Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένας παιδιά να ήρθε απο 1+6 να μας πει διαφορές ;;

Σκέφτομαι να τη κάνω προς s9+ , κατι με χάλασε φέτος στη 1+.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλύτερη οθόνη και ακουστικό/ηχείο το S9+. Το OP6 έχει καλύτερη μπαταρία και πιο smooth και γρήγορο software.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο 1.5 μήνα και ενώ όλα καλά αντιμετωπίζω 2 προβλήματα

1.Η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα (πρέπει να το φορτίσω 2 φορές τη μέρα με τη χρήση, που κάνω. Screen on time κανά 4ωρο στην καλύτερη. Στο samsung phone info με 68 κύκλους φόρτισης, η απόδοσή της φαίνεται στο 91.5% Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι και είναι απλά μια ένδειξη κατάστασης μπαταρίας, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη. Γεγονός είναι ότι στο τηλέφωνο έχω εγκαταστήσει πάνω από 150 εφαρμογές εκ των οποίων πάνω από 100 χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση.

2.Μειωμένη, κατά πολύ απόδοση στο modem τής συσκευής. Τις πρώτες μέρες με 2 CA σε 4g+ είχα κατερχόμενη ζεύξη με το διαδίκτυο 250 Mbps τουλάχιστον ενώ τώρα μετά βίας 30-80 Mbps όταν το παλιό μου Galaxy Note 3, με cat 4 modem, πιάνει άνετα τα 100+ Mbps στη λήψη δεδομένων.

Η συσκευή δεν έχει χτυπηθεί ποτέ, ούτε έχει γίνει root ή κάποιο customization από μεριάς μου στο τμήμα τού modem με το tool τής Qualcom. Η συσκευή έρχεται με το τελευταίο EUR GR firmware (τελευταία αναβάθμιση πριν 1 μήνα, περίπου μέσω Over The Air. Μόνη λύση, που βρίσκω για την ώρα να το κάνω backup και να τή στήσω από την αρχή αλλά δεν ξέρω αν θα επιλυθούν τα προβλήματα, πόσο μάλλον το δεύτερο αν είναι μόνο software το πρόβλημα. Εδώ να πω ότι δοκίμασα και την απόδοση στο modem με S9+ φίλου μου, με απλή 4g ραδιοκάλυψη Cosmote και φυσικά όταν το δικό του χτύπαγε down 100+ Mbps, εμένα με τα βίας έπιανε τα 60, στο ίδιο σημείο... Κάθε γνώμη, βοήθεια, δεκτή.

Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Branded cosmote και κατεβαίνει τώρα ota η BRF8.

Λέει ότι δίνει βελτιωμένο volte & vowifi και ότι θα είναι διαθέσιμα και στις 2 σιμ.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και σε εμάς με eur να έρθει σύντομα αναβάθμιση.
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις γιατί όντως κερδίζεις πράγματα επιπλέον σε σχέση με το S7, ωστόσο το μέγεθος το έχεις ξεπεράσει?

Πως σου κάθεται στο χέρι, είναι αρκετά πιο βαρύ?

Στα κατασήματα που το έχω δει δεν το έχω βρει ελευθερο στο χέρι για να έχω πλήρη άποψη, εννοώ τα έχουν πάνω σε stand.

 

Το έχω ξεπεράσει ναι, γιατί είναι απολαυστική η οθόνη και το παραβλέπω. Σίγουρα θα προτιμούσα μικρότερο βέβαια. Στο χέρι μου είναι άνετο, αλλά σίγουρα πιο βαρύ από το s7. Αν θέλεις future proof κινητό πάρε το s9+, εναλλακτικά s9 θα είναι πολύ καλό για 1 χρόνο ακόμα, αλλά μετά με 4GB ram και και κακή μπαταρία νομίζω θα το μετανιώσεις. Και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς είχα με εσένα. Ότι άλλο θέλεις ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και για το EUR υπάρχει αναβαθκιση μέσω smart switch. Την κατεβάζω τώρα.
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει κάποιος ένα screenshot τι νέο φέρνει η νέα αναβάθμιση. Μετά λογικά δεν θα χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο 1.5 μήνα και ενώ όλα καλά αντιμετωπίζω 2 προβλήματα

1.Η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα (πρέπει να το φορτίσω 2 φορές τη μέρα με τη χρήση, που κάνω. Screen on time κανά 4ωρο στην καλύτερη. Στο samsung phone info με 68 κύκλους φόρτισης, η απόδοσή της φαίνεται στο 91.5% Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι και είναι απλά μια ένδειξη κατάστασης μπαταρίας, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη. Γεγονός είναι ότι στο τηλέφωνο έχω εγκαταστήσει πάνω από 150 εφαρμογές εκ των οποίων πάνω από 100 χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση.

