Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα σήμερα έτσι. Λίγο αφρόλουτρο σε ένα σφουγγαράκι και σιγά σιγά.. Όλα τα λεφτά έγινε.

Δεν κράτησε πάνω από 2-3 λεπτά η διαδικασία.

Μου έβγαλε βέβαια το notification να περιμένω να περάσει λίγη ώρα ώστε να το βάλω για φόρτιση κλπ.

 

 

ΥΓ. Ετοιμαστείτε για την 2η beta. Σήμερα η αύριο θα έχουμε το .zip

Για την beta που το είδες?

Επίσης είναι η πρώτη φορά που δεν καταβαζω τα animation από το 1 στο 0,5. Είναι τόσο smooth με την beta που χαίρομαι να τα βλέπω. Well done Samsung! Τελειώνει σιγά σιγά το παραμυθακι της εμπειρίας χρήσης ! Φτιάξε και ένα "iMessage" , δωστο σε ΟΛΑ τα samsung που κυκλοφορούν όμως, και καθαρίσαμε!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φίλους!Είμαι κ έγω μέλος της "παρέας" του s9+ εδώ και μία εβδομάδα.Θα παραθέσω και εγώ κάποιες απο τις απόψεις μου με την εμπειρία χρήσης αυτή την 1η εβδομάδα(μετάβαση απο s7 edge).

1. Η μπαταρία δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα σε σχέση με το s7 edge που είναι σκύλι 2.5 χρόνια μετά την κυκλοφορία του.

2. Η οθόνη είναι άκρως εντυπωσιακή και φωτεινή αν και ρουφάει την μπαταρία κατα την γνώμη μου.

3. Η AOD εμένα προσωπικά μου καταναλωνει 2% την ώρα τη στιγμή που το edge μου έτρωγε στο 8ωρο 2%.

4. Αρκετό blootware μέσα που για εμένα είναι άχρηστο.

5. Η κάμερα αρκετές κλάσεις πάνω (απο iphone X του αδερφού μου),πολλές δυνατότητες και λειτουργίες.Καλό βίντεο και το slow motion πάρα πολύ καλό.

Θα ήθελα κάποιος πιο "παλιός" με την συσκευή να μου πει κανα τρόπο να αδείασω την σκαρταδούρα (blootware) που είχε ήδη pre-installed.Δοκίμασα το package disabler pro απο το μάρκετ αλλά δεν λειτούργησε ποτέ όσες φορές και αν δοκίμασα.Σε αντίθεση με το s7 edge που με βοήθησε πολύ στην αυτονομία της συσκευής.

Η AOD σας τρώει και εσάς τόση μπαταρία;Καμία φορά μου τερματίζει τις κλήσεις εκεί που μιλάω(δεν κάνει reboot) απλά τερματίζεται η κλήση.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

Συγγνώμη για τα πολλά που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα σήμερα έτσι. Λίγο αφρόλουτρο σε ένα σφουγγαράκι και σιγά σιγά.. Όλα τα λεφτά έγινε.

Δεν κράτησε πάνω από 2-3 λεπτά η διαδικασία.

Μου έβγαλε βέβαια το notification να περιμένω να περάσει λίγη ώρα ώστε να το βάλω για φόρτιση κλπ.

 

 

ΥΓ. Ετοιμαστείτε για την 2η beta. Σήμερα η αύριο θα έχουμε το .zip

 

Ετσι, η αισθηση ειναι μοναδικη..εννοειται οτι καλο ειναι να μην το βαλεις και ας σβησει η ενδειξη, δωσε του χρονο..μπορει να υπαρχει ενα μικρο σταγονιδιο μεσα στο βυσμα σε σημειο που δεν το πιανει ο αισθητηρας και βαζοντας το καλωδιο να κανεις ζημια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για την beta που το είδες?

Επίσης είναι η πρώτη φορά που δεν καταβαζω τα animation από το 1 στο 0,5. Είναι τόσο smooth με την beta που χαίρομαι να τα βλέπω. Well done Samsung! Τελειώνει σιγά σιγά το παραμυθακι της εμπειρίας χρήσης ! Φτιάξε και ένα "iMessage" , δωστο σε ΟΛΑ τα samsung που κυκλοφορούν όμως, και καθαρίσαμε!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

XDA, απλά έχει μερικά θεματάκια και έβγαλαν και 2ο update fix στα καπάκια.

Σε λίγες ώρες θα το έχουμε και εμείς λογικά.

Η Beta 1 πάντως είναι αξιοπρεπέστατη μέχρι στιγμής.

