Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες 2 βδομάδες λαγκαρει τρελά το κινητό. Τι να έκανα;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη σου σε τι ποσοστό είναι δεσμευμένη?

Το s9 της γυναίκας lagαρε σαν sgs με Android froyo όταν γέμισε σχεδόν η μνήμη και επανήλθε όταν ελευθέρωσα περίπου 10 γιγα.

Αναφέρομαι φυσικά στον αποθηκευτικό χώρο, όχι την ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω οποιασδήποτε εφαρμογή για να γυρίσω στην κεντρική μου πεταριζει το animation.

Όχι πάντα, όποτε γουστάρει.

Το έχει κανείς αυτό?

Καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 βδομάδες λαγκαρει τρελά το κινητό. Τι να έκανα;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκκαθάριση στην cache θα βοηθήσει σίγουρα και δε χάνεις δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σε δύο πραγματάκια.

 

πως μπορώ να ενεργοποιήσω το Led όταν έχω μια αναπάντητη κλήση?

 

Και αυτό το εικονίδιο που βγαίνει μετά από κάθε αναπάντητη πως το απενεργοποιώ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! b9e03588f5011356743f18ccadaf94ce.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σε δύο πραγματάκια.

 

πως μπορώ να ενεργοποιήσω το Led όταν έχω μια αναπάντητη κλήση?

 

Και αυτό το εικονίδιο που βγαίνει μετά από κάθε αναπάντητη πως το απενεργοποιώ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! b9e03588f5011356743f18ccadaf94ce.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειδοποιησεις--> ενδειξη led ενεργοποιηση.οσο για τα εικονιδιο κατεβαζεις την κουρτινα και κανεις εκκαθαριση ειδοποιησεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Led ειδοποίησεων είναι ενεργοποιήμενο ήδη αλλά δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι. Διάβασα ότι τελικά είναι από την αναβάθμιση σε Android 10 ότι έγινε αυτό.

 

Στο άλλο με την αναπάντητη δεν αναφέρονται στο εικονίδιο που είναι επάνω επάνω αλλά, σε αυτό που έχω βγάλει στη φωτογραφία που ανέβασα που είναι δίπλα από τον καιρό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Led ειδοποίησεων είναι ενεργοποιήμενο ήδη αλλά δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι. Διάβασα ότι τελικά είναι από την αναβάθμιση σε Android 10 ότι έγινε αυτό.

 

Στο άλλο με την αναπάντητη δεν αναφέρονται στο εικονίδιο που είναι επάνω επάνω αλλά, σε αυτό που έχω βγάλει στη φωτογραφία που ανέβασα που είναι δίπλα από τον καιρό

 

Αυτό μοιάζει με widget άμεσης κλήσης..το κρατάς πατημένο και επιλεγεις κατάργηση από την αρχική.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαπίστωσα ότι το led της αναπάντητης επανήλθε στο γερμανικό patch Απριλίου που έβαλα.

Καλοδεχουμενο δεν μας ξέχασε η Sammy

Link to comment
Share on other sites

Για το εικονίδιο: Από Settings/Advanced Features/Smart Pop-up view

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σχετικά με το εικονίδιο.

 

Ήθελα να ρωτήσω, ποια από της ευρωπαϊκες χωρες περνει πιο γρήγορα update η συσκευή μας? Ρωτάω μήπως αλλάξω firmware για πιο γρήγορες ενημέρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την γερμανικό firmware του Μαρτίου, αλλά δεν έκανε ενημέρωση του Απριλίου γιατί αυτό? Μήπως πρέπει να αλλαχτει και csc code? Τώρα έβαλα την ελληνική του Απριλίου και δουλεύει κανονικά το Led φωτάκι.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη. Ευχάριστα τα νέα για το φωτάκι, άντε για να πάω και γω σε 10 επιτέλους.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε κι'εμενα το Update Απριλιου! μακαρι να διωρθωσει το θεμα με την μπαταρια..γιατι πλεον η κατασταση ειναι κακη.βεβαια παιζει ρολο και η 22μηνη χρηση του κινητου..αλλα πλεον το φορτιζω και 2 φορες την ημερα.ειδικα αμα το δουλεψω και 4g+ η μπαταρια τελειωνει αμεσως.

