Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Όταν το κινητό πάει στο 15% μπαταρία, το "Device Care" μου πετάει μηνυματάκι να ενεργοποιήσω (αν θέλω) κάποιο power saving mode. Υπάρχει κάπου η ρύθμιση αυτό να γίνεται αυτόματα, δηλαδη "όταν πέσει στο 15%, κάνε αυτά"; Κάτι μου λέει οτι γινόταν αυτό το πράγμα, εκτός κι αν θυμάμαι λάθος για παλαιότερη έκδοση ή και παλαιότερο Galaxy S

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ενημερώνω ότι στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν πληροφορίες για την αλλαγή του csc του κινητού μας που επιτρέπει την ενεργοποίηση εξτρά λειτουργιών (ενεργοποίηση εγγραφής κλήσης, Samsung pay, έλεγχος spam κλήσεων μέσω Hiya κλπ).
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς να μου εξηγήσει για πιο λόγο δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το dark mode στο fb και τι εννοώ

έχω δύο fb στο ένα έχω καταφέρει να το κάνω dark mode στο αλλο δεν μου έχει την επιλογή, θεωρώ πως είναι θέμα profil αλλά δεν βγάζω άκρη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει τρόπος όταν παίζω μουσική σε Bluetooth να μην ακούγονται οι ειδοποιήσεις που έρχονται; Έχω την εντύπωση ότι παλιότερα δεν το έκανε αλλά δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς το Link to Windows (με το αντίστοιχο Phone app στα Windows)? Πως πάει από κατανάλωση μπαταρίας?

 

Επίσης, αν συνδέσω το κινητό με ένα USB-A to USB-C καλώδιο με το laptop, δουλεύω μια χαρά το Dex αλλά πως γίνεται να μην φορτίζει συνέχεια η μπαταρία του κινητού?

Ίσως χρειάζομαι κάποιο USB-C to USB-C καλώδιο και αντίστοιχα να έχω και port στο laptop? Αλλά και πάλι πως ρυθμίζεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα! Μου έτυχε σήμερα και θα ήθελα τη γνώμη σας: Έχω στη συσκευή 2 sim διαφορετικών εταιριών. Ενώ μιλούσα με την πρώτη, με καλούσαν στη δεύτερη. Εγώ δεν είχα κάποια ειδοποίηση, ενώ αυτός που με καλούσε άκουγε τον ήχο της κλήσης, χωρίς καμία φυσικά απάντηση. Αλλά και όταν τελείωσα, δεν μου ήρθε κάποια ειδοποίηση. Αυτό έχει συμβεί και σε φίλο με XCover 4.Φταίει κάποια ρύθμιση, ή η συσκευή δεν μπορεί να διαχειριστεί κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ραγδαία πτώση στην διάρκεια της μπαταρίας τον τελευταίο μήνα; Εκεί που έβγαζε τη μέρα τώρα μέχρι το απόγευμα θέλει οπωσδήποτε φόρτιση. Η μπαταρία μου είναι 12 μηνών καθώς την είχα αλλάξει τον 7/20.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ραγδαία πτώση στην διάρκεια της μπαταρίας τον τελευταίο μήνα; Εκεί που έβγαζε τη μέρα τώρα μέχρι το απόγευμα θέλει οπωσδήποτε φόρτιση. Η μπαταρία μου είναι 12 μηνών καθώς την είχα αλλάξει τον 7/20.

 

Στο S9+ με μπαταρία 10 μηνών κι ενώ το φόρτιζα κάθε μίαμιση μέρα, έχει τώρα ένα μικρό διάστημα που το φορτίζω αναγκαστικά κάθε βράδυ και ίσως χρειαστεί ενίσχυση και μέσα στη μέρα. Κάποια πατάτα με τα Play Services ίσως... δε θα ήταν η πρώτη φορά...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ραγδαία πτώση στην διάρκεια της μπαταρίας τον τελευταίο μήνα; Εκεί που έβγαζε τη μέρα τώρα μέχρι το απόγευμα θέλει οπωσδήποτε φόρτιση. Η μπαταρία μου είναι 12 μηνών καθώς την είχα αλλάξει τον 7/20.

 

Η μπαταρία μου κλείνει τα 3 χρόνια και κρατάει άνετα 1 μέρα... Το φορτίζω κάθε βράδυ...

Ανοιχτά Data, WiFi, BT με πολλαπλές συσκευές συνδεδεμένες, χρήση εφαρμογών, τεστάρισμα εφαρμογών, ενημέρωση απο παλμογράφο για μια ώρα προπόνηση την ημέρα και ΚΑΘΟΛΟΥ χρήση κοινωνικών δικτύων...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κ γω που την αλλάζω πάντα πάνω στο χρόνο, τους τελευταίους μήνες έχει πέσει αισθητά η διάρκεια της
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να θέλει αλλαγή μπαταρίας κάθε χρόνο, όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου μετά τα 2.5-3 χρόνια βλέπω πτώση στην μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να θέλει αλλαγή μπαταρίας κάθε χρόνο, όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου μετά τα 2.5-3 χρόνια βλέπω πτώση στην μπαταρία.

