Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα εδω και τρεις ημερες το τηλεφωνο. Ειναι εκπληκτικο σε ολα του αλλα δυστηχως αντιμετωπιζω θεμα με την μπαταρια αφου πεφτει περιπου τρεις μοναδες την ωρα χωρις την παραμικρη χρηση. Του εκανα και hard reset αλλα τιποτα. Μηπως θελει στρωσιμο η μπαταρια:...λιγο χλωμο μου φαινεται. Μαλον μου εκατσε ελατωματικο. Να το στειλω για service, ειμαι σιγουρος οτι αποκλειεται να το δουν το προβλημα.

Λοιπον μετα απο μερικες μερες τεσταρισμα διαπιστωσα το εξης..

Το προβλημα με την μπαταρια εμφανιζεται μονο αν ειναι σε wi-fi. Aν ειναι σε 4g η αν ειναι κλειστα και τα δυο (4g & wifi) η μπαταρια εχει φυσιολογικη συμπεριφορα. Ψαχνοντας το λιγο στο ιντερνετ διαπιστωσα οτι ειναι μεγαλο bug του oreo που εμφανιζεται στα περισσοτερα stock android τηλεφωνα.

Οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα.

Επισης το τηλεφωνο δυστηχως εχει και ενα θεματακι με την θερμοκρασια η οποια ανεβαινει καπως ευκολα. Δεν ειναι κατι τραγικο αλλα δυστηχως υπαρχει.

Αν δεν υπηρχαν αυτα τα δυο θεματα η συσκευη θα αγγιζε το τελειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν σου πεφτει 3% απλα σε standby χωρις τιποτα μετα απο factory reset ειναι προβλημα της μπαταριας ξεκαθαρα και ειναι και κατι που προφανως και θα το δουν το προβλημα αφηνοντας το κινητο 1 ωρα σε αναμονη οπως το εχεις και εσυ τωρα.

 

Επισης αν σου τρωει τοσο πολυ σε standby η μπαταρια,λογικα θα πεφτει ακομα περισσοτερο οταν το χρησιμοποιεις ετσι δεν ειναι?

 

Φυσιολογικο παντως δεν ειναι αν δεν υπαρχει καποια εφαρμογη που τρωει μπαταρια.

 

Για να μην μπερδευόμαστε:

- Εάν πας στις ρυθμίσεις > μπαταρία, υπάρχει η επιλογή: καθαρισμός background ή κάπως έτσι. Την ενεργοποιείς.

- Παρακάτω υπάρχει η επιλογή: black list. Την ενεργοποιείς και τσεκάρεις όσες εφαρμογές δεν υπάρχει λόγος να τρέχουν και να ξοδεύουν ενέργεια. Αφήνεις μόνο όσες έχουν να κάνουν με μηνύματα κλπ.

 

Αυτό θα σου αποδώσει στο μάξιμουμ της μπαταρίας του.

Εγώ έχω καμία 100+ εφαρμογές και τις διαχειρίζεται άψογα με αυτό τον τρόπο όσον αφορά την ενέργεια του.

 

Αν πας σε οποιοδήποτε και αξεσουάρ του πεις ότι είναι ελαττωματικό γισι σου ξοδεύει 3% την ώρα σε stand by, θα σου ρωτήσει αν τον δουλεύεις ή όχι αρχικά....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρελαβα εδω και τρεις ημερες το τηλεφωνο. Ειναι εκπληκτικο σε ολα του αλλα δυστηχως αντιμετωπιζω θεμα με την μπαταρια αφου πεφτει περιπου τρεις μοναδες την ωρα χωρις την παραμικρη χρηση. Του εκανα και hard reset αλλα τιποτα. Μηπως θελει στρωσιμο η μπαταρια:...λιγο χλωμο μου φαινεται. Μαλον μου εκατσε ελατωματικο. Να το στειλω για service, ειμαι σιγουρος οτι αποκλειεται να το δουν το προβλημα.
Για να μην μπερδευόμαστε:

- Εάν πας στις ρυθμίσεις > μπαταρία, υπάρχει η επιλογή: καθαρισμός background ή κάπως έτσι. Την ενεργοποιείς.

- Παρακάτω υπάρχει η επιλογή: black list. Την ενεργοποιείς και τσεκάρεις όσες εφαρμογές δεν υπάρχει λόγος να τρέχουν και να ξοδεύουν ενέργεια. Αφήνεις μόνο όσες έχουν να κάνουν με μηνύματα κλπ.

 

Αυτό θα σου αποδώσει στο μάξιμουμ της μπαταρίας του.

Εγώ έχω καμία 100+ εφαρμογές και τις διαχειρίζεται άψογα με αυτό τον τρόπο όσον αφορά την ενέργεια του.

