Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να χρειαστείς gcam στο 7 plus.

Έτσι λες, ε; Τόσο αξιόλογα είναι τα αποτελέσματα της στοκ; Μακάρι....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λες, ε; Τόσο αξιόλογα είναι τα αποτελέσματα της στοκ; Μακάρι....

Από τα σχόλια το συμπέρανα. Με τα Nokia 8 άρχισε η διαδικασία για τη gcam και μετά άρχισαν και στα Nokia 6.1 να την περνάνε. Για το 7plus δεν άκουσα ιδιαίτερα προβλήματα με τη στοκ κάμερα να έχουν.

Περιμένω να ακούσω και τη δικιά σου άποψη. Ήθελα κι εγώ πολύ τη συγκεκριμένη συσκευή να πάρω. Αλλά ήταν κολλημένη η τιμή του πάνω από τα 350€. Για αυτό κατέληξα και στο 8.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αρκετό καιρό για ένα δώρο της συζύγου κι έχω σχεδόν καταλήξει στο συγκεκριμένο κινητό.

Θα ήθελα όμως να ακούσω και τη δική σας άποψη/συμβουλή/προτροπή.

Την ενδιαφέρει ένας αξιόλογος επεξεργαστής, οπότε θεωρώ ότι με τον 660 είμαστε παραπάνω από εντάξει, αλλά την ενδιαφέρει πολύ μια καλή κάμερα και φυσικά το 4G+.

Τη στοκ κάμερα πως θα την αξιολογούσατε σε σύγκριση με mi 8 lite, honor 8x, honor 9 & p20 που ήταν υποψήφια;

Έκανα καλά που την κατηύθυνα προς το 7+;

Υπάρχει κάτι που να σας έχει ενοχλήσει στο συγκεκριμένο κινητό, τόσο ώστε να μπείτε στη διαδικασία να το αλλάξετε;

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι κάπου θα έχει αναφερθεί, αλλά η gcam κατεβαίνει χωρίς ρουταρίσματα, ξεκλειδώματα κ.τ.λ;

φιλε μου καταρχην για την gcam που ρωτησες μερικες σελιδες πισω εχει link, που κατεβαζεις το app, εγκατασταση και τελος.

Γα τα υπόλοιπα που ρωτας ...ειχα την συσκευη .και εκανα το λαθος και τη πουλησα. πηρα το mi 8 lite το οποιο καμια σχεση

δεν εχει. Χαλια αυτονομια και κακης ποιοτητας οθονη σε σχεση με το nokia. To εδωσα και αυτο και πηρα το honor 8x. Αν εξειρεσεις το μεγεθος της οθονης σε ολα τα άλλα υστερει. Την ποιότητα κατασκευής του nokia δεν θα την βρεις ευκολα. Την ποιότητα κλησεων επισης. Αυτονομία τέλεια και πανεμορφο...με κλειστα ματια νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Πολύ χρήσιμη δεδομένου ότι πέρασαν από τα χέρια σου 3 από τις 5 συσκευές που ήταν υποψήφιες.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα φωτο της gcam ειναι πολυ ανωτερη απο την στοκ. Ειδικα μολις πεσει ο ηλιος, η διαφορα ειναι η μερα με την νυχτα.

Στις low light φωτο η στοκ ειναι μετρια εως τραγικη.

Καλα θα ηταν να αποφευγουμε να συμβουλευουμε αλλους εαν δεν εχουμε δοκιμασει οι ιδιοι.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το αναφέρεις και σ' ευχαριστώ, αλλά γνωρίζω πως είναι.

Και στο pocophone που έχω, η διαφορά μεταξύ stock και gcam είναι μεγάλη.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει το εικονίδιο 4G+ στην οθόνη του κινητού ή πηγαίνεις συμπερασματικά; Αυτό με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Γιατί και για το poco το ίδιο λέγαμε, αλλά τελικά δεν....

