Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθεια είναι όλα βρε παιδιά, σε έμενα δουλεύουν όλα καλά, και εγώ δεν τρελενομουν ποτέ θα έρθει η έκδοση 9 Γιατί πολύ απλά μου άρεσε η 8.

Αυτό π μ αρέσει Ποιο πολύ και έχω λατρέψει είναι το tap το wake που σε πάει μετά στο AOD και τώρα που τα συνήθισα σιγά σιγά τα gestures..

Επίσης η νυχτερινή λειτουργία σαν θέμα μ αρέσει και τα γραφικά Δεν είναι τέλεια αλλά είναι όμορφα, σίγουρα παίρνουν βελτίωση.

Smooth ήταν και με την 8 και με την 9 μην τρελαθούμε.

Επίσης αργούσε το ξεκλείδωμα με πρόσωπό και το ξανα πέρασα και τώρα είναι οκ.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγιο Samsung

- Διατίθενται τα νέα emoji Unicode 11.0.

- Νέο προσαρμόσιμο θέμα που αλλάζει την εμφάνιση του πληκτρολογίου με βάση τα χρώματα της εφαρμογής που το περιβάλλει.

Εμένα παραμένει πάντα ασπρο η μαύρο με την νυχτερινή λειτουργία. Σε σας αλλάζει χρωματα;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφει πως οι Πορτογαλία την πήρε επειδή κάποιος έγραψε πως την πήρε.. (προφανώς άσχετος με το csc code του) και παρακάτω γράφουν άλλα 3-4 άτομα πως δεν.

 

https://amp-reddit-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.reddit.com/r/GalaxyS9/comments/ag6af5/android_pie_update_megathread/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQCCAE%3D#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.reddit.com%2Fr%2FGalaxyS9%2Fcomments%2Fag6af5%2Fandroid_pie_update_megathread%2F

 

Παίζει να την πάρουμε οι "Πορτογάλοι" τον Φεβρουάριο?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ γράφει πως οι Πορτογαλία την πήρε επειδή κάποιος έγραψε πως την πήρε.. (προφανώς άσχετος με το csc code του) και παρακάτω γράφουν άλλα 3-4 άτομα πως δεν.

 

https://amp-reddit-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.reddit.com/r/GalaxyS9/comments/ag6af5/android_pie_update_megathread/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQCCAE%3D#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.reddit.com%2Fr%2FGalaxyS9%2Fcomments%2Fag6af5%2Fandroid_pie_update_megathread%2F

 

Παίζει να την πάρουμε οι "Πορτογάλοι" τον Φεβρουάριο? Έτσι διάβασα κάπου που δεν θυμάμαι και άλλοι έλεγαν και για Μάρτιο...;

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος.. Εκανε παραθεση το ποστ του, για να τροποποίησει αυτο που ειχε ηδη γράψει....
Προφανώς δεν το ήθελα φίλε μου να κάνω βλακεία ούτε να επιβαρύνω τα ποστ. Ακόμα μαθαίνω μιας και δεν ήμουν ποτέ πριν σε τέτοιο site/chat/forum και είμαι και λίγο ακοινώνητος, αλλά απλά τελικά βλέπω πως τρώγονται με τα ρούχα τους..

 

Παρακαλώ ο διαχειριστής να σβήσει τα ποστ μου.

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανώς δεν το ήθελα φίλε μου να κάνω βλακεία ούτε να επιβαρύνω τα ποστ. Ακόμα μαθαίνω μιας και δεν ήμουν ποτέ πριν σε τέτοιο site/chat/forum και είμαι και λίγο ακοινώνητος, αλλά απλά τελικά βλέπω πως μερικοί τρώγονται με τα ρούχα τους..

 

Παρακαλώ ο διαχειριστής να σβήσει τα ποστ μου.

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με nova launcher σας δείχνει τις ειδοποιήσεις με αριθμο στο mail;;

 

