Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κανει και σε εμενα αγορασα τον αυγουστο το s20+ απο το πλαισιο(προερχομενος απο το s9+) ετρεξα το info και μου εβγαζε οτι δεν ηταν refurbished...πριν κανενα μηνα το ξαναετρεξα και μου εβγαζε και εμενα οτι ειναι ας το πουμε refurbished...το ξαναετρεξα μολις κατεβασα το one ui 3.0 παλι το ιδιο...υποθετω καποιο προβλημα στην εφαρμογη μπορει να ειναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως τα βρίσκεται αυτα;

Απο το playstore κατεβαζεις samsung info και σου το λεει....

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από eBay ένα S9+ Σφραγισμένο στο κουτί του αχρησιμοποίητο σε καλή τιμή και μου ήρθε αμερικάνικο με τον Snapdragon 845. Είναι ξεκλείδωτο , παίζει κανονικά στις συχνότητες της Vodafone, , έχει Android 10 αλλά δεν κατεβάζει updates.

Γράφει kernel 4.9.186-17655189

 

Έχει μείνει σε security Μαίου 2020. Πως μπορώ να το αναγκάσω να κατεβάσει update;

Edited by zagoreos
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από eBay ένα S9+ Σφραγισμένο στο κουτί του αχρησιμοποίητο σε καλή τιμή και μου ήρθε αμερικάνικο με τον Snapdragon 845. Είναι ξεκλείδωτο , παίζει κανονικά στις συχνότητες της Vodafone, , έχει Android 10 αλλά δεν κατεβάζει updates.

Γράφει kernel 4.9.186-17655189

 

Έχει μείνει σε security Μαίου 2020. Πως μπορώ να το αναγκάσω να κατεβάσει update;

Το πιο σίγουρο είναι να κατεβάσεις το επισημο firmware που αντιστοιχεί στη συσκευή σου και να το περάσεις με Odin.

Αν δεν έχεις εμπειρία, μην φοβάσαι, είναι σχετικά εύκολο, θέλει μόνο να ακολουθήσεις σωστά τα βήματα. Δεν χάνεις την εγγύηση.

Στο internet υπάρχουν δεκάδες video με οδηγίες

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σίγουρο είναι να κατεβάσεις το επισημο firmware που αντιστοιχεί στη συσκευή σου και να το περάσεις με Odin.

Αν δεν έχεις εμπειρία, μην φοβάσαι, είναι σχετικά εύκολο, θέλει μόνο να ακολουθήσεις σωστά τα βήματα. Δεν χάνεις την εγγύηση.

Στο internet υπάρχουν δεκάδες video με οδηγίες

Ευχαριστώ.

Και πως θα βρω το σωστό firmware;

Κάθε φορά που θα φορτώνω μέσω Odin το τελευταίο firmware θα χάνει τις ρυθμίσεις η όχι;

 

EDIT: Βρήκα firmware.... αν δεν είναι το σωστό θα μου δώσει κανένα error για να μη συνεχίσω άραγε;

Edited by zagoreos
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Και πως θα βρω το σωστό firmware;

Κάθε φορά που θα φορτώνω μέσω Odin το τελευταίο firmware θα χάνει τις ρυθμίσεις η όχι;

 

EDIT: Βρήκα firmware.... αν δεν είναι το σωστό θα μου δώσει κανένα error για να μη συνεχίσω άραγε;

Αν δεν είναι το σωστό firmware δεν θα παίρνεις ενημερώσεις. Αυτό έπαθα εγώ όταν πέρασα το Ελληνικό firmware απο Ισπανικό που είχε όταν αγοράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι το σωστό firmware δεν θα παίρνεις ενημερώσεις. Αυτό έπαθα εγώ όταν πέρασα το Ελληνικό firmware απο Ισπανικό που είχε όταν αγοράστηκε.

Μάλιστα. Κατάλαβα ακριβώς σε τι αναφέρεσαι, το έστειλα πίσω στον πωλητή το κινητό.

Η ΑΤ&Τ μου επιβεβαίωσαν ότι το firmware τους λαμβάνει ενημερώσεις ΟΤΑ μόνο όταν το κινητό βρίσκεται στις ΗΠΑ.

Ευρωπαϊκό firmware δεν παίρνει επειδή έχει επεξεργαστή Snapdragon. Η διαδικασία να ψάχνω να βρίσκω κάθε λίγους μήνες firmware και να το περνάω με Odin δε με ενθουσιάζει...

Θα περιμένω μετά τις γιορτές να προσγειωθεί η τιμή του s20 και θα της το πάρω με τιμολόγιο από Ελληνικό μαγαζί.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία !

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κατάλαβα ακριβώς σε τι αναφέρεσαι, το έστειλα πίσω στον πωλητή το κινητό.

