Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τσακισες και ημουν ετοιμος να παραγγειλω αυτο με τα 2ghz απο ebay : http://www.ebay.com/itm/Black-ASUS-ZenFone-5-5-0-2GB-16GB-Android-4-3-Dual-core-3G-Smartphone-WiFi-/291314039825?pt=Cell_Phones&hash=item43d3ab7c11#shpCntId

ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα με το viber? γιατι λογο δουλειας το viber ειναι αναγκαιο

 

καποιο δικαρτο ρε παιδια που να δουλευει καλα και να εχει καλα specs σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει? (απο 180 εως 220 Ευρω)

μου φαινεται απιστευτο ενα τοσο καλο κινητο απο μια τοσο καλη μαρκα να εχει τετοια αλυτα προβληματα

 

 

Οταν μπλοκαρω οποιαδηποτε υπηρεσια messenging(skype, viber, whatsapp,facebook) το κινητο κραταει πανω απο μια ημερα.

Τωρα που εχω ανοιχτω μόνιμα το viber και δεν μπορω να πω οτι δουλευω περισσοτερο το κινητο απο πριν ενεργοποιησω το viber δεν βγαζει πανω απο 15 ωρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέγοντας "τα πάντα" , εννοείς και το καθαρό Install μέσω adb;

ΚΑθαρο με adb παλι προβλημα ειτε με 1.14.40.40 ειτε με 1.99.40.50..

το μηνυμα ειναι οτι η αναβαθμιση που προσπαθουμε να κανουμε ειναι προγενεστερη και δεν την περναει μεσα, τα release keys ths 1.14 ειναι το ετος 2014 ενω της custom 1.99 ειναι το 2019.. κουφο αλλα ετσι ειναι.. στα zenfone me ton 2ghz (z2580) δουλευει απλα με μετονομασια, χωρις adb, απλα και ωραια..

Δοκιμασαμε αλλους τροπους οπως να αλλαχουμε τον κωδικα και να σβησουμε το μυνημα οπως ειδαμε σε αλλες περιπτωσεις με κινητα αλλα και καποια laptop αλλα τιποτα, ζητουσε επαληθευση υπογραφης(signature verification failed) κατοπιν, ροοταραμε απ την αρχη, εγκαταστησαμε xposed framework να παρακαμψουμε το signature verification failed αλλα παλι τιποτα..

Ο τελευταιος τροπος που δεν δοκιμασαμε ειναι με εγκατασταση cwm αλλα φοβηθηκα οτι δε θα σβηνεταιτο cwm καθως δε ξερω τον τροπο και προσπαθουμε τωρα για εππιστροφη στη Κινα, αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας "τα πάντα" , εννοείς και το καθαρό Install μέσω adb;

 

απαντησε για μενα ο φιλος "vegito" που το εχει λυωσει το κινητο, δοκιμαζωντας όντως ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

περιμενουμε τωρα το to2c, που ειμαστε σε επικοινωνια, να δουμε τι θα προτεινει και αν δεν βρεθει λυση θα παει για ατικατασταση

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω την χαμηλοτερη εκδοση πρωτα,την V1.18.40.10(WW) μεσω CWM ή ADB και μετα να παω σε 4.4 η

 

να βαλω κατευθειαν την V2.19.40.18(WW) και μετα την τελευταια ενημερωση V2.20.40.13(WW) με την ηδη υπαρχουσα ROM που εχει το κινητο?

 

Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα?Και με ποιον τροπο το εκανε?

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Ευχαριστω

 

έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αν πρόσεξες, με την ίδια ακριβώς rom.

έχουμε απαντήσει και εγώ και ο vegito (απ.2229,34,59,62,63,66,67,69,77,78) οτι με την υπάρχουσα rom το asus δεν πέρνει καμία ενημέρωση.

