Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χανεις να δοκιμασεις .Κατεβασε τον google dialer και βαλε τον κωδικο να δεις εαν ξεκλειδωνει το μενου με τα CSC .Εαν δεις οτι το κανει για ασφαλεια βγαλε την καρτα sim γιατι δεν ξερω εαν το δεχεται με την καρτα μεσα οπως στο S9. Εαν λοιπον δουλευει προσεχε πρεπει να ξερεις τα κουμπια που η συσκευη μπαινει σε downliad mode ωστε να μην φας hard reset.

 

Θα ήθελα να αλλάξω κι εγώ το CSC στο S10+ γι'αυτό και πρώτα έκανα δοκιμές για να σιγουρευτώ για το συνδυασμό των κουμπιών, ώστε να μπει η συσκευή σε download mode και συνειδητοποίησα ότι μπαίνει μόνο με 2 τρόπους: 1) είτε με το πάτημα των volume down+bixby key με το usb κουμπωμένο στο PC, 2) είτε μέσω του recovery menu που έχει επιλογή reboot to bootloader.

 

Επειδή δεν θέλω να ξαναστήνω από την αρχή, υπάρχει περίπτωση να το καταφέρω με τον 2ο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη την ωρα που πατας τα csc της αρεσκειας σου ειναι οτι να μην κανει η συσκευη hard reset.Ετσι μπαινοντας σε download mode με το αμεσο πατημα συνδιασμου των κουμπιων το διακοπτεις και ετσι δεν κανει hard reset .Φυσικα αναλογα την συσκευη που εχει ο καθενας εχει και τον αναλογο συνδιασμο κουμπιων ετσι λοιπον πρωτα μαθαινει πως μπαινει D-M και μετα προχωρα σε αλλαγη csc .Διαδικασιες με pc ειναι ακυρες στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ετσι οπως εχουμε περιγραψει γινεται ευκολα και αμεσα. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το NFC, πιάνει μόνο τη στιγμή που κάνω unlock το κινητό.

 

Έχω πχ ανοικτή την εφαρμογή της Athena Card, που μπορεί να παρει τον αριθμό της κάρτας μέσω NFC, ακουμπώντας την κάρτα στο κινητό. Όσο και να έχω ανοικτή την εφαρμογή δεν πιάνει ποτέ. Αν ακουμπάω την κάρτα στο κινητό, το κλειδώσω και το ξεκλειδώσω, πιάνει το NFC και παίρνει τον κωδικό. Μετά πάλι τίποτα.

 

Το ίδιο γίνεται και με NFC tags που δοκίμασα.

 

Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση που δε βρίσκω; Ή έφυγε για σέρβις;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα; Σκέφτομαι να πουλήσω το S9 plus. Έχει βγει από την εγγύηση 5 μήνες.

Σαν καινούριο με καινούριο φορτιστή και καλώδιο και όλα τα υπολειπα παρελκόμενα άθικτα και στην κούτα τους. Πόσο να πιάσει;

Βλέπω κάτι 350αρια στο ίντερνετ και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως στο skroutz καινούριο έχει πάνω από 670.

Αλλα και τι να πάρει κανείς χωρίς να δώσει 800+ για S21 πχ.;

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε σχόλια ή πληροφορίες.

Καλό ξημέρωμα να έχουμε!!

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικό είναι τί ζητάει ο καθένας... για μια συσκευή δίχως εγγύηση και τριών ετών πια από τότε που παρουσιάστηκε δύσκολα κάποιος να δώσει πάνω από 200 ευρώ. Μια μητρική ή οθόνη να βαρεσει πιο πολύ κοστίζουν από το ποσό που αναφέρω παραπάνω. Δεν είναι όμως και απίθανο να πιάσεις λέμε ( για αυτό και αναφέρω αρχικά υποκειμενική αξία) σε κάποιον που δεν τον νοιάζει τόσο η τιμή όσο η κατάσταση και το μοντέλο,στην προκειμένη περίπτωση το s9 plus και 230 και 250...

