Jump to content

Nokia 8110 4G (2018)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε!

 

Με Qualcomm 205 έχει 512MB RAM, με 4GB με 2.4 οθόνη, 2αρα κάμερα και 1500αρα μπαταρία

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιο αναλυτικά εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7499937#

 

Βασικό: ελαφρώς κυρτό τηλέφωνο με slider που σας επιτρέπει να απαντάτε αλλά και να τερματίζετε την κλήση.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα θα έχει KaiOS.

https://www.kaiostech.com

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σπαστικο οτι το πορτάκι είναι καθαρά διακοσμητικό και δεν έχει μικρόφωνο στο κάτω μέρος.

Τώρα το πρόσεξα και θα με ξενερώνει για πάντα :P

Το μικρόφωνο είναι κάτω από το 0(το κουμπί).

 

kY2wmmk.png

 

Και το έγραψα και στο thread της ανακοίνωσης: φαίνεται κακή ποιότητα η ράγα που σύρεται

Πολύ δυνατή η μπαταρία στα 1500mah !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σπαστικο οτι το πορτάκι είναι καθαρά διακοσμητικό και δεν έχει μικρόφωνο στο κάτω μέρος.

Τώρα το πρόσεξα και θα με ξενερώνει για πάντα :P

Το μικρόφωνο είναι κάτω από το 0(το κουμπί).

 

kY2wmmk.png

 

Και το έγραψα και στο thread της ανακοίνωσης: φαίνεται κακή ποιότητα η ράγα που σύρεται

Πολύ δυνατή η μπαταρία στα 1500mah !

Όταν κλείσει το πορτάκι κλείνει και η συνομιλία. Γιατί να το έχει στο πορτάκι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έτσι ειναι πιο κοντά στο στόμα.

Επίσης έτσι ήταν παλιά και για αυτό είχε και τέτοιο σχήμα.

Να αγκαλιάζει το πρόσωπο του χρήστη και να είναι πιο εργονομικό.

 

Είναι σαν τις ψεύτικες εισαγωγες αέρα στα αμάξια.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγει το πορτάκι απαντάται η κλήση κι όταν κλείνει τελειώνει η κλήση πολύ σημαντικό αυτό. Δεν υπήρχαν και τα δύο σε πολλά παλαιότερα slider.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο site

https://www.nokia.com/en_int/phones/nokia-8110-4g

 

Μερικά θετικά:

Sim 1 micro SIM 2 nano.

2.45 η οθόνη.

Έχει GPS και χάρτες της Google.

 

Διαστάσεις: 133 x 49 x 15 mm

Βάρος 117 g

Νομίζω αρκετά καλά δεδομένης και της 1500αρας μπαταρίας.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά κινητά της ΝΟΚΙΑ στο πορτάκι είχε έναν διάδρομο που οδηγούσε την φωνή προς το μικρόφωνο, το οποίο ήταν στο βασικό σώμα της συσκευής. Σε άλλες συσκευές, άλλων κατασκευαστών, ίσως στο πορτάκι να ήταν και το μικρόφωνο, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Από την άλλη, οι κάρτες ΣΙΜ θα έπρεπε να είναι αμφότερες ΝΑΝΟ...στο 2018 είμαστε, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Πως και δε παιρνει καρτα μνημης;;

Γιατί τα 4GB εσωτερικής μνήμης πού έχει, με τι σκοπεύεις να τα καλύψεις σ' αυτό το τηλέφωνο; ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείσει το πορτάκι κλείνει και η συνομιλία. Γιατί να το έχει στο πορτάκι;

 

Γιατί τα 4GB εσωτερικής μνήμης πού έχει, με τι σκοπεύεις να τα καλύψεις σ' αυτό το τηλέφωνο; ;)

 

Αλήθεια ήσουν στην ομάδα παραγωγής και σκοπεύεις να υπερασπιστείς κάθε χαρακτηριστικό του κινητού;

 

Είναι απίθανο δηλαδή να έχεις πάνω από 4gb μουσικής στο κινητό σου;

 

Σαφώς δε θα κριθεί σα smartphone, αλλά κοντά 100 ευρώ θα κάνει να στοιχίζει (79 ευρώ προ φόρων).

Δε γίνεται να το εξετάζουμε μόνο υπό το πρίσμα της νοσταλγίας.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ήσουν στην ομάδα παραγωγής και σκοπεύεις να υπερασπιστείς κάθε χαρακτηριστικό του κινητού;

 

Είναι απίθανο δηλαδή να έχεις πάνω από 4gb μουσικής στο κινητό σου;

 

Σαφώς δε θα κριθεί σα smartphone, αλλά κοντά 100 ευρώ θα κάνει να στοιχίζει (79 ευρώ προ φόρων).

Δε γίνεται να το εξετάζουμε μόνο υπό το πρίσμα της νοσταλγίας.

Γιατί ήσουν εσύ μήπως; Δεν υπερασπίζομαι τίποτα. Λογικό είναι να εχει εκεί το μικρόφωνο. Σε συρόμενο πληκτρολόγιο που αλλού να το βάλει;

Κάτσε να έρθει και βλέπουμε αν είναι προ ή μετά φόρων τα 79€.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αχέμ, σε πιάνω αδιάβαστο :p

 

lyVckEI.jpg

 

Στο κάτω μέρος, στην έξω πλευρά του slider

Τα ίδια και στο 8850 πχ.