 

Τι σημαίνει "θέλει"; Δεν είπε κανείς ότι ψοφάει στον ένα χρόνο, απλά μπορεί κάποιος να "θέλει" να την έχει σε πλήρη απόδοση και να την αλλάζει κάθε χρόνο. Εγώ την άλλαξα λίγο πριν κλείσει διετία, απλά γιατί είχε δωρεάν την εργασία αντικατάστασης ;)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Security update σήμερα! (εκεί που νόμιζα ότι μας τελείωσαν...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελευταία το S9 μου χάνει το pairing με τα tws earbuds. Τελευταίο update Android security patch level 1 Nov 2021.
Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν μεταβω σε s21+, ειχα πολυ κακη συνδεσιμοτητα με τα buds live. θεωρω σιγουρο οτι εφταιγε το s9. τα παλαιοτερα πρωτοκολλα του ισως

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κανά χρόνο που χρησιμοποιώ συχνά διάφορα tws ακουστικά δεν είχα κανένα θέμα. Τον τελευταίο καιρό το παρατήρησα, μου έχει χάσει το pairing από όλα τα ζευγάρια, τα ξανακάνω pair και μετά από λίγο καιρό τα ίδια. Ελπίζω να φτιάξει με κανα update.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά. Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα tws. Το σοβαρότερο όμως θέμα που έχω τους τελευταίους μήνες είναι ότι πρασινίζει η οθόνη και χάνεται το μεγαλύτερο μέρος της, ιδίως μετά από γρήγορο αναβόσβημα της οθόνης. Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία από κανένα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/12/2021 at 12:12 ΜΜ, VasilisVibeX2 said:

Καλημέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά. Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα tws. Το σοβαρότερο όμως θέμα που έχω τους τελευταίους μήνες είναι ότι πρασινίζει η οθόνη και χάνεται το μεγαλύτερο μέρος της, ιδίως μετά από γρήγορο αναβόσβημα της οθόνης. Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία από κανένα???

Ναι φιλε.

S9 της γυναικας μου, εμεινε στην ακρη λογω αυτου, της πηρα το xperia 10 mk3 και τωρα ανασυρθηξε απο μενα γιατι το g9 plus μου ειναι στο σερβις.

Εγινε hard reset και το χρησιμοποιω τωρα εγω. Τ

Κανει ακριβως αυτο που περιγραφεις, χωρις να βλεπω πατερν.

Η γυναικα μου λεει οταν ειναι ζεστο ειναι ακομα χειροτερα.

Το σεβις της σαμσουνγκ ειπε αλλαγη οθονης, κατι παλαβα λεφτα, δεν παιζει.

Αλλα δεν ξερω, δεν με πειθει απο την random συμπεριφορα οτι απλα αλλαζοντας το πανελ φτιαχνει. Πιστευω κατι αλλο εκει γυρω θα ειναι. Αλλα οκ, δεν ειμαι και τεχνικος, με μια διασθητικη αισθηση χρονιου χρηστη.

Και δεν εχω καταφερει να βρω και τον σωστο τροπο να το γκουγκλαρω, ωστε να δω τι μπορει να φταιει, κατι apps για oled και τετοια δεν πολυδουλεψανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω το S9 από Σεπτέμβριο 2018. Ιούλιο 2020 έκανα αλλαγή μπαταρίας εντός εγγύησης. Πλέον 2 χρόνια μετά με την νέα μπαταρία, ρουφιέται ψιλογρήγορα. Αλλά το τηλέφωνο πάει σφαίρα ακόμα. Τελευταίο security update Μαρτιος 2022.
Πόσο λέτε να πιάνει αν το πουλήσω? Ή πόσο θα στοιχίσει να βάλω άλλη μπαταρία σε κατάστημα (δε το χω να το ανοίξω)?

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο στο amazon έχει γύρω στα 350......

Επειδή ρώτησα στη Samsung πριν ένα δίμηνο, με 52 ευρόπουλα είσαι αρχηγός.....

(τσέκαρε όμως την τιμή και εσύ πριν κάνεις οτιδήποτε....)

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Από https://www.samsung.com/gr/support/out-of-warranty-repair-cost/

image.thumb.png.369f0b2045f9ee58c0d7c858c4b862a1.png

 

Τώρα αν κάποιο μαγαζί το κάνει ακόμα φθηνότερα (Αθήνα σε πρώτη φάση), θα με ενδιέφερε.
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...