Απ'οτι ειδα προσθεσανε ενα κουμπι απενεργοποιησης κατεβαζωντας την κουρτινα..εξυπνο! επισης κατεβαζει και πολλα update εφαρμογων της ιδιας της samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε κι'εμενα το Update Απριλιου! μακαρι να διωρθωσει το θεμα με την μπαταρια..γιατι πλεον η κατασταση ειναι κακη.βεβαια παιζει ρολο και η 22μηνη χρηση του κινητου..αλλα πλεον το φορτιζω και 2 φορες την ημερα.ειδικα αμα το δουλεψω και 4g+ η μπαταρια τελειωνει αμεσως.

Απ'οτι ειδα προσθεσανε ενα κουμπι απενεργοποιησης κατεβαζωντας την κουρτινα..εξυπνο! επισης κατεβαζει και πολλα update εφαρμογων της ιδιας της samsung.

Ακριβώς το ίδιο...2 φορές φόρτιση την ημέρα

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο...2 φορές φόρτιση την ημέρα

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

Ειναι γενικό το προβλημα. Κ γω 2 φορες την ημερα...

Εκει που είχα 6.30 ωρες οθονη ΣΤΆΝΤΑΡ, πλεον ειμαι στις 4.30....

Καντε μια αλλαγη στην μπαταρια αν εισαστε σε κάποια μεγαλη πολη. 25 Ευρω κοστίζει εκει!

Βασικα με αλλαγη μπαταρίας κ στησιμο απ την αρχη, θα είσαστε οι καλύτεροι!

Link to comment
Share on other sites

Στήσιμο δοκίμασα. Απολύτως καμία αλλαγή ακόμα και με τους διάφορους οδηγούς. Αλλαγή μπαταρίας ίσως κάνει κάτι λίγα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται τέτοια κατανάλωση. Ειδικά σε stand by...

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει μεγαλη απωλεια μπαταριας συμβαινουν τα εξης:

 

Ενεργοποιουνται τα xml των εφαρμογων που εχει εγκαταστησει ο καθενας.Ετσι κανουν σε ανυποπτο χρονο αναζητηση πασης φυσης ..Αυτο δημιουργει ασταθεια στη διαχειριση μπαταριας..Σε μια φορτιση τα πραγματα θα πανε καλυτερα , στην επομενη φορτιση θα πανε χειροτερα.Τα xml των εφαρμογων ειναι πολλα και εχουν διαφορες αδειες , τοποθεσιες, κτλ.Αυτα εχουν ρολογια και ανα μια ωρα ανα 3 ωρες ανα 6 ωρες κανουν αναζητησεις κτλ.

 

Επισης , κακες ενημερωσεις εφαρμογων πχ.το τελευταιο διαστημα το viper ειναι χαλια μαυρα.

 

Κακος κερνελ σε μια ενημερωση .Ετσι η σαμμυ προσπαθει να μπαλωσει το λειτουργικο της google αλλα δημιουργουνται προβληματα στο android-system.

 

Μπαταρια:

Η μπαταρια σε μια συσκευη εχει τα καλυτερα της τους πρωτους 10 μηνες χρησης .Απο κει και περα αρχιζει σταδιακα και αργα η καθοδος. Σε μια κακη ενημερωση συστηματος αυτο θα φανει περισσοτερο γιατι ο κερνελ θα ειναι κακογραμμενος.Εαν στην επομενη ενημερωση ο κερνελ διορθωθει αυτο δεν σημαινει οτι η μπαταρια παει καλυτερα απλα μπαλωθηκε καποια απωλεια συστηματος.

Επαναλαμβανω πασης φυσεως μπαταρια εχει 10 μηνες καλης συμπεριφορας.Τωρα αυτα που γραφονται απο δω και απο κει οκ ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα οχι τα δοκιμασα και τα τρια ακουστικο , ανοιχτη ακροαση , bt ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το update του Απριλίου. Η ένταση του ηχειου χαμήλωσε αισθητά. Συμβαίνει και σε εσάς;

 

τωρα που δοκιμασα ηχο κλησης και και πολυμεσα η ενταση μου φανηκε μια χαρα.απλα με το προηγουμενο update ειχα εντοπισει παραμορφωμενο τον ηχο σαν να τσιριζε στις υψηλες.νομιζω τωρα οτι διορθωθηκε το προβλημα.

 

Ειναι γενικό το προβλημα. Κ γω 2 φορες την ημερα...

Εκει που είχα 6.30 ωρες οθονη ΣΤΆΝΤΑΡ, πλεον ειμαι στις 4.30....

Καντε μια αλλαγη στην μπαταρια αν εισαστε σε κάποια μεγαλη πολη. 25 Ευρω κοστίζει εκει!

Βασικα με αλλαγη μπαταρίας κ στησιμο απ την αρχη, θα είσαστε οι καλύτεροι!

