean-Claude Nachon και της Angélique Nachon. Το κομμάτι είναι το "Traicion" και το ερμηνεύει ο Reynaldo Anselmi. Αλλά το ίδιο υπάρχει και ορχηστρικό (και είναι η εκδοχή που έπαιξε στο σίριαλ του Παπακαλιάτη). Στην Ελλάδα η ταινία προβλήθηκε με τον τίτλο "Ερωτικό Ταγκό" και πρωταγωνιστεί μεταξύ άλλων και ο Philippe Noiret. Είναι ίσως από τα ωραιότερα ταγκό που έχουμε ακούσει :D

"One never notices what has been done; one can only see what remains to be done."

Marie Curie

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

10η Εντολή 11-10-2006 με τη σειρά που τα έπαιξε:

1. 16 Horsepower - Burning Bush (κύριο θέμα)

2. Nirvana - Smell Like Teen Spirit (στο walkman)

3. Placebo - The Crawl

4. Woven Hand - Speaking Hands (Με τα βασικά από τα πρώην μέλη των 16 Horsepower)

5. Placebo - My Sweet Prince

6. Anathema - A Natural Disaster

7. 16 Horsepower - Haw

 

Αν ξαναγράψω για τη σειρά, δε θα αναφέρω αυτά που έχουν ήδη αναγνωριστεί, γιατί πολλά τα παίζει συχνά.

Αν λείπει κανένα...

 

Ναι ωραίο επεισόδιο...Έβαλε 2 φορές placebo :up:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

madcorny, ίσως να θέλεις το 2ο κομμάτι της λίστας. :)

 

Τελικά Cristina το 1 μάλλον ήταν. Και να φανταστείς ότι το είχα το soundtrack του Batman Begins άλλα δεν το είχα ακούσει προσεκτικά φαίνεται!:O

Σ'ευχαριστώ... εισαι ΚΟΡΥΦΗ!!!:!:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το τραγούδι που παίζει στα βιντεάκια του Θέμου στο ΟΛΑ 7 (πιο συγκεκριμένα για χθες σε αυτά που αφορούσαν την εκπομπή της Ρούλας)...που λέει "πόση( ή τόση) καλοσύνη .....mpla mpla παντός" ή κάπως έτσι σε χορωδιακό στύλ

 

Eίναι από τη μουσική της ταινίας του Παντελή Βούλγαρη HAPPY DAY, που έχει γράψει ο Διονύσης Σαββόπουλος.

Τώρα, το συγκεκριμενο κομμάτι "ποση καλωσυνη γύρω μου κι εντός, απο του παντος τη μεγαλοσύνη, βάρκα με προσμένει μ' ανοιχτο πανί κι οι εφτά ουρανοι πανω μου ανοιγμένοι", δεν ξερω αν όντως ειναι σε μουσική του Σαββόπουλου ή αν είναι αυθεντικό της τότε εποχής, καποιο απο αυτά που υποχρεώνανε τους εξόριστους να τραγουδανε.

Οπως και να 'χει θα το βρεις στο soundrack της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

bacardi mojito

σε αυτη την διαφημιση ακουγεται μια μουσικη τραγουδι ενα κατι.

ξερει κάποιος πως λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

bacardi mojito

σε αυτη την διαφημιση ακουγεται μια μουσικη τραγουδι ενα κατι.

ξερει κάποιος πως λέγεται;

 

tsekare tin proigoumeni selida :)

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Forrest Gump? Πρός θεού όχι...

Toy Story όπως είπε ο φίλος παραπάνω ;)

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ ΤΟΥ ΠΑΝΟΥΣΗ ΜΑ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Randy Newman - You've Got a Friend in Me, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥ STORY 1...ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ Ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ,ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΑ ΚΟΥΚΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ MUPPET SHOW...ΑΥΤΗ ΔΕ ΛΕΣ??E, EΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ FORREST GUMP...

I'm an innocent victim of a blinded alley

And I'm tired of all these soldiers here...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...