Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αυτή που έδειξες είναι και πιο αργή και πιο ακριβή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά με την αναβάθμιση δεν είδα και καμιά διαφορά, και η λειτουργία night πέρα από να βάζει λίγο ποιο πολύ φως δεν κάνει τίποτα άλλο, καμία σχέση με night mode άλλων κινητών
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά με την αναβάθμιση δεν είδα και καμιά διαφορά, και η λειτουργία night πέρα από να βάζει λίγο ποιο πολύ φως δεν κάνει τίποτα άλλο, καμία σχέση με night mode άλλων κινητών

 

Mα ο απώτερος σκοπός οταν βγάζεις μια οποιαδήποτε φωτογραφία, είναι να βάλεις φως στον αισθητήρα με το λιγότερο δυνατό θόρυβο.

 

Ενα παραπάνω σε κάποιο νυχτερινό mode φωτογραφίας.H κάμερα και το software προσπαθεί να σπρώξει οσο το δυνατόν περισσότερο φως μέσα στον αισθητήρα (στα πλαίσια μια σωστής έκθεσης προφανώς).

 

Τι διαφορετικό περίμενες να κάνει ? Τι κάνουν τ' άλλα κινητά ? (απο περιέργεια ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Mα ο απώτερος σκοπός οταν βγάζεις μια οποιαδήποτε φωτογραφία, είναι να βάλεις φως στον αισθητήρα με το λιγότερο δυνατό θόρυβο.

 

 

 

Ενα παραπάνω σε κάποιο νυχτερινό mode φωτογραφίας.H κάμερα και το software προσπαθεί να σπρώξει οσο το δυνατόν περισσότερο φως μέσα στον αισθητήρα (στα πλαίσια μια σωστής έκθεσης προφανώς).

 

 

 

Τι διαφορετικό περίμενες να κάνει ? Τι κάνουν τ' άλλα κινητά ? (απο περιέργεια ρωτάω)

Απλά το p30 pro παίρνει φωτογραφίες στην πίσσα σκοτάδι σχεδόν. Φυσικό αποτέλεσμα και σωστό φωτογραφικά; Όχι βέβαια. Θεμιτό; Ναι γιατί ποτέ δεν χάνεις την στιγμή

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο αργή από που προκύπτει;

 

30MB/S έχει η πορτοκαλί που έδειξες εσύ η σκέτη η Evo ενώ η κόκκινη η Evo plus έχει 90MB/S εγγραφή.. Και είναι πολύ σημαντική η εγγραφή ειδικά σε βίντεο. Οπότε και πιο ακριβή είναι η πορτοκαλί και πιο αργή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το p30 pro παίρνει φωτογραφίες στην πίσσα σκοτάδι σχεδόν. Φυσικό αποτέλεσμα και σωστό φωτογραφικά; Όχι βέβαια. Θεμιτό; Ναι γιατί ποτέ δεν χάνεις την στιγμή

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Mα και το S9+ θα πάρει φωτό στην πίσα σκοτάδι.

Βάλτο στο επαγγελματικό mode, μείωσε την ταχύτητα κλείστρου, αύξησε και το ISO και θα την πάρεις τη φωτό.

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το βίντεο (στο σημείο που εχω βάλει), που κάνει κάποια σύγκριση μεταξύ καμερών(εχει το P20 pro, οχι το P30).

 

Aν είχα το P30 θα μπορούσα πιο εύκολα να δω τι ακριβώς κάνει και πως το κάνει και πόση διαφορά εχει με το night mode του S9+.

 

Απο την άλλη φωτό πιξελιασμένη η με θόρυβο στο θεό, προσωπικά μου είναι άχρηστη για οποιαδήποτε χρήση, εκτός αν είμαι ντετέκτιβ ή δουλεύω στις ειδήσεις και χρειάζομαι οπωσδήποτε να έχω φωτό του γεγονότος. :cool:

Link to comment
Share on other sites

30MB/S έχει η πορτοκαλί που έδειξες εσύ η σκέτη η Evo ενώ η κόκκινη η Evo plus έχει 90MB/S εγγραφή.. Και είναι πολύ σημαντική η εγγραφή ειδικά σε βίντεο. Οπότε και πιο ακριβή είναι η πορτοκαλί και πιο αργή.

 

Η πορτοκαλί λέει ΑΠΟ 30mb/s ενώ η κόκκινη ΜΕΧΡΙ 90mb/s.

Link to comment
Share on other sites

Mα και το S9+ θα πάρει φωτό στην πίσα σκοτάδι.

Βάλτο στο επαγγελματικό mode, μείωσε την ταχύτητα κλείστρου, αύξησε και το ISO και θα την πάρεις τη φωτό.

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το βίντεο (στο σημείο που εχω βάλει), που κάνει κάποια σύγκριση μεταξύ καμερών(εχει το P20 pro, οχι το P30).

 

Aν είχα το P30 θα μπορούσα πιο εύκολα να δω τι ακριβώς κάνει και πως το κάνει και πόση διαφορά εχει με το night mode του S9+.

