Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς φίλε μου το joystick είναι μια πονεμένη ιστορία για όλα τα κινητά. Παρόλο που είναι αρκετά πρακτικό αν δουλευτεί κάμποσο καιρό αρχίζει να δημιουργεί προβλήματα.

 

Δυστυχώς δεν αναφέρομαι στην πάροδο του χρόνου μιας και στο δικό μου joystick τα προβλήματα ξεκινούν απ την ώρα που έβγαλα τη συσκευή απ το κουτί της.

Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις αν έχεις παρατηρήσει τίποτα απ τα προαναφερόμενα;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ανέφερα τυχαία μια αρχαία συσκευή που έιχα (άσχετα μάρκας). Γιατί αυτό το πρόβλημα να συμβαίνει στα νέα τηλέφωνα και όχι στα παλιά που έγραφαν με μικρή γραμματοσειρά;

 

7.)

προφανός η αρχαία συσκευή δεν χρησιμοποιούσε unicode, αλλά άλλη κωδικοποίηση ίσως κάποια παραλαγή της ascii. Η διαφορά οτι η κωδικοποίηση unicode καταλαμβάνει τα διπλάσια byte σε σχέση με τις απλές κωδικοποιήσεις με αποτέλεσμα στα 160 byte(τόσα είναι νομίζω) που μπορείς να στείλεις σε ένα μύνημα να χωράνε λιγότεροι χαρακτήρες

 

1.)

αλλά πρόσθεσε και όλες τις διαγώνιες με συνέπεια πατώντας προς τα κάτω να πατιώνται πολλές φορές οι διαγώνιες (κάτω αριστερά ή κάτω δεξιά) και το τηλέφωνο να μοιάζει πως κολλάει στις εντολές που του δίνω.

lol.... Δέν υπάρχουν διαγώνιες κατευθύνσεις.....δές το στο >*<<*<* δοκιμμ. συσκευής- πληκτρολόγιο.

 

κατα τα άλλα συμφωνώ με multipetros.

Link to comment
Share on other sites

lol.... Δέν υπάρχουν διαγώνιες κατευθύνσεις.....

κατα τα άλλα συμφωνώ με multipetros.

 

Κάνεις λάθος. Υπάρχουν, και προφανώς ο λόγος ύπαρξής τους είναι για τη λειτουργία κάποιων παιχνιδιών (και μόνο).

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω δεν κάνω..... το w810 kai to w550i έχουν 8 κατευθήνσεις στο πολυπλήκτρο, για κάποια παιχνίδια.... τα τηλέφωνα με joystick περιορίζοντε στις 4 κατευθήνσεις.
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω δεν κάνω.....

 

Αν τύχει και βρεις κάποια στιγμή από φίλο σου ή γνωστό σου ένα V600 (ή K600) τσέκαρέ το σε παρακαλώ.

Όσο για την απάντησή σου στο πρόβλημα 7, την θεωρώ πειστικότατη. Οι χαρακτήρες unicode μάλλον δεν εφευρέθησαν για... λόγους οικονομίας στα μηνύματα.

Συνεχίζουμε μπας και βρούμε καμιά λύση για κανένα από τα υπόλοιπα 13.

 

Μιας που συμφωνείς και με τον αγαπητό multiPetros, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και στους δυό σας.

Μήπως θα ταν πιο ευπρεπές να αλλάξω τον τίτλο του thread και να γίνει

"13+1 Sony Ericsson bugs και βασικές ελλείψεις" για τη διευκόλυνση της κουβέντας;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

sorry δικό μου λάθος.

τελικά όλα όσα έχουν joystick έχουν 8 κατευθήνσεις.

η φάση είναι οτι προχτές που το δοκίμαζα στο δοκιμες συσκευης-πληκτρολόγιο στο w800 μου, πρίν γράψω την απάντηση, δέν πατιόταν το διαγώνιο. σήμερα που το ξαναδοκίμασα, τυχαία,έπιασε:X

Link to comment
Share on other sites

1. Πρόβλημα με joystick : Με το joystick δεν αντιμετώπισα προβλήματα από την αρχή. Τα προβλήματα προέκυψαν από τον πρώτο χρόνο και μετά. Όπως ξανά είπα προσανατολίζομαι προς W810 για να αποφύγω το joystick.

 

2. Screen Saver : Δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ κάτι τέτοιο. Ενεργοποιείται πάντα.

 

3. Media Player: Ιερογλυφικά Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο.

 

4. Media Player: Μέγεθος αρχείων Νομίζω ότι έχει να κάνει με τον επεξεργαστή του κινητού. Είναι αρκετά μεγάλα και δεν μπορεί να τα σηκώσει. Θα μου έκανε εντύπωση αν μπορούσε να τα επεξεργαστεί!!!