 

Αν ξανά φύγω από Samsung, χέστε με :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ετσι, η αισθηση ειναι μοναδικη..εννοειται οτι καλο ειναι να μην το βαλεις και ας σβησει η ενδειξη, δωσε του χρονο..μπορει να υπαρχει ενα μικρο σταγονιδιο μεσα στο βυσμα σε σημειο που δεν το πιανει ο αισθητηρας και βαζοντας το καλωδιο να κανεις ζημια..

 

Ναι ναι, το άφησα 2 ώρες και είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καμία φορά μου τερματίζει τις κλήσεις εκεί που μιλάω(δεν κάνει reboot) απλά τερματίζεται η κλήση.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

.

Το κάνει και το δικό μου, μετά το τελευταίο update του Νοεμβρίου. Ελπίζω να το διορθώσουν.

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις πράγματα τελείως άσχετα μεταξύ τους, χωρίς κανέναν ειρμό.

Ξεπερνώ λοιπόν το άσχετο σχόλιο για τις πωλήσεις της Xiaomi και θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω πως λειτουργούν κάποια πράγματα.

Κάθε ορυκτό φέρει ένα βαθμό σκληρότητας. Το gorilla glass έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές για το μέχρι σε ποιό βαθμό σκληρότητας μπορεί να αντισταθεί. Το GALAXY S9 όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των ναυαρχιδων φοράει τη νεότερη διαθέσιμη έκδοση κατά την περίοδο ανακοίνωσης της συσκευής.

Εάν έρθει σε επαφή και τριφτει με ορυκτό που έχει μεγαλύτερο βαθμό σκληρότητας από αυτόν που είναι σχεδιασμένο να αντιστέκεται, θα γρατζουνιστει.

Η άμμος είναι ένα τέτοιο χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Άρα πολύ καλά έκαναν οι φίλοι και σου εξήγησαν τι πρέπει να προσέχουμε κατά τον καθαρισμό και θα έπρεπε να τους ευχαριστήσεις αντί εμμέσως να τους εγκαλείς.

Το να μας φταίνε οι άλλοι για τη δική μας απροσεξία ή παράβλεψη είναι πολύ βολικό είτε έχουμε Samsung, είτε Xiaomi.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γράφω πράγματα τελείως άσχετα και χωρίς κανένα ειρμό, θα προσπαθήσεις να μου εξηγήσεις και μου φταίνε οι άλλοι, ξεπερνάς το άσχετο σχόλιο. Εγώ τώρα πως να σου απαντήσω αλλά μάλλον δεν αξίζεις ούτε λέξη

Edited by kale
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολλές φορές όταν ακουμπάω δαχτυλικο μου βγάζει στην οθόνη πάνω πανω ένα μήνυμα που λέει "Phone unlocked with fingerprint" σε μαύρο φόντο.. Και για να με βγάλει στην αρχική πρέπει να πατήσω χαμηλά στην οθόνη στο κουμπί....

 

Μου το κάνει κάνα 2-3 φορές την μέρα από την προηγούμενη βδομάδα... Ξέρει κανείς γιατί;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχοντας εγκατεστημένη την beta έκδοση για πάνω απο μια εβδομάδα, έχω να πω κυρίως καλά.

Το One UI είναι ιδιαίτερα βολικό για χρήση με το ενα χέρι και παρότι δεν είναι η τελική έκδοση, είναι γρήγορο χωρίς "κολλήματα" και σημαντική βελτίωση σε σχέση με παλαιότερα.

Μοναδικό μείον για μένα είναι το UI της κάμερας, προτιμούσα ξεχωριστό κουμπι για βίντεο που ξεκινούσε εγγραφή με ενα πάτημα.

Απο bugs εχω παρατηρήσει μόνο αυτο με τα Gestures, όπου μετά απο επανεκκίνηση δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένα τα soft keys, λύνεται όμως με αλλαγή ανάλυσης στην οθόνη.

Έχω ανεβάσει και ενα

με την εγκατάσταση και περιήγηση στο UI για όποιον αμφιταλαντεύεται εαν θα κάνει την μετάβαση,
Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Για την beta που το είδες?

Επίσης είναι η πρώτη φορά που δεν καταβαζω τα animation από το 1 στο 0,5. Είναι τόσο smooth με την beta που χαίρομαι να τα βλέπω. Well done Samsung! Τελειώνει σιγά σιγά το παραμυθακι της εμπειρίας χρήσης ! Φτιάξε και ένα "iMessage" , δωστο σε ΟΛΑ τα samsung που κυκλοφορούν όμως, και καθαρίσαμε!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αμα βάλει ενα imessage θα είναι πραγματικά οτι καλύτερο...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο αγάπη για το iMessage; Απλή περιέργεια. Τι έχει που λείπει από το WhatsApp ή το Viber ας πούμε;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο αγάπη για το iMessage; Απλή περιέργεια. Τι έχει που λείπει από το WhatsApp ή το Viber ας πούμε;
Καταρχήν και το πιο βασικο είναι οτι ειναι integrated στο λειτουργικό με οτι και αν σημαίνει αυτο. Και 2ον γιατί η εφαρμογή μυνηματα της samsung να μην μπορεί να στείλει και μυνήματα sms και μυνήματα σαν το viber? Τόσο δύσκολο είναι να δώσει την επιλογή?