 

Όχι πως με έχει ενοχλήσει κάτι τόσο καιρό που έχω το poco, απλά τώρα ψάχνω για τη σύζυγο και είμαι ανάμεσα στο 7+ και το mi 8 lite. Είναι δύσκολο το σήμα εκεί που δουλεύει και γι αυτό με ενδιαφέρει το 4G+.

Μεγέθυνση κάνε στην screen shot που στέλνω από το δικό μου τώρα για να το δεις.

9f90379d2f1fc2affc291cee42ee745d.jpg

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Επισης καλα νεα για την GCam, ενας νεος developer στο XDA καταφερε να λειτουργησουν ολες οι επιλογες της GCam στο N7+ στην εκδοση 6.1.021.

 

Κατεβαζετε απο ΕΔΩ (Google drive) Εχει λιγες και κατανοητες ρυθμισεις.

 

------------------------------------>>

 

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά η μπροστά κάμερα ρυθμίζεται μέχρι 4.0 MP maximum ανάλυση με την gcam. Κανονικά είναι στα 16MP όπως γνωρίζεις αλλά το gcam σταματάει στα 4.0...

Κάτι άλλο που δεν μου άρεσε είναι οι ρυθμίσεις των σκληρών πλήκτρων. Της φωνής οχ δε σου δίνει τη δυνατότητα ρύθμισης σε ζουμ αλλά σε άλλα όπως το κλικ κλπ.

Πέραν αυτού λειτουργούν όλα τα άλλα κανονικά.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά η μπροστά κάμερα ρυθμίζεται μέχρι 4.0 MP maximum ανάλυση με την gcam. Κανονικά είναι στα 16MP όπως γνωρίζεις αλλά το gcam σταματάει στα 4.0...

Κάτι άλλο που δεν μου άρεσε είναι οι ρυθμίσεις των σκληρών πλήκτρων.

 

Αυτο παραμενει μυστηριο. Ολες οι εφαρμογες φωτογραφιας αναγνωριζουν τον φακο σαν 4mp. Καπου διαβασα οτι η νοκια με ενα "τρικ" βγαζει τα 16 mp, καποια επεξεργασια. Παντως οι portrait ειναι πολυ καλες , το bokeh δουλευει αψογα, και μπορεις να επιλεξεις και HDR στο portrait mode για ακομα περισσοτερη λεπτομερια.

Μετα απο πολλα βραδυνα τεστ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος. Περιμενουμε μονο να προσθεθουν oi ρυθμισεις του BSG ιδιως για τα HDR frames ( με 32 frames βγαζει ακομα καλυτερα)

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η έκδοση της gcam που κατεβάσατε είναι ελαττωματική;

Γιατί στο δικό μου Nokia 8 δεν έχω τέτοια θέματα με τα mp της μπροστινής κάμερας!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως η έκδοση της gcam που κατεβάσατε είναι ελαττωματική;

Γιατί στο δικό μου Nokia 8 δεν έχω τέτοια θέματα με τα mp της μπροστινής κάμερας!

 

Δε μπορείς να συγκρίνεις τη συμπεριφορά μιας εφαρμογής σε διαφορετικές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει και το ανάποδο... Πχ η συγκεκριμένη έκδοση gcam να μη λειτουργεί σωστά στο 7plus. Όπως και σε μένα 1-2 εκδόσεις δεν κατέβαιναν και κατέβηκε η τρίτη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους όσοι με βοήθησαν να επιλέξω τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Το λοιπόν, χθες αργά το απόγευμα παρέλαβα για λογαριασμό της συζύγου το 7+ κι έκατσα να το στήσω.

Δε συνηθίζω να γράφω τις εντυπώσεις μου για τα κινητά γιατί είναι κάτι που γενικά το βαριέμαι. Άντε να πω επιγραμματικά δυο τρία πραγματάκια.

Με το συγκεκριμένο κινητό όμως, δε μου επιτρέπεται να κάνω διαφορετικά. Θα ήταν πραγματικά αδικία να μη γράψω δυο κουβέντες.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο μετρημένος μπορώ, για να μην κινδυνεύσω να χαρακτηριστώ Nokia fanboy. Αυτή είναι και η αλήθεια άλλωστε. Ακόμα και στις προ smartphones εποχές, εγώ δήλωνα φανατικός sony ericsson.