 

Αν πας σε οποιοδήποτε και αξεσουάρ του πεις ότι είναι ελαττωματικό γισι σου ξοδεύει 3% την ώρα σε stand by, θα σου ρωτήσει αν τον δουλεύεις ή όχι αρχικά....

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

~350€ μαζί με τα μεταφορικά από ιταλικό amazon

 

https://www.amazon.it/gp/offer-listing/B07B6DMZN6/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το lag έχει αναφερθεί και στο Nokia 8 πρέπει να ήταν κάποια έκδοση του λογισμικού που δεν είχε κάτσει γιατί τα παιδιά απ ότι ακούω δεν αναφέρουν κάτι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Σκέφτομαι την αγορά του 7 plus, ήθελα να ρωτήσω από ενημερώσεις πως πάει η Nokia ?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Σκέφτομαι την αγορά του 7 plus, ήθελα να ρωτήσω από ενημερώσεις πως πάει η Nokia ?

Καλύτερα απ' όλους. Αν διαβάσεις και τα σχόλια θα το διαπιστώσεις....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνω για αγορα την εκδοση με τα 6GB RAM

Μονο σε ebay την βρίσκω αλλα λειε οτι αυτή η συσκευή δεν υποστηρίζει ΟΤΑ updates ???

Τι εννοεί ο ποιητής?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Σκέφτομαι την αγορά του 7 plus, ήθελα να ρωτήσω από ενημερώσεις πως πάει η Nokia ?

Κάποια μοντέλα της Nokia όπως και άλλων επιλεγμένων εταιριών υφίστανται στο πρόγραμμα Android one.

Αυτό σημαίνει ότι οι αναβαθμίσεις γίνονται κατευθείαν μόλις δημιουργηθούν από την Google.

Σε αυτό το πρόγραμμα ανήκει και το 7 plus.

 

https://www.android.com/one/

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνω για αγορα την εκδοση με τα 6GB RAM

Μονο σε ebay την βρίσκω αλλα λειε οτι αυτή η συσκευή δεν υποστηρίζει ΟΤΑ updates ???

Τι εννοεί ο ποιητής?

 

Θα ερθει το μοντελο με τα 6GB Ram Ευρώπη ξερει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει το μοντελο με τα 6GB Ram Ευρώπη ξερει κάποιος?

 

Δεν το κόβω να έρχεται. Το σίγουρο ειναι οτι ΜΟΝΟ η έκδοση με τα 4GB Ram ανήκει στο πρόγραμμα Android One και άρα μόνο σε αυτήν ειναι σίγουρο οτι θα έχει updates. Σίγουρα για το Android P και ίσως άλλη μια και σίγουρα για άλλα 3 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να βαλει καμια εφαρμογη τυπου lock screen (αυτες που εμφανιζουν ενα λουκετακι στην επιφανεια για στιγμιαιο κλεισιμο της οθονης) που να δουλευει σωστα; Οσες και αν εβαλα ναι μεν κλειδωνουν αλλα μετα οταν παω να ξεκλειδωσω με δακτυλικο μου ζηταει κωδικο. Αυτο προφανως συμβαινει γιατι εχω επιλεξει συνδιασμο αποτυπωμα-κωδικο, αλλα σε οσα αλλα τηλεφωνα ειχα στο παρελθον δεν ειχα αυτο το προβλημα, ξεκλειδωνε αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να βαλει καμια εφαρμογη τυπου lock screen (αυτες που εμφανιζουν ενα λουκετακι στην επιφανεια για στιγμιαιο κλεισιμο της οθονης) που να δουλευει σωστα; Οσες και αν εβαλα ναι μεν κλειδωνουν αλλα μετα οταν παω να ξεκλειδωσω με δακτυλικο μου ζηταει κωδικο. Αυτο προφανως συμβαινει γιατι εχω επιλεξει συνδιασμο αποτυπωμα-κωδικο, αλλα σε οσα αλλα τηλεφωνα ειχα στο παρελθον δεν ειχα αυτο το προβλημα, ξεκλειδωνε αμεσα.