 

Επίσης πλεον μπορείτε να χρησιμοποιείσετε το samsun cloud και απο pc. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Υπαρχει εδώ και λίγο καιρό αλλά οι περισσότεροι δεν το ξέρουν.

 

https://account.samsung.com/membership/index.do

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα αλλάξω και εγώ μετά από πολύ καιρό από iOS, και με ενδιαφέρει το θέμα της μπαταρίας. Υπάρχουν κάτοχοι που ήταν σε iPhone X ή είναι και μπορούν να έχουν μια σύγκριση σχετικά με τη μπαταρία των δύο συσκευών;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.εχει παρατηρήσει κάποιος προβλήματα με το σήμα?συγκεκριμένα με εταιρία wind.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και το πιο βασικο είναι οτι ειναι integrated στο λειτουργικό με οτι και αν σημαίνει αυτο. Και 2ον γιατί η εφαρμογή μυνηματα της samsung να μην μπορεί να στείλει και μυνήματα sms και μυνήματα σαν το viber? Τόσο δύσκολο είναι να δώσει την επιλογή?

 

Επίσης πλεον μπορείτε να χρησιμοποιείσετε το samsun cloud και απο pc. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Υπαρχει εδώ και λίγο καιρό αλλά οι περισσότεροι δεν το ξέρουν.

 

https://account.samsung.com/membership/index.do

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταλαβαίνω ότι θα ήταν καλό (αν και το κάνει πλέον σε υποστηριζόμενες συσκευές, μέσω rcs) αλλά τι προσφέρει παραπάνω από τις εφαρμογές που ανέφερα δεν μου λες; Δεν το λέω επιθετικά, αλλά αλήθεια δεν καταλαβαίνω what the fuss is all about.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς το link για την 2η αναβάθμιση του pie?

Μόλις είπαν στο xda, ότι δεν θα βγει zip update για κάθε επόμενη pie.... Μένουμε στην πρώτη και απλά βάζουμε την επίσημη όταν βγει...

Πως μπορώ να πάω πίσω στο τελευταίο επίσημο firm χωρίς να χάσω data? γίνεται;

Edited by antoniskon
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Θα γυρίσω σε oreo. Και μου άρεσε.

Αναμονή για τελική .

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω πάει μία συσκευή στην Smartec, την οποία μου την έδωσε φίλη Γερμανίδα και η οθόνη τα είχε παίξει. Τα είχε παίξει σε σημείο που με το ζόρι κατάφερνες να δεις τα γράμματα, σε οποιοδήποτε μενού που είχε άσπρο background. Κατάφερα να τραβήξω τα αρχεία της και μετά από πολλή προσπάθεια, έκανα reset μέσω recovery.

 

Ξέχασα πως αν κάνεις κάτι τέτοιο, αν δεν ξέρεις το mail μετά, δεν μπορείς να περάσεις το setup process. Turns out, ότι στην Smartec, αν δεν δώσεις την συσκευή με απόδειξη αγοράς ή ξεκλείδωτη, δεν την επισκευάζουν, ενώ δεν το λέει ΠΟΥΘΕΝΆ, στα χαρτιά που σε βάζουν να υπογράψεις. Επιπλέον, μετά από λίγες μέρες, αν δεν περάσεις να βάλεις το mail, σου το βγάζουν σαν μη επισκευασμένο και δεν το κρατάνε. Η συσκευή είναι προφανώς εντός εγγύησης και το παιδί που το παρέλαβε, μου είπε πως πολύ δύσκολα δεν θα επισκευαστεί. Αφού έχουν πρόσβαση σε λογισμικό της Samsung για να το γυρίσουν σε εργοστασιακές, γιατί δεν το κάνουν να τελειώνουμε;

 

Ευχαριστώ.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της κάμερας λέει "γρήγορη εκκίνηση"