 

σωστη η αλλαγη της μπαταριας αλλα να το στειλεις σε επισημο..να στο ανοιξουν ..να σου αλλαξουν μπαταρια θα θελει πανω απο 50 ευρο.ειναι και η στεγανοποιηση γιατι προκειτε για κινητο αδιαβροχο.πιο ανεπισημο service θα σου το κλεισει οπως πρεπει??

μεγαλο το κοστος και δεν ξερω αν αξιζει.

 

Για να υπαρχει μεγαλη απωλεια μπαταριας συμβαινουν τα εξης:

 

Ενεργοποιουνται τα xml των εφαρμογων που εχει εγκαταστησει ο καθενας.Ετσι κανουν σε ανυποπτο χρονο αναζητηση πασης φυσης ..Αυτο δημιουργει ασταθεια στη διαχειριση μπαταριας..Σε μια φορτιση τα πραγματα θα πανε καλυτερα , στην επομενη φορτιση θα πανε χειροτερα.Τα xml των εφαρμογων ειναι πολλα και εχουν διαφορες αδειες , τοποθεσιες, κτλ.Αυτα εχουν ρολογια και ανα μια ωρα ανα 3 ωρες ανα 6 ωρες κανουν αναζητησεις κτλ.

 

Επισης , κακες ενημερωσεις εφαρμογων πχ.το τελευταιο διαστημα το viper ειναι χαλια μαυρα.

 

Κακος κερνελ σε μια ενημερωση .Ετσι η σαμμυ προσπαθει να μπαλωσει το λειτουργικο της google αλλα δημιουργουνται προβληματα στο android-system.

 

Μπαταρια:

Η μπαταρια σε μια συσκευη εχει τα καλυτερα της τους πρωτους 10 μηνες χρησης .Απο κει και περα αρχιζει σταδιακα και αργα η καθοδος. Σε μια κακη ενημερωση συστηματος αυτο θα φανει περισσοτερο γιατι ο κερνελ θα ειναι κακογραμμενος.Εαν στην επομενη ενημερωση ο κερνελ διορθωθει αυτο δεν σημαινει οτι η μπαταρια παει καλυτερα απλα μπαλωθηκε καποια απωλεια συστηματος.

Επαναλαμβανω πασης φυσεως μπαταρια εχει 10 μηνες καλης συμπεριφορας.Τωρα αυτα που γραφονται απο δω και απο κει οκ ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.

φιλε τις εφαρμογες τις εχω ολες rare και ανα τακτα διαστηματα τις τσκεαρω να δω τι παιζει.ομως συμφωνω 100% με τα kernel .το εχω παρατηρησει πολλες φορες.το update το Απριλιου σε μενα διορθωσε πολλα.οπως και η αναμονη.γενικα δουλευει ωραια σημερα και με την ιδια χρηση δεν εχω μεινει απο μπαταρια.επισης συμφωνω οτι το "food: της μπαταριας ειναι εκει στο 1 χρονο χρησης του κινητου.μετα η αποδοση πεφτει.

το ξερω οτι πρεπει να γινει αλλαγη..παντα ετσι εκανα με τα κινητα τηλεφωνα (τα αλλαζα στον χρονο) ομως με αυτο εχω βρει την υγεια μου..και δεν εχχω μπει καν στο κοπο αλλαγης.δουλευει απροβληματιστα.

εχω σαν σκεψη να αγορασω ενα s10 που εχει το κατι παραπανω απο το κινητο που εχω τωρα.και ειδικα στον τομεα της καμερας που η αναβαθμιση ειναι το κατι αλλο και ειδικα στο θεμα του ευρυγωνιου φακου..αλλα με χαλαει οτι δεν εχει led ειδοποιησεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν χρειαζομαι καθολου τον ευρυγωνιο με εχει καλυψει η λειτουργια "πανοραμα" η οποια εαν ξερεις να τραβας σωστα και εχεις σταθερο χερι βγαζεις καλυτερες απο ευρυγωνιο και μαλιστα με περισσοτερο περιεχομενο μεσα σε μια φωτο.

Τωρα για τα αλλα δεν εχω δει κατι που να υπερτερει το s10 εναντι του s9 .Μαλιστα το S9 το θεωρω πιο ομορφη συσκευη.

Το S9 ειναι για μενα μια αψογη υλοποιηση , απροβληματιστο και δυστυχως δεν με συγκινει κατι απο τις πιο καινουργιες συσκευες.

Δεν θεωρω οτι θα αναβαθμιστει η εμπειρια χρησης μου εαν παρω κατι απο s10 η s20.

Κανενα κερδος .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...