 

5. SMS: τελικό σίγμα Όταν θα δω τελικό σίγμα στα Ericsson θα πάψω να τα προτιμώ με τόσο φανατισμό!!! Εδώ συμφωνούμε και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει.

 

6. SMS: Γράφοντας μια λέξη η οποία δεν υπάρχει στο Τ9 Κι εδώ δεν φταίει η μαμά Ericsson αλλά το Ελληνικό τμήμα. Τη λέξη που αποθηκεύεις μπορείς να τη δεις αν γυρίσεις τη γλώσσα γραφής στα Αγγλικά πράγμα που σημαίνει ότι το λογισμικό δουλεύει καλά (εννοείται ότι δεν κάθεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά λέμε τώρα).

 

7. SMS: Unicode Απάντησαν τα άλλα παιδιά.

 

8. Wap Browser : Δεν σερφάρω από το κινητό οπότε δεν έχω ασχοληθεί. Δεν νομίζω όμως να είναι bug αλλά παράλειψη.

 

9. Αρχείο Κωδικών : Η λογική του αρχείου κωδικών είναι η παραπλάνηση του επίδοξου *****er. Άλλωστε που ξέρει ο επίδοξος *****er ότι ο αριθμός των γραμμάτων είναι αυτός που παρουσιάζεται στην οθόνη;

 

10. Επαφές : Προβολή κάρτας Απάντησε ο Πέτρος

 

11. Επαφές: Γραφή επαφών Αυτό είναι όντως σπαστικό. Όλες μου οι επαφές είναι γραμμένες με μικρά γράμματα και με πηγαίνει πάντα στο πρώτο όνομα του κάθε γράμματος. Θα μπορούσαν κάλλιστα να εμφανίζουν όλα τα γράμματα και να τα επιλέγεις.

 

12. Επαφές: μαζική διαγραφή επαφών SIM Συμφωνώ με τον Πέτρο.

 

13. Ξαφνικό σβήσιμο : Είναι ίδια περίπτωση με το 4.

 

Σούπερ 13! Δεν έχω γίνει μάρτυρας κάτι τέτοιου μιας και δεν έχω 3G.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ αγαπητέ zxr και εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά για τις απαντήσεις.

 

Όσο για το πρόβλημα 2, μάλλον δεν το διατύπωσα καλά. Το screensaver αν το έχεις ενεργοποιημένο, εμφανίζεται μετά από κάποια δεύτερα όταν έχεις αφήσει το τηλέφωνο στην οθόνη αναμονής. Αυτό είναι σωστό και έτσι δουλεύει. Το περίεργο είναι πως πολλές φορές συμβαίνει το ίδιο, ακόμα και όταν το έχεις στην "απενεργοποίηση".

 

Στο πρόβλημα 1 που αφορά το joystick νομίζω πλέον πως όλοι συμφωνούμε πως αυτές οι διαγώνιες κατευθύνσεις μάλλον κακό κάνουν στην ομαλή λειτουργία όλου του μενού μιας και δεν χρειάζονται πουθενά. Ειδικά όταν ο χρήστης εξοικιώνεται και με τον καιρό αναπτύσει και μεγαλύτερες ταχύτητες στο χειρισμό του, το πρόβλημα γίνεται εντονότερο. Δυστυχώς οι κατευθύνσεις αυτές είναι αναγκαίες για κάποια παιχνίδια (βλέπε π.χ. το παιχνίδι με έναν σκιέρ, δεν θυμάμαι τίτλο).

 

Για το αρχείο κωδικών θα διαφωνήσω. Προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν θα έπρεπε να ανοίγει καθόλου. Αν στην περίπτωση που η Microsoft έβγαζε ένα πρόγραμμα password manager και συνέβαινε ακριβώς αυτό, θα έβλεπες τι κάζο θα έτρωγε. Αναφέρομαι στην Microsoft διότι είναι μια εταιρεία η οποία επεκρίνεται από πάμπολους όταν ανακαλύπτονται κενά ασφαλείας σε προγράμματά της, και χλευάζεται πιο εύκολα και αβίαστα (όχι άδικα τις περισσότερες φορές βέβαια).

 

Για κάποιες λειτουργίες οι οποίες λείπουν (5,8,10,12) έκανα την σχετική ερώτηση παραπάνω για το αν ο τίτλος του thread θα έπρεπε να αλλάξει. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να διευκολυνθεί η συζήτηση. Δέχομαι πως είναι βασικές ελλείψεις στο μενού του λειτουργικού έστω και εσκεμμένες. Αλλά. Το μενού των Sony Ericsson δείχνει να είναι τόσο πλήρες (είπαμε, τα καλά να λέγονται κι αυτά), που μου είναι αδύνατον να διανοηθώ, ότι κάποιος είπε "δε βαριέσαι,ας μην το προσθέσουμε αυτό". Να το πω σαν ένα Saab Aero χωρίς ιμάντα, ένα τέτοιο πράγμα. Μόνο που δυστυχώς ο κάτοχος δεν μπορεί να προσθέσει τον καταραμένο ιμάντα, και κάθεται και απολαμβάνει το "θηρίο" απ το...μπαλκόνι του σπιτιού του. Και ο χαζός είχε προσδοκίες ότι τ αμάξι θα συμπεριλάμβανε ιμάντα...