Εγώ έδωσα το s8 plus μου με 3 θήκες alcantara και άλλες 3 no name και τζάμι στην οθόνη τον περασμένο Σεπτέμβριο στα 240 ευρώ με υπόλοιπο όμως εγγύησης μέχρι τον Ιούλιο του 21. Αμφιβάλλω αν δεν είχε εγγύηση αν θα έπιανε πάνω από 150...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο το είχα ως 3η συσκευή με μονάχα 100 κύκλους φόρτισης όμως ο αγοραστής ήξερε τί ήθελε. Εν προκειμένω μια όμορφη συσκευή για την γυναίκα του, με όνομα, ακριβές λουσάτες θήκες και το κυριότερο εκ των τριών εγγύηση καλής λειτουργίας η οποία τότε είχε υπόλοιπο κοντά στους 10 μήνες...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του και η κάμερά του βάζουν κάτω την πλειοψηφία των midrange. Αν τυχόν του έχεις και φρέσκια μπαταρία, θα έλεγα ότι κάτω από 200 είναι σκότωμα.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο έχετε δίκιο..

Το θέμα είναι πως και εγώ σαν παιδί θα ήθελα να έχω στα χέρια μου μια λίγο πιο καλή καινούρια συσκευή για να φτιάξει και η ψυχολογία, αλλά η πραγματικότητα είναι πως δύσκολα υπάρχουν λεφτά τώρα για αλλαγή. Οπότε με κόβω να αλλάζω τη μπαταρία. Τη θύρα usb ούτε καν το σκέφτομαι εκτός εγγύησης.

Ένα clean install και μια καινούρια ταπετσαρία, έτσι για το ****το..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιες ηρθε μαλλον η ωρα να μετακομισω στο Mi 10 5G.

 

Το δινω με υπολοιπο εγγυησης μεχρι τον Μαϊο και καινουρια μπαταρια ενος μηνα στα 280 αν ενδιαφερεται κανεις απο Αθηνα.

Ειναι το μπλε χρωμα σε παρα πολυ καλη κατασταση

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές σελίδες που ζητάει κωδικό και έχω αποθηκεύσει είτε στο google είτε στο samsung pass δεν μου δίνει την επιλογή να βάλω το αποτυπωμα για να βάλει απευθείας τον κωδικό. Τι κάνω λαθος;
Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις

PDA G965FXXS2CSB8

CSC G965FOXM2CRLI

αυτη η αναβαθμιση δεν υπηρξε για EUR,ετσι δεν μπορει να παρει την επομενη EUR.

Αν ειναι σωστο αυτο,ή το πας σε σερβις να σου περασει την τελευταια αναβαθμιση ή θα την περασεις μονος σου με Odin.

Καλημέρα, κάτοχος του a71 που δυστυχώς έχει itv/eur,eur/itv, μπορώ να το αλλάξω;

Το πρόβλημα μου είναι οτι στην Ιταλία δεν επιτρέπεται το fm radio και έτσι δεν το έχω και ούτε μου επιτρέπει να το εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές σελίδες που ζητάει κωδικό και έχω αποθηκεύσει είτε στο google είτε στο samsung pass δεν μου δίνει την επιλογή να βάλω το αποτυπωμα για να βάλει απευθείας τον κωδικό. Τι κάνω λαθος;

 

Μου το έκανε για ένα διάστημα στο tabS6. Για κάποιους κωδικούς, όχι όλους. Έκανα μια αναγκαστική διακοπή το Pass και επανήλθε.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε για ένα διάστημα στο tabS6. Για κάποιους κωδικούς, όχι όλους. Έκανα μια αναγκαστική διακοπή το Pass και επανήλθε.

 

Πιο αξιόπιστο δεν είναι το pass?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάτοχος του a71 που δυστυχώς έχει itv/eur,eur/itv, μπορώ να το αλλάξω;

Το πρόβλημα μου είναι οτι στην Ιταλία δεν επιτρέπεται το fm radio και έτσι δεν το έχω και ούτε μου επιτρέπει να το εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ.

 

Στο θέμα του S9+ δύσκολα θα λάβεις απάντηση για το Α71...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του S9+ δύσκολα θα λάβεις απάντηση για το Α71...

 

Λογικό, απλά το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Λογικό, απλά το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο

 

Φίλε μου, υπάρχει συγκεκριμένος οδηγός για αλλαγή csc και τα σχετικά, αλλά νομίζω αφορά μόνο Android 10. Στο 11 δε λειτουργεί, εκτός κι αν κάνω λάθος...

 

Δες τις οδηγίες από bromonano2 εδώ https://www.myphone.gr/for...d.php?t=487030 και μετά οπωσδήποτε κοιτάς στο νήμα του s9+ σελίδα 461 (οδηγίες από s_wind). Με πολλή προσοχή όμως διάβασε ο,τι αναφέρεται.

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

Πιο αξιόπιστο δεν είναι το pass?

