Jump to content

Nokia 8 Sirocco


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο. Είχα μείνει στις φήμες για 845... :O

Νομίζω οι φήμες για τον 845 είναι για το Nokia 9 και όχι για το Sirocco.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το γλυκοκοίταζε ο πατέρας μου και καταχάρηκε, όταν είδε στον Κωτσόβολο, ότι είναι διαθέσιμο για προπαραγγελία από το site. Τους πήρε μάλιστα και τηλέφωνο και του είπαν, ότι έχουν ήδη πέντε κομμάτια στην αποθήκη τους και μπορούν να του το φέρουν από τώρα. Αλλά οι ψυχρολουσίες, δεν άργησαν να έρθουν: (1) Η τιμή του (799€) είναι απαγορευτική και (2) το έχει μόνο σε single SIM. Να σημειώσω, ότι ο πατέρας μου, το θέλει από επίσημη αντιπροσωπεία, με εγγύηση κατασκευαστή και όχι από σκρουτζομάγαζο, με εγγύηση του ιδίου του καταστήματος. Απογοήτευση!
Link to comment
Share on other sites

 

Η κοπελιά καλά τα λέει.

 

Το είδα από κοντά και ήμουν κάπως... meh.

Αισθητικά θα μπορούσα να πω πως αξίζει αλλά και πάλι.. περί ορέξεως..

Τα λοιπά είναι οκ, αλλά δυστυχώς imho δεν ανταποκρίνεται στο hype που είχαμε μπουκώσει τόσο καιρό.

*ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ* με την τιμή αυτή. (προφανώς και δεν ζητώ το τζάμπα, μα ίσως να μην τύχαινε τόσο σκληρής κριτικής αν δε ζητούσαν 8κατοστάρικα αέρα)

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έρχεται και στα φυσικά καταστήματα της Αθήνας σιγά σιγά. Στον Κωτσόβολο υπάρχει ήδη ετοιμοπαράδοτο σε λίγα καταστήματα, ενώ στο Media Markt και στο Πλαίσιο, έρχεται σε λίγες μέρες. Στο Media Markt του Αμαρουσίου, είδα ζωντανό δείγμα (δεν πωλείται, μόνο για επίδειξη το έχουν) το Σάββατο που είχα πάει για να αγοράσω κάτι. Αισθητικά, είναι ένα αληθινό κόσμημα. Πραγματικά με εντυπωσίασε.
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται και στα φυσικά καταστήματα της Αθήνας σιγά σιγά. Στον Κωτσόβολο υπάρχει ήδη ετοιμοπαράδοτο σε λίγα καταστήματα, ενώ στο Media Markt και στο Πλαίσιο, έρχεται σε λίγες μέρες. Στο Media Markt του Αμαρουσίου, είδα ζωντανό δείγμα (δεν πωλείται, μόνο για επίδειξη το έχουν) το Σάββατο που είχα πάει για να αγοράσω κάτι. Αισθητικά, είναι ένα αληθινό κόσμημα. Πραγματικά με εντυπωσίασε.

Εμένα με εντυπωσίασαν ακόμα και τα Nokia 3,5 και 6 σε αίσθηση, το Sirocco δεν θα εντυπωσίαζε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η συσκευή είναι πολύ ωραία! Έτυχε να τη δω και κόλλησα!

Το θέμα με τα ακουστικά πρέπει να το ξεπεράσασουμε, γιατί απ ότι είδα έρχεται με ακουστικά που έχουν άκρη mini-usb αντί για καρφί. Πλέον καλό θα είναι να βγαίνουν όλα τα ακουστικά/hands free έτσι (όπως έγινε κάποτε με τους φορτιστές) ώστε να μη θέλουμε αντάπτορες κλπ..

Ασύρματη φόρτιση έχει..το λέω γιατί αναφέρθηκε το αντίθετο.

Η απογοήτευση για μένα είναι η κάμερες. Δηλ. η μπροστινή 5mp (οκ θα βγάζει μικρό μεγεθος αρχείου, αρα θα τις στελνεις σφαίρα χωρίς να ξοδεύεις πολλά ΜΒ) αλλά f2.0 ειναι κακό για selfie. Γενικά απορώ γιατί καμιά εταιρία δε βγάζει σελφι με f1.5 ή και μικρότερο αφού έχει λογική για πορτρέτα το μεγάλο διάφραγμα.

Επίσης η πίσω κάμερες στο σκοτάδι ζορίζονται και OIS δεν..;; Δηλ να γυρίσουμε στα Lumia τότε!

Φυσικά όλα αυτό τα λέω λόγω τιμής που θεωρώ ότι έπρεπε να είναι κάτω από 450€.. Αντίθετα το 7plus είναι πιο τίμιο για τα λεφτά του.

Ελπίζω να έρθει συσκευή που θα έχει μέλλον και όχι ελλείψεις, η οποία με καλή τιμολογιακή πολιτική θα τραβήξει το κοινό. Το ευρύ κοινό που δεν του λέει τίποτα το pure android..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι πολύ ωραία! Έτυχε να τη δω και κόλλησα!

