Jump to content

Ulefone power 3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατοχος του power 3 ενα μηνα διαπιστωσα το εξης

Οταν το τηλ.ειναι ακουμπησμενο σε τραπεζι δεν λειτουργει το touch στην οθονη αλλα μονο πανω ψηλα

Πιο κατω λειτουργει.

Αν το παρω στα χερια μου λειτουργει παντου αψογα η αφη

Τι κουφο ειναι αυτο!!!

Το εχει προσεξει καποιος αλλος???

Και βρισκει κανεις λυση στο θεμα?!!?

Το τηλ.φοραει tempered glass

Βεβαια σκεφτηκα μηπως αυτο φταει

αλλα τι!!?? Οταν το σηκωνω στα χερια μου τι αλλαζει και δουλευει αψογα!!!?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Τελικά ήρθε και μένα σήμερα. Πρώτη εικόνα άψογο.

Με γιές σου!

 

Κατοχος του power 3 ενα μηνα διαπιστωσα το εξης

Οταν το τηλ.ειναι ακουμπησμενο σε τραπεζι δεν λειτουργει το touch στην οθονη αλλα μονο πανω ψηλα

Πιο κατω λειτουργει.

Αν το παρω στα χερια μου λειτουργει παντου αψογα η αφη

Τι κουφο ειναι αυτο!!!

Το εχει προσεξει καποιος αλλος???

Και βρισκει κανεις λυση στο θεμα?!!?

Το τηλ.φοραει tempered glass

Βεβαια σκεφτηκα μηπως αυτο φταει

αλλα τι!!?? Οταν το σηκωνω στα χερια μου τι αλλαζει και δουλευει αψογα!!!?

Δε μας έχει κάνει κάτι τέτοιο. Τσέκαρε μήπως είναι από ρυθμίσεις κάτι ή τα gestures

Link to comment
Share on other sites

Με γιές σου!

Ευχαριστώ. :D

 

Οταν το τηλ.ειναι ακουμπησμενο σε τραπεζι δεν λειτουργει το touch στην οθονη αλλα μονο πανω ψηλα.

Oύτε και εμένα το κάνει που το δοκίμασα.

Πιστεύω ότι είναι κάτι από το λογισμικό και συγκεκριμένα από το γυροσκόπιο. θέλει ψάξιμο.

 

Εμένα όλα καλά με το κινητό, ένα πράγμα όμως δεν μου αρέσει.

Οταν έρχεται ένα μήνυμα η μία αναπάντητη κλήση δεν εμφανίζεται στο κλείδωμα της οθόνης.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ειδοποιήσεις, στο γρανάζι πάνω δεξιά και στο βγάζει. Απλά σου δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις δεν έχω βρει να ρυθμίζω να είναι από ορισμένες
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ειδοποιήσεις, στο γρανάζι πάνω δεξιά και στο βγάζει. Απλά σου δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις δεν έχω βρει να ρυθμίζω να είναι από ορισμένες

 

Ευχαριστω πολυ να σε καλα.

Είχα φάει τον κόσμο να το βρω και νόμιζα ότι δεν υπάρχει. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από μία εβδομάδα χρήσης έβγαλα και εγώ κάποια συμπεράσματα σαν πρώτη εικόνα.

Η μπαταρία φαίνεται άψογη, έφτασα εννιά μέρες χρήσης και δεν έλεγε να κλείσει με τίποτα. :p

Με αρκετή χρήση bluetooth, GPS και μπόλικη ομιλία στην δουλειά.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι το κινητό δεν ζεσταίνεται σε κανένα σημείο του,

είτε παίζοντας παιχνίδι είτε wi-fi, είτε με GPS, με bluetooth.

Μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημένος. :D

Περιμένοντας και τον άλλον μήνα το android 8 να δούμε τι Περισσότερα νέα θα έχουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

2,5 μήνες που έχουμε το κινητό, έχει φορτίσει 5 φορές!!! Μ' οποιοδήποτε άλλο κινητό μαξ 2η μέρα θα ήταν σε φόρτιση! Ειδικά όταν φτάνει στο 10% δε λέει να κατέβει!

