Jump to content

Ulefone power 3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest Bernadi7

Yeap, το είχαμε τσεκάρει. Ελπίζουμε βέβαια να μη χρειαστεί κάτι :rolleyes:

 

Αλλά κι αν προκύψει κάτι, υπάρχει πάντα η Γραμματεία Καταναλωτή, Europa.eu κλπ

Τουλάχιστον με το θέμα που είχε προκύψει με το xperia m5 της κοπέλας μου, είχαμε αποτανθεί στη Γραμματεία Καταναλωτή, όπου και μας βοήθησαν (αυτονόητο πως είναι η δουλειά τους, αλλά επειδή είμαστε Ελλάδα, θα μπορούσαν να είχαν αμολήσει αετό!).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hardware

To Ulefone Power 3 ηρθε και θα ενθουσιασει αυτους που αναζητουν περισσοτερη αυτονομια χωρις να κανει μεγαλες υποχωρησεις στο Hardware και με τιμη προσιτη για ολους.

Με features που δελεαζουν τον υποψηφιο αγοραστη όπως bezel-less οθονη ,4 καμερες ,Gorilla Glass 4, 6GB Ram ,6080Mah μπαταρια και FaceID recognition δεν είναι και πολύ ευκολο να του αντισταθει κανεις καθως και το κοστος είναι προσιτο.

Ας δουμε λοιπον τι θα βρουμε κατω από το καπο του συγκεκριμενου κινητου.

To Ulefone Power 3 ερχεται με τον 8-πυρηνο επεξεργαστη MTK6763v γνωστο ως Helio P23 ο οποιος είναι χωρισμενος σε 2 στοιβαδες cores και πιο συγκεκριμενα : 4 cores χ 2.0 Ghz Arm cortex –A53 και 4 cores χ 1.5 Ghz Arm cortex – A53.

Δοκιμασαμε την δυναμη του στο γνωστο Antutu test και μας εδωσε σκορ 77,461 και Cpu score 34684 !!!

http://i68.tinypic.com/19qmpi.jpghttp://i63.tinypic.com/259hhme.jpghttp://i68.tinypic.com/295edd2.jpg

Στο θεμα Ram η Ulefone δεν τσιγκουνευτηκε και εξοπλισε το συγκεκριμενο μοντελο της με την πιο συγχρονη μνημη τυπου LPDDR4X double channel χρονισμενη στα 1600 MHZ καθως και με 6GB Ram εξασφαλιζοντας ετσι ότι ποτε δεν θα μπουκωσει το κινητο από θεμα μεγεθους αλλα επισης δεν θα υπαρξει και lag λογω αργης μνημης.

Η Gpu που διαθετει το Ulefone Power 3 είναι η 2-πυρηνη ARM Mali-G71 MP2 χρονισμενη στα 2.0 GHZ και τα παει πολύ καλα σε παιχνιδια και σε καθημερινες δραστηριοτητες όπως Browsing.

http://i66.tinypic.com/30l2gsg.jpg

Εντυπωση μας εκανε και ο εσωτερικος του χωρος όχι τοσο ως προς το μεγεθος του το οποιο είναι 64 GB αλλα ως προς την ταχυτητα του.

Είναι τυπου eMMC και στο AndroBench μας εδειξε ταχυτητες Sequential Read :292.52ΜΒ/s & Sequential Write 212.11/ΜΒ/s.

http://i68.tinypic.com/t0hzq0.jpg

Συνηθως σε αυτή την κατηγορια το Write είναι αυτό που μας ενδιαφερει γιατι εχει διακυμανσεις αναλογα την συσκευη ενώ το read πλεον στις περισσοτερες συσκευες του ιδιου price range είναι πιο σταθερο.

http://i65.tinypic.com/icq0hy.jpg

Screen

 

Η οθονη του Ulefone Power 3 είναι τεχνολογιας IPS και η αναλυση της είναι 2160 χ 1080 pixels η αλλιως FHD+.

Με διαγωνιο 6 ιντσες και aspect ratio 18:9 η θεαση της οθονης είναι ανετη .

Το βαθος χρωματος της οθονης είναι 24 bit και το pixel density 402ppi.

Αλλα χαρακτηριστικα της οθονης είναι όπως ειπαμε πιο πριν το Gorilla Glass 4 , είναι ανθεκτικη οσον αφορα τις γραντζουνιες εχει brightness :490cd/m2 και contrast 2201:1 .