είμαι σε επικοινωνία με το κινεζομάγαζο και αν βρεθεί λύση να είσαι σίγουρος οτι θα αναρτηθεί εδώ ως οδηγός ;)

ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία

 

Είχα γράψει στις 30.12 που παρέλαβα το κινητάκι του φάδερ πως αντιμετώπιζα πρόβλημα με την sd card. Μου την έδειχνε (και τη δείχνει) κλειδωμένη. Μου είπε ένας φίλος από το φόρουμ να της κάνω φορμάτ. Της έκανα μέσω pc την ξανάβαλα πάνω αλλά τζίφος. Στο μεταξύ τραβώντας φωτογραφίες τις αποθηκεύει απ ευθείας στην sd... άρα πώς είναι κλειδωμένη? Βάζω το sygic να τρέξει, και μου βγάζει σφάλμα κλειδωμένη sd...

 

επίσης.. Το default widget του καιρού από το accuweather σήμερα που σας γράφω λέει ΣΑΒ, 9 ΙΑΝ 2015... Η ημερομηνία του τηλεφώνου όμως είναι σωστή...

 

Κατέβασα το 1weather και δε μπορώ να βγάλω widget στην αρχική οθόνη...

 

σάμουαν??? :p

 

Υπάρχει κανείς??? :whistle::whistle:

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Θέλω να αγοράσω το Zenfone 5 και παρατήρησα ότι βγαίνει και σε μία έκδοση με 4g αλλά όχι με επεξεργαστή intel. Δεν με νοιάζει και τόσο ο επεξεργαστής για να είμαι ειλικρινής απλά θέλω να μου διευκρινίσετε κανα 2 πράγματα αν δεν σας κουράζω.

 

Καταρχήν μιλάω για αυτά τα 2 μοντέλα:

http://www.vickmall.com/asus-zenfone-5-smartphone-intel-z2560-dual-core-android-4-3-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-screen.html με τον ιντελ, και το άλλο:

 

http://www.vickmall.com/asus-zenfone-5-4g-lte-a500kl-smartphone-msm8926-quad-core-1-2ghz-android-4-4-2gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-hd-screen.html

 

Να πω για το 4g ότι στο to2c το έχει με αυτοκόλλητο ιντελ πίσω κάτι που δεν ισχύει (στο vickmall δεν έχει καν φωτο!). Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι απλώς ποιο από τα 2 μου προτείνετε, αν υπάρχει κανένα άλλο μοντέλο που μου ξεφεύγει (μόνο to2c και vickmall έχω δει) και γενικά αν μου ξεφεύγει κάτι (πχ δουλεύει το 4g σε εμάς). Επίσης βασικό για μένα είναι να δουλεύω το viber (κάτι πήρε το μάτι μου ότι δεν δουλεύει σε όλους..).

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εκατσα να σκασω,κατεβασα ολα τα εργαλεια και ις καταλληλες ρομς και εκανα downgrade στο Asus στην 1.14.40.50CN με την χρηση αυτου του οδηγου http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54451457&postcount=21 και με αυτον τον οδηγο για καθαρη εγκατασταση μεσω ADB http://www.asus-zenfone.com/2014/05/flash-tutorial-via-adb-sideload.html.Στο καπακι εβαλα την ιδια σε WW και πελον το κινητο αναγνωριζεται σαν WW μονιμα και το τωρα το εφτασα στην 1.18.40.10WW και δεν πεταει το παραμικρο error πλεον.Αει στα τσακιδια μου ειχε σπασει τα νευρα.Οποιος θελει βοηθεια ας μου πει.

 

Δεν εχω βαλει ακομα τπτ σε 4.4,περιμενω να μου πειτε αν αξιζει η οχι γτ αυτη η 1.18.40.10 ειναι σταθεροτατη

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG ) ( New Version ) 2GB Ram 16GB Rom Intel Z2560 Dual Core 1.6GHz Android 4.3 Smartphone 5.0 Inch HD Screen......new version...τι διαφορες εχει δηλαδη..ξερει κανενας??!!!
Link to comment
Share on other sites

Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG ) ( New Version ) 2GB Ram 16GB Rom Intel Z2560 Dual Core 1.6GHz Android 4.3 Smartphone 5.0 Inch HD Screen......new version...τι διαφορες εχει δηλαδη..ξερει κανενας??!!!