 

Απο την άλλη φωτό πιξελιασμένη η με θόρυβο στο θεό, προσωπικά μου είναι άχρηστη για οποιαδήποτε χρήση, εκτός αν είμαι ντετέκτιβ ή δουλεύω στις ειδήσεις και χρειάζομαι οπωσδήποτε να έχω φωτό του γεγονότος. :cool:

 

Νομίζω ότι έχουν άλλο τρόπο λήψης της φωτογραφίας στο night mode δεν αυξάνουν απλώς το φως αλλά και η λεπτομέρεια της φωτογραφίας είναι πολύ καλύτερη δεν ξέρω πως το κάνουν αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από το s9. Σημειώνεται ότι εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο τηλέφωνο μόνο s9 plus έχω και μου αρέσει περισσότερο αλλά σε αυτό τον τομέα τα έχω δει και συγκρίνει από κοντά και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο στα p20, p30, mate 20pro...

Link to comment
Share on other sites

Η πορτοκαλί λέει ΑΠΟ 30mb/s ενώ η κόκκινη ΜΕΧΡΙ 90mb/s.

 

Η πορτοκαλί είναι πολύ πίσω από την κόκκινη. Η επιλογή είναι δική σου φυσικά αλλά δες και benchmark και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Κάντο επιστροφή και ζήτησε άλλο.Και για να είσαι σίγουρος άνοιξε το μπροστά τους.Εαν είσαι 7 μέρες από την αγορά πρέπει να στο αντικαταστήσουν.

Αλλιώς παίζουν και οι 14 μέρες για επιστροφή (όχι αντικατάσταση) χωρίς λόγο ;)

 

Αυτή που έδειξες είναι και πιο αργή και πιο ακριβή

Είναι όντως πιο αργή στην εγγραφή. Κόκκινη για ταχύτητα, πορτοκαλί για αντοχή. Στόχος της πορτοκαλί είναι η αντοχή σε ακραίες συνθήκες (νερό, ακτινοβολία, θερμοκρασίες, κλπ). Νομίζω δεν αφορά το μέσο χρήστη.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς παίζουν και οι 14 μέρες για επιστροφή (όχι αντικατάσταση) χωρίς λόγο ;)

 

 

Είναι όντως πιο αργή στην εγγραφή. Κόκκινη για ταχύτητα, πορτοκαλί για αντοχή. Στόχος της πορτοκαλί είναι η αντοχή σε ακραίες συνθήκες (νερό, ακτινοβολία, θερμοκρασίες, κλπ). Νομίζω δεν αφορά το μέσο χρήστη.

 

Έτσι ακριβώς.. Σε κανένα review δεν έχουνε βγάλει πρώτη ή να προτείνουν για αγορά την πορτοκαλί..

 

Η κόκκινη επίσης που την έχω σε 3 συσκευές εδώ και 4 χρονια σε μια σε 2 χρόνια σε άλλη και κανένα χρόνο στο S9+ μου είναι κυριολεκτικά σκυλί!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω την φωτογραφική κάμερα η εικόνα είναι απλωμένη για λίγα δευτερόλεπτα και μετα ξεθολωνει. Αυτό δεν θυμάμαι να το εκανε παλιότερα. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτο;
Link to comment
Share on other sites

τελικά επιστράφηκε και παρέλαβα άλλο

 

πήγα απο τα κεντρικά και το άνοιξα παρουσία υπαλλήλου για παν ενδεχόμενο

 

το ανοιγμένο ειχε εκδοση android Οκτωβρίου 2018

το καινούριο μαιου του 2019

 

που το είχαν καταχωνιασμενο και πηγαν να το ξεφορτωθούν δεν μπορώ να καταλαβω

 

ηλεκτρονικό εμπόριο my ***

 

τα μισα μαγαζιά δεν κόβουν τιμολόγιο η θελουν ένα μήνα να τσεκάρουν αφμ τα αλλα μισα εχουν τιμες στο θεο και οι υπόλοιποι όποιον τσιμπησουν

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

01. Σας έχει τύχει ποτέ ενώ έχετε όλα στην ένταση στο max μερικές φορές χωρίς να το κάνετε εσείς κυρίως η ένταση στα μέσα πηγαίνει στο μισό? Και μερικές φορές όταν ανοίγεις το κινητό.

Αν ναι τι κάνατε για να το διορθώσετε?

 

 

02. Με κλειδωμένη την οθόνη γιατί όταν πατάω στο σημείο που είναι το home button μου κάνει μια πολύ μικρή δόνηση και ανοίγει την οθόνη?

Εγώ θέλω να ανοίγει η οθόνη μόνο όταν πατάω το power button.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δεν κατάφερα να βρω ξεκάθαρη απάντηση με μια αναζήτηση που έκανα οπότε θέλω τα φώτα όποιου γνωρίζει.

Έχω ένα S9+ παραεισαγωγής που προοριζόταν για την ελβετική αγορά (csc : AUT).

Καθότι αργούσε να πάρει ενημερώσεις σε σχέση με άλλες χώρες (ακόμα δεν έχει πάρει του Ιουνίου), το φλάσαρα μέσω Odin με το ελληνικό firmware (πλέον εμφανίζεται ως EUR/EUR,EUR/AUT).