 

Έχουμε εικόνα για oreo? Γιατί με το 7 είμαστε ευχαριστημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα χαρακτηριστικά και έπαθα πλάκα!

Όσο για την μπαταρία τι να σχολιάσω!

Κι εγώ ξέρω ότι τα Ulefone είναι γενικά αξιόπιστα κινητά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαταρία έχει, αλλά μια παρατήρηση αν επιτρέπεται, αν αφήνεις την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά σε πολύ λίγο καιρό ούτε την μέρα δεν θα βγάζει, ιδανικά θα ήταν να μην πέφτει κάτω από 20%.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπαταρία έχει, αλλά μια παρατήρηση αν επιτρέπεται, αν αφήνεις την μπαταρία να πέφτει τόσο χαμηλά σε πολύ λίγο καιρό ούτε την μέρα δεν θα βγάζει, ιδανικά θα ήταν να μην πέφτει κάτω από 20%.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά μπορείς να μου στείλεις το λόγο?

Εγώ από χρόνια ξέρω οι δύο πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι απο 100% εως 0% για να αντέχει η μπαταρία.

Εχει αλλάξει κάτι που δεν το ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά μπορείς να μου στείλεις το λόγο?

Εγώ από χρόνια ξέρω οι δύο πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι απο 100% εως 0% για να αντέχει η μπαταρία.

Εχει αλλάξει κάτι που δεν το ξέρω?

Κι εγώ έτσι γνωρίζω. Θέλει τουλάχιστον 2 πλήρεις κύκλους φόρτισης. Εμείς το αφήνουμε να πάει έστω 5% ή και λιγότερο πλέον, για να το βάλουμε για φόρτιση και κρατάμε κι αρχείο με τις φορτίσεις!!!! :lol: Έτσι για τη σύγκριση!

 

Η κοπέλα μου, που το έχει, μεταφέρω τη δική της άποψη: "βρήκα την υγειά μου με τη μπαταρία"

Κι έχοντας ως κακό πρότυπο το Μ5, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Κακά τα ψέμματα, πληρώνεις specs και μπαταρία, βασικά πρώτα μπαταρία! Τί να έπαιρνε? Τα xperia μ' ότι έπαθε, τα σιχάθηκε. Τα samsung δεν τα γουστάρει, xiaomi δεν ήθελε λόγω specs, βρήκε το power 3/oukitel k6/vernee X που ήταν παρόμοια και κατέληξε εδώ, θέλοντας κιόλας να το πάρει από Ελλάδα. H τιμή του, για τα specs είναι όνειρο!

Link to comment
Share on other sites

https://www.techadvisor.co.uk/how-to/mobile-phone/how-properly-charge-phone-battery-3619623/

https://www.digitallife.gr/suntirisi-mpatarias-service-buzz-20524

http://www.thetoc.gr/texnologia/article/pws-ginetai-i-idaniki-fortisi-kinitou-to-mustirio-luthike

ρίξτε μια ματιά, εγώ προσπαθώ να τα εφαρμόσω όσο είναι δυνατόν βέβαια, έχω κινητό 3+ χρόνον που η μπαταρία έχει ελάχιστη πτώση από όταν ήταν καινούργια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2,5 μήνες που έχουμε το κινητό, έχει φορτίσει 5 φορές!!! Μ' οποιοδήποτε άλλο κινητό μαξ 2η μέρα θα ήταν σε φόρτιση! Ειδικά όταν φτάνει στο 10% δε λέει να κατέβει!

 

Έχουμε εικόνα για oreo? Γιατί με το 7 είμαστε ευχαριστημένοι!

