Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου μη λεμε ξανα τα ιδια .

Δεν εχει σημασια τι γλωσσα εχει το κουτι σου που να ξερεις ο προμηθευτης απο που εκανε παραγγελιες ? Και μενα ειναι στα αγγλικα η γλωσσα προοριζεται για γερμανια και ηρθε Ελλαδα .Ο χαμος δηλαδη...:p

 

Εσυ κοιτα την φωτο που ανεβασα ποιο πανω , κοιτα ΜΟΝΟ τα 3 τελευταια γραμματα εκει που τελιωνουν τα δαχτυλα μου λεει DBT Εσενα τι λεει ?

Οτι γραφει εσενα λοιπον αναλογα κατεβασε και το αντιστοιχο "τελευταιο" android 9 Firmware .Αρκει η χωρα να ταιριαζει με το αντιστοιχο Ελληνικο android 9 EUR .Δηλαδη η 3 τελευταιοι κωδικοι του firmware.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μη λεμε ξανα τα ιδια .

Δεν εχει σημασια τι γλωσσα εχει το κουτι σου που να ξερεις ο προμηθευτης απο που εκανε παραγγελιες ? Και μενα ειναι στα αγγλικα η γλωσσα προοριζεται για γερμανια και ηρθε Ελλαδα .Ο χαμος δηλαδη...:p

 

Εσυ κοιτα την φωτο που ανεβασα ποιο πανω , κοιτα ΜΟΝΟ τα 3 τελευταια γραμματα εκει που τελιωνουν τα δαχτυλα μου λεει DBT Εσενα τι λεει ?

Οτι γραφει εσενα λοιπον αναλογα κατεβασε και το αντιστοιχο "τελευταιο" android 9 Firmware .Αρκει η χωρα να ταιριαζει με το αντιστοιχο Ελληνικο android 9 EUR .Δηλαδη η 3 τελευταιοι κωδικοι του firmware.

 

Εμενα γραφει μονο σκετο SM-G960F/DS, ειναι αλλιωτικο αυτοκολλητο. Μονο μεσα στο μενου γραφει Εκδ. λογισμ. παροχ. υπηρ. EUR/EUR,EUR/XEF ο,τι ρομ κι αν φλασαρω οπως επισης το DBT ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟ PHONE INFO app.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε φωτο το phone info να σου πω.Εγω τα παιρνω κατευθειαν μεσα απο την samsung και ισως εχει αλλα αυτοκολλητα Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε φωτο το phone info να σου πω.Εγω τα παιρνω κατευθειαν μεσα απο την samsung και ισως εχει αλλα αυτοκολλητα

 

Δοκιμαζω να ανεβασω φωτο και δεν ανεβαινει... Καποιο προβλημα θα υπαρχει. Βγαζει διαρκως ενα μηνυμα λαθους. Πως αλλιως μπορω να ανεβασω φωτο;

Link to comment
Share on other sites

http://https//ibb.co/xH10BfrxH10Bfr

Ανεβασε φωτο το phone info να σου πω.Εγω τα παιρνω κατευθειαν μεσα απο την samsung και ισως εχει αλλα αυτοκολλητα

 

xH10Bfr

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

xH10Bfr

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

xH10Bfr

http://https//ibb.co/xH10BfrxH10Bfr

 

xH10Bfr

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

xH10Bfr

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πέρασες γερμανική ρομ σε γαλλική συσκευή.

Απλά πέρνα με wipe την Γαλλική XEF με την σιμ σου μέσα για να γυρίσει σε Ελληνικό όπως σου έγραψα χθες και τελείωσε η ιστορία χωρίς πολλά πολλά :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πέρασες γερμανική ρομ σε γαλλική συσκευή.

Απλά πέρνα με wipe την Γαλλική XEF με την σιμ σου μέσα για να γυρίσει σε Ελληνικό όπως σου έγραψα χθες και τελείωσε η ιστορία χωρίς πολλά πολλά :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Οταν λες με wipe τι εννοεις? Οπως δηλαδη περασα και τη γερμανικη? Εννοειται όχι με Home CSC.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το αρχείο csc που απ όσο θυμάμαι κάνει επαναφορά και σβήνει αρχεία κλπ.

Το home csc αν θυμάμαι καλά, δεν αλλάζει το csc και δεν κάνει επαναφορά.