Το θέμα με τα ακουστικά πρέπει να το ξεπεράσασουμε, γιατί απ ότι είδα έρχεται με ακουστικά που έχουν άκρη mini-usb αντί για καρφί. Πλέον καλό θα είναι να βγαίνουν όλα τα ακουστικά/hands free έτσι (όπως έγινε κάποτε με τους φορτιστές) ώστε να μη θέλουμε αντάπτορες κλπ..

Ασύρματη φόρτιση έχει..το λέω γιατί αναφέρθηκε το αντίθετο.

Η απογοήτευση για μένα είναι η κάμερες. Δηλ. η μπροστινή 5mp (οκ θα βγάζει μικρό μεγεθος αρχείου, αρα θα τις στελνεις σφαίρα χωρίς να ξοδεύεις πολλά ΜΒ) αλλά f2.0 ειναι κακό για selfie. Γενικά απορώ γιατί καμιά εταιρία δε βγάζει σελφι με f1.5 ή και μικρότερο αφού έχει λογική για πορτρέτα το μεγάλο διάφραγμα.

Επίσης η πίσω κάμερες στο σκοτάδι ζορίζονται και OIS δεν..;; Δηλ να γυρίσουμε στα Lumia τότε!

Φυσικά όλα αυτό τα λέω λόγω τιμής που θεωρώ ότι έπρεπε να είναι κάτω από 450€.. Αντίθετα το 7plus είναι πιο τίμιο για τα λεφτά του.

Ελπίζω να έρθει συσκευή που θα έχει μέλλον και όχι ελλείψεις, η οποία με καλή τιμολογιακή πολιτική θα τραβήξει το κοινό. Το ευρύ κοινό που δεν του λέει τίποτα το pure android..

Τι εννοείς? Το 7 Plus αξίζει 459€ που κοστίζει σήμερα, ενώ το Sirocco αξίζει λιγότερα από 450€? Με άλλα λόγια, λες ότι το Sirocco είναι υποδεέστερο (ή έστω σχεδόν ισάξιο) από το 7 Plus? Νομίζω, ότι έχεις άδικο. Ξεχνάς την OLED οθόνη με καλύτερη ανάλυση, την ασύρματη φόρτιση, την αδιαβροχοποίηση (IP67), τον ταχύτερο επεξεργαστή (που προορίζεται για ναυαρχίδες και όχι για mid range συσκευές) και το Gorilla Glass 5 (και όχι πλαστικούρα που υποτίθεται ότι μοιάζει με κεραμικό) στην πλάτη? Εγώ πιστεύω, ότι τα 560-590€ που κοστίζει το Sirocco στα σκρουτζομάγαζα, είναι μία αρκετά τίμια τιμή για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Το 7 Plus αξίζει 459€ που κοστίζει σήμερα, ενώ το Sirocco αξίζει λιγότερα από 450€? Με άλλα λόγια, λες ότι το Sirocco είναι υποδεέστερο (ή έστω σχεδόν ισάξιο) από το 7 Plus? Νομίζω, ότι έχεις άδικο. Ξεχνάς την OLED οθόνη με καλύτερη ανάλυση, την ασύρματη φόρτιση, την αδιαβροχοποίηση (IP67), τον ταχύτερο επεξεργαστή (που προορίζεται για ναυαρχίδες και όχι για mid range συσκευές) και το Gorilla Glass 5 (και όχι πλαστικούρα που υποτίθεται ότι μοιάζει με κεραμικό) στην πλάτη? Εγώ πιστεύω, ότι τα 560-590€ που κοστίζει το Sirocco στα σκρουτζομάγαζα, είναι μία αρκετά τίμια τιμή για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Τότε και το 7 plus στα σκρουτζομάγαζα συμφέρει. ;)

https://www.skroutz.gr/s/14052501/Nokia-7-Plus-Dual-64GB.html

Το Sirocco στα υπόλοιπα εχει 799€.

https://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/nokia-8-sirocco-128gb-mayro-4g-smartphone/prod9148568pp/

Ή θα τα λέτε όλα με τιμές Skroutz ή όλα με τις αρχικές τους τιμές!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Το 7 Plus αξίζει 459€ που κοστίζει σήμερα, ενώ το Sirocco αξίζει λιγότερα από 450€? Με άλλα λόγια, λες ότι το Sirocco είναι υποδεέστερο (ή έστω σχεδόν ισάξιο) από το 7 Plus? Νομίζω, ότι έχεις άδικο. Ξεχνάς την OLED οθόνη με καλύτερη ανάλυση, την ασύρματη φόρτιση, την αδιαβροχοποίηση (IP67), τον ταχύτερο επεξεργαστή (που προορίζεται για ναυαρχίδες και όχι για mid range συσκευές) και το Gorilla Glass 5 (και όχι πλαστικούρα που υποτίθεται ότι μοιάζει με κεραμικό) στην πλάτη? Εγώ πιστεύω, ότι τα 560-590€ που κοστίζει το Sirocco στα σκρουτζομάγαζα, είναι μία αρκετά τίμια τιμή για τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Δεν είπα αυτό προφανώς.. Το 7+ έχει περί τα 360€, ενώ το sirocco είναι στα 590€. Θεωρώ καλύτερο το sirocco, αλλά κοστολογώ την υπεροχή του στα 90-100€ το πολύ (σε σχέση με το 7+). Εξού και τα 450€ που ανέφερα..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η selfie camera του Sirocco μπορεί να είναι στα 5mp μόνο, αλλά είναι wide angle.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