 

τον Dual Core 1.6GHz

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα δεν εκατσα να σκασω,κατεβασα ολα τα εργαλεια και ις καταλληλες ρομς και εκανα downgrade στο Asus στην 1.14.40.50CN με την χρηση αυτου του οδηγου http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54451457&postcount=21 και με αυτον τον οδηγο για καθαρη εγκατασταση μεσω ADB http://www.asus-zenfone.com/2014/05/flash-tutorial-via-adb-sideload.html.Στο καπακι εβαλα την ιδια σε WW και πελον το κινητο αναγνωριζεται σαν WW μονιμα και το τωρα το εφτασα στην 1.18.40.10WW και δεν πεταει το παραμικρο error πλεον.Αει στα τσακιδια μου ειχε σπασει τα νευρα.Οποιος θελει βοηθεια ας μου πει.

 

Δεν εχω βαλει ακομα τπτ σε 4.4,περιμενω να μου πειτε αν αξιζει η οχι γτ αυτη η 1.18.40.10 ειναι σταθεροτατη

 

πριν που σου έβγαζε σφάλμα πόση ώρα έκανε η ρομ να μπει στο κινητό σου και σε πόσο χρόνο έβγαινε το σφάλμα;

τώρα που τα κατάφερες πόση ώρα έκανες πάλι;

ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νέα έκδοση εδώ και λίγο καιρό (2.21.40.30)

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς;;

 

ASUS ZenFone 5(T00F/T00J) software Image: V2.21.40.30 for WW SKU only*

Improvement Item:

1.Enhanced GPS performance.

2.Fixed SD card related issue caused by third party apps.

3.Improved the device compatibility with Bluetooth selfie remote controller.

 

New Feature:

Gallery

1. Operation sequence changed for MicroFilm: MicroFilm has been isolated from Gallery and acts as a new standalone mobile app called ASUS MicroFilm, it still can be launched directly from Gallery.? You can select the photos from Gallery and send them to MicroFilm App via tapping the MicroFilm? button or Auto MicroFilm to make exciting videos!???

2. Add three new Crop ratio sizes: 3:2, 2:3, and 16:9.

ASUS Microfilm

1. The brand new ASUS MicroFilm app allows you to make stunning slideshow videos in just 3 steps; promptly make your memories go round. 3 steps: 1. Select your favorite photos 2. Apply a pro-designed? movie theme 3. Share it on the social clouds.

PhotoFrame widget

1. Add four brand new photo frames, including thin photo frame with white color, frameless, normal glass photo frame and thin glass photo frame.

Camera

1. Add more options to support camera shutter control, including Bluetooth remote controllers or Bluetooth earphones.

ASUS Backup

1. Easily back up or restore ASUS ZenUI Apps in ZenFone and other ASUS mobile devices.

2. Save/restore call logs and personal settings, ie. weather location, alarms, browser preferences, etc.

3. Save or restore data of your favorite Apps.

Settings

1. Add “ASUS ZenUI APP Updates” interface in Setting for user to update AUSU ZenUI apps easier and faster.

2. Enhance the power management interface in Setting.

Browser

1. Supported auto hiding title bar for those devices with screen size smaller than or equal to 6 inches

2. Added menu item “Close other tabs” for quickly closing unused tabs.

3. Improved Traditional Chinese (Hong Kong) translations.

4. Improve browser stability.

Calculator

1. Add percentage (%) calculation in simple calculation mode and advanced engineering mode.

2. Add Clear function in simple calculation mode and advanced engineering mode.

3. Add 00 button in advanced engineering mode.

4. Re-layout simple calculation mode and advanced engineering mode.

Quick Setting

1. Add screenshot tool in Quick settings

Lockscreen

1. Add “Skip Slide Lock” option when turning on the security lock

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νέα έκδοση εδώ και λίγο καιρό (2.21.40.30)

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς;;

 

την έβαλα τη μέρα που βγήκε.....