Όπως και να χει, κάνε το backup σου πριν αρχίσεις την διαδικασία και όλα καλά!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το αρχείο csc που απ όσο θυμάμαι κάνει επαναφορά και σβήνει αρχεία κλπ.

Το home csc αν θυμάμαι καλά, δεν αλλάζει το csc και δεν κάνει επαναφορά.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Μολις το εκανα ετσι οπως λες βαζοντας τη γαλλικη αλλα το DBT εκει...κολλημενο στο phone info....δε φευγει με τιποτα... ΕΛΕΟΣ!!! Χαχαχαχ...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται σε xef συσκευή να κόλλησε το dbt που πέρασες μια φορά κι έναν καιρό στη συσκευή;

Όπως και να χει, πέρνα μια βόλτα από smartec καλύτερα να στο κάνουν μπαμ μπαμ, μήπως κάνεις κάτι λάθος στη διαδικασία.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται σε xef συσκευή να κόλλησε το dbt που πέρασες μια φορά κι έναν καιρό στη συσκευή;

Όπως και να χει, πέρνα μια βόλτα από smartec καλύτερα να στο κάνουν μπαμ μπαμ, μήπως κάνεις κάτι λάθος στη διαδικασία.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Αυτο απορω κι εγω...πως κολλησε το DBT στο phone info... Εκτος αν δεν πρεπει να δινω σημασια στο phone info αλλα στο κινητο που γραφει EUR/EUR,EUR/XEF..... Οσο για το Smartec...ακυρο γιατι ειμαι απο Θεσσαλονικη κι εδω ειναι οτι ναναι τα σερβις... Καποια λυση ομως θα υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ είναι μην τρελαινεστε.Μπορεί να αργήσει να έρθει καμία ενημέρωση ασφαλείας.Δεν τρέχει τπτ.Ο φίλος που το πείραξε ίσως και πάλι Ίσως να έχει ένα θέμα μέχρι να βάλει την έκδοση που είχε αρχικά το τηλέφωνο του.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε φωτο το phone info να σου πω.Εγω τα παιρνω κατευθειαν μεσα απο την samsung και ισως εχει αλλα αυτοκολλητα

 

Τωρα πλεον εχω EUR/EUR,DBT/XEF. Τι σημαινει αυτο? Τι να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Για να σου εμφανίζει πάλι dbt στην θέση της δεύτερης sim, μάλλον το σκαλωμα εξακολουθεί να υπάρχει.

Κατά τα άλλα, το csc δείχνει:

Τη χώρα που γύρισε το csc και κατά συνέπεια με ποια χώρα θα αναβαθμίζεται / Χώρα sim1 / Χώρα sim 2 / Χώρα για την οποία προοριζόταν.

Εφόσον η θέση της 2ης σιμ είναι κενή, δείχνει dbt μέχρι να βάλεις 2η ελληνική σιμ μέσα.

Φυσικά θα έπρεπε να δείχνει XEF, αλλά σε αυτό φταίει που έχει κολλήσει κάτι στη συσκευή σου με την DBT που είχες περάσει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να σου εμφανίζει πάλι dbt στην θέση της δεύτερης sim, μάλλον το σκαλωμα εξακολουθεί να υπάρχει.

Κατά τα άλλα, το csc δείχνει:

Τη χώρα που γύρισε το csc και κατά συνέπεια με ποια χώρα θα αναβαθμίζεται / Χώρα sim1 / Χώρα sim 2 / Χώρα για την οποία προοριζόταν.

Εφόσον η θέση της 2ης σιμ είναι κενή, δείχνει dbt μέχρι να βάλεις 2η ελληνική σιμ μέσα.

Φυσικά θα έπρεπε να δείχνει XEF, αλλά σε αυτό φταίει που έχει κολλήσει κάτι στη συσκευή σου με την DBT που είχες περάσει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Αυτο...το πως ξεκολλαει ψαχνω τοσον καιρο και ακρη δε βγαζω... Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασες πρόσφατα την XEF, με το csc όπως είπες, δοκίμασες να κάνεις μια πλήρη επαναφορά εργοστασιακών στα καπάκια;

Εννοείται ότι έπρεπε να γίνει αυτόματα η αλλαγή με το Odin εφόσον έγινε wipe, αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασες πρόσφατα την XEF, με το csc όπως είπες, δοκίμασες να κάνεις μια πλήρη επαναφορά εργοστασιακών στα καπάκια;

Εννοείται ότι έπρεπε να γίνει αυτόματα η αλλαγή με το Odin εφόσον έγινε wipe, αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Παντα κανω την επαναφορα, και πριν και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα κανω την επαναφορα, και πριν και μετα.