 

Body and input/output

 

To σωμα του Ulefone Power 3 είναι μεταλλικο unibody όπως επισης και τα κουμπια του.

Όταν κουναμε το κινητο με δυναμη δεν βλεπουμε rattle κατι το οποιο το ζητανε πολλοι.

Στην δεξια πλευρα βλεπουμε τα 2 κλασικα κουμπια αυξομειωσης εντασης/φωτισμου κτλπ και το κουμπι On/Off.

Στην αριστερη πλευρα θα βουμε το sim tray το οποιο υποδεχεται 2 Nano sim H μια Nano sim και μια Sd καρτα η οποια μπορει να αυξησει τον αποθηκευτικο μας χωρος εως εξτρα 256 GB.

H απουσια audio jack ισως χαλασει καποιους καθως υπαρχει μονο η υποδοχη type-c εσωκλειεται όμως ανταπτορας audio jack 3.5mm σε type-c.

To fingerprint scanner είναι τοποθετημενο στην πισω πλευρα του κινητου κατω από τις 2πλες καμερες είναι αξιοπιστο αλλα δεν είναι ότι πιο γρηγορο εχουμε δει.

Τελος το ηχειο του Ulefone Power 3 προσφερει καθαρο ηχο όχι όμως πολύ δυνατο.

http://i63.tinypic.com/9hnyqd.jpghttp://i63.tinypic.com/2wfphra.jpghttp://i63.tinypic.com/qpph08.jpg

 

Camera

 

Στο πισω μερος του κινητου θα βρουμε 2 καμερες η κυρια είναι αναλυσης 16MP interpolated στα 21Mp και η δευτερη είναι στα 5Mp.

H κυρια καμερα είναι η Samsung S5K3P3 τυπου Isocell με aperture size f/2.0 και pixel size 1.029 micrometers.

Συνοδευεται από Dual led όμως ενώ τραβαει καλες φωτογραφιες στο φως της ημερας, το Dual led δεν είναι αρκετο για περιπτωσεις με λιγοτερο φωτισμο και οι φωτογραφιες είναι μετριοτατες.

Για την ιστορια οι 2 μπροστινες καμερες είναι αναλυσης 8MP interpolated στα 13MP και 5MP αντιστοιχα.

Οι selfie καμερες όπως είθισται να λεμε δεν είναι κακες .

Η ελειψη stabilization είναι κατι που θα προσεξει κανεις τοσο στις φωτογραφιες οσο και στο video.

Στην πραξη μιλαμε για μετριες καμερες και συνιστω σε οποιον ασχολειται πολύ με φωτογραφιες και βιντεο να κοιταξουν καποιο άλλο κινητο.

Αυτό είναι και το αδυνατο σημειο του Ulefone Power 3 θα περιμενα σε ένα τετοιο κινητο να ειχε stabilization.

Νυχτερινη φωτο :

http://i66.tinypic.com/inuaoi.jpg

Operating System

 

Το λειτουργικο του Ulefone Power 3 είναι το android 7 και υπαρχουν υποσχεσεις της Ulefone ότι θα υπαρξει update σε Oreo 8.1.

Ηδη η Ulefone εχει δημοσιευσει βιντεο στο youtube που δειχνει ότι τεσταρουν το Power 3 με Oreo 8.1.

Για οποιον θελει να δει το βιντεο της ulefone θα το βρει εδώ :

Το παρων λειτουργικο android 7 είναι καθαρο και γρηγορο.

Επισης εχει σκαναριστει με το Malware bytes και δεν βρεθηκε τιποτα.

 

Network+GPS

 

2G: GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz

3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz

Network type: FDD-LTE,GSM,WCDMA

WIFI: 802.11a/b/g/n wireless internet

Wireless Connectivity: 2.4GHz/5GHz WiFi,3G,4G,Bluetooth,Dual Band WiFi,GPS,WiFi

4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz

Tracking/positioning :Gps , A-Gps , GLONASS ,BeiDou.

Στην πραξη το positioning είναι αρκετα γρηγορο .

 

Battery

 

Η μπαταρια του Ulefone Power 3 είναι τυπου Li-Polymer μεγεθους 6080 Mah .