2.Μειωμένη, κατά πολύ απόδοση στο modem τής συσκευής. Τις πρώτες μέρες με 2 CA σε 4g+ είχα κατερχόμενη ζεύξη με το διαδίκτυο 250 Mbps τουλάχιστον ενώ τώρα μετά βίας 30-80 Mbps όταν το παλιό μου Galaxy Note 3, με cat 4 modem, πιάνει άνετα τα 100+ Mbps στη λήψη δεδομένων.

Η συσκευή δεν έχει χτυπηθεί ποτέ, ούτε έχει γίνει root ή κάποιο customization από μεριάς μου στο τμήμα τού modem με το tool τής Qualcom. Η συσκευή έρχεται με το τελευταίο EUR GR firmware (τελευταία αναβάθμιση πριν 1 μήνα, περίπου μέσω Over The Air. Μόνη λύση, που βρίσκω για την ώρα να το κάνω backup και να τή στήσω από την αρχή αλλά δεν ξέρω αν θα επιλυθούν τα προβλήματα, πόσο μάλλον το δεύτερο αν είναι μόνο software το πρόβλημα. Εδώ να πω ότι δοκίμασα και την απόδοση στο modem με S9+ φίλου μου, με απλή 4g ραδιοκάλυψη Cosmote και φυσικά όταν το δικό του χτύπαγε down 100+ Mbps, εμένα με τα βίας έπιανε τα 60, στο ίδιο σημείο... Κάθε γνώμη, βοήθεια, δεκτή.

 

 

Έχεις παρα πολλές εφαρμογές γιαυτό και σ τρώει κάποια την μπαταρία δούλεψε το χωρίς εφαρμογες για 3 μέρες να δεις αν θα δουλέψει πάλι έτσι

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Note 8 ή s9+ καλυτερο σε φωτογραφια/video; (ας ξεχασουμε οτι το ρωταω σε τοπικ του s9+...)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Note 8 ή s9+ καλυτερο σε φωτογραφια/video; (ας ξεχασουμε οτι το ρωταω σε τοπικ του s9+...)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ξεκάθαρα το s9 απ όλα τα βίντεο που έχω δει στο youtube.

Επίσης https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε update 500 mb δυστυχώς πάλι δεν λέει για βελτίωση εικόνας στο μαύρο που υπάρχει θέμα..

Τεσπα ίσως χρειαστεί αλλαγή οθόνης κάποια στιγμή

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει κάποιος ένα screenshot τι νέο φέρνει η νέα αναβάθμιση. Μετά λογικά δεν θα χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών σωστά?
https://drive.google.com/file/d/1AH62zPvUwLLLtL01WXtKeAmw-ZREnyw-/view?usp=drivesdk

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι αυτή που σας ήρθε είναι παλιά. Την έχουμε πάρει πάνω από μήνα.

Σήμερα μου ήρθε η BRF με μέγεθος ~310mb.

Συσκευή Ελληνική αγορασμένη από Public.

 

http://i68.tinypic.com/313odo0.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι αυτή που σας ήρθε είναι παλιά. Την έχουμε πάρει πάνω από μήνα.

Σήμερα μου ήρθε η BRF με μέγεθος ~310mb.

Συσκευή Ελληνική αγορασμένη από Public.

 

http://i68.tinypic.com/313odo0.jpg

 

Και εγώ χθες από smart switch αυτή μου κατέβασε και όχι την παραπάνω που έβαλε ο φίλος....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

To hey google που γράφει οτι έγινε add τι ακριβώς είναι ξέρουμε>??

Φανταζομαι κάποια νέα χαρακτηριστικά που προστέθηκαν στην εφάρμογή ''ok google''...Για όποιον τη χρησιμοποιεί βέβαια...

