Jump to content

Γενικά περί... PlayStation


tasos1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν για χαρά σ'όλους. Έχω ένα πρόβλημα με το PS2 μου. Έχω το παλιό μοντέλο εδώ και 4.5 χρόνια. Πριν από ένα χρόνο το Play άρχισε να μην φορτώνει τα παιχνίδια από την πρώτη προσπάθεια. Ξέρετε έκανε τους γνωστούς ήχους που κάνει όταν φορτώνει και μετά έκανε ένα "ΤΑΚ" και πάλι από την αρχή. Με τη δεύτερη απόπειρα όμως μετά το "ΤΑΚ" φόρτωνε κανονικά. Πριν από ένα μήνα σταμάτησε να φορτώνει τελείως. Μου έκανε τρομακτικούς ήχους. Υπέθεσα ότι τα έπαιξε η κεφαλή. Το πήγα σ'ενα τεχνικό ο οποίος το "έφτιαξε" και την άλλη μέρα μου το έδωσε πίσω και με χρέωσε 35 Ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι πάλι δεν φορτώνει τελείως κανονικά. Κάνει αυτό που έκανε και πριν χαλάσει - φορτώνει με τη δεύτερη. Τον πήρα τηλ. τον τεχνικό και μου λέει ότι δεν φταίει η κεφαλή και ότι είναι ένα αποσυντονισμένο chip πάνω στη μητρική PS2 από την πολλή χρήση. Τέλος μου λέει να μην ανησυχώ καθώς μου λέει: "και το δικό μου έτσι κάνει.".

Φυσικά δεν πίστεψα ούτε για μια στιγμή τις βλακείες που μου έλεγε. Βέβαια πριν πάω και του σπάσω τα μούτρα θέλω να μου πει έστω ένας ότι αυτό που μου είπε ο τεχνικός ισχύει. Να μη το δείρω τσάμπα. LOL

Plz help me.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 574
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου καλωσόρισες στο φόρουμ. Πόσο καιρό έχει που στο "έφτιαξε"; Αν δεν έχει πολύ καιρό μπορείς πολύ ευγενικά να του πεις ότι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! Βέβαια σκέψου ότι είναι συσκευή 4,5 χρονών και αν δουλεύει σαν σκυλί τότε έχει φάει μερικά από τα ψωμιά της. Σαν βλάβη μπορώ να σκεφτώ είτε την κεφαλή, είτε κανένα ξεκολλημένο ολοκληρωμένο πάνω στην πλακέτα. :worry:

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα έχει πάθει το drive, συμβαίνουν αυτά με την πάροδο του χρόνου. Πήγαινε το για επισκευή, αλλά σε κάποιο σοβαρό service.
Link to comment
Share on other sites

Το drive σου τα εφτυσε, με μια αλλαγη drive εισαι ΟΚ. Αν και με τα λεφτα που θα σου ζητησουν (γυρω στα 90 με 120 γιουρια) καλυτερα να αγορασεις καινουρια κονσολα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για χαρά σ'όλους. Έχω ένα πρόβλημα με το PS2 μου. Έχω το παλιό μοντέλο εδώ και 4.5 χρόνια. Πριν από ένα χρόνο το Play άρχισε να μην φορτώνει τα παιχνίδια από την πρώτη προσπάθεια. Ξέρετε έκανε τους γνωστούς ήχους που κάνει όταν φορτώνει και μετά έκανε ένα "ΤΑΚ" και πάλι από την αρχή. Με τη δεύτερη απόπειρα όμως μετά το "ΤΑΚ" φόρτωνε κανονικά. Πριν από ένα μήνα σταμάτησε να φορτώνει τελείως. Μου έκανε τρομακτικούς ήχους. Υπέθεσα ότι τα έπαιξε η κεφαλή. Το πήγα σ'ενα τεχνικό ο οποίος το "έφτιαξε" και την άλλη μέρα μου το έδωσε πίσω και με χρέωσε 35 Ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι πάλι δεν φορτώνει τελείως κανονικά. Κάνει αυτό που έκανε και πριν χαλάσει - φορτώνει με τη δεύτερη. Τον πήρα τηλ. τον τεχνικό και μου λέει ότι δεν φταίει η κεφαλή και ότι είναι ένα αποσυντονισμένο chip πάνω στη μητρική PS2 από την πολλή χρήση. Τέλος μου λέει να μην ανησυχώ καθώς μου λέει: "και το δικό μου έτσι κάνει.".

Φυσικά δεν πίστεψα ούτε για μια στιγμή τις βλακείες που μου έλεγε. Βέβαια πριν πάω και του σπάσω τα μούτρα θέλω να μου πει έστω ένας ότι αυτό που μου είπε ο τεχνικός ισχύει. Να μη το δείρω τσάμπα. LOL

Plz help me.....