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα! Ξέρει κανείς αν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης με Nokia 6680 με τελευταία αναβάθμιση λογισμικού?
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι φιλε μου αλλα με κανενα μοντελο της νοκια ανεξαρτητου λογισμικου δεν δουλευει η αναγνωρηση. μονο με motorola δουλευει.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά στοιχεία που αγαπάτε κυρίως στην se?

Τι δεν σας αρέσει?Τι θα θέλατε να αλλάξει στο μέλλον?

Προφανώς ο λόγος γίνεται για γενικά χαρακτηριστικά ή για λειτουργίες που είναι μοναδικές στα κινητά της se.

Κάνοντας την αρχή, :love: μου αρέσει πάρα πολύ η δυνατότητα να βλέπω ακριβώς πόσο τοις εκατό μπαταρία μου απομένει(πχ 53%)

Νομίζω, αυτό δεν υπάρχει σε άλλα κινητά.

Τι μισώ??:angry: Πότε επιτέλους θα μπούν κατηγορίες γεγονότων(γενέθλια, σημειώσεις κλπ) με τα αντίστοιχα εικονίδια στο ημερολόγιο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει που γράφουν επάνω "Sony Ericsson" ,

Δεν μου αρέσει που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα το W850.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγω την παω την εταιρια με χιλια,δεν εχω κανενα παραπονο..εχω κινητα στα χερια μουσχεδον 10ετιας και δουλευω ακομη και τωρα με κινητο 5ετιας.αυτο που θα ηθελαν απ΄την εταιρια ειναι να βγαλει symbian συσκευες προσιτες,! :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω μισώ οτι απο τον καιρο που έγινε sony-ericsson χάλασε το aftersales ενω

πρώτα πιστεύω οτι ηταν καλύτερα(άλλωστε είχε και δικα της service-centers).

Απο την άλλη μου αρέσουν παρα πολύ τα κινητά που βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ικανοποιημένος γενικά από τα sony...Όλα μου τα κινητά από το πρώτο ήταν της ίδιας εταιρίας. Μενού, ευχρηστία κ ήχος. Ένα smartphone της προκοπής να βγάλει που να απευθύνεται σε όλους κ να είναι προσιτή η ιμή του κ είμαστε κομπλέ....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω απο την SE να βγαλει επιτελους ενα ULTRA SLIM SLIDE-UP κινητο με μεγαλη οθονη(2.2' και πανω),καμερα 3ΜΡ και πανω,να διορθωσει το ημερολογιο της με τις υπυνθυμισεις κτλ.να διορθωσει τον τηλεφωνικο της καταλογο(να μπορεις να κανεις αναζητηση ονοματος με περισσοτερα απο ενα γραμματα)να εχει ποιοτητα ηχου WALKMAN και ενταση ηχειου σαν το κ750 και τελος να μπορεις να ηχογραφεις απο το ραδιοφωνο στην καρτα μνημης καποιον σταθμο της αρεσκειας σου.αυτα τα ολιγαν....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

να διορθωσει τον τηλεφωνικο της καταλογο(να μπορεις να κανεις αναζητηση ονοματος με περισσοτερα απο ενα γραμματα)

Μα αυτό υπάρχει:worry:

Θυμάμαι το k700 δεν το είχε και από μια αναβάθμιση και ύστερα αυτό διορθώθηκε.Από τότε όλα τα SE που έχω αγοράσει το έχουν:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό υπάρχει:worry:

Θυμάμαι το k700 δεν το είχε και από μια αναβάθμιση και ύστερα αυτό διορθώθηκε.Από τότε όλα τα SE που έχω αγοράσει το έχουν:)

Αν έχεις τον τηλεφωνικό σου κατάλογο με Ελληνικά μικρά γράμματα δυστυχώς αυτό δεν δουλεύει.

 

Αυτό που μου αρέσει απο τα Ericsson είναι ότι είναι πραγματικά εργαλεία. Εργαλεία δουλειάς. Όταν οι άλλοι παίζανε με εικονοφατσούλες (αν και τους βγάζω το καπέλο όσον αφορά το marketing) η Ericsson συγχρόνιζε τις επαφές μέσω bluetooth!