 

Το κινητό έφτασε στα χέρια μου σφραγισμένο στην τελική τιμή των 250,00€, θεωρώντας ότι είναι μια λογική τιμή και ότι δεν αξίζει να δώσει κανείς κάτι παραπάνω. Όλα αυτά προτού το ανοίξω. Όταν το άνοιξα όμως και καθώς το επεξεργαζόμουν, άρχισα να σκέφτομαι όλα αυτά τα κινητά που κατά καιρούς έχουν περάσει από τα χέρια μου και να συνειδητοποιώ τι "διαμάντι" πήρα σε αυτά τα χρήματα. Σε ανύποπτη στιγμή δε, έπιασα τον εαυτό μου να βλέπει πια με μισό μάτι το πολυαγαπημένο pocophone.

Πάει τρελάθηκε αυτός, θα πουν οι περισσότεροι. Κάθεται και συγκρίνει τον 845 με έναν ταπεινό 660. Όχι βέβαια. Σε καμία περίπτωση. Απλά ένα κινητό δεν είναι μόνο ένας ξερός επεξεργαστής. Είναι πολλά παραπάνω.

 

Το 7+ οφείλω να ομολογήσω ότι με άφησε άφωνο. Δεν έχει κάτι σε υπερθετικό βαθμό, όπως το poco έχει τον 845, αλλά τα έχει όλα σε απόλυτη ισορροπία και τάξη. Ο συνδυασμός ποιότητας κατασκευής, επιλογής υλικών, φινιρίσματος, οθόνης, επεξεργαστή και πολλών άλλων, το καθιστούν πραγματικό κομψοτέχνημα. Ένα κινητό που πραγματικά χαίρεσαι να το βλέπεις.

 

Δε θα πω όμως άλλα γιατί δε θέλω να κουράσω.

Θα αναφέρω απλώς εν τάχει, αυτά που μου άρεσαν κι αυτά που δε μου άρεσαν.

Ξεκινάω με τα θετικά λοιπόν.....

 

- Ήχος κλήσης πεντακάθαρος.

- Η οθόνη του είναι υπέροχη. Πολύ ζωηρά και έντονα χρώματα. Δείχνει να είναι από άλλη κατηγορία.

- Η κάμερά του απίθανη, τουλάχιστον στις πρωινές φωτό που τη δοκίμασα. Σίγουρα θα κατέβει και η gcam οσονούπω, αλλά έχουν κάνει πολύ καλή δουλεία με τη stock camera. Το εννοώ αυτό.

- Επεξεργαστής ταχύτατος. Δεν παρατήρησα καμία ουσιαστική διαφορά με τον 845 σε ότι αφορά fb, insta, messenger, tapatalk, πλοήγηση στο ίντερνετ. Στα παιχνίδια βέβαια σαφώς και θα υπάρχει αισθητή διαφορά αλλά δεν είναι κάτι που μας απασχολεί.

- Ειδοποιήσεις σε αυτή την κάτι σαν "always on display".

- Ταχεία φόρτιση (1 ώρα και 47' από το 14% στο 100%)

- Μπαταρία

- Ποιοτικότατη εργοστασιακή θήκη και όχι θήκη του τύπου "να βάλω κάτι μέσα για να τον ξεπετάξω". Πρώτη φορά που δέχομαι να χρησιμοποιήσω μαμά θήκη. Παρ' όλα αυτά παρήγγειλα και την αγαπημένη Nillkin. Δεν είναι ότι καλύτερο για προστασία αλλά είναι πολύ designάτη και επιτρέπει σε αυτό το υπέροχο χάλκινο περίγραμμα να φαίνεται στο πάνω και κάτω μέρος.