Όχι ούτε σε μένα παρόλο που έχω ενεργοποιήσει το tesla unread και για τη stock mail εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με pie απο χθες, ειναι λογο διαφορετικη αλλα θα το συνηθίσω. για να δουμε πως θα παει.
Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε σε μένα παρόλο που έχω ενεργοποιήσει το tesla unread και για τη stock mail εφαρμογή.
Λογικά στο επόμενο update θα το φτιαξουν!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση όσοι χρησιμοποιείται bt handsfree. Από την beta version το παρατήρησα αλλά περίμενα την τελική. Όταν είναι συνδεδεμένο ο ήχος πλέον ακούγεται μόνο στα ακουστικά, ενώ πριν σε συσκευή και ακουστικά. Το δήλωσα στη Samsung, δεν ξέρουν πουν παν τα τέσσερα. Από μένα έμαθαν ότι η Pie βγήκε για Ελλάδα. Το έχετε και εσείς αυτό το θέμα; Αν κάποιος ειδικά έχει Samsung bt handsfree θα ήθελα την άποψή του γιατί τα δικά μου είναι HONOR και θα ήθελα να δω αν είναι και θέμα συνδεσιμότητας...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση όσοι χρησιμοποιείται bt handsfree. Από την beta version το παρατήρησα αλλά περίμενα την τελική. Όταν είναι συνδεδεμένο ο ήχος πλέον ακούγεται μόνο στα ακουστικά, ενώ πριν σε συσκευή και ακουστικά. Το δήλωσα στη Samsung, δεν ξέρουν πουν παν τα τέσσερα. Από μένα έμαθαν ότι η Pie βγήκε για Ελλάδα. Το έχετε και εσείς αυτό το θέμα; Αν κάποιος ειδικά έχει Samsung bt handsfree θα ήθελα την άποψή του γιατί τα δικά μου είναι HONOR και θα ήθελα να δω αν είναι και θέμα συνδεσιμότητας...

Πιο ηχο λες της κλησης ? Nαι χτυπαει κανονικα .Στην πρωτη Pie-beta γερμανιας υπηρχε το προβλημα που αναφερεις. Bt εχω πλατρονικς .Ενα explorer-55 μονο.Και ενα στερεοφωνικο awei.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πιο ηχο λες της κλησης ? Nαι χτυπαει κανονικα .Στην πρωτη Pie-beta γερμανιας υπηρχε το προβλημα που αναφερεις. Bt εχω πλατρονικς .Ενα explorer-55 μονο.Και ενα στερεοφωνικο awei.

 

Των ειδοποιήσεων! Όταν λαμβάνω ειδοποιήσεις π.χ. viber το κινητό μόνο δονείται και ο ήχος ακούγεται στα ακουστικά μόνο. Στις κλήσεις ισχύει και στα δύο!!!

Link to comment
Share on other sites

Των ειδοποιήσεων! Όταν λαμβάνω ειδοποιήσεις π.χ. viber το κινητό μόνο δονείται και ο ήχος ακούγεται στα ακουστικά μόνο. Στις κλήσεις ισχύει και στα δύο!!!

Πηγαινε στο μενου ρυθμισεις/συνδεσεις Bt στο ενεργο bt που εχεις διπλα στο γραναζι που βλεπεις μπες και απενεργοποιησε μονο τον ηχο πολυμεσων ασε ενεργο τον ηχο κλησεων.Στο κανει παλι στις ειδοποιησεις ? Στειλε ενα sms στον εαυτο σου να δεις.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις του Bt στο γραναζι που βλεπεις μπες και απενεργοποιησε μονο τον ηχο πολυμεσων ασε ενεργο τον ηχο κλησεων.Στο κανει παλι στις ειδοποιησεις ? Στειλε ενα sms στον εαυτο σου να δεις.

 

Όταν απενεργοποιώ τα media ακούγεται κανονικά στο κινητό, αλλά αν τύχει να θέλω να δω κάποιο βίντεο για παράδειγμα τότε θα πρέπει ξανά να αλλάζω το audio output και είναι ενοχλητικό. Με oreo δεν τα είχα αυτά...

Για αυτό ρωτάω αν κάποιος με bt έχει και αυτός το ίδιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν απενεργοποιώ τα media ακούγεται κανονικά στο κινητό, αλλά αν τύχει να θέλω να δω κάποιο βίντεο για παράδειγμα τότε θα πρέπει ξανά να αλλάζω το audio output και είναι ενοχλητικό. Με oreo δεν τα είχα αυτά...

 

Για αυτό ρωτάω αν κάποιος με bt έχει και αυτός το ίδιο θέμα...

Δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή της Samsung soundassistant και δες μήπως μπορέσεις να κάνεις τις ρυθμίσεις από εκεί μέσα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έσκασε η 9 για Πορτογαλία και κατεβαίνει.. Ενημερωτικά για τους Πορτογάλους.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έσκασε η 9 για Πορτογαλία και κατεβαίνει.. Ενημερωτικά για τους Πορτογάλους.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Αφιερωμένο σ αυτούς που λένε πως το sammobile είναι το επίσημο site της Samsung. Κλαίω.