Η φορτιση υποστηριζει την τεχνολογια Pump Express Plus 2.0 και μπορει να φορτισει με 5 volts/3A δηλαδη 15 watt.

Είναι πολύ γρηγορη και παραλληλα σωστη θα ελεγα μιας που ο γενικοτερος κανονας είναι τα ampere φορτισης να είναι τα μισα του μεγεθους της μπαταριας.

Με μεση χρηση θα αντεξει ανετα 1,5-2 ημερες κατι το οποιο αργα η γρηγορα πρεπει να το δουν οι εταιρειες.

Καλα τα smartphones με ολες τις ευκολιες και τις τεχνολογιες που παρεχουν αλλα σιγα σιγα η αυτονομια της μπαταριας θα πρεπει να αυξηθει.

Σιγουρα παιζουν πολλοι παραμετροι ρολο όπως το τι εχουμε ανοιχτο gps wifi το brightness της οθονης ή ακομα και το ποσο ενεργοβορος είναι ο επεξεργαστης.

 

Conclusion

 

Πολλες φορες κανουμε το λαθος και συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια.

Δεν προκειται να συγκρινω το Ulefone Power 3 με το Xiaomi mi 6 H το oneplus 5t γιατι απλα δεν είναι στις ιδιες τιμες.

Στο συγκεκριμενο ευρος τιμων λοιπον το Ulefone Power 3 με αφησε ευχαριστημενο σε ολους τους τομεις εκτος από τις καμερες που είναι μετριες 7,5/10 θα ελεγα.

Λιγο πολύ εχω αναφερει τα χαρακτηριστικα του κινητου και σαφως είναι περισσοτερα τα πλεονεκτηματα παρα τα μειονεκτηματα.

Προσωπικα μου αρεσουν κινητα που εχουν αρκετη αυτονομια δεν θελω να φορτιζω κάθε λιγο και λιγακι όμως στο

Ulefone Power 3 ειδα και αλλα πραγματα όπως την μεγαλη μνημη του που ακομα και σε μελλοντικες πιο απαιτητικες εφαρμογες δεν θα μπουκωσει.

Η bezel-less κατασκευη του σιγουρα θα προσελκυσει πολύ κοσμο.

Η γνωμη μου είναι ότι αυτό το μοντελο όπως και το power 3s είναι προς το παρων οτι πιο ελκυστικο υπαρχει αυτή την στιγμη σε κινητα με μεγαλη μπαταρια για το συγκεκριμενο price range.

Δεν ξεχναω το αγαπημενο μου xiaomi mi max 2 που είναι πολύ δυνατο αλλα του λειπει η 800αρα μπαντα και ισως χαλασει καποιους.

Το κινητο το αγορασα από εδώ : https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1434922.html.

Edited by lefthedef2000
Link to comment
Share on other sites

Hardware

To Ulefone Power 3 ηρθε και θα ενθουσιασει αυτους που αναζητουν περισσοτερη αυτονομια χωρις να κανει μεγαλες υποχωρησεις στο Hardware και με τιμη προσιτη για ολους.

Με features που δελεαζουν τον υποψηφιο αγοραστη όπως bezel-less οθονη ,4 καμερες ,Gorilla Glass 4, 6GB Ram ,6080Mah μπαταρια και FaceID recognition δεν είναι και πολύ ευκολο να του αντισταθει κανεις καθως και το κοστος είναι προσιτο.

Ας δουμε λοιπον τι θα βρουμε κατω από το καπο του συγκεκριμενου κινητου.

To Ulefone Power 3 ερχεται με τον 8-πυρηνο επεξεργαστη MTK6763v γνωστο ως Helio P23 ο οποιος είναι χωρισμενος σε 2 στοιβαδες cores και πιο συγκεκριμενα : 4 cores χ 2.0 Ghz Arm cortex –A53 και 4 cores χ 1.5 Ghz Arm cortex – A53.

Δοκιμασαμε την δυναμη του στο γνωστο Antutu test και μας εδωσε σκορ 77,461 και Cpu score 34684 !!!

 

Καλησπερα. Πολυ ωραια παρουσιαση, μπραβο.

Το παρηγγειλα και εγω ειναι στον δρομο τωρα.

Καταφερα και πουλησα το vernee apollo που ειχα και ολα πανε καλα.