Ευχαριστω πολυ ειχα σκαλωσει...!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ή μένουμε Oreo και περιμενουμε την επισημη Pie ή περνάμε την πρώτη beta και μένουμε σε αυτην;
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ή μένουμε Oreo και περιμενουμε την επισημη Pie ή περνάμε την πρώτη beta και μένουμε σε αυτην;
Η πρώτη beta δεν είναι αυτό το που λέμε dailly driver. Ναι, πολύ καλή για beta αλλά έχει διαφορά glitches. Εγώ μέσα στο Σκ θα γυρίσω σε Oreo. Πάντως το ίδιο πράγμα γίνεται κάθε χρόνο με τις μπετα. Βγάζουν την πρώτη και αν δεν είσαι στο πρόγραμμα μπετα μετά δεν έχει άλλη αναβάθμιση. Επίσης να περιμένετε μια "διαρροή"" μετά τις γιορτές η οποία ουσιαστικά θα είναι και το final release. Κάθε χρόνο τα ίδια..!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη beta δεν είναι αυτό το που λέμε dailly driver. Ναι, πολύ καλή για beta αλλά έχει διαφορά glitches. Εγώ μέσα στο Σκ θα γυρίσω σε Oreo. Πάντως το ίδιο πράγμα γίνεται κάθε χρόνο με τις μπετα. Βγάζουν την πρώτη και αν δεν είσαι στο πρόγραμμα μπετα μετά δεν έχει άλλη αναβάθμιση. Επίσης να περιμένετε μια "διαρροή"" μετά τις γιορτές η οποία ουσιαστικά θα είναι και το final release. Κάθε χρόνο τα ίδια..!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που τα είδες ακριβώς τα glitches;

Πες να ψαχτώ και εγώ μπας και δω κάτι, γιατί μέχρι στιγμής από day 1, δεν έχω δει το παραμικρό.

Μια φορά μόνο στο instagram που ήταν ******* του app και διορθώθηκε με update :p

Link to comment
Share on other sites

Που τα είδες ακριβώς τα glitches;

Πες να ψαχτώ και εγώ μπας και δω κάτι, γιατί μέχρι στιγμής από day 1, δεν έχω δει το παραμικρό.

Μια φορά μόνο στο instagram που ήταν ******* του app και διορθώθηκε με update :p

 

Εκ των πραγματων θα εχει θεματα απο τη στιγμη που μιλαμε για beta. Μικρά, μεγάλα, δεν μπορεί να έχει τη σταθερότητα μιας official έκδοσής. Άλλωστε βγήκε update της πρώτης beta πολύ σύντομα, κάτι σημαίνει αυτό....

Εγώ θα μείνω στα αυγά μου με την Oreo, δεν πειράζει, υπομονή μέχρι να βγει η official.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια:

 

3 δευτερόλεπτα να ανοίξει η οθονη η/και να ακουστεί ο ήχος κλήσης όταν σε καλούν

Ειδοποίηση από το πχ Viber τραβάς κουρτίνα,πατάς την ειδοποίηση μπαίνεις στο Viber, κλείνεις Viber , το εικονίδιο παραμένε ακόμα εκεί, τραβάς κουρτίνα, gone

Η αυτόματη βελτιστοποίηση μπαταριας πυροδοτεί διακοπές στην αναπαραγωγή του Spotify, μόλις την κλείσεις οκ.

Το ξυπνητήρι χτυπάει οπότε και άμα του καπνισει.

Η νυχτερινή λειτουργία είναι μέχ, θέλει διορθωσουλες, επίσης δεν προγραμμάτιζεται να πηγαίνει με την δύση /ανατολή του ηλίου ( δεν νομίζω να είναι bug αυτό, απλά δεν έχει δώσει το feature ακομα

Αυτά είναι κάποια χτυπητά που σκέφτηκα στο μπαμ.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλη σαν BETA, αλλά θέλει δουλίτσα ακόμα.

 

Υγ. Εδώ να πω ένα μπράβο στην Samsung που εδώ και 3 χρόνια νομίζω (από S7 που έχει ξεκινήσει τις beta) παραδίδει κάθε χρόνο σχεδόν άψογες εκτελέσεις του λειτουργικού. Προτιμώ 2 3 μήνες αργότερα αλλά σωστότερα. Δεν είναι ούτε pixel ούτε iPhone που βγάζουν καμία 10 updates μετά να μαζέψουν τα ασύμμαζευτα.

Υγ2 : Είχα κανει factory reset δις (πριν και μετά την εγκατάσταση)

 

Edit : Βγήκε η beta 2 σήμερα στο XDA https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D3764479&share_tid=3764479&share_fid=3793&share_type=t

 

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΑΝΕΙ RESET ΤΑ APN και πρέπει να τα βάλετε χειροκίνητα

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Όλοι παίρνουν τα χέρια σας στο beta 2 τώρα

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9-plus/how-to/official-stock-firmware-thread-samsung-t3764479/page151

Edited by EUROXARXD
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...