 

http://prntscr.com/m8u9dh

 

http://prntscr.com/m8u9sx

 

Αν είναι το επίσημο γιατί δεν το χουν ανεβάσει ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχουμε ελληνική συσκευή, 4 EUR δηλ και έχουμε περάσει την Γερμανική ή οποιαδήποτε άλλη λογικά δεν θα μας έρθει OTA....σκέφτομαι ότι αφού η ελληνική που βγήκε πριν λίγες μέρες είναι Ιανουαριου μεν αλλά η πρώτη Pie έκδοση, ότι δεν μπορεί να κάνει update σε μια Δεκεμβρίου, αφού δεν υπάρχει τέτοια ελληνική. Γερμανική OTA σίγουρα δεν παίρνουμε αφού η συσκευή είναι ελληνική, το firmware δηλ ειναι κατα καποιο τροπο "κλειδωμενο" οπότε λογικα η λύση είναι να περάσουμε μέσω Odin την ελληνική και από εκεί και πέρα θα μας έρχονται κανονικά οι OTA....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχουμε ελληνική συσκευή, 4 EUR δηλ και έχουμε περάσει την Γερμανική ή οποιαδήποτε άλλη λογικά δεν θα μας έρθει OTA....σκέφτομαι ότι αφού η ελληνική που βγήκε πριν λίγες μέρες είναι Ιανουαριου μεν αλλά η πρώτη Pie έκδοση, ότι δεν μπορεί να κάνει update σε μια Δεκεμβρίου, αφού δεν υπάρχει τέτοια ελληνική. Γερμανική OTA σίγουρα δεν παίρνουμε αφού η συσκευή είναι ελληνική, το firmware δηλ ειναι κατα καποιο τροπο "κλειδωμενο" οπότε λογικα η λύση είναι να περάσουμε μέσω Odin την ελληνική και από εκεί και πέρα θα μας έρχονται κανονικά οι OTA....

 

Κανονικά θα πάρεις OTA.

Εγώ στο δικό μου που ήταν ΟΥΓΓΡΙΚΟ, είχα περάσει Γερμανικό firmware αλλά το πέρασα με τρόπο ώστε να είναι EUR και μου ήρθε κανονικά OTA Ελλάδας τότε που είχα την Oreo.

Απλά να έχετε στο νου σας ότι δεν έρχεται απευθείας σε όλους την ίδια στιγμή.

Μπορεί να έχεις στο σπίτι σου πχ 2 συσκευές Ελληνικές και η μια να πάρει το OTA σήμερα και η άλλη σε 2 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχουμε ελληνική συσκευή, 4 EUR δηλ και έχουμε περάσει την Γερμανική ή οποιαδήποτε άλλη λογικά δεν θα μας έρθει OTA....σκέφτομαι ότι αφού η ελληνική που βγήκε πριν λίγες μέρες είναι Ιανουαριου μεν αλλά η πρώτη Pie έκδοση, ότι δεν μπορεί να κάνει update σε μια Δεκεμβρίου, αφού δεν υπάρχει τέτοια ελληνική. Γερμανική OTA σίγουρα δεν παίρνουμε αφού η συσκευή είναι ελληνική, το firmware δηλ ειναι κατα καποιο τροπο "κλειδωμενο" οπότε λογικα η λύση είναι να περάσουμε μέσω Odin την ελληνική και από εκεί και πέρα θα μας έρχονται κανονικά οι OTA....

 

Αν είσαι με την Γερμανική pie με ασφάλεια Δεκ 18 και την έβαλες με odin και μετά έγινε 4 EUR , κάνε αυτό που έκανα εγώ :

 

Κατεβάζεις "ελληνική" EUR oreo με ασφάλεια Δεκ 18 , την εγκαθιστάς με το odin και με την επανεκκίνηση του κινητού , θα δεις οτι θα σου έρθει κατ'ευθείαν σε ΟΤΑ , η νεα pie ελληνική με ασφάλεια Ιαν 19.

 

Αυτά έκανα εγώ και ξένιασα απο το να περιμένω άλλο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πάρεις OTA.

Εγώ στο δικό μου που ήταν ΟΥΓΓΡΙΚΟ, είχα περάσει Γερμανικό firmware αλλά το πέρασα με τρόπο ώστε να είναι EUR και μου ήρθε κανονικά OTA Ελλάδας τότε που είχα την Oreo.

Απλά να έχετε στο νου σας ότι δεν έρχεται απευθείας σε όλους την ίδια στιγμή.

Μπορεί να έχεις στο σπίτι σου πχ 2 συσκευές Ελληνικές και η μια να πάρει το OTA σήμερα και η άλλη σε 2 βδομάδες.

 

Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας στο xda το ελληνικό firmware βλέπει ότι είσαι στο oreo και σε πάει pie και security pack Ιανουαρίου πακέτο.

Σε εμάς με pie και ελληνικό csc δεν έχει τρόπο να μας το δώσει το security Ιανουαρίου.