 

Περιμένω θηκούλα από ebay :D

 

Ποια θηκη παρηγγειλες? εγω λεω να παρω αυτην. https://www.aliexpress.com/item/ulefone-Power-3-Case-Cover-6-0-inch-Flip-PU-Leather-Phone-Cases-Protective-Shell-Cover/32845697072.html?spm=2114.search0104.3.303.171b6c09Sp9Y2F&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10307_10302_5711211_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_5722411_10621_10620_5711311,searchweb201603_12,ppcSwitch_5&algo_expid=abe07d0b-b8d0-462b-ac12-29cfb08807cc-41&algo_pvid=abe07d0b-b8d0-462b-ac12-29cfb08807cc&priceBeautifyAB=0

 

Τωρα για προστασια οθονης ψαχνω ακομα, εχω καταληξει περιπου σε αυτην αλλα ακομα το σκεφτομαι.

https://www.ebay.com/itm/BROTECT-AirGlass-Glasfolie-Displayschutzfolie-Ulefone-Power-3/352297640678?hash=item52069362e6:g:8q4AAOSwQbdanaru

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια σε μπλέ :lol:

 

Το περιμενα, γιατι δεν βρισκω κατι αλλο της προκοπης. :p

Η προστασια οθονης που ειναι μεσα στην συσκευασια αξιζε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ναι, αυτή βάλαμε κι εμείς. Δε βρίσκαμε κάπου αλλού, άμεσα.

Στο Γερμανό που πήγα να ρωτήσω, ο τεχνικός είπε πως η δική του ήταν καλή και τον τυπάκο τον εμπιστεύομαι ύστερα από κάποιες συζητήσεις που είχα κάνει μαζί του. Προς το παρών, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο του τίτλου με το power 3s εκτός από την ραμ τι άλλη διαφορά έχει ;; είναι κατά 40€ φθηνότερο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με αγορα μεσω κινα αλλα μετα απο μια ερευνα πανω στο συγκεκριμμενο κινητο παρατιρησα οτι ειναι εξαιρετικο απο πλευρας τενικων χαρακτηρηστικων θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρει καποιο καταστημα εδω στην Ελλαδα γιατι ολο ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα!σας ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με αγορα μεσω κινα αλλα μετα απο μια ερευνα πανω στο συγκεκριμμενο κινητο παρατιρησα οτι ειναι εξαιρετικο απο πλευρας τενικων χαρακτηρηστικων θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρει καποιο καταστημα εδω στην Ελλαδα γιατι ολο ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα!σας ευχαριστω πολυ

 

Και εγω το εψαξα ελλαδα αλλα δεν βρηκα τιποτα.

το πιο συμφερον αυτη την στιγμη ειναι στο ειναι στο Banggood που εψαξα,

το εχει προσφορα τωρα και με περιπου 9 ευρω εχει προστασια απο τελωνειο.

Ετσι το πηρα και εγω τωρα.:)

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο του τίτλου με το power 3s εκτός από την ραμ τι άλλη διαφορά έχει ;; είναι κατά 40€ φθηνότερο.

μπαταρία επίσης

Όντως μπαταρία και -αν πιστέψει κανείς τις προδιαγραφές στο kimovil- φαίνεται να έχει και λίγο χαμηλότερες συχνότητες χρονισμού.

Τώρα ποιος είναι ο λόγος -παράλληλης- ύπαρξης δύο τέτοιων εκδόσεων...

Link to comment
Share on other sites

Eδω ειναι προστασια οθόνης απο γερμανια σε πολυ καλη ποιοτητα και free shipping. :)

http://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-premium-glass-screen-protector-clear-ulefone-power-3-2732933.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Όντως μπαταρία και -αν πιστέψει κανείς τις προδιαγραφές στο kimovil- φαίνεται να έχει και λίγο χαμηλότερες συχνότητες χρονισμού.

Τώρα ποιος είναι ο λόγος -παράλληλης- ύπαρξης δύο τέτοιων εκδόσεων...

Λογική - εικάζω π.χ. huawei mate 10, 10 pro, 10 lite / samsung s9, s9 plus ή edge / iPhone 9, 9s, x

 

Για τα power 3, 3s βλέπω https://www.kimovil.com/en/compare/ulefone-power-3,ulefone-power-3s

διαφορά σε ραμ, κάμερα, σέλφι κάμερα, wifi bands, μπαταρία, λειτουργικό

 

Να προσθέσω ένα λάθος: το power 3, η κάμερά του είναι στα 21 :p τώρα τί σκάλωμα τρώνε με τα 16 δε ξέρω!