 

Η ερώτηση μου είναι : Θα συνεχίσει να παίρνει αυτόματες ενημερώσεις (σαν ελληνικό πλέον) ή επειδή δεν "φοράει" πια το stock firmware, θα πρέπει να το ενημερώνω εγώ μέσω Odin κάθε μήνα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δεν κατάφερα να βρω ξεκάθαρη απάντηση με μια αναζήτηση που έκανα οπότε θέλω τα φώτα όποιου γνωρίζει.

Έχω ένα S9+ παραεισαγωγής που προοριζόταν για την ελβετική αγορά (csc : AUT).

Καθότι αργούσε να πάρει ενημερώσεις σε σχέση με άλλες χώρες (ακόμα δεν έχει πάρει του Ιουνίου), το φλάσαρα μέσω Odin με το ελληνικό firmware (πλέον εμφανίζεται ως EUR/EUR,EUR/AUT).

 

Η ερώτηση μου είναι : Θα συνεχίσει να παίρνει αυτόματες ενημερώσεις (σαν ελληνικό πλέον) ή επειδή δεν "φοράει" πια το stock firmware, θα πρέπει να το ενημερώνω εγώ μέσω Odin κάθε μήνα ;

 

Τα ελληνικά κ ειδικά κ της κοσμοτε που έχω παίρνουν αναβαθμίσεις τελευταία...

Όσο για την ερώτηση σου λογικά ναι θα τις περνεις όπως τα παιδιά με ελληνικα. Απλά να κάνεις καμιά φορά μόνος σου αναζήτηση απτις ρυθμίσεις γιατί μπορεί να μη στο πετάξει από μόνο του μερικές φορές (έτσι είναι για όλα)

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

 

02. Με κλειδωμένη την οθόνη γιατί όταν πατάω στο σημείο που είναι το home button μου κάνει μια πολύ μικρή δόνηση και ανοίγει την οθόνη?

Εγώ θέλω να ανοίγει η οθόνη μόνο όταν πατάω το power button.

 

Είναι ρύθμιση. Γραμμή πλοήγησης > Δυνατό πάτημα κεντρικού κουμπιού.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρύθμιση. Γραμμή πλοήγησης > Δυνατό πάτημα κεντρικού κουμπιού.

Οκ ευχαριστώ πολύ.

Όσο αφορά το άλλο μου ερώτημα σου έχει τύχει ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δεν κατάφερα να βρω ξεκάθαρη απάντηση με μια αναζήτηση που έκανα οπότε θέλω τα φώτα όποιου γνωρίζει.

Έχω ένα S9+ παραεισαγωγής που προοριζόταν για την ελβετική αγορά (csc : AUT).

Καθότι αργούσε να πάρει ενημερώσεις σε σχέση με άλλες χώρες (ακόμα δεν έχει πάρει του Ιουνίου), το φλάσαρα μέσω Odin με το ελληνικό firmware (πλέον εμφανίζεται ως EUR/EUR,EUR/AUT).

 

Η ερώτηση μου είναι : Θα συνεχίσει να παίρνει αυτόματες ενημερώσεις (σαν ελληνικό πλέον) ή επειδή δεν "φοράει" πια το stock firmware, θα πρέπει να το ενημερώνω εγώ μέσω Odin κάθε μήνα ;

 

Ελληνικό θα παίρνει εφόσον είναι EUR/EUR/EUR

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο μενού φροντίδα συσκευής και ενεργοποίησα την σάρωση ιών για να σκαναρω το κινητό μου αν έχει ιούς αλλιώς δεν θα με άφηνε να σαρωσω το κινητό για ιούς.

 

Τώρα πως μπορώ να απενεργοποιησω την ασφάλεια και να την γυρίσω όπως ήτανε;

 

Δοκίμασα να κάνω επαναφορά της εφαρμογής αλλά δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.....

Αυτή την στιγμή είμαι με το oneplus 6....

Είμαι στην αναζήτηση αλλαγής της συσκευής και κοιτάω σοβαρά το s9+ είχε κάποιος το ένα και το άλλο να μου πει τι γνώμη του?

Πώς πάει η μπαταρία και η κάμερα?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.....

 

Αυτή την στιγμή είμαι με το oneplus 6....

 

Είμαι στην αναζήτηση αλλαγής της συσκευής και κοιτάω σοβαρά το s9+ είχε κάποιος το ένα και το άλλο να μου πει τι γνώμη του?

 

Πώς πάει η μπαταρία και η κάμερα?

Με ενος φιλου το 6αρι που συγκρίναμε κάμερα υπάρχει μεγάλη διαφορά ειδικά το βράδυ...για μπαταρία δεν ξερω να σου απαντήσω

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Με ενος φιλου το 6αρι που συγκρίναμε κάμερα υπάρχει μεγάλη διαφορά ειδικά το βράδυ...για μπαταρία δεν ξερω να σου απαντήσω

 

Το root είναι εύκολο να γίνει?

Αξίζει η αγορά του για μεταχειρισμένο? Τι να προσέξω?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...