 

https://interestingengineering.com/google-assistant-no-longer-needs-you-to-repeat-hey-google-or-ok-google

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι κάποια νέα χαρακτηριστικά που προστέθηκαν στην εφάρμογή ''ok google''...Για όποιον τη χρησιμοποιεί βέβαια...

 

https://interestingengineering.com/google-assistant-no-longer-needs-you-to-repeat-hey-google-or-ok-google

 

οκ, thank you..

Το έκαναν όπως υποτείθετε ότι είναι και η bixbi...

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο 1.5 μήνα και ενώ όλα καλά αντιμετωπίζω 2 προβλήματα

1.Η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα (πρέπει να το φορτίσω 2 φορές τη μέρα με τη χρήση, που κάνω. Screen on time κανά 4ωρο στην καλύτερη. Στο samsung phone info με 68 κύκλους φόρτισης, η απόδοσή της φαίνεται στο 91.5% Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι και είναι απλά μια ένδειξη κατάστασης μπαταρίας, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη. Γεγονός είναι ότι στο τηλέφωνο έχω εγκαταστήσει πάνω από 150 εφαρμογές εκ των οποίων πάνω από

100 χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση .

 

Δεν γινεται ενας χρηστης σε ολο τον πλανητη να δουλευει καθημερινα , μονιμα 100 διαφορετικες εφαρμογες σε μια συσκευη και να σκεφτεται εαν εχει καλη μπαταρια. . 100 διαφορετικοι προγραμματιστες μπορει να εχουν αρκετες καλες αλλα και κακες εφαρμογες απο αποψη καταναλωσης ενεργειας.Κανενα προβλημα βαλε οσες θες αλλα οταν βαζεις τοσες πολλες δεν ασχολησε με την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Παω να προσθεσω ενα συμβαν στο ημερολογιο αλλα δεν με αφηνει να γραψω.εχει καποιος καποια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας αλλιώς να το στείλω σε service.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την κάμερα και για την ακρίβεια όταν δηλώνω να αποθηκεύει στην SD κάρτα. Σε αυτή την επιλογή τραβάει φωτογραφία και δεν την αποθηκεύει στο φάκελο και μάλιστα τη δείχνει με γκρι χρώμα και θαυμαστικό ή αν παρελπίδα τη δείξει τότε κολλάει το gallery app και μου εμφανίζει μερικές φορές ότι το SYSTEM UI κόλλησε ή αν ξαναμπω στην κάμερα τότε κλείνει η εφαρμογή μόνη της. Το ίδιο γίνεται αν επιλέξω το Slo mo feature. Γενικά κολλάει το σύμπαν και μου το έκανε ξαφνικά, πιο πριν λειτουργούσε σωστά.

Τι έχω κάνει:

1. Wipe cache

2. Reset camera settings

3. Περίμενα την αναβάθμιση και τίποτα

Έχετε κάτι να προτείνετε που δεν πάει το μυαλό μου; Ξέρω ότι δεν φταίει η κάρτα διότι από άλλες εφαρμογές αποθηκεύει κανονικά τις φώτο (π.χ. Messenger κλπ).

Να αναφέρω ότι σε αποθήκευση στη συσκευή όλα καλά!

Edited by antoniskon
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είναι οκ;;;

Έχεις δοκιμάσει με άλλη sd card μήπως φταίει αυτή;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είναι οκ;;;

Έχεις δοκιμάσει με άλλη sd card μήπως φταίει αυτή;

Σε συσκευή είναι ΟΚ.

Άλλη sd όχι αλλά αν γράφει κανονικά τα αρχεία από άλλες εφαρμογές δεν φταίει η κάμερα σαν εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευή είναι ΟΚ.

Άλλη sd όχι αλλά αν γράφει κανονικά τα αρχεία από άλλες εφαρμογές δεν φταίει η κάμερα σαν εφαρμογή;

Θεωρώ ότι πιθανότατα κάτι γίνεται με τη κάρτα σου και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα με άλλη κάρτα πριν πας στο service.

Δοκίμασε κι ένα format στη κάρτα αρχικά. Με μεταφέρεις τα αρχεία φυσικά πρώτα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...