Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης / κάτοχος του Nokia 7 Plus που χρησιμοποιεί το Lightroom mobile, να μου απαντήσει αν η συσκευή υποστηρίζει HDR στα Technology Previews του app; Αν ναι, οι φωτογραφικές δυνατότητες της συσκευής περνάνε σε άλλο επίπεδο. Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου λύπη έχω να πω ότι μάλλον είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που... δοκίμασε την αντοχή του τηλεφώνου σε πτώση.

Έπεσε (με θήκη σιλικόνης) από ύψος 5+ μέτρα πάνω σε πέτρα όρθια. Ευτυχώς δεν φαίνεται να έχει πάθει τίποτα απολύτως ούτε οπτικά, ούτε σε επιδόσεις εκτός από ένα πολυυυ μικρό βαθούλωμα στην πλάτη (με την πλάτη έπεσε) από την πέτρα. Σχεδόν δεν το παρατήρησα!

Το συμβάν συνέβη πριν από σχεδόν ένα μήνα. Σήμερα προσπάθησα να φορτησω μεσω της επισημης εφαρμογής την κάρτα του ΟΑΣΑ όμως και δεν τα καταφέρνω να την σκαναρω. Θα μπορουσε κάποιος να μου κάνει την χάρη να κάνει ένα σκαναρισμα την δική του, αν έχει, να σιγουρευτώ ότι δεν φταιει η εφαρμογή ή κάποιο update?

Δεν θέλω να το πάω πριν σιγουρευτώ στο service πρώτον για την ταλαιπωρία και δεύτερον διότι από τη στιγμή που έπεσε θα χρεωθεωθω για τον έλεγχο, οπότε αν δεν φταίει το πέσιμο είναι τσάμπα λεφτά...

 

όλα εντάξει τελικά :yahoo:, απλώς το σημείο επαφής του NFC ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ μικρό.

 

Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης / κάτοχος του Nokia 7 Plus που χρησιμοποιεί το Lightroom mobile, να μου απαντήσει αν η συσκευή υποστηρίζει HDR στα Technology Previews του app; Αν ναι, οι φωτογραφικές δυνατότητες της συσκευής περνάνε σε άλλο επίπεδο.

 

Μόλις το δοκίμασα. Δουλεύει, αλλά δεν είναι κάτι φοβερό. Μπορώ να πω οτι το HDR+ του GCam είναι πολύ (αλλά πολύ όμως) καλύτερο. Αυτό που δεν δοκίμασα ακόμη και περιμένω είναι να δω αν όντως κρατάει τα δεδομένα του HDR για το post εντός της εφαρμογής, που έτσι ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η λογική του HDR του Lightroom mobile είναι ότι συνδυάζει πολλές λήψεις raw με διαφορετική έκθεση, ώστε να προκύψει μια λήψη raw με δραματικά μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. Και όπως είναι αναμενόμενο, οι δυνατότητες επεξεργασίας μιας τέτοιας λήψης raw είναι απεριόριστες. Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχοντας δει τα αποτελέσματά του στο ίντερνετ (παράδειγμα), μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί. Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
Παιδιά πώς ενεργοποιείται το μεγάφωνο για να ακούσουμε ραδιόφωνο ή να δούμε youtube;;;

 

Έχεις συνδεδεμένο Bluetooth hands free;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά. Με τα ακουστικά παίζει κανονικότητα. Εγώ προσπαθώ να βρω πως γίνεται να ακούω και από το μεγάφωνο.

Ραδιόφωνο δεν ακούγεται από το μεγάφωνο αν δεν έχει η συσκευή ράδιο νομίζω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει radio app και παίζει μια χαρά. Δεν μπορώ όμως να βρω που είναι το μεγάφωνο!

Αυτό λέω. Νομίζω το ιντερνετικό ραδιόφωνο ακούγεται μόνο με ακουστικά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Νομίζω το ιντερνετικό ραδιόφωνο ακούγεται μόνο με ακουστικά!

 

Που το διάβασες αυτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακακια... Να υποθέσω ότι αυτό ισχύει γενικότερα και σε οτιδήποτε έχει σχέση με ίντερνετ (youtube, ταινίες κτλ.);;;

 

Τι να ισχύει φίλε μου? Ότι δεν μπορείς να ακούσεις από το μεγάφωνο? Φυσικά και μπορείς, ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς? Το tune in μια χαρά δουλεύει, αν δεν ακούγεται στο δικό σου τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει, είτε software είτε hardware

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνδεδεμένο Bluetooth hands free;

 

Ναι, κανονικά. Με τα ακουστικά παίζει κανονικότητα. Εγώ προσπαθώ να βρω πως γίνεται να ακούω και από το μεγάφωνο.