 

Edit: στο power 3 θα πάρει update oreo, εν αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχει παρει καποιος το κινητο και του το εστειλαν απο ταχυδρομειο της Ολλανδίας με την προστασια τελωνειου.

Ποσο καιρο περιπου κανει να ερθει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αξίζει το τηλέφωνο σε σχέση με κάποιο xiaomi - meizu στα ίδια λεφτά.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα κατασκευής, κάμερα, πρόβλημα στην πάροδο του χρόνου, δεν γνωρίζω την εταιρεία και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει γενικά πως τα πάει στα μοντέλα της.

Σας ευχαριστώ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πες μου απο ποιο site πήρες και με τι μέθοδο αποστολής να σε βοηθήσω.

 

Απο το banggood με την προστασια τελωνειου (Priority Air Mail).

Το εστειλαν με PostNL στις 9/3, οταν βαζω το Track Number που μου εδωσαν λεει (The item is pre-advised).

Εχεις ιδεα τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αξίζει το τηλέφωνο σε σχέση με κάποιο xiaomi - meizu στα ίδια λεφτά.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα κατασκευής, κάμερα, πρόβλημα στην πάροδο του χρόνου, δεν γνωρίζω την εταιρεία και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει γενικά πως τα πάει στα μοντέλα της.

Σας ευχαριστώ.

Με βάση άλλες -παλιότερες- συσκευές, που βλέπω σχεδόν καθημερινά στα χέρια φίλων και γνωστών (στους οποίους εγώ είχα προτείνει - και ευτυχώς δεν τους έχουν βγει κακές...!):

 

Γενικά θα έλεγα από τους αρκετά αξιιοπρεπείς "δεύτερους" Κινέζους κατασκευαστές. Οι συσκευές είναι αρκετά ποιοτικές και απροβλημάτιστες - τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ (σε κάποια topics συσκευών εδώ, έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα - αλλά και ποια συσκευή είναι τελείως απροβλημάτιστη...?)

Βασικό μειονέκτημα -κατ' εμέ- η (από τα ως τώρα μοντέλα τους) έλλειψη υποστήριξης σε firmware. Βγάζουν μια-δυο αναβαθμίσεις στην αρχή, για να διορθώσουν τυχόν κραυγαλέα προβλήματα, και αυτό είναι όλο - οι παλιότερες συσκευές δεν έχουν δει καν κάποια αναβάθμιση για bug fixes κλπ - για νεώτερη έκδοση λειτουργικού ούτε κουβέντα, βέβαια.

Σε πιο πρόσφατες ανακοινώσεις τους έχω δει να υπόσχονται ότι αυτό θα αλλάξει - και ήδη έχουν υποσχεθεί και Android 8.x για το Power 3. Μακάρι να είναι έτσι.

Οι κάμερες στα μοντέλα που έχω δει είναι αρκετά εξιοπρπεπείς - για χαμηλού-μετρίου κόστους κινέζικα. Δε θα αντικαταστήσουν... την DSLR σου, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.

Προτέρημα του συγκεκριμένου κατασκευαστή -για κάποιους όπως εγώ- η χρήση λειτουργικού πολύ κοντά σε stock Android. Άλλους βέβαια δεν τους πειράζει / ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

 

Σε σύγκριση τώρα με κάτι από πιο "επώνυμη" -κινέζικη- μάρκα, όπως Xiaomi, Meizu (και με βάση και τις συσκευές αυτών που έχω δει):

Αν δε σε πειράζει το custom Android τους (και εσένα δε σε πειράζει, σε θυμάμαι καιρό Xiaomi fan), θα έλεγα πήγαινε σε αυτούς. Συνολικά πιστεύω οι συσκευές τους είναι καλύτερες, ενώ το λειτουργικό τους (στα Xiaomi περισσότερο, νομίζω) θα έχει και πολύ περισσότερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου.