 

Τι δεν μου αρέσει; Θα ήθελα κάποιες αλλαγές στο ημερολόγιο και λίγο παραπάνω έλεγχο όταν γράφω κώδικες για τον έλεγχο του κινητού.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας την αρχή, :love: μου αρέσει πάρα πολύ η δυνατότητα να βλέπω ακριβώς πόσο τοις εκατό μπαταρία μου απομένει(πχ 53%)

Νομίζω, αυτό δεν υπάρχει σε άλλα κινητά.

Τι μισώ??:angry: Πότε επιτέλους θα μπούν κατηγορίες γεγονότων(γενέθλια, σημειώσεις κλπ) με τα αντίστοιχα εικονίδια στο ημερολόγιο??

σιγα το πράγμα και το 903 σου λεει ποσο τοις εκατο μπαταρία αλλα και σήμα εχεις.

τι??δεν υπάρχουν ακομα κατηγορίες?δεν το είχα προσέξει,(για το 903 λενε οτι ειναι vf menoy alla sto ημερολόγιο εχει τα πάντα,πολλαπλές καταχωρήσεις,για γενέθλια(και με ειδοποίηση)ραντεβού,ταξίδια,διακοπες,επετειος,συνάντηση,διαφορα κτλ.)

Αυτο που μου άρεσε πολύ στα se ειναι οτι σχεδόν όλα τα μοντέλα της είχαν πολυ ποιοτικό και δυνατό ήχο(w550,w900,k750,w800,w700,z800,ακομα και το κ500 εχει πολυ καλό)ολα αυτα τα μοντέλα παιζουν καλυτερα απο το se k800.

φαίνεται πως άρχισε να χαλάει η se και αυτο ειναι που μου την σπάει,ξεχωρίζει δλδ τα μοντέλα της.(σε λιγο και handycam θα δουμε)την παραδοση με τον ήχο δεν την συνέχισε ουτε στο κ800 ουτε στο p990.Απαραδεκτο κατα την γνώμη μου.

Όπως επίσης στα νέα walkman δεν βάζει καλές καμερες και χωρίς autofocus.(δεν το συνεχισε μαλλον όπως με το w900,που εχει και καλό ήχο και πολύ καλή κάμερα)

Επισης ειναι καλό οτι το κ750 ειναι στα 230 ευρώ και είναι μια συσκευη με πολυ ποιοτικο και δυνατο ήχο,αλλα και με πολύ καλή κάμερα.

Ξεχασα να πω οτι μου την σπάει η ποιότητα κατασκευης ορισμένων μοντέλων,οπως για πχ που δεν μπορει να κανει ενα καλο clamshell,και οι περισσοτεροι χρηστες αντιμετωπίζουν προβλήματα με το joistic.

Κατι πολύ σημαντικό για μένα οτι δεν εχει ασφάλεια(για πχ στο 903 μπορω να το κλειδωσω με κωδικο και να μην το σκαλιζει οποιος θελει,η να επιλεγω καποια πραγματα ως μυστικα δεδομένα).

ΑΑΑ και το απαράδεκτο service toylaxiston stin thessaloniki,stin dodekanisoy.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα καλα αυτη η εταιρια.

Αλλα αυτο το Joystick που βαζει σε ολα τα μοντελα αισχος.

Παντα μα ΠΑΝΤΑ χαλαει και τρεχεις η για καθαρισμα η για να στο φτιαξουν.

 

Ημαρτον.:mad: :mad: :mad:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα καλα αυτη η εταιρια.

Αλλα αυτο το Joystick που βαζει σε ολα τα μοντελα αισχος.

Παντα μα ΠΑΝΤΑ χαλαει και τρεχεις η για καθαρισμα η για να στο φτιαξουν.

 

Ημαρτον.:mad: :mad: :mad:

 

Συμφωνώ, τα joystick είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό υπάρχει:worry:

Θυμάμαι το k700 δεν το είχε και από μια αναβάθμιση και ύστερα αυτό διορθώθηκε.Από τότε όλα τα SE που έχω αγοράσει το έχουν:)

 

αμα εχει κεφαλαια μονο το κανει αυτο δυστυχως.....εγω παντως για καποια παραπονα που εχουνε ακουστει εχω αλλαξει 5 κινητα ΣΕ και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με το μοχλο ακομα...ειμαι απο τους τυχερους:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

+ 1)Εφαγε διπλη τουμπα στο mall το k800 και δεν επαθε απολυτως τιποτα στο πρωτο του crash test.

2)Το k750 ειχε φαει παρα πολλες τουμπες και αποτελεσμα μονο κατι μικρες γραντζουνιες.

 

- 1)Το k750 το ειχα παει τρεις φορες για σερβις. (γιατι αλλο φυσικα? Για το joystick)

2)Στο k800 απο την πρωτη βδομαδα αρχισαν να ξεφλουδιζουν τα πληκτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...