Σε ότι χρησιμοποιώ (δεν χρησιμοποιώ mobile data . GPS οπότε δεν ξέρω) δουλεύει απροβλημάτιστα

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο να δοκιμάσει κάποιος να κάνει κλήση μεσώ skype , viber ,με 3g με δεδομένα τέλος πάντων άλλα να μετακινείτε.

Σε έμενα κάνει συνεχεία διακοπές , όταν μετακινούμε ειδικά μέσα στο αυτοκίνητο δεν μπορώ ούτε να ακούσω αλλά ούτε να με ακούσουν.

Αν είναι εύκολο ας το δοκιμάσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις αναβαθμισεις kitkat εχει να κανει με το root που επαναφερει την recovery του κινητου σε TW.

 

Υπαρχει καποια αλλη μεθοδος root που να μην δημιουργει αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μερες η συσκευη ειναι στα χερια μου το εχω χρησημοποιησει αρκετα και μπορω να πω για τα λευτα του ειναι καλο αλλα η μπαταρια του ειναι χαλια δεν κραταει σχεδον καθουλου τουλαχιστον σε σχεση με το M7 της htc που ειχα.

Αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο ειναι απλα ρουταρισμενο απο το μαγαζι οπως το ειχα επιλεξει και θα ηθελα να μου πειτε επειδη εχω μπερδευτει ποια ειναι η καλυτερη rom και με ποιο οδηγο μπορω να την εγκαταστησω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες 2.21.40.30WW recovery;

 

Κάνω root με:

http://23pin.logdown.com/posts/236251-zenfone-simple-root-program-for-rooting-zenfone-5-6-kitkat

Αν κατεβάσεις το V3 έχει και recovery....

Παρ όλα αυτά δε νομίζω να έχει διαφορετικό recovery η 2.21.40.30WW από την 2.21.40.13WW

 

Αν νομίζεις πως έχει διαφορετικό πάντως.... μπορείς από το zip της 2.21.40.30WW

να κάνεις extract το recovery και να περάσεις αυτό μετά το root.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εδω και 10 μερες η συσκευη ειναι στα χερια μου το εχω χρησημοποιησει αρκετα και μπορω να πω για τα λευτα του ειναι καλο αλλα η μπαταρια του ειναι χαλια δεν κραταει σχεδον καθουλου τουλαχιστον σε σχεση με το M7 της htc που ειχα.

Αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο ειναι απλα ρουταρισμενο απο το μαγαζι οπως το ειχα επιλεξει και θα ηθελα να μου πειτε επειδη εχω μπερδευτει ποια ειναι η καλυτερη rom και με ποιο οδηγο μπορω να την εγκαταστησω.

Ευχαριστω.

 

Βάλε την τελευταία (αν δεν την έχεις). Πληροφορίες στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Από τον Νοέμβρη έχω το ASUS Zenfone 5 στην έκδοση με 2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz (αυτό).

 

Δεν είμαι γνώστης των τεχνικών θεμάτων, αλλά κατάλαβα πως είναι rooted (γιατί -όπως μου είπε φίλος- είχε περασμένη την εφαρμογή SuperSU).

 

Τα τεχνικά του στοιχεία (screenshots από το menu "Πληροφορίες") είναι:

[ATTACH]55718[/ATTACH] - [ATTACH]55719[/ATTACH]

 

Κάθε φορά που το βάζω να ψάχνει για ενημέρωση, μου βγάζει μήνυμα ότι είναι ενημερωμένο:

[ATTACH]55717[/ATTACH]

 

Γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις, αλλά δεν γνωρίζω ούτε πώς, ούτε αν πρέπει να τις κάνω.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα με μερικές εφαρμογές (π.χ. το Viber & το CM Security), που όποτε ανοίγουν πετάγεται συνέχεια παράθυρο που μου ζητάει επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ασχέτως αν του checkάρω το τετράγωνο που λέει να μην με ξαναρωτήσει!:mad:

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως αυτό οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχει (SuperSU - Greenify - Clean Master), αλλά μ' όποιες ρυθμίσεις εξαίρεσης του Viber από τις "μαύρες λίστες" τους κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα τίποτα.