 

Το είχα δει και εγώ σε κάποιο σαιτ που το πρότεινε. Κινεζικο είναι (αν και φαινοταν για γερμανικο). Τώρα για αξιοπιστία μόνο όποιος παραγγείλει θα μάθει..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το έχει κανείς να μας πει για τη κάμερα; Πως είναι δυνατόν να μην έχει κάμερα με OIS. Ούτε καν EIS.... :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μακριά από Nokia παιδιά. Μου έκαψε pixel στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, σε λιγότερο από ένα μήνα χρήσης. Η χρήση που του έκανα ήταν κυριολεκτικά ελάχιστη, χωρίς την παραμικρή δόση υπερβολής. Ένα θα σας πω, ότι η μπαταρία του μου κρατούσε 5 ημέρες, για να δείτε πόσο λίγο το χρησιμοποιούσα. Μου ήρθε να το πετάξω κάτω, να το σπάσω και να το ποδοπατήσω με μανία.
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Nokia παιδιά. Μου έκαψε pixel στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, σε λιγότερο από ένα μήνα χρήσης. Η χρήση που του έκανα ήταν κυριολεκτικά ελάχιστη, χωρίς την παραμικρή δόση υπερβολής. Ένα θα σας πω, ότι η μπαταρία του μου κρατούσε 5 ημέρες, για να δείτε πόσο λίγο το χρησιμοποιούσα. Μου ήρθε να το πετάξω κάτω, να το σπάσω και να το ποδοπατήσω με μανία.

Ε όχι και μακριά από Nokia επειδή έτυχε να είναι προβληματικό ένα κινητό!!! Εγγύηση δεν έχεις;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μακριά από Nokia παιδιά. Μου έκαψε pixel στο κάτω δεξιό μέρος της οθόνης, σε λιγότερο από ένα μήνα χρήσης. Η χρήση που του έκανα ήταν κυριολεκτικά ελάχιστη, χωρίς την παραμικρή δόση υπερβολής. Ένα θα σας πω, ότι η μπαταρία του μου κρατούσε 5 ημέρες, για να δείτε πόσο λίγο το χρησιμοποιούσα. Μου ήρθε να το πετάξω κάτω, να το σπάσω και να το ποδοπατήσω με μανία.

 

Αυτό μπορεί να συμβεί στο panel οποιασδήποτε συσκευής, ανεξαρτήτως εταιρίας... Απλά ήσουν άτυχος. Επικοινώνησες με το service για να δεις αν σε καλύπτει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και μακριά από Nokia επειδή έτυχε να είναι προβληματικό ένα κινητό!!! Εγγύηση δεν έχεις;;;

Ναι φίλε μου. Μακριά από Nokia, διότι όλοι μας γνωρίζουμε τι σημαίνει εγγύηση, όταν έχεις να κάνεις με την TS Solutions (πρώην Arvato). Σχεδόν κόβω το κεφάλι μου, ότι μόλις το δουν (σε τουλάχιστον 1,5 μήνα), θα προσπαθήσουν να βρουν χίλιες δικαιολογίες, ώστε να ισχυριστούν ότι οφείλεται σε δική μου κακή χρήση και να μη μου καλύψουν τη ζημιά. Χρόνια τα λέμε αυτά. Αλήθεια? Ήμουν άτυχος? Και το 7 Plus του πατέρα μου, γιατί χάλασε το ακουστικό της συσκευής, μετά από ένα μήνα χρήσης? Βρε τι γκαντέμηδες που είμαστε οικογενειακώς? Να αγοράζουμε συσκευές μίας τόσο αξιόπιστης εταιρείας και να χαλάνε όλες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την αναφορά, γιατί όντως 2 περιστατικά μαζεμένα είναι πολλά για ένα νοικοκυριό. Στο μέλλον ακόμα κι εμείς οι τυχεροί χωρίς προβλήματα θα προσέξουμε.
Link to comment
Share on other sites

@Gm87 Σίγουρα είστε άτυχοι, διότι άλλο δύο και άλλο 1002 που δεν έπαθαν τιποτα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση (ίσως και για γέλια..)

Βλέπω παντού ότι το κινητό βγαίνει σε δύο εκδόσεις, single και dual sim. Η διαφορά τους είναι ότι στο single sim αν στην υποδοχή της micro sd βάλεις sim (όπως πχ στο dual) αυτή δε θα λειτουργήσει;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...