Η ΑΤ&Τ μου επιβεβαίωσαν ότι το firmware τους λαμβάνει ενημερώσεις ΟΤΑ μόνο όταν το κινητό βρίσκεται στις ΗΠΑ.

Ευρωπαϊκό firmware δεν παίρνει επειδή έχει επεξεργαστή Snapdragon. Η διαδικασία να ψάχνω να βρίσκω κάθε λίγους μήνες firmware και να το περνάω με Odin δε με ενθουσιάζει...

Θα περιμένω μετά τις γιορτές να προσγειωθεί η τιμή του s20 και θα της το πάρω με τιμολόγιο από Ελληνικό μαγαζί.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία !

 

Ισως να μπορεις να το κάνεις μέσω VPN

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα πριν 1 βδομάδα και άλλαξα μπαταρια στην smartec εναντι 23 ευρώ (κλείνω 2 χρονια σε κανενα μηνα)

Παιδια το κινητό κρατάει σαν καινούριο. Δεν το περίμενα αυτό αλλα εχω παθει πλακα. Το χρησιμοποιώ εντατικά στη διάρκεια της μέρας και πάντα ήθελε 2 με 3εις φορτίσεις. Πλέον γυρνάω με μπαταρία σπίτι όταν σχολαω. Νομίζω ότι οποιος εχει θέμα με την μπαταρία αξιζει με τα 1000 να την αλλάξει. Επίσης μου είπαν έχει 1 χρόνο εγγύηση, με οτι αυτο μπορει να σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και εννοείται πως η συσκευή παραμένει εξαιρετική ακόμη και σήμερα με καλές κάμερες και όμορφο σύγχρονο περιβάλλον χρήσης. Οκ βασικές ελλείψεις σε σχέση με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό είναι η μη ύπαρξη υπέρ ευρυγώνιου φακού και φυσικά η βουτυρένια αίσθηση των 120Hz. Κατά τα άλλα και dual SIM είναι και Sd card παίρνει και 2K + οθονάρα και στέρεο ηχεία... σούπερ ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβώς εκανα και εγω πριν μια βδομαδα μετα απο 1 χρονο και 8 μηνες.

Ναι μεν φαινεται λιγο καλύτερη η αποδοση της μπαταριας αλλα δεν θεωρω οτι εχει τρομερη διαφορα.

 

Το μετρο σύγκρισης μου είναι το SOT γιατι κατα τ αλλα η χρηση που κανω είναι η ιδια.

 

Στις αρχες απο φορτιση σε φορτιση (100%-15%) εβγαζα ευκολα 5:30 SOT.

Τωρα με την νεα μεσα σε ενα 24ωρο παει 100%-15% με λιγο πανω απο 4 ωρες.

 

Εκανα επαναφορα απο samsung cloud μετα την αλλαγη

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Πηγα πριν 1 βδομάδα και άλλαξα μπαταρια στην smartec εναντι 23 ευρώ (κλείνω 2 χρονια σε κανενα μηνα)

Παιδια το κινητό κρατάει σαν καινούριο. Δεν το περίμενα αυτό αλλα εχω παθει πλακα. Το χρησιμοποιώ εντατικά στη διάρκεια της μέρας και πάντα ήθελε 2 με 3εις φορτίσεις. Πλέον γυρνάω με μπαταρία σπίτι όταν σχολαω. Νομίζω ότι οποιος εχει θέμα με την μπαταρία αξιζει με τα 1000 να την αλλάξει. Επίσης μου είπαν έχει 1 χρόνο εγγύηση, με οτι αυτο μπορει να σημαίνει.

 

23 ευρώ σε χρέωσε για εντός εγγύησης αλλαγή μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Μες στον πρώτο χρόνο δεν υπάρχει χρέωση. Μετά τόν χρόνο και ως το τέλος της διετής εγγύησης υπάρχει η χρέωση που αναφέρει παραπάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το πέρας της διετίας , δηλαδή όταν τελειώσει η εγγύηση,διπλασιάζεται περίπου το κόστος αντικατάστασης.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβώς εκανα και εγω πριν μια βδομαδα μετα απο 1 χρονο και 8 μηνες.

Ναι μεν φαινεται λιγο καλύτερη η αποδοση της μπαταριας αλλα δεν θεωρω οτι εχει τρομερη διαφορα.

 

Το μετρο σύγκρισης μου είναι το SOT γιατι κατα τ αλλα η χρηση που κανω είναι η ιδια.

 

Στις αρχες απο φορτιση σε φορτιση (100%-15%) εβγαζα ευκολα 5:30 SOT.

Τωρα με την νεα μεσα σε ενα 24ωρο παει 100%-15% με λιγο πανω απο 4 ωρες.