Η μόνη λύση για να σταματήσει να ζητάει συνέχεια την επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ήταν να απεγκαταστήσω το CM Security (αυτό νομίζω είχε παρουσιάσει θέμα μετά την εγκατάσταση του Greenify) & το Viber.

 

Κάπου στο θέμα νομίζω πως διάβασα ότι με το Viber υπάρχει πρόβλημα, αλλά όχι με την έκδοση του Zenfone που έχω (2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz).

Επειδή διάβασα κάμποσες σελίδες από το θέμα αλλά δεν έχω το κουράγιο να τις διαβάσω όλες, μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει-κατατοπίσει τι να κάνω & πώς;

Δεν αναφέρομαι μόνο στο πώς γίνεται η διαδικασία update (κάπου-κάποτε είχα διαβάσει πως πρώτα πρέπει να γίνει unroot - ισχύει ή όχι; ) για να μη "χτυπάει" συνέχεια με το Viber, αλλά ακόμη & σε εφαρμογές που θα έπρεπε να βάλω ή να αφαιρέσω.

 

Μήπως σε τελική ανάλυση θα ήταν καλύτερα να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση (πώς γίνεται αυτό; κάνοντας unroot; ) & μετά να του κάνω αναβαθμίσεις (rootάροντας το πάλι ή δεν χρειάζεται; );

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

Αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία για το κινητό, πολύ ευχαρίστως να σας τη δώσω αν μπορώ.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Κάνω root με:

http://23pin.logdown.com/posts/236251-zenfone-simple-root-program-for-rooting-zenfone-5-6-kitkat

Αν κατεβάσεις το V3 έχει και recovery....

Παρ όλα αυτά δε νομίζω να έχει διαφορετικό recovery η 2.21.40.30WW από την 2.21.40.13WW

 

Αν νομίζεις πως έχει διαφορετικό πάντως.... μπορείς από το zip της 2.21.40.30WW

να κάνεις extract το recovery και να περάσεις αυτό μετά το root.

 

παντως εμενα και με v3 που εκανα ρουτ το 2.19 εχει ακομα..πως να το περασω το 2.21?με adb?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Από τον Νοέμβρη έχω το ASUS Zenfone 5 στην έκδοση με 2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz (αυτό).

 

Δεν είμαι γνώστης των τεχνικών θεμάτων, αλλά κατάλαβα πως είναι rooted (γιατί -όπως μου είπε φίλος- είχε περασμένη την εφαρμογή SuperSU).

 

Τα τεχνικά του στοιχεία (screenshots από το menu "Πληροφορίες") είναι:

[ATTACH]55718[/ATTACH] - [ATTACH]55719[/ATTACH]

 

Κάθε φορά που το βάζω να ψάχνει για ενημέρωση, μου βγάζει μήνυμα ότι είναι ενημερωμένο:

[ATTACH]55717[/ATTACH]

 

Γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις, αλλά δεν γνωρίζω ούτε πώς, ούτε αν πρέπει να τις κάνω.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα με μερικές εφαρμογές (π.χ. το Viber & το CM Security), που όποτε ανοίγουν πετάγεται συνέχεια παράθυρο που μου ζητάει επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ασχέτως αν του checkάρω το τετράγωνο που λέει να μην με ξαναρωτήσει!:mad:

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως αυτό οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχει (SuperSU - Greenify - Clean Master), αλλά μ' όποιες ρυθμίσεις εξαίρεσης του Viber από τις "μαύρες λίστες" τους κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα τίποτα.

Η μόνη λύση για να σταματήσει να ζητάει συνέχεια την επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ήταν να απεγκαταστήσω το CM Security (αυτό νομίζω είχε παρουσιάσει θέμα μετά την εγκατάσταση του Greenify) & το Viber.