 

Χρησιμοποιώ το radio fm και δεν μπορώ να βρω το μεγάφωνο. Όπως φυσικά και στο youtube.

 

Χαθήκαμε λίγο. Εννοείς ότι έχεις αποσυνδέσει τα bluetooth και συνεχίζει να μην δίνει από το μεγάφωνο ή ψάχνεις πώς να πάει ο ήχος στο μεγάφωνο, ενώ συνεχίζεις να έχεις συνδεδεμένα τα bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το radio fm και δεν μπορώ να βρω το μεγάφωνο. Όπως φυσικά και στο youtube.

 

Ποιο μεγάφωνο ψάχνεις? Δε χρειάζεται κατι, έπρεπε να παίζει από το μεγάφωνο χωρίς κάποια επιπλέον επιλογή. Τα κουμπιά του ήχου τα χρησιμοποιείς όταν γίνεται αναπαραγωγή? Επίσης έχεις συνδεδεμένα ακουστικά την ώρα που παίζει? Bluetooth? Έχεις επιλέξεις στις ρυθμίσεις του Bluetooth από θέλεις να ακούγεται ο ήχος πολυμέσων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, xρηστης και εγω απο σημερα του Nokia 7 plus.

 

Ερωτηση, ποια εκδοση gcam φορατε? εχετε πειραξει ρυθμισεις?

 

Προς ωρας εχω την Arnova8G2-V8.3b1 απο ΕΔΩ (ειμαι σε oreo 8.1) και ρυθμισεις απο αυτο το ποστ XDA gcam settings

Εχει να προτεινει κανεις καποια καλυτερη ρυθμιση?

 

Απο πρωτες δοκιμες η Gcam κανει πολυ μεγαλη διαφορα σε συνθηκες μετριου φωτισμου απο 2-3 δοκιμες που εκανα με HDR auto/on

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, xρηστης και εγω απο σημερα του Nokia 7 plus.

 

Ερωτηση, ποια εκδοση gcam φορατε? εχετε πειραξει ρυθμισεις?

 

Προς ωρας εχω την Arnova8G2-V8.3b1 απο ΕΔΩ (ειμαι σε oreo 8.1) και ρυθμισεις απο αυτο το ποστ XDA gcam settings

Εχει να προτεινει κανεις καποια καλυτερη ρυθμιση?

 

Απο πρωτες δοκιμες η Gcam κανει πολυ μεγαλη διαφορα σε συνθηκες μετριου φωτισμου απο 2-3 δοκιμες που εκανα με HDR auto/on

 

για ανεβασε κανα δειγμα να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει πρόβλημα και η κάμερα του 7 plus όπως στο Nokia 8 και χρησιμοποιείτε τη gcam;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαθήκαμε λίγο. Εννοείς ότι έχεις αποσυνδέσει τα bluetooth και συνεχίζει να μην δίνει από το μεγάφωνο ή ψάχνεις πώς να πάει ο ήχος στο μεγάφωνο, ενώ συνεχίζεις να έχεις συνδεδεμένα τα bluetooth;

Έχω τα Handsfree συνδεδεμένα και προσπαθώ να βρω πως πάει ο ήχος στο μεγάφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν κρατησα τις απογευματινες οπου φαινεται ηδη αρκετη διαφορα, με την 1η ευκαιρια θα βγαλω.

Παρτε μερικες βραδυνες στα γρηγορα,

 

Stock auto HDR / Gcam Forced HDR με setting

 

43140001260_5547e1816b.jpg

 

44952723931_872bf32d9e.jpg

 

31079961968_a495343a1c.jpg

 

44903912572_aab04617c3.jpg

 

 

Edit: Evris αμα ψαξεις λιγο δειγματα στο νετ θα δεις οτι εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα με το HDR+ της google

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω. Απλά έλεγα οτι η κανονική κάμερα του 7plus νόμιζα οτι ηταν καλύτερη του 8! Εννοώ ότι δεν είχε τα ίδια προβλήματα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω διαβασει και εγω σε πολλα συγκριτικα αλλα δεν ειχα το 8 στα χερια μου για να συγκρινω.

Οσο για την gcam θεκει λιγο πειραματισμο στις ρυθμισεις, πχ με το HDR τσιτα παραμαυριζει συννεφα... πιυ θα παει θα το στρωσω...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω τα Handsfree συνδεδεμένα και προσπαθώ να βρω πως πάει ο ήχος στο μεγάφωνο.

 

Αν κλείσεις το Bluetooth hands free σου δε μεταφέρεται αυτόματα και ο ήχος στο ηχείο της συσκευής;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...