Jump to content

Samsung Galaxy A8 [2018]


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω να παρω το συγκεκριμένο κινητό.Εχω το Lg g4.Με ενδιαφέρει κυριως η καμερα.Για πειτε πως τα παει σε αυτον τον τομεα ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά σε όλους! Λόγω των καλών σχολίων εδώ μέσα και των αναβαθμίσεων που παίρνει σιγα σιγα το κινητό αποφάσισα να το πάρω κ γω και να αφήσω το υπερτούμπανο Α5 2016! Ελπίζω να είναι μια καλή αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! Λόγω των καλών σχολίων εδώ μέσα και των αναβαθμίσεων που παίρνει σιγα σιγα το κινητό αποφάσισα να το πάρω κ γω και να αφήσω το υπερτούμπανο Α5 2016! Ελπίζω να είναι μια καλή αναβάθμιση..

 

:rolleyes:Καλη χρονια!

 

Καλο το Α5 2016 που ειχες αλλα το Α8 2018 ειναι αλλο επιπεδο θα το ευχαριστηθεις .

Αρκετα tips για το στησιμο που θα κανεις εδω--->

Προσοχη: Εαν καποιο απο τα Tips δεν το βρισκετε προσπεραστε το Δεν περιεχονται το ιδιο σε ολα τα μενου των μοντελων .

 

***Tips Galaxy A8 ,S8, S8 plus, S9, S9 plus***

 

Δεν βαζουμε ποτε τον καταλογο εφαρμογων google apps και samsung apps που βγαζει μετα απο hard reset.

Υπαρχουν ολα στο Google play .Δεν χρειαζεται εγκατασταση απο την αρχη .

 

Δεν επιλεγουμε να μας στελνει διαφημιστικα η samsung .

 

Βαζουμε μαυρο θεμα εγω πχ.εβαλα αυτο το οποιο δουλευει πολυ καλα και εχει πολυ καλη απεικονιση σε χαμηλο φωτισμο τα Icon ειναι πολυ φωτεινα , τα μενου κτλ.--->> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7737789#post7737789

 

Τα εικονιδια ομως δεν μου αρεσαν και εβαλα τα Laser UI .Γενικα τα "Neon" Θεματα ειναι πολυ φωτεινα σε συνθηκες χαμηλου φωτιισμου με αισθηση οτι εχετε ψηλα το φωτισμο.Δινουν αρκετη εξοικονομηση μπαταριας.

 

Black wallpaper για κεντρικη οθονη και οθονη κλειδωματος αναλυσης 1440×2560.Μπειτε στη διευθυνση πατηστε παρατεταμενα επανω στην εικονα ,καντε ληψη .Μετα οριστε τη στην οθονη του S9 .---> https://www.google.com/search?q=black+wallpaper&client=ms-android-samsung-gs-rev1&prmd=inv&tbm=isch&tbo=u&source=univ&fir=pPWfJDBfoZWrGM%253A%252CrPo4bzOHVWDzcM%252C_%253BycuCVg-9nVfYdM%253A%252CrPo4bzOHVWDzcM%252C_%253BE7eTjS4OZHHLRM%253A%252Cu8Kv_IE-D2ibaM%252C_%253BexjYDu2ZyAmHhM%253A%252CwkAp2SzNkUtXHM%252C_%253BT93EjZwzYCF2QM%253A%252COXBMl10J8cDYLM%252C_%253BvrEWEHRiEz_O_M%253A%252CM2uF13h6LOfjIM%252C_%253BVPvmhdq5ZbgMfM%253A%252CrPo4bzOHVWDzcM%252C_%253BVpaT0VWp7oN_bM%253A%252Cirn_-2pywdPf4M%252C_%253BcKJ2CfFWHPPqDM%253A%252CdTfMKt9-y26sDM%252C_%253BLprJ8ClHpsFp7M%253A%252CdF6h4K-MKwZQNM%252C_%253BvK2lQ0OKBwhcbM%253A%252C-fCi15lOGL7b1M%252C_&usg=AI4_-kQRb4KrJb1MpGjN1_4dRONy6ZicMA&sa=X&ved=2ahUKEwju3afkl8ffAhWSOSwKHQEID7cQ7Al6BAgJEBw&biw=360&bih=660#imgrc=PsxNUj33tr_51M:

 

Το always on display εφοσον το εχουμε ενεργο να ξερουμε οτι οταν φορτιζουμε την συσκευη και φτανει στο 100% ειναι σαν να ξεκιναμε απο το 70-75%. Το εχει πει αλλωστε η samsung .Εχει μπολικη καταναλωση.