 

Κάπου στο θέμα νομίζω πως διάβασα ότι με το Viber υπάρχει πρόβλημα, αλλά όχι με την έκδοση του Zenfone που έχω (2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz).

Επειδή διάβασα κάμποσες σελίδες από το θέμα αλλά δεν έχω το κουράγιο να τις διαβάσω όλες, μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει-κατατοπίσει τι να κάνω & πώς;

Δεν αναφέρομαι μόνο στο πώς γίνεται η διαδικασία update (κάπου-κάποτε είχα διαβάσει πως πρώτα πρέπει να γίνει unroot - ισχύει ή όχι; ) για να μη "χτυπάει" συνέχεια με το Viber, αλλά ακόμη & σε εφαρμογές που θα έπρεπε να βάλω ή να αφαιρέσω.

 

Μήπως σε τελική ανάλυση θα ήταν καλύτερα να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση (πώς γίνεται αυτό; κάνοντας unroot; ) & μετά να του κάνω αναβαθμίσεις (rootάροντας το πάλι ή δεν χρειάζεται; );

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

Αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία για το κινητό, πολύ ευχαρίστως να σας τη δώσω αν μπορώ.

 

το ιδιο ακριβως προβλημα ιεχε το κινητο μιας φιλης μου το οποιο μας ειχε σπασει τα νευρα και ετσι του αλλαξα τα φωτα.Μπορεις να ακολουθησεις τα βηματα μου τι ακριβως εκανα λιγα post πιο πανω και ελυσα μια και καλη το προβλημα.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Από τον Νοέμβρη έχω το ASUS Zenfone 5 στην έκδοση με 2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz (αυτό).

 

Δεν είμαι γνώστης των τεχνικών θεμάτων, αλλά κατάλαβα πως είναι rooted (γιατί -όπως μου είπε φίλος- είχε περασμένη την εφαρμογή SuperSU).

 

Τα τεχνικά του στοιχεία (screenshots από το menu "Πληροφορίες") είναι:

[ATTACH]55718[/ATTACH] - [ATTACH]55719[/ATTACH]

 

Κάθε φορά που το βάζω να ψάχνει για ενημέρωση, μου βγάζει μήνυμα ότι είναι ενημερωμένο:

[ATTACH]55717[/ATTACH]

 

Γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις, αλλά δεν γνωρίζω ούτε πώς, ούτε αν πρέπει να τις κάνω.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα με μερικές εφαρμογές (π.χ. το Viber & το CM Security), που όποτε ανοίγουν πετάγεται συνέχεια παράθυρο που μου ζητάει επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ασχέτως αν του checkάρω το τετράγωνο που λέει να μην με ξαναρωτήσει!:mad:

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως αυτό οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχει (SuperSU - Greenify - Clean Master), αλλά μ' όποιες ρυθμίσεις εξαίρεσης του Viber από τις "μαύρες λίστες" τους κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα τίποτα.

Η μόνη λύση για να σταματήσει να ζητάει συνέχεια την επιβεβαίωση πρόσβασης στις επαφές, ήταν να απεγκαταστήσω το CM Security (αυτό νομίζω είχε παρουσιάσει θέμα μετά την εγκατάσταση του Greenify) & το Viber.

 

Κάπου στο θέμα νομίζω πως διάβασα ότι με το Viber υπάρχει πρόβλημα, αλλά όχι με την έκδοση του Zenfone που έχω (2GB Ram - 16GB Rom - Intel Z2580 @ 2.00 GHz).

Επειδή διάβασα κάμποσες σελίδες από το θέμα αλλά δεν έχω το κουράγιο να τις διαβάσω όλες, μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει-κατατοπίσει τι να κάνω & πώς;

Δεν αναφέρομαι μόνο στο πώς γίνεται η διαδικασία update (κάπου-κάποτε είχα διαβάσει πως πρώτα πρέπει να γίνει unroot - ισχύει ή όχι; ) για να μη "χτυπάει" συνέχεια με το Viber, αλλά ακόμη & σε εφαρμογές που θα έπρεπε να βάλω ή να αφαιρέσω.