 

Φιλε μου να ξερεις οτι μετα απο 4.5 χρονια σκληρης δουλειας ειναι φυσικο να χαλασει η κεφαλη.Σου προτεινω αν θες να το φτιαξεις σωστα να αλλαξεις την κεφαλη σου με καινουργια. Αυτο που σου εκανε ο τεχνικος ειναι να παιξει με κατι βιδες που ρυθμιζουν την κεφαλη με αποτελεσμα οχι να διορθωσει το προβλημα αλλα να το επουλωσει προσωρινα.Αν κανεις αγορες μεσο internet θα βρεις καινουργια κεφαλη με 40-60 ευρω το πολυ αν οχι ψαξε σε αθηνα να βρεις αξιοπιστο μαγαζι που θα σου αλλαξει με καινουργια αλλα προσεχε γιατι οι περισσοτεροι βαζουν μεταχ.κεφαλη και την πληρωνεις για καινουργια.Παντως η καλυτερη λυση που εκανα και εγω ειναι μεσο internet που με 50ευρω το εκανα καινουργιο εκει που μου ζητουσαν τρελλα ποσα.Βεβαια πρεπει να γνωριζεις να την αλλαξεις δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει πολυ προσοχη.Αν δεν ξερεις μην πειραξεις τιποτα και βρες κανεναν φιλο να σου κανει τη δουλεια.Και αυτο με το τσιπ που ειναι αποσυντονισμενο παιζει εν μερη.Θα το καταλαβεις αν σου κανει κολληματα στα παιχνιδια μονο η γενικα οτι βαλεις να δεις(ταινιες).Αν ειναι γενικο ειναι η κεφαλη αν ειναι μονο στα παιχνιδια ΙΣΩΣ το τσιπ.Τι τσιπ εχεις δεν μας ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πρώτο chip που χρειάζεται το boot disc. Να ξέρετε βέβαια ότι σταμάτησα εδώ και 2 χρόνια να βάζω copies για να μην φθείρεται η κεφαλή. Τώρα για το αποσυντονισμένο chip, σαν chip εννοούσε ο τεχνικός ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα πάνω στη μητρική που δήθεν ελέγχει την κίνηση της κεφαλής. Δεν εννοούσε το mod chip. Όσον αφορά το service σε κανένα σοβαρό μαγαζί... δηλ. κάτι σαν την αντιπροσωπεία της Sony, παιδιά ευχαριστώ αλλά δεν θέλω μπλεξίματα (έχω mod chip μέσα). Επίσης επειδή δεν έχω πιστωτική και ούτε πρόκειται να μπλέξω με μια δεν μπορώ να κάνω αγορά μεσω Internet. Γνωρίζετε εσείς κανένα μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά;

Πείτε μου αν μπορείτε καμιά διεύθυνση. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει δοκιμάσει χειριστήρια Playstation 1 σε PC, κυρίως για παιχνίδια Mame. Πιο συγκεκριμένα, πως είναι το feel του παιχνιδιού, αν χρειάζονται περίπλοκες ρυθμίσεις (π.χ. με τα διαφορετικά κουμπιά για κάθε action) και αν προτείνετε κάποια άλλη εναλλακτική λύση. Τέλος, μήπως γνωρίζετε που θα βρω στην Αθήνα adaptor για PS1 Gamepad σε PC Usb (διεύθυνση / http)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρεις κάποιο χειριστήριο εξ' αρχής για PC; Το λέω από άποψη κόστους των adapters.

 

Εγώ πάντως θα ήθελα αυτό: http://www.x-arcade.com/two-player.shtml

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το joystick της x-arcade είναι το κορυφαίο για τα mame games, καθώς παράγεται και ειδικά γι' αυτά. Θα πρόσεξες όμως ότι είναι και ιδιαίτερα ακριβή λύση. Ενώ τα gamepads του PS1 τα έχω. Είχα δει κάποια φορά μια διαφήμιση σε ένα περιοδικό (δυστυχώς δε θυμάμαι και ποιο) για adaptors σε τιμή ~24 euros... Κανένα link κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε νομιζω εδω ειχα δει adapter με 12 ευρω...ψαξτο λιγακι...

 

http://www.play-asia.com/

 

Λοιπον το ψαξα λιγακι κι εγω...

 

Εδω ειναι ενα 4-πλο : http://www.play-asia.com/paOS-13-71-6m-77-z-15-adapter%2B-70-29e.html

 

Κι εδω ενα 2-πλο : http://www.play-asia.com/paOS-13-71-6m-77-2o-15-adapter%2B-70-gt.html

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχει βγαλει η logitech χειρηστηριο σαν του ps1 για pc αρκετα καλο με δονηση και αναλογικο εγω σου προτεινω να παρεις κατι τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Adaptors έχουν συνήθως τα μαγαζιά που πουλάνε games και περιφεριακά για το Playstation. Το πολύ 20€ να κοστίζει...

 

btw το x-arcade είναι όλα τα λεφτά αλλά μόνο για φανατικούς :cool: (γύρω στα 150€ δεν έχει; :( )

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις. Τίποτα πιο συγκεκριμένο για διαθεσιμότητα του adaptor στην Αθήνα (όπως ρωτάω και στο αρχικό μου post)?

 

P.S. φίλε freenow, το ερώτημα σου είναι εντελώς off-topic (χωρίς να προσπαθώ να υποκαταστήσω τους moderators...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ginetai, an exeis TV-IN.

Exoun oi kartes TV, kai oi kartes grafikwn.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

An pali oxi yparxei convertoras alla den kserw poso kalos einai :) poulane kai ta magazia a8hna ligaki dyskola men alla briskeis.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

50-60 eurw ton eixa brei egw sto plaisio(kleftes). Den pira giati exw karta-tv.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Γενικά περί... PlayStation

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...