 

Δλδ; Σε σχέση με τι;

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Δλδ; Σε σχέση με τι;

 

Από την εφαρμογή της google με τους κωδικους

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά είχα απενεργοποιημενο την αυτόματη συμπλήρωση οποτε όλα οκ από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση, μετά από service αντιμετωπίζω τα εξής θέματα, κάποιες φορές κολλάει ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, ίδιες καθυστερήσεις και κατά την κλήση κάποιες φορές δεν ανάβει η οθόνη όταν απομακρύνω το τηλέφωνο από το πρόσωπο και πολύ σπάνια έχω αισθητές καθυστερήσεις στο κλείδωμα/ξεκλείδωμα.

 

Θυμάμαι κατά την αγορά της συσκευής δεν είχα τέτοια θέματα ωστόσο δεν γνωρίζω μήπως μετά από τα τελευταία updates έχουν προκύψει τέτοια ζητήματα.

Έχει κανείς σας αντίστοιχα θέματα;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις, τελικά έφταιγε η SD και για τα 3 θέματα. Το έκανα reproduce αρκετές φορές.

Απίστευτο κι όμως όντως το πρόβλημα ήταν η μη αναγνώριση της SD (μάλλον κάηκε) και γι'αυτό δεν βρέθηκε και κάποιο πρόβλημα στο service.

 

Όλα καλά, αποστολή στη Smartech μέσα στην εγγύηση λίγο πριν την λήξη της, αλλαγή σε οθόνη, μπαταρία, πλαίσιο κλπ. και η συσκευή παραμένει ένα πανέμορφο εργαλείο.

 

Προσωπικά η εγγύηση της Samsung αποτελεί σοβαρό λόγο παραμονής στην εταιρεία.

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω στη smartec χθες αλλαξα μπαταρια , εβαλα μεμβρανη απο s20 πηρα καινουργιο ανταπτορα 1Α για αργη φορτιση στον υπνο , πηρα καινουργια δερματινη θηκη ,και ολα τελεια :D Μια και το 5G θα φτασει το 50% της καλυψης καπου στα τελη του 2022 αργει πολυ ,δεν αγοραζω τιποτε αλλο.Πηρα το μικρο S20 και S21 το τελευταιο το εδωσα την δευτερα και κρατω για αλλη μια φορα για στανταρ συσκευη το πανεμορφο S9 ! Σκετο κομψοτεχνημα το εχω και σε μαυρο. Η σειρα s20 και 21 ολα καλα σαν συσκευες αλλα ειναι κακασχημες μπροστα στο βαθυ γυαλιστερο καταμαυρο S9 ! Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Και γω στη smartec χθες αλλαξα μπαταρια , εβαλα μεμβρανη απο s20 πηρα καινουργιο ανταπτορα 1Α για αργη φορτιση στον υπνο , πηρα καινουργια δερματινη θηκη ,και ολα τελεια :D Μια και το 5G θα φτασει το 50% της καλυψης καπου στα τελη του 2022 αργει πολυ ,δεν αγοραζω τιποτε αλλο.Πηρα το μικρο S20 και S21 το τελευταιο το εδωσα την δευτερα και κρατω για αλλη μια φορα για στανταρ συσκευη το πανεμορφο S9 ! Σκετο κομψοτεχνημα το εχω και σε μαυρο. Η σειρα s20 και 21 ολα καλα σαν συσκευες αλλα ειναι κακασχημες μπροστα στο βαθυ γυαλιστερο καταμαυρο S9 !

 

Αν απενεργοποιουσες τη γρήγορη φόρτιση πάλι με 1Α δε θα φόρτιζε το κινητό; άλλαξα και εγώ μπαταρία πριν κάνα μήνα και τον πρώτο καιρό πάντα το έχω να φορτίζει αργά. Μετά το 6μηνο ενεργοποιώ την γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Καπου στις δυομιση ωρες γραφει οτι θελει να φορτισει με 1Α.Με ανοιχτη τη συσκευη.Οταν το κουμπωνεις για φορτιση και γραψει κατω ποση ωρα θελει ασε να σβησει η φωτεινοτητα .Μετα απο 10 δευτερα ξαναπατα να δεις το υπολοιπο φορτισης θα δειξει τον πραγματικο χρονο και οχι αυτο που εδειξε την ωρα που κουμπωσε. Εαν δειξει το ιδιο με το αρχικο σημαινει οτι δεν φορτιζει με 1Α.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...