 

Βασικό προσόν του Power 3 (και 3s) είναι βεβαίως η μεγάλη μπαταρία, αλλά στα reviews των αντιστοίχων Xiaomi (και τα Meizu δε φαίνεται να πηγαίνουν πολύ χειρότερα) βλέπω χρόνους οθόνης (s.o.t.) ισάξιους ή και καλύτερους, παρά τις μικρότερες μπαταρίες, λόγω -υποτίθεται- αρχιτεκτονικής (π.χ. SD625) και πιθανώς καλύτερου optimisation του λειτουργικού. Δεν ξέρω αν τελικά αληθεύει, αλλά αν το κάνει, και το μικρότερο βάρος και όγκος (για συγκρίσιμη, πάντα, διάρκεια μπαταρίας στην πράξη) θα μετρήσουν προφανώς υπέρ των Xiaomi κλπ.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα το Ulefone (ή τα όμοιά του Oukitel K6 και Vernee X) λόγω του λειτουργικού (δεν έχω καταφέρει να χωνέψω MIUI και FlyMe). Τελικά έτσι βρίσκεται να υπάρχει κοινό για όλα τα προϊόντα!

 

Αν και μόλις είδα από κοντά ένα Nubia M2 που πήρε ένας φίλος και ομολογώ ότι (ιδίως με τα περίπου €140, μαζί με Priority Direct Mail, που κάνει στο Banggood με κάτι κουπόνια που βγαίνουν κατά καιρούς), μάλλον μου έκλεψε την προτίμηση έναντι όλων των υπολοίπων! Μόνο του ουσιαστικό μειονέκτημα το ότι έχει μείνει σε Android 6.0 και δε νομίζω να δει ποτέ άλλη αναβάθμιση - τουλάχιστον από την ίδια τη μαμά εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Απο το banggood με την προστασια τελωνειου (Priority Air Mail).

Το εστειλαν με PostNL στις 9/3, οταν βαζω το Track Number που μου εδωσαν λεει (The item is pre-advised).

Εχεις ιδεα τι γινεται?

 

10-15 μερες περιπου κανει να έρθει. Το pre advised σημαίνει οτι το περιμένουν στο μέρος το οποίο αναγράφει αριστερά. Ολλανδία δηλαδή. Μην σε ανησυχεί τίποτα.

Το pdm δεν ειναι προστασία τελωνείου btw. Προστασία τελωνείου λεμε όταν περνάει τελωνείο αλλα το μαγαζι δίνει την επιλογή να σου το πληρωσει με την απόδειξη οτι εχεις ηδη πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

@w2o4ts

Σε ευχαριστώ για όλα αυτά που έγραψες ήσουν πολύ κατατοπιστικος, πολλά χρόνια τώρα μόνο xiaomi αγοράζω και πότε δεν με πρόδωσε, άσε που αγαπάω το miui με τις ευκολίες του. Απλά για αλλαγή είπα να δω κάτι άλλο και βασικά θέλω μεγάλη μπαταρία γιαυτό ρώτησα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

10-15 μερες περιπου κανει να έρθει. Το pre advised σημαίνει οτι το περιμένουν στο μέρος το οποίο αναγράφει αριστερά. Ολλανδία δηλαδή. Μην σε ανησυχεί τίποτα.

Το pdm δεν ειναι προστασία τελωνείου btw. Προστασία τελωνείου λεμε όταν περνάει τελωνείο αλλα το μαγαζι δίνει την επιλογή να σου το πληρωσει με την απόδειξη οτι εχεις ηδη πληρωσει.

 

Καλημερα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. :)

Τελικα χθες που το ειδα, πρεπει να εφυγε για ελλαδα.

(2018-03-16 22:54 ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ) και το βλεπω τωρα και στα ελτα.

Η banggood μου εχει δωσει ημερομηνια παραδοσης (Αναμενόμενη ώρα άφιξης, Πέμπτη 03/22) υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. :)

Τελικα χθες που το ειδα, πρεπει να εφυγε για ελλαδα.

(2018-03-16 22:54 ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ) και το βλεπω τωρα και στα ελτα.

Η banggood μου εχει δωσει ημερομηνια παραδοσης (Αναμενόμενη ώρα άφιξης, Πέμπτη 03/22) υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο?

Με το Priority Direct Mail τα του Banggood τελευταία φαίνεται να έρχονται... σφαίρα, οπότε δεν είναι απίθανο!

