Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε τι γινεται...Χαμος:p

Θα ανεβει πληρης οδηγος σε 2 μερες για ολα.Γιατι μας βλεπω να μας μαζευουν με ζουρλομανδια:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μια βοήθεια, έχω χάσει τη μπάλα...

Υπάρχει τρόπος να κρύψουμε το navigation bar σε συγκεκριμένες εφαρμογές;

Πλέον με την Pie δεν βγάζει καν την τελίτσα απο αριστερά που με double click εξαφανίζει την nav bar :(

 

Πηγαινε ρυθμισεις / εμφανιση / γραμμη πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι εδώ. Unbranded ελληνικό S9. Έχω 1751MB update. Θα το εγκαταστήσω όταν βρω χρόνο να κάνω back-up τα δεδομένα μου

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ελληνική συσκευή και τώρα κατεβάζω το update μέγεθος αρχείου 1,8 GB

 

το κατεβασα..και προς μεγαλη μου εκπληξη ενω εχω μαυρο θεμα στην συσκευη..οταν ανοιγω αφαρμογες..π.χ. ρυθμισεις η μηνυματα..το παραθυρο και το μενου ειναι λευκο.μπορω να το αλλαξω?? μου την "σπαει" το καινουργιο μενου

 

update..βλεπωντας βιντεο ανακαλυψα την λειτουργια night mode.αυτο ακριβως που ηθελα..απεγκαταστησα το παλιο μου dark theme ,εβαλα ενα προεγκατεστημενο της samsung και επελεξα night mode και με ενα πακετα εικονιδιων εφερα το κινητο οπως ηθελα.

εχει μπει καμια εξτρα λειτουργια και μου εχει διαφυγει ???

 

Σβησε οτι εκανες οποιο θεμα εβαλες να γινουν ολα ασπρα.Μετα κατεβασε την κουρτινα και βαλε το μαυρο θα μαυρισουν ολα.Που μου κρατησατε το θεμα τις 8 και βαλατε την 9....Τον κανατε παρδαλο τον framework του system...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, με την pie εδω και λιγες μερες οταν προκειται να απαντησω σε εισερχομενη κληση, κατω αριστερα ειναι το πρασινο στρογγυλο κουμπακι και δεξια το κοκκινο αντιστοιχα για να αποδεχτεις η να απορριψεις την κληση. Πατωντας το δεν ενεργοποιειται θα πρεπει να κανεις swipe πανω του για να απαντησεις Δεν το παρουσιαζε αυτο πριν την αναβαθμιση. Κανω κατι λαθος η χρειαζεται καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει.
Έτσι ήταν και πριν στην 8 έτσι κ στην 9.σερνεις είτε για να απαντήσεις είτε να απορρίψεις. Πριν δηλαδή πως το έκανες που λες.?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια, έχω χάσει τη μπάλα...

 

Υπάρχει τρόπος να κρύψουμε το navigation bar σε συγκεκριμένες εφαρμογές;

 

Πλέον με την Pie δεν βγάζει καν την τελίτσα απο αριστερά που με double click εξαφανίζει την nav bar :(

Υπάρχει toggle στην status bar πλέον.

Με ένα ταπ εμφανίζεις την navigation bar, με ένα ταπ την εξαφανίζεις και έχεις gestures.

Μέσα από τις ρυθμίσεις επίσης (κρατώντας πατημένο το toggle), μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις να έχεις μικρά bar (σημαδακια) όταν είσαι σε gesture navigation για να βλέπεις το σημείο που πρέπει να κάνεις swipe, ή επιλέγεις να μην φαίνεται τίποτα.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα branded έρχονται τελευταία έχουμε πει. Αργούν πολύ.

Πέρνα την EUR.

Smartcall έχουν μόνο Ουγγρικά τηλέφωνα, Πολωνικά και λίγα ακόμα.

Εγώ πχ έχω Ουγγρικη συσκευή ΧΩΡΙΣ wifi call. Έπρεπε να κάνω factory reset με Ελληνική sim μέσα ώστε να μου αναγνωρίσει το wifi call αλλά έχασα το smartcall (να μου κιόλας)

H wind νομίζω χρησιμοποιεί τις rom EUR ενώ vodafone και cosmote έχουν τις δικές τους. Θα ήταν χρήσιμο λοιπόν να βρούμε κάποιον που έχει το S9 αγορασμένο από wind να δούμε αν έχει το smart call.

Αν δηλαδή η EUR έχει smart call, θεωρώ πως αν φλασάρω την EUR ΧΩΡΙΣ τη SIM μέσα και κάνω και το 1ο boot πάλι ΧΩΡΙΣ τη SIM μέσα, θα έχω και smart call και το wifi call της Cosmote.