Δηλαδή μ.ο. 1 στις 15 μέρες; Προφανώς η χρηση ειναι απο ελάχιστη έως μηδενική. Μη τρελαθουμε, εναν επεξεργαστη με οχι και τόσο καλη διαχείριση μπαταρίας εχει και διπλή μπαταρία απο το μέσο τηλέφωνο. Τωρα αν δεν χρησιμοποιείς ποτε δεδομενα, bluetooth, δεν παίζεις παιχνίδια και εχεις την φωτεινότητα 10℅ λογικό ειναι.

Btw πριν κάνα 5ημερο έπιασα ενα power 3 και είναι confirmed ίδιο με το oukitel k6 απλα με διαφορετικό περίβλημα. Εξίσου στιβαρό και ωραία αίσθηση στο χέρι απο άποψη ποιότητας. Θετικό πως ουτε η ulefone δεν έβαλε μέσα μαλακιουλες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Δηλαδή μ.ο. 1 στις 15 μέρες; Προφανώς η χρηση ειναι απο ελάχιστη έως μηδενική. Μη τρελαθουμε, εναν επεξεργαστη με οχι και τόσο καλη διαχείριση μπαταρίας εχει και διπλή μπαταρία απο το μέσο τηλέφωνο. Τωρα αν δεν χρησιμοποιείς ποτε δεδομενα, bluetooth, δεν παίζεις παιχνίδια και εχεις την φωτεινότητα 10℅ λογικό ειναι.

Οι φορτίσεις του:

22/02/2018 ήταν η 1η φόρτιση απ' όταν το πήραμε

05/03/2018

17/03/2018

28/03/2018

05/04/2018 η τελευταία

 

δεδομένα όταν είναι έξω, σπίτι με wi-fi facebook messenger viber, μηνύματα/τηλέφωνα, jewel legend να το λιώνει κλπ φωτεινότητα γύρω στο 70% Για το θέμα διαχείρισης μπαταρίας, είδα και το stamina όταν είχε το Μ5 :lol::lol::lol: Αν εξαιρέσουμε τα 2,5 χρόνια που έχω πιει το αίμα του 640xl είναι ότι καλύτερο τερατάκι έχω δεί

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ δεν συγκρίνεται το power 3 με το m5, παλιότερης αρχιτεκτονικής επεξεργαστής, σχεδόν το 1/3 της μπαταρίας.

Αλλα αν και πήγε καλα και ο p23 και ο p25, και με αρκετά καθαρό λογισμικό κλπ όπως τα κινητά μας, ειναι παλι αρκετά πίσω σε SOT για το capacity της μπαταρίας τους σε σχέση με το rn4 για παράδειγμα. Δηλαδή τα δικά μας έχουν 50% μεγαλύτερη μπαταρία και δεν έχουν ουτε 20% διάφορα στο SOT απο το rn4. Το οποιο ειναι επίσης εξαιρετικό βέβαια στην διαρκεια της μπαταρίας.

Δεν τα λέω για να θιξω τα κινητά μας, οποίος μπαίνει εδω μέσα θεωρώ πως ξερει πανω κατω τι παιρνει. Για τα λεφτά τους καλα ειναι και για να κοστίζουν τόσο η mediatek ειναι μονόδρομος μαλλον. Αλλα ειναι ακόμα μερικά βήματα πίσω από την Qualcomm.

Η αλήθεια ειναι οτι με πλήγωσε και λιγο που είδα το Nubia m2 στα 130€ με sd 625 και amoled. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλά σίγουρα δε συγκρίνονται!!!

 

Τώρα τιμές/προσφορές είναι τι θα πετύχεις. Από θέμα επεξεργαστών στα κινητά, δεν είμαι τόσο ψαγμένος κλπ απ΄τη στιγμή που είναι αξιοπρεπή μια εταιρεία οκ! Καλή Ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι με πλήγωσε και λιγο που είδα το Nubia m2 στα 130€ με sd 625 και amoled. :D

Το συνέστησα σε ένα φίλο και το πήρε. Απλώς σε άλλη κλάση από όλα τα υπόλοιπα που ψωνίζουμε...

Μόνο του μειονέκτημα ότι έχει μείνει σε Android 6 - και δεν προβλέπεται να αναβαθμιστεί ποτέ.