 

Μήπως σε τελική ανάλυση θα ήταν καλύτερα να το επαναφέρω στη "μαμά" κατάσταση (πώς γίνεται αυτό; κάνοντας unroot; ) & μετά να του κάνω αναβαθμίσεις (rootάροντας το πάλι ή δεν χρειάζεται; );

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

Αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία για το κινητό, πολύ ευχαρίστως να σας τη δώσω αν μπορώ.

 

μπεσ στην asus support αναζητησε συσκευη zenfone, επελεξε os ανδροιδ, κατεβασε την εκδοση 1.14.40.50 ww, εμφανιζεται σαν Version V0625(WW)

Οταν κατεβει ξεζιπαρε αυτο το αρχειο στην επιφανεια εργασιας, μετονομασε το ξεζιπαρισμενο αρχειο σε 1.99.40.50.

συνδεσε το κινητο με usb στον υπολογιστη και αντεγραψε αυτο το αρχειο στη μνημη του κινητου, οχι σε sd καρτα, μετα απο κανα 10λεπτο που θα περαστει στο κινητο αποσυνδεσε το usb, πανω αρισερα στην οθονη του κινητου θα εμφανισει ενα τριγωνακι και θα σου εμφανσιει την αναβαθμιση, πατα ναι και περιμενε να μπει η καινουργια rom. απο κει και περα, κατεβαζεις και τις υπολοιπες εκδοσεις και κανεις οτι ενημερωση θες, απ ευθειας απ την asus

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως προβλημα ιεχε το κινητο μιας φιλης μου το οποιο μας ειχε σπασει τα νευρα και ετσι του αλλαξα τα φωτα.Μπορεις να ακολουθησεις τα βηματα μου τι ακριβως εκανα λιγα post πιο πανω και ελυσα μια και καλη το προβλημα.

Πρώτα-πρώτα σ' ευχαριστώ για την απάντηση!:)

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο post #2282 που το είχα διαβάσει, αλλά νόμιζα ότι δεν με αφορούσε γιατί δεν έχω Κινέζικη έκδοση (CN) αλλά διεθνή (WW).

 

Για να το καταλάβω (& κυρίως να το χωνέψω), πρέπει να κάνω downgrade σε Κινέζικη έκδοση & μετά να ξαναβάλω τη διεθνή;:blink:

Sorry, αλλά ρωτάω γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο γίνεται αυτό. Μήπως αφορά περίπτωση Zenfone που έχει Κινέζικη έκδοση CN (ή TW) & θέλει να την κάνει διεθνή (WW) ;

 

Έκανα μια ανάγνωση στο 1ο link του xda-developers που έδωσες (το 2o link σου δεν οδηγεί σε κάτι ουσιαστικό, μάλλον χάθηκε η σελίδα /// edit: Το πρόβλημα είναι πως το link αντιγράφει & το ".Στο" μετά το ".html" - σβήνοντας το, οδηγήθηκα στο σωστό link), αλλά υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν ξέρω (π.χ. τι είναι τα "ADB and fastboot tools" που αναγράφονται) κι αντί να καταλάβω τι γίνεται, το κεφάλι μου έγινε κουδούνι!:dizzy:

Μήπως θα μπορούσες (εσύ ή/& κάποιος άλλος) να βοηθήσει;:help:

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

γιατι δε δοκιμαζεις αυτο που σου λεω πρωτα και θες κατευθιαν να μπλεξεις με adb? δοκιμασε αυτο, δουλεψε σε παρα πολλα και σε 2 σε μενα προσωπικα. η 1.14 δε διαβαζει αν το κινητο ειναι ww,cn κτλ εσενα λεει ww 1.98 αλλα στο recovery του κινητου θα δεις ειναι cn
Link to comment
Share on other sites

μπεσ στην asus support αναζητησε συσκευη zenfone, επελεξε os ανδροιδ, κατεβασε την εκδοση 1.14.40.50 ww, εμφανιζεται σαν Version V0625(WW)

Οταν κατεβει ξεζιπαρε αυτο το αρχειο στην επιφανεια εργασιας, μετονομασε το ξεζιπαρισμενο αρχειο σε 1.99.40.50.