Γιατί εμείς είμαστε Λαμία και αυτό πάει Θεσσαλονίκη χωρίς να σταματήσει Λαμία να μας πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με την Γερμανική pie με ασφάλεια Δεκ 18 και την έβαλες με odin και μετά έγινε 4 EUR , κάνε αυτό που έκανα εγώ :

 

Κατεβάζεις "ελληνική" EUR oreo με ασφάλεια Δεκ 18 , την εγκαθιστάς με το odin και με την επανεκκίνηση του κινητού , θα δεις οτι θα σου έρθει κατ'ευθείαν σε ΟΤΑ , η νεα pie ελληνική με ασφάλεια Ιαν 19.

 

Αυτά έκανα εγώ και ξένιασα απο το να περιμένω άλλο τρόπο...

 

Σωστο αυτο που λες, το θεμα ομως ειναι οτι αν γυρισω σε Oreo και ξαναπαω Pie θα χρειαστεί factory reset για να στρώσει καλά και δεν έχω τέτοια διάθεση να ξαναστηνω από την αρχή....οπότε θα περάσω κατευθείαν την ελληνική Pie με Home CSC στο Odin.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες, το θεμα ομως ειναι οτι αν γυρισω σε Oreo και ξαναπαω Pie θα χρειαστεί factory reset για να στρώσει καλά και δεν έχω τέτοια διάθεση να ξαναστηνω από την αρχή....οπότε θα περάσω κατευθείαν την ελληνική Pie με Home CSC στο Odin.

 

Καλά τώρα , το backup - restore των αρχείων σου και δεδομένων με το smartswitch και pc είναι παιχνιδάκι και γρήγορο. Το δε στήσιμο από την αρχή του τηλεφώνου μετά από μεγάλο update , όπως τώρα με την pie είναι επιβεβλημένο.

 

Για κάποιον που δεν θέλει στήσιμο από την αρχή και αυτό που σκέφτεσαι βέβαια, είναι σωστός τρόπος.

Θα είναι όμως σίγουρο οτι θα λαμβάνεις μελλοντικές ΟΤΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πάρεις OTA.

Εγώ στο δικό μου που ήταν ΟΥΓΓΡΙΚΟ, είχα περάσει Γερμανικό firmware αλλά το πέρασα με τρόπο ώστε να είναι EUR και μου ήρθε κανονικά OTA Ελλάδας τότε που είχα την Oreo.

Απλά να έχετε στο νου σας ότι δεν έρχεται απευθείας σε όλους την ίδια στιγμή.

Μπορεί να έχεις στο σπίτι σου πχ 2 συσκευές Ελληνικές και η μια να πάρει το OTA σήμερα και η άλλη σε 2 βδομάδες.

 

Το θέμα είναι ότι η Ελληνική Pie δεν "βλεπει" του Δεκεμβρίου γιατί δεν υπήρξε τέτοια. Δεν μπορεί λογικά να μπει πάνω στην CRLI. Βλέπει όπως λένε τα παιδιά πιο πάνω την τελευταία Oreo και σε αυτήν κάνει αναβάθμιση, οπότε ή κάνουμε αυτό που λέει ο lakgav2 ή βάζουμε την Ελληνική και-εκτός απροοπτου- θα παίρνουμε κανονικά τις ΟΤΑ από τον επόμενο μήνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά τώρα , το backup - restore των αρχείων σου και δεδομένων με το smartswitch και pc είναι παιχνιδάκι και γρήγορο. Το δε στήσιμο από την αρχή του τηλεφώνου μετά από μεγάλο update , όπως τώρα με την pie είναι επιβεβλημένο.

 

Για κάποιον που δεν θέλει στήσιμο από την αρχή και αυτό που σκέφτεσαι βέβαια, είναι σωστός τρόπος.

Θα είναι όμως σίγουρο οτι θα λαμβάνεις μελλοντικές ΟΤΑ ;

 

Φίλε μου το στήσιμο από την αρχή το έκανα όταν πέρασα την Γερμανική Pie. Οπότε τώρα λογικά δεν χρειάζεται να ξανακάνω, από Pie σε Pie θα παω. Τώρα για τις OTA, δεν ξέρω.....θα δείξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το στήσιμο από την αρχή το έκανα όταν πέρασα την Γερμανική Pie. Οπότε τώρα λογικά δεν χρειάζεται να ξανακάνω, από Pie σε Pie θα παω. Τώρα για τις OTA, δεν ξέρω.....θα δείξει στο μέλλον.

 

Ναι, στη δική σου περίπτωση πολύ σωστά θα το κάνεις ή το έχεις κάνει ήδη.

 

Εγώ έγραψα αυτόν το τρόπο και για κάποιον που δεν έχει θέμα να στήσει ξανά το κινητό και για να μας φύγει το "ψυχολογικό", αν θα δουλεύει το ΟΤΑ όπως πρίν ή όχι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...