 

Αυτό έχει αλλάξει εδώ και κάποιες εκδόσεις Android, έτσι δουλεύει πλέον. Με ρουτ μπορείς να το κάνεις όπως πρίν, επίσης με Nova launcher που έχει νομίζω επιλογή για delay στο κλείδωμα. Αρχικά δηλαδή μαυρίζει την οθόνη και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κλειδώνει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει αλλάξει εδώ και κάποιες εκδόσεις Android, έτσι δουλεύει πλέον. Με ρουτ μπορείς να το κάνεις όπως πρίν, επίσης με Nova launcher που έχει νομίζω επιλογή για delay στο κλείδωμα. Αρχικά δηλαδή μαυρίζει την οθόνη και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κλειδώνει

Mαλον εχει να κανει με το stock android γαιτι στο προηγουμενο τηλεφωνο που ειχα δουλευε κανονικα, και σε φιλους μου που βλεπω μια χαρα δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Με το λουκέτο συμβαίνει αυτό γιατί οποιαδήποτε τέτοια εφαρμογή καταχωρείται στο σύστημα ως διαχειριστής συσκευής, κι επομένως το ξεκλείδωμα απαιτεί χορήγηση PIN.

Προσωπικά στο Nokia 8 το έχω λύσει βάζοντας Nova launcher και ενεργοποιώντας το double tap, αλλά στις ρυθμίσεις έβαλα τη λειτουργία "κλείδωμα συσκευής με καθυστέρηση". Η οθόνη σκοτεινιάζει για 4-5 δευτερόλεπτα, και μετά κλείνει. Και ανοίγω κανονικά με το δακτυλικό αποτύπωμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες μερες χρησης διαπιστωνω τα εξης: το δαχτυλικο αποτυπωμα δεν ειναι τοσο ακαριαιο οσο θα το ηθελα. Μαλιστα 2 φορες δεν μπορεσε να αναγνωρισει το δαχτυλο μου και μπηκα με τον κωδικο. Επισης θα ηθελα μεγαλυτερη μεγιστη φωτεινοτητα. Δε ξερω ποσα nits ειναι. Η μπαταρια του ειναι θεικη. Δεν τελειωνει ευκολα και το ξεζουμιζω. Τελος το stock android ειναι απολαυση. Ιχνος lag. Πιανω το g2 που ειχα και το βλεπω να σερνεται μπροστα στο 7 plus. Τελος συνηθησα το μεγεθος. Το 5.2 inch g2 μου φαινεται μικρο πλεον. Παρ'ολα αυτα η χρηση γινεται κυριως με 2 χερια. Τουλαχιστον για μενα που ειμαι 1.80.

Υ.Γ. το bokeh ειναι φοβερο!,,,

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες μερες χρησης διαπιστωνω τα εξης: το δαχτυλικο αποτυπωμα δεν ειναι τοσο ακαριαιο οσο θα το ηθελα. Μαλιστα 2 φορες δεν μπορεσε να αναγνωρισει το δαχτυλο μου και μπηκα με τον κωδικο. Επισης θα ηθελα μεγαλυτερη μεγιστη φωτεινοτητα. Δε ξερω ποσα nits ειναι. Η μπαταρια του ειναι θεικη. Δεν τελειωνει ευκολα και το ξεζουμιζω. Τελος το stock android ειναι απολαυση. Ιχνος lag. Πιανω το g2 που ειχα και το βλεπω να σερνεται μπροστα στο 7 plus. Τελος συνηθησα το μεγεθος. Το 5.2 inch g2 μου φαινεται μικρο πλεον. Παρ'ολα αυτα η χρηση γινεται κυριως με 2 χερια. Τουλαχιστον για μενα που ειμαι 1.80.

Υ.Γ. το bokeh ειναι φοβερο!,,,

Ειδικά με το δαχτυλικό απωτύπωμα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Έχω σκανάρει τα 5 δάχτυλα που μπορεί να χρησιμοποιήσω πάρα πολύ καλά και κυκλικά, πλάγια, κάθετα, διαγώνια και κάθε πιθανή επαφή.

Δοκίμασε το έτσι ίσως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα με την αποτυχία κάποιες φορές σε πληρωμή ανέπαφων συναλλαγών με NFC, είναι ότι θέλει συνήθεια.

Πρέπει να περιμένουμε για λίγο στο τερματικό κ μετά από 5-10" να απομακρυνθεί η συσκευή.

Δεν είναι θέμα της συσκευής μας δλδ όπως πρόσεξα.

Από τότε που το συνήθισα με την πρώτη πιάνει πλέον.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια αξίζει τα λεφτά της η συσκευή να φανταστώ. Αν εξαιρέσουμε οτι δεν εχει OLED οθόνη μόνο...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο υψηλος δείκτης sar είναι ένα θέμα για αρκετούς....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η κάμερα όπως ανέφερε κάποιος φίλος παραπάνω στα διάφορα review που κυκλοφορούν σε άλλους αναφέρετε ως ικανοποιητική και αλλού το του μέτριου... Μπερδεύεται κάνεις..anyway

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Ο υψηλος δείκτης sar είναι ένα θέμα για αρκετούς....

 

 

Πόσο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...