Θεωρητικά όπως έγραψα και παραπάνω εξασφαλίζει το πλεονέκτημα της εγγύτητας του μικροφώνου στο στόμα του ομιλητή (και ήταν και ο λόγος σχεδίασης)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H σχεδίαση του τωρινού, έχει δύο θετικά για μεγάλες ηλικίες.

Πρώτον κλειστο το slide σημαίνει κλειδωμένο πληκτρολόγιο.

Δεύτερον ανοίγω απαντάω σε κλήση, κλείνω τελειώνω την κληση.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο σημαντικά είναι αυτά για έναν ηλικιωμένο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα 4GB εσωτερικής μνήμης πού έχει, με τι σκοπεύεις να τα καλύψεις σ' αυτό το τηλέφωνο; ;)

 

Εχμμμμμ, τα 4GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω αν ακούς μουσική :worry:

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Εχμμμμμ, τα 4GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω αν ακούς μουσική :worry:

Βασικά αυτοί που θα πάρουν αυτή τη συσκευή δεν νομίζω ότι θα έχουν απαραίτητα τόσο μεγάλες προσδοκίες για τη μουσική. Δεν απευθύνετε σ' αυτούς.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτοί που θα πάρουν αυτή τη συσκευή δεν νομίζω ότι θα έχουν απαραίτητα τόσο μεγάλες προσδοκίες για τη μουσική. Δεν απευθύνετε σ' αυτούς.

 

Όπως το είπες, νομίζεις. Εγώ πχ που θέλω να το πάρω και ακούω μουσική, τι πρέπει να πάρω; Δεν βάζεις ταμπέλες σε πράγματα, χωρίς να ισχύουν.

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

To λοιπόν... :P

 

Η ράγα φαίνεται flimsy as f***. Το παλιό ήταν τανκ.

Το μικρόφωνο για κάποιο ακατανόητο λόγο βρίσκεται κάτω από το μηδέν και όχι στο πορτάκι όπως θα έπρεπε.

2.4 ίντσες οθόνη είναι απαράδεκτο μέγεθος. Από 2.6 έως 2.8 πιστεύω θα ήταν το τέλειο.

Η πλάτη εντελώς αδιάφορη, σαν του 3310 (2017).

Δεν είναι το 7110, δυστυχώς : ) (roller navi key, αυτόματο πορτάκι και το coolness στον Θεό)

 

 

Χαμένη ευκαιρία στα δικά μου μάτια όμως όπως και να έχει είναι θετικότατη η πλεύση της Nokia με την παράλληλη αυτή γραμμή "νοσταλγικών" τηλεφώνων.

 

Ελπίζω σε νέα 7110, 6310, Ν95 αν και χλωμό το βλέπω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit: Ένα Ν95-8GB 2018 edition, πιστό αντίγραφο του original με ενισχυμένα χαρακτηριστικά και κάποιες εφαρμογές (youtube, telegram, viber κλπ)... γερνάω μαζί του άνετα.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει σχετικα καλη ποιοτητα κλησης και καλο ακουστικο ειναι σιγουρα δωρο για τον πατερα μου.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες, νομίζεις. Εγώ πχ που θέλω να το πάρω και ακούω μουσική, τι πρέπει να πάρω; Δεν βάζεις ταμπέλες σε πράγματα, χωρίς να ισχύουν.

Εσύ και άλλοι πόσοι νομίζεις ότι θα το πάρουν γι αυτό το λόγο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η ράγα φαίνεται flimsy as f***. Το παλιό ήταν τανκ.

Το μικρόφωνο για κάποιο ακατανόητο λόγο βρίσκεται κάτω από το μηδέν και όχι στο πορτάκι όπως θα έπρεπε.

Η πλάτη εντελώς αδιάφορη, σαν του 3310 (2017).

Χαμένη ευκαιρία στα δικά μου μάτια όμως όπως και να έχει είναι θετικότατη η πλεύση της Nokia με την παράλληλη αυτή γραμμή "νοσταλγικών" τηλεφώνων.

 

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/axGrz8W_460sv.mp4

For stating the obvious !

 

 

Πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνει ένα καλύτερο remake;

20ε παραπάνω και να δώσει σοβαρά υλικά ;

Η σχεδίαση να μην τελειώνει στο σχήμα και στο μπροστά;

Το πίσω να μη μοιάζει με πλαστικό φισερ πράης;

 

Τεσπά σταματάω εδώ. Ειλικρινά θα περιμένω κάτι αντίστοιχο από 6700classic σε ποιότητα.

Όταν το βγάλει το πορτοφόλι μου θα κατευθυνθεί στο ταμείο της.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχμμμμμ, τα 4GB δεν φτάνουν ούτε για ζήτω αν ακούς μουσική :worry:

Συμφωνώ....επίσης από τα 4 που λέει πόσα είναι διαθέσιμα;;Ακόμα και το Nokia 220 που είχα με S30 έπαιρνε κανονικά κάρτα, τώρα σε καθημερινή χρήση το 5130 (2009) και ιδού ο αποθηκευτικός μου χώρος: one.png Δε μου αρέσουν τα πισωγυρίσματα, ειδικά σε τέτοια τιμή για featurephone θα έπρεπε να έχει..εκει στην hmd θα ήθελα να τους δείξω το leagoo z5 lte που έχω των 65 ευρώ και μετά να πιάσουμε κουβέντα για τιμολόγηση και vfm.. :down:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...