 

.....και συνεχίζω με τα αρνητικά

 

- Έλλειψη notification led (το γνώριζα βέβαια)

- Έλλειψη ταχείας κλήσης στο πληκτρολόγιο (αναμενόμενο κι αυτό καθότι pure anroid)

- Δεν υπάρχει η δυνατότητα πλήρους οθόνης

- Άνευ λόγου και αιτίας εξαφανίστηκαν τα 2 από τα 3 πλήκτρα πλοήγησης. Με μια επανεκκίνηση έδειξε να διορθώνεται. Ελπίζω μόνο να μην επαναληφθεί.

 

Ενδεχομένως να ξεχνάω και κάποιο άλλο αρνητικό. Αν το το θυμηθώ στην πορεία, θα το αναφέρω.

 

Αυτά από εμένα. Να με συγχωρείτε για το σεντόνι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
- Δεν υπάρχει η δυνατότητα πλήρους οθόνης

 

Αν μιλάς για τα navigation buttons, μπορούν να αφαιρεθούν με το Fluid N.G. και να έχεις όλες τις λειτουργίες με gestures.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τα navigation buttons, μπορούν να αφαιρεθούν με το Fluid N.G. και να έχεις όλες τις λειτουργίες με gestures.

Γι αυτό ακριβώς μιλάω. Ευχαριστώ.

Στο playstore το βρίσκω αυτό;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γι αυτό ακριβώς μιλάω. Ευχαριστώ.

Στο playstore το βρίσκω αυτό;

 

Ναι, λέγεται Fluid Navigation Gestures και με τη free έκδοση κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί για αυτή τη δουλειά. Είναι το δημοφιλέστερο για όλες τις συσκευές με on screen buttons και όχι άδικα. Θα χρειαστεί μια εντολή μέσω adb στον υπολογιστή σου, αναγράφεται κανονικά στην εφαρμογή η διαδικασία. Δεν απαιτείται root και δεν βγαίνεις εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες σε σκούρο χρώμα όπως στη δεύτερη φωτογραφία από κάτω, είναι απλά φοβερό!!!!

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-pictures-9058.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και οι κλασσικές ερωτήσεις ενός πρωτάρη....

Πως επιλέγω αναφορά παράδοσης και με ποια λογική ανάβει η οθόνη; Εννοώ αυτή που θυμίζει "always on dispaly". Όποτε θέλει ανάβει ή πρέπει να περάσεις το χέρι πάνω από κάποιο αισθητήρα; Άλλες φορές ανάβει κι άλλες όχι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και οι κλασσικές ερωτήσεις ενός πρωτάρη....

Πως επιλέγω αναφορά παράδοσης και με ποια λογική ανάβει η οθόνη; Εννοώ αυτή που θυμίζει "always on dispaly". Όποτε θέλει ανάβει ή πρέπει να περάσεις το χέρι πάνω από κάποιο αισθητήρα; Άλλες φορές ανάβει κι άλλες όχι.

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων!

Έτσι πες μου. Κι εγώ που πήγαινα στις ρυθμίσεις της κάμερας.:lol:

Ρε 'συ, με τρολλάρεις; Εννοείται ότι κοιτάω στις ρυθμίσεις των sms, απλά δε βρίσκω τη συγκεκριμένη ρύθμιση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πες μου. Κι εγώ που πήγαινα στις ρυθμίσεις της κάμερας.:lol:

Ρε 'συ, με τρολλάρεις; Εννοείται ότι κοιτάω στις ρυθμίσεις των sms, απλά δε βρίσκω τη συγκεκριμένη ρύθμιση.

 

Παίζει ρόλο ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς. Αν κρίνω απ' το Nokia 8 μου (που κι αυτό έχει stock Android), στη μανίσια εφαρμογή "Messages", πηγαίνεις: ρυθμίσεις-> συνθέτες ρυθμίσεις -> "λάβετε αναφορές παράδοσης sms" και το τικάρεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς. Αν κρίνω απ' το Nokia 8 μου (που κι αυτό έχει stock Android), στη μανίσια εφαρμογή "Messages", πηγαίνεις: ρυθμίσεις-> συνθέτες ρυθμίσεις -> "λάβετε αναφορές παράδοσης sms" και το τικάρεις.
Σωστός. Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...