συνδεσε το κινητο με usb στον υπολογιστη και αντεγραψε αυτο το αρχειο στη μνημη του κινητου, οχι σε sd καρτα, μετα απο κανα 10λεπτο που θα περαστει στο κινητο αποσυνδεσε το usb, πανω αρισερα στην οθονη του κινητου θα εμφανισει ενα τριγωνακι και θα σου εμφανσιει την αναβαθμιση, πατα ναι και περιμενε να μπει η καινουργια rom. απο κει και περα, κατεβαζεις και τις υπολοιπες εκδοσεις και κανεις οτι ενημερωση θες, απ ευθειας απ την asus

γιατι δε δοκιμαζεις αυτο που σου λεω πρωτα και θες κατευθιαν να μπλεξεις με adb? δοκιμασε αυτο, δουλεψε σε παρα πολλα και σε 2 σε μενα προσωπικα. η 1.14 δε διαβαζει αν το κινητο ειναι ww,cn κτλ εσενα λεει ww 1.98 αλλα στο recovery του κινητου θα δεις ειναι cn

Ευχαριστώ για την απάντηση, απλά δεν είχα δει το post σου!:happy:

Σαφώς & το απλούστερο είναι αυτό που θα προτιμούσα να δοκιμάσω (καθότι δεν πολυχαμπαριάζω:O), ελπίζοντας να κάνει δουλειά & να σταματήσουν αυτά τα σπαστικά που μου κάνει με τις "Επαφές".

Δεν έχω ιδέα τι εστί ADB, ούτε τι εννοείς γράφοντας "στο recovery του κινητου θα δεις ειναι cn" & πώς το βλέπω αυτό, αλλά τα υπόλοιπα που έγραψες... νομίζω ότι τα κατάλαβα!:rolleyes:

 

Ερωτήσεις:

  1. Το ξεζιπαρισμένο αρχείο της 1.14.40.50 ww που έγραψες να κατεβάσω & να μετονομάσω σε "1.99.40.50.", είναι το "V1.14.40.50 for WW SKU only" (κατεβαίνει ως "UL_ASUS_T00F_WW_1_14_40_50_user.zip" - 670.26 MB - update 2014/07/16) που βρήκα εδώ;
  2. Το περνάω σε όποιο φάκελο να 'ναι στη μνήμη του κινητού, ή κάπου συγκεκριμένα;
  3. Στη συνέχεια μπορώ να περάσω απευθείας την τελευταία έκδοση αναβάθμισης "V2.21.40.30(WW)" (748.85 MB - update 2014/12/18), ή πρέπει να τις περνάω μία-μία μέχρι να φτάσω στην τελευταία;
  4. Μήπως είναι προτιμότερο να σταματήσω σε κάποια έκδοση που έχετε ελέγξει ότι είναι σταθερή χωρίς προβλήματα; Αν ναι, ποια είναι αυτή;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας & τη βοήθεια που μου δίνετε!

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το αρχειο ναι

θα αλλαξεις το ξεζιπαρισμενο αρχειο και θα το βαλεισ στη μνημη του κινητου, χυμα οχι σε καποιο φακελο, για να καταλαβεις κατεβαζεις ενα zip και μεσα εχει αλλο ενα zip,δε ξερω τι λιγικη αλλα τελοσπαντων.. recovery ειναι κατι σαν το bios toy kinhtoy,μη μπλεκεις :) αν δε δουλεψει αυτο βλεπουμε.. θελει μια μια τις εκδοσεις, σταθερες ειναι και η 1.14 και η 1.16 δοκιμαζω ακομα και γω βλεπεις.. νομιζω δημιουργηθηκαν κατι προβληματα με την 2.20 αλλα δε ξερω εκ πειρας..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...