Το ενδιαφέρον είναι ότι ο φίλος προέρχεται από Ulefone Power (με 6000αρη -και κάτι ψιλά- μπαταρία) και λέει ότι επιτέλους βρήκε την υγειά του από αυτονομία με το Nubia με την 3600mAh μπαταρία του - καμία σχέση, λέει, με το Power!

Τ ό σ ο καλός πια ο SD625...;

Link to comment
Share on other sites

Το συνέστησα σε ένα φίλο και το πήρε. Απλώς σε άλλη κλάση από όλα τα υπόλοιπα που ψωνίζουμε...

Μόνο του μειονέκτημα ότι έχει μείνει σε Android 6 - και δεν προβλέπεται να αναβαθμιστεί ποτέ.

Το ενδιαφέρον είναι ότι ο φίλος προέρχεται από Ulefone Power (με 6000αρη -και κάτι ψιλά- μπαταρία) και λέει ότι επιτέλους βρήκε την υγειά του από αυτονομία με το Nubia με την 3600mAh μπαταρία του - καμία σχέση, λέει, με το Power!

Τ ό σ ο καλός πια ο SD625...;

Εχει split screen στο android 6 οπότε για μενα τουλαχιστον δεν εχει διάφορα.

 

Το power φορούσε επεξεργαστη 28nm, αλλο πράγμα απο αυτον του power 3, ποσο μαλλον απο τον 625 και μάλιστα σε κινητο μαζεμένο και με amoled.

 

Αν ελεγες πέρσι στους ψαγμενους που πήραν το rn4 οτι θα πάρεις more or less the same thing με amoled στα 130€ θα πεφταν να σε φάνε. Βέβαια η κοινοτητα του rn4 δεν παίζεται οπότε εκεί ειναι αλλο +.

 

Κατι χάνεις κατι κερδίζει με ολα αλλα το m2 γ@@@@ τα παντα στην τιμή εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

https://www.techadvisor.co.uk/how-to/mobile-phone/how-properly-charge-phone-battery-3619623/

https://www.digitallife.gr/suntirisi-mpatarias-service-buzz-20524

http://www.thetoc.gr/texnologia/article/pws-ginetai-i-idaniki-fortisi-kinitou-to-mustirio-luthike

ρίξτε μια ματιά, εγώ προσπαθώ να τα εφαρμόσω όσο είναι δυνατόν βέβαια, έχω κινητό 3+ χρόνον που η μπαταρία έχει ελάχιστη πτώση από όταν ήταν καινούργια.

 

Οk. Κατάλαβα κάποια πράγματα, αλλά αυτό που λέει από 40% να το πηγαίνω 80% δεν βλέπω να το κάνω, είναι δύσκολο.

Από σχεδόν 20% μέχρι το 100% και να φορτίζει όλο το βράδυ είναι πιο εφικτό. :D

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το τηλ.ειναι ακουμπησμενο σε τραπεζι δεν λειτουργει το touch στην οθονη αλλα μονο πανω ψηλα

Πιο κατω λειτουργει.

Αν το παρω στα χερια μου λειτουργει παντου αψογα η αφη

 

Κάτοχος του 3s, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ, δεν έχω καταλάβει τι φταίει, μάλλον κάποιο bug του λογισμικού ευελπιστώ με την αναβάθμιση σε Android 8 να λυθεί (αν δε δημιουργήσει νέα προβλήματα). Προς το παρόν προσπαθώ να το συνηθίσω. Αν κάποιος φίλος έχει καμία ιδέα ας μας πει μπας και το ξεπεράσουμε με κάποιο τρόπο.

 

Στάλθηκε από το Power 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν μου μοιάζει για πρόβλημα της συσκευής, αλλά για κάποια ρύθμιση ίσως, όταν το κινητό ακουμπάει σε κάποια επιφάνεια.

Εικασίες κάνω, δεν έχω το κινητό.

Διαβάστε λίγο το manual μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...