 

Επίσης κάτι που έχω δει με τα μάτια μου να δουλεύει είναι η rom android pie Switzerland (AUT) - το κινητό αγοράστηκε από skroutz για αυτό είχε rom Switzerland (AUT) - με κάρτα Cosmote και έχει και το smart call και το wifi call. Και το 1ο boot του τηλεφώνου έγινε χωρίς SIM μέσα... Για αυτό έγραψα πιο πάνω αν έχει η EUR το smart call τότε υποθέτω ότι θα δουλέψει αν κάνω το 1ο boot χωρίς sim.

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, με την pie εδω και λιγες μερες οταν προκειται να απαντησω σε εισερχομενη κληση, κατω αριστερα ειναι το πρασινο στρογγυλο κουμπακι και δεξια το κοκκινο αντιστοιχα για να αποδεχτεις η να απορριψεις την κληση. Πατωντας το δεν ενεργοποιειται θα πρεπει να κανεις swipe πανω του για να απαντησεις Δεν το παρουσιαζε αυτο πριν την αναβαθμιση. Κανω κατι λαθος η χρειαζεται καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει.
Πας Ρυθμίσεις-> Προσβασιμότητα-> Αλληλεπίδραση και κινητικές δυνατότητες, και ενεργοποιεί το Ένα πάτημα για σάρωση

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις εσκασε η ενημερωση σε PIE ONE UI να την περασω ή να περιμενω ακομα καλυτερα ; Εχετε προβληματα οσοι την περασαν ; Ακουω γνωμες.

 

61.jpg

 

62.jpg

 

63.jpg

 

64.jpg

 

65.jpg

 

66.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δυνατος ο kiwi... Τυχαια τον διαβασα εδω και τον κατεβασα! Ουσιαστικα ενας Chrome με night mode + ads blocker! Μια χαρα.....

 

Αυτος εδω ειναι: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiwibrowser.browser&hl=el ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι προβληματα να υπάρχουν??

Κουμπωσε την να γινεις ....

Γυρισμος στην Oreo θα υπαρχει μετα απ ο κουμπωνα οπως υπηρχε και στα Note 4 S5 κλπ ; ή δεν γυρναει πισω ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις downgrade...

Αλλα νομιζω οτι εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που το σκέφτεται αυτο...

Κουμπωσε την κ δεν θα θες να πας πουθενα...

Αξιζει λεμεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ και εγώ με την 9.

1. Χρώματα ακόμα και στον ήλιο και στο φεγγάρι.

2. Πρώτη φορά είδα 2GB ελεύθερη μνήμη (μετά από επανεκκίνηση - καθαρισμό).

3. (πρόβλημα) Το always on display είναι ενεργοποιημένο, αλλά όταν σβήνει η οθόνη δεν εμφανίζεται το ρολόι.

4. Την ανατολή και τη δύση στον καιρό τις λέει ηλιοβασίλεμα!

(με ενημέρωση Ιανουαρίου)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το κινητό πάει σφαίρα μετά την αναβάθμιση μου αρέσει πάρα πολύ η νέα έκδοση Επίσης έχω παρατηρήσει ότι και το ηχείο και ο ήχος που βγαίνει από το κινητό είναι δυνατότερος από ότι ήταν πριν και πιο απολαυστικός.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις downgrade...

Αλλα νομιζω οτι εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που το σκέφτεται αυτο...

Κουμπωσε την κ δεν θα θες να πας πουθενα...

Αξιζει λεμεεεεε

 

+1.000 στο s9 plus εδώ και μερικές μέρες που την έχω με έχει εντυπωσιάσει όπως ανέφεραν και οι περισσότεροι. Μην το σκέφτεσαι καν προχώρα!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το έκανα όπως περιέγραψα παραπάνω. Έβγαλα SIM, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, φλάσαρα με ODIN την EUR, έκανα boot χωρίς τη SIM, έβαλα λογαριασμό Google, το άφησα να κάνει επαναφορά των πάντων (εφαρμογές κλπ) από το λογαριασμό Google, μετά από καμιά ώρα που σεταρίστηκαν όλα, το έκλεισα, έβαλα SIM και το άνοιξα. Μικρές άνοιξε μου ξανά ζήτησε επανεκκίνηση για να χρησιμοποιηθεί λέει η νέα SIM. Και τώρα δουλεύουν όλα. Και το smart call και το WIFI - VoLTE calling της Cosmote. Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ και εγώ με την 9.

1. Χρώματα ακόμα και στον ήλιο και στο φεγγάρι.