Κατεβασε smart switch στο pc σου, συνδεσε το κινητο σου , πηγαινε πανω δεξια στις επιλογες του smart switch στο pc πατα ληψη λογισμικου αποκαταστασης / αναγκης ( δεν θυμαμαι ακριβως) και θα σε γυρισει στο μαμα firmware. Με ευχαριστεις αργοτερα. θα κανεις λιγο υπομονη ομως καθως θα κατεβασει ολη την ρομ και μην αποσυνδεσεις το τηλ καθολη την διαρκεια της διαδικασιας.:!::rolleyes:

 

Γενικοτερα το συγκεκριμεμο εργαλειο ειναι πολυ καλο οταν παει κατι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Την κάνουμε την τελευταία ενημέρωση big boss?? Την έχεις τεστάρει?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

παιδια δουλευει σε κανεναν το samsung pay η το google pay?

 

στο δικο μου κινητο δεν υπαρχει κανενα απο τα 2 και οταν ψαχνω στο google play απο το κινητο δεν τα εμφανιζει καν και απο τον υπολογιστη λεει πως δεν ειναι συμβατα με την συσκευη μου.

 

δεν παιζει λεω να μην ειναι συμβατα με το s9 οποτε αρχισα να την ψαχνω, ειδα οτι διαφοροι ειχανε θεματα με το csc και προσπαθησα να αλλαξω το csc μου χωρις φλασαρισμα μπας και δουλεψει.

 

το τηλεφωνο ειχε firmware csc DBT active csc AUT και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων με την καρτα σιμ μεσα αλλαξε σε EUR το active csc ενω το firmware csc παρεμεινες σε DBT υποθετω ειναι αυτο που λετε οτι δεν αλλαζει.

 

Anyway ακομα και με το EUR ως active csc δεν υπαρχουν διαθεσιμα τα google pay kai samsung pay δυστηχως οποτε τσαμπα το factory reset.

 

εχει κανεις ιδεα τι μπορω να κανω για να παιξουν?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με sideload νομίζω.

Εφόσον στην Ελλάδα δεν δίνει επίσημα η Samsung το δικό της "pay", δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Πάντως και εδώ Γερμανία που ακόμα και η τελευταία τρύπα του ζουρνά έχει Visa, Debit και σύγχρονο smartphone, ακόμα δεν έχει γίνει διαθέσιμο το Samsung pay.

Μόνο το apple pay και αυτό πριν κάνα 3μηνο!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπα δεν υπαρχει επισημα στην ελλαδα το samsung pay? δεν το ηξερα.

αλλα και ετσι να ειναι απο που καταλαβαινει οτι το κινητο μου ειναι ελληνικο?

 

δεν μενω στην ελλαδα και πριν την αλλαγη του csc το κινητο ειχε csc AUT θα μου πεις μπορει ουτε και εκει να μην ειναι διαθεσιμο.

 

της κοπελας μου το galaxy s8 παντως που εχει αγγλικο csc XEU εχει samsung pay κανονικα, google pay δεν εχει...

 

να δοκιμασω να κανω flash την αντισοιχη αγγλικη ρομ με το xeu csc χωρις να εχω μεσα την καρτα sim μπας και παιξει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις το αρχικό setup με Ελληνική ας πούμε σιμ, ή επαναφορά με μια Ελληνική σιμ μέσα, η συσκευή θα γυρίσει το csc σε Ελληνικό. Αυτό σημαίνει ότι προσαρμόζεται στις υπηρεσίες του παρόχου σου, όπως και τους περιορισμούς του. Επίσης αναβαθμίζεται όταν έρθει αναβάθμιση για αυτή τη χώρα, Ελληνική δηλαδή στην περίπτωση αυτού του παραδείγματος.

Μπορείς φυσικά να βάλεις ότι ευρωπαϊκή unbranded ρομ θέλεις, χωρίς σιμ μέσα στο φλασαρισμα και πατώντας όχι αν σου ζητήσει αργότερα να κάνει επαναφορά (ή κάτι τέτοιο) μετά την τοποθέτηση της σιμ.

Απλά λογικά δεν θα παίρνεις ota update μέχρι να βάλεις την ρομ που είχε η συσκευή αρχικά (AUT λογικά στην περίπτωση σου).

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...