 

Επίσης, για... επόμενη παραγγελία (δεν είχα πάρει χαμπάρι έγκαιρα το αρχικό σου ερώτημα - sorry), έχε υπ' όψη ότι τα κινεζο-μάγαζα στέλνουν το προϊόν πρώτα με άλλη, κινέζικη μεταφορική μέχρι το πλησιέστερο hub της ευρωπαϊκής εταιρίας (π.χ. Post NL, Belgium Post κλπ) που θα αναλάβει το τελικό σκέλος της μεταφοράς, και κατά το διάστημα αυτό το είδος φαίνεται "preadvised".

Μπορείς όμως να μπεις στο site της μεταφορικής που διαχειρίζεται εκείνη τη στιγμή το δέμα σου και θα βρεις -πολύ αναλυτικές μάλιστα, συνήθως- πληροφορίες.

Τέτοιες μεταφορικές είναι οι flytexpress, sky56, 4px (κ.ά.).

Νομίζω αυτόν τον καιρό το banggood χρησιμοποιεί τη flytexpress για το πρώτο σκέλος του ταξιδιού, οπότε δοκίμασε αν θέλεις να βάλεις εκεί το tracking number σου, να δεις τι... έκανε το πακέτο σου ως τώρα! :)

(αν δεν πιάσει, δοκίμασε και στο sky56...)

Link to comment
Share on other sites

Με το Priority Direct Mail τα του Banggood τελευταία φαίνεται να έρχονται... σφαίρα, οπότε δεν είναι απίθανο!

 

Επίσης, για... επόμενη παραγγελία (δεν είχα πάρει χαμπάρι έγκαιρα το αρχικό σου ερώτημα - sorry), έχε υπ' όψη ότι τα κινεζο-μάγαζα στέλνουν το προϊόν πρώτα με άλλη, κινέζικη μεταφορική μέχρι το πλησιέστερο hub της ευρωπαϊκής εταιρίας (π.χ. Post NL, Belgium Post κλπ) που θα αναλάβει το τελικό σκέλος της μεταφοράς, και κατά το διάστημα αυτό το είδος φαίνεται "preadvised".

Μπορείς όμως να μπεις στο site της μεταφορικής που διαχειρίζεται εκείνη τη στιγμή το δέμα σου και θα βρεις -πολύ αναλυτικές μάλιστα, συνήθως- πληροφορίες.

Τέτοιες μεταφορικές είναι οι flytexpress, sky56, 4px (κ.ά.).

Νομίζω αυτόν τον καιρό το banggood χρησιμοποιεί τη flytexpress για το πρώτο σκέλος του ταξιδιού, οπότε δοκίμασε αν θέλεις να βάλεις εκεί το tracking number σου, να δεις τι... έκανε το πακέτο σου ως τώρα! :)

(αν δεν πιάσει, δοκίμασε και στο sky56...)

 

Εμένα, πάντως είναι σε "pre-advised" από 7/3 ;)

Link to comment
Share on other sites

έχε υπ' όψη ότι τα κινεζο-μάγαζα στέλνουν το προϊόν πρώτα με άλλη, κινέζικη μεταφορική μέχρι το πλησιέστερο hub της ευρωπαϊκής εταιρίας (π.χ. Post NL, Belgium Post κλπ) που θα αναλάβει το τελικό σκέλος της μεταφοράς, και κατά το διάστημα αυτό το είδος φαίνεται "preadvised".

 

Αν καταλαβα καλα, τα εισαγουν στην ευρωπη με δικο τους τροπο τα κινεζο-μάγαζα και οταν ερχονται στην ελλαδα φαίνεται οτι ερχεται απο ευρωπη. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, τα εισαγουν στην ευρωπη με δικο τους τροπο τα κινεζο-μάγαζα και οταν ερχονται στην ελλαδα φαίνεται οτι ερχεται απο ευρωπη. Σωστα?

Αυτό που έγραψα παραπάνω ισχύει για όλα τα είδη αποστολής.

Τώρα με τις συγκεκριμένες μεθόδους, κ ά π ω ς φαίνεται ότι τα έχουν καταφέρει και δεν αναγράφεται στο πακέτο ότι το δέμα προωθείται απλώς από την ευρωπαϊκή μεταφορική, προερχόμενο αρχικά από χώρα εκτός ΕΕ. Έχουν ίσως κάποιους να τα παραλαμβάνουν κάπου εντός Ευρώπης και να τα ξανασυσκευάζουν και αποστέλλουν στον τελικό αποδέκτη...; Ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...