 

Εκανα επαναφορα απο samsung cloud μετα την αλλαγη

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Kαινούριο με android oreo είχα 6-6μισι ώρες οθόνης από φόρτιση σε φόρτιση. Στη διετία έφτασα να έχω περίπου 2μισι! Μετά την αλλαγή μπαταρίας έχω περίπου 4-4μισι.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ έτσι ακριβώς ειμαι. Πλέον είναι σίγουρο ότι το λογισμικό μας έριξες το χρόνο οθόνης που είχαμε παρα η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο και εγω παιδια και απο φορτιση σε φορτιση ειμαι σε 22-24ωρες

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα φορουμιτες.

Για ηχογραφηση κλησεων στο galaxy s9-s9+note9 χωρις εχτρα εφαρμογη ισχυει το παρακατω ποστ. Δηλαδη θα βγαλει εχτρα ρυθμισεις στο μενου ρυθμισεων του τηλεφωνου.

Credit στο bromonano2:

Στο csc πρεπει να βαλετε ILO (Credit nikosxri)

 

Link------> https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=487030

 

 

 

133634170_3515607508474693_3588909324585002559_o.jpg?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeGpf5WGEaERk8UnQtAzDj2vj-k5ziKQsY-P6TnOIpCxj4l9pQ8U4dK3G8uuN0BMSp9tQrefqlmWBcx4zWBks_uw&_nc_ohc=dPLtYvZ3feUAX-w5Ls-&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=068c518543f7fe87b1b0848861725a95&oe=600F1320

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, swind, έχουμε κανένα update για το ytmusic?

 

Απενεργοποιησε το official youtube της συσκευης.

Διεγραψε οτι youtube vanced και ytmusic εχεις και επισης microg.

Μετα εγκατεστησε την παρακατω εφαρμογη θα μπουν ολα οσα θες .

Για να εχεις καλυτερη διαχειριση μπαταριας θα βαλεις " μονο το microg σε αδρανεια"

Link ---->>> https://mega.nz/file/CVBW0ZxR#tuSnYt8m2Eq-zKhURMl7aT7HQ-G111Rr7ZZnf2aY1OE

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα φορουμιτες.

Για ηχογραφηση κλησεων στο galaxy s9-s9+note9 χωρις εχτρα εφαρμογη ισχυει το παρακατω ποστ. Δηλαδη θα βγαλει εχτρα ρυθμισεις στο μενου ρυθμισεων του τηλεφωνου.

Credit στο bromonano2:

Στο csc πρεπει να βαλετε ILO (Credit nikosxri)

 

Link------> https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=487030

 

 

 

133634170_3515607508474693_3588909324585002559_o.jpg?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeGpf5WGEaERk8UnQtAzDj2vj-k5ziKQsY-P6TnOIpCxj4l9pQ8U4dK3G8uuN0BMSp9tQrefqlmWBcx4zWBks_uw&_nc_ohc=dPLtYvZ3feUAX-w5Ls-&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=068c518543f7fe87b1b0848861725a95&oe=600F1320

 

Μπορείς να μας βοηθήσεις σχετικά με το πρώτο βήμα του οδηγου; Σε αναζήτηση στο google βγαζει κάποιες εφαρμογές αλλα δε νομιζω οτι πρέπει να εγκαταστησουμε καποιες...

Link to comment
Share on other sites

To κατεβαζεις απο το google play . Μετα κανεις οτι λεει ο οδηγος διαλεγεις csc ILO.

 

 

133375583_3515853678450076_5561242518645193380_o.jpg?_nc_cat=100&ccb=2&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeFYidXux3wZVbH2P_JV1iCmDmEJG8bkgqMOYQkbxuSCo5A3nAxU0RB9xWVnUCB03HF4JBuAP_PS8GcoOofpMpq7&_nc_ohc=xFT6uqZx74wAX9YL5ky&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=dccffba736bdc383777cbe0d9a2acecc&oe=600F57AB

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

To κατεβαζεις απο το google play . Μετα κανεις οτι λεει ο οδηγος διαλεγεις csc ILO.

 

 

133375583_3515853678450076_5561242518645193380_o.jpg?_nc_cat=100&ccb=2&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeFYidXux3wZVbH2P_JV1iCmDmEJG8bkgqMOYQkbxuSCo5A3nAxU0RB9xWVnUCB03HF4JBuAP_PS8GcoOofpMpq7&_nc_ohc=xFT6uqZx74wAX9YL5ky&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&tp=14&oh=dccffba736bdc383777cbe0d9a2acecc&oe=600F57AB

 

Ευχαριστώ πολύ. Το έκανα. Άλλαξα μόνο csc κράτησα volume down και power και σε 1 δευτερόλεπτο εκανε επανεκκίνηση κ τελείωσε. Πρέπει να κανω κατι αλλο τωρα;

Μπορώ να σβήσω τωρα το google dialer ως εφαρμογη η χρειαζεται; Επίσης δε θα έπρεπε να βλέπω και το samsung pay η πρέπει αντι για το ilo να έβαζα αλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...