2. Πρώτη φορά είδα 2GB ελεύθερη μνήμη (μετά από επανεκκίνηση - καθαρισμό).

3. (πρόβλημα) Το always on display είναι ενεργοποιημένο, αλλά όταν σβήνει η οθόνη δεν εμφανίζεται το ρολόι.

4. Την ανατολή και τη δύση στον καιρό τις λέει ηλιοβασίλεμα!

(με ενημέρωση Ιανουαρίου)

 

3) νομιζω οτι στην παει το aod σβηνει και αναβει καθε φορα που πατας στην οθονη...σαν λειτουργια εξοικονομησεις ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ και εγώ με την 9.

1. Χρώματα ακόμα και στον ήλιο και στο φεγγάρι.

2. Πρώτη φορά είδα 2GB ελεύθερη μνήμη (μετά από επανεκκίνηση - καθαρισμό).

3. (πρόβλημα) Το always on display είναι ενεργοποιημένο, αλλά όταν σβήνει η οθόνη δεν εμφανίζεται το ρολόι.

4. Την ανατολή και τη δύση στον καιρό τις λέει ηλιοβασίλεμα!

(με ενημέρωση Ιανουαρίου)

Η AOD έχει και λειτουργία glance πλέον.

Ανάβει για μισό λεπτό όταν κάνεις ένα tap και σβήνει πάλι.

Φυσικά μπορείς να την ρυθμίσεις να είναι μόνιμα αναμμένη όπως πριν.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

+1.000 στο s9 plus εδώ και μερικές μέρες που την έχω με έχει εντυπωσιάσει όπως ανέφεραν και οι περισσότεροι. Μην το σκέφτεσαι καν προχώρα!

Οκ θα το προχωρησω αλλα θα ηθελα ενα προχειρο οδηγο για υποαναβαθμιση στην Oreo για καλο και για (μην) κακο

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα, η συσκευή πήρε λίγο ζωή με την pie. Προχώρα και μην το σκέφτεσαι.

Ακόμα και θέμα να υπήρχε με την αυτονομία ας πούμε, χειρότερο από πριν και να θες δεν γίνεται.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το προχωρησω αλλα θα ηθελα ενα προχειρο οδηγο για υποαναβαθμιση στην Oreo για καλο και για (μην) κακο

 

εχω την εντυπωση οτι αμα περασεις security patch ιανουαριου δεν μπορεις να γυρισεις σε δεκεμβριου..

οποτε εχε στο νου σου οτι αν το κανεις μπορει να χρειαστει 2 φλας... δηλαδη φλασαρεις μια pie με πατς δεκεμβρη δοκιμαζεις και αν θες να την κρατησεις φλασαρεις καποια με patch ιανουαριου....

 

καλυτερα να περιμενεις καποιον πιο εμπειρο να σου πει αν μπορεις να γυρισεις πισω σε ορεο

Link to comment
Share on other sites

α. Η AOD έχει και λειτουργία glance πλέον.

Ανάβει για μισό λεπτό όταν κάνεις ένα tap και σβήνει πάλι.

β. Φυσικά μπορείς να την ρυθμίσεις να είναι μόνιμα αναμμένη όπως πριν.

 

Το α. το είδα

Το β. δεν μπορώ! Το έχω μέσα σε Sentio Book Cover και ανοίγοντας τη θήκη εμφανίζονταν. Τώρα όχι.

 

(συνεχίζοντας)

5. Μου φαίνεται πιο γρήγορο.

6. Καλύτερα αναγνωρίσιμο δακτυλικό αποτύπωμα. (τα δάχτυλά μου είναι λίγο άγρια)

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι αμα περασεις security patch ιανουαριου δεν μπορεις να γυρισεις σε δεκεμβριου..

 

οποτε εχε στο νου σου οτι αν το κανεις μπορει να χρειαστει 2 φλας... δηλαδη φλασαρεις μια pie με πατς δεκεμβρη δοκιμαζεις και αν θες να την κρατησεις φλασαρεις καποια με patch ιανουαριου....

 

 

 

καλυτερα να περιμενεις καποιον πιο εμπειρο να σου πει αν μπορεις να γυρισεις πισω σε ορεο

Από ότι έχω διαβάσει όταν ο bl γίνει u3 δε θα μπορείς να γυρίσεις πίσω. Τώρα είναι fxxu2csa2.Αυτό για τον bootloander.σε ορεο μπορείς να γυρίσεις. Στο odin δεν είναι υποχρεωτικο να περάσεις κ τα 4 αρχεία .η ρομ είναι το αρχείο ΑP.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...