 

Δεν λειτουργουμε ποτε το φωτισμο στο Auto(Διπλασια Nits)

 

Ψυχρος φωτισμος αρκετα λιγοτερη ενταση του κοκκινου στο λευκο.Εξαφανιση κιτρινιλας . Εδω---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7745895#post7745895

 

Στην διαχειριση συσκευης δεν ενεργοποιουμε την "ασφαλεια συσκευης"

Επισης καλο ειναι να φορτιζουμε την συσκευη στην βασικη φορτιση(βρισκεται στις συνθετες)

 

Εαν δεν θελουμε την λειτουργια Edge πηγαινουμε ρυθμισεις/εμφανιση και την απενεργοποιουμε.

 

Εαν δεν θελουμε την λειτουργια Εργαλειο βελτιωσης βιντεο πηγαινουμε ρυθμισεις/συνθετες λειτουργιες και το απενεργοποιουμε.

 

απενεργοποιουμε το play protect απο το google play.

 

απενεργοποιουμε τις αυτοματες ενημερωσεις-ειδοποιησεις απο το google play

 

(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) απενεργοποιουμε απο τις ρυθμισεις/ειδοποιησεις , ολες εκτος απο αυτες που θελουμε ,gmail , fb κτλ. Δωστε προσοχη σ'αυτο γιατι εαν εχετε τα παντα ενεργα τα οποια στο συνολο δεν τα θελετε η συσκευη "ΞΥΠΝΑΕΙ" συνεχεια.Επισης Οταν βαζουμε τριτες εφαρμογες να πηγαινουμε να απενεργοποιουμε τις ειδοποιησεις τους .Οτι κανουμε εγκατασταση ενεργοποιειται αυτοματα γιαυτο πηγαινουμε και το κλεινουμε.Αφηνουμε ΜΟΝΟ αυτες που θελουμε να ερχονται.

 

Πηγαινουμε wifi/συνθετες/προβολη περισσοτερων/διατηρηστε ενεργοποιημενο το wifi και βαζουμε"κατα την φορτιση"

 

απενεργοποιουμε το google-maps και βαζουμε maps-go(αμαρτωλο πολυ)...

Maps-Go Εδω---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7706103#post7706103

 

απενεργοποιουμε την μπαρα της google

 

απενεργοποιουμε τις εφαρμογες τις microsoft

 

απενεργοποιουμε τον "ασφαλη φακελο" εαν καποιος δεν τον δουλευει δεν χρειαζεται να ειναι ενεργος.

 

απενεργοποιουμε το briefing

 

απενεργοποιουμε το Game launcher .Εαν καποιος δεν το χρησιμοποιει για τα παιχνιδια

 

Ενεργοποιουμε στο Dolby Atmos το "Ταινια" για καλυτερο ηχο.

 

Πως να μην παιζουν αυτοματα τα βιντεο στο facebook χωρις να ενεργοποιουμε την εξοικονομηση ----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7639417#post7639417

 

Εαν καποιος δεν ειναι φανατικος των social media σε ολες τις εφαρμογες μπορει να εχει πχ.Την φουλ εκδοση του facebook και τις αλλες λαιτ. δηλαδη messenger λαιτ instagram lite κτλ

 

ad block βαζουμε αυτο---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7682429#post7682429

 

Παταμε παρατεταμενα σε ενα κενο στην κεντρικη οθονη πηγαινουμε αριστερα και απενεργοποιουμε το bixby home

 

Κατεβαζουμε και βαζουμε γραμματοσειρα Samsung Sans

 

στις τρεις επιλογες προγραμματιστη (ΚΛΙΜΑΚΕΣ) βαζουμε τα 2 πρωτα 0.5 και το τριτο απαραιτητα off για πολυ γρηγορο χειρισμο , γρηγορο ξεκλειδωμα κτλ.

 

Στις ρυθμισεις / οθονη κλειδωματος και ασφαλεια μπαινουμε και απενεργοποιουμε το εφε μεταβασης οθονης.

 

Καποιος που θελει να γραφει ποιο γρηγορα με το πληκτρολογιο samsung απενεργοποιει την προεπισκοπιση χαρακτηρα.

 

Για καποιον που θελει να απενεργοποιει στην οθονη με μονο πατημα και οχι διπλο πχ.Ξυπνητηρια πηγαινει ρυθμισεις/προσβασιμοτητα και ενεργοποιει την "λειτουργια ενος πατηματος"

 

Εαν καποιος θελει ο χειρισμος της συσκευης να ειναι αθορυβος πηγαινει ρυθμισεις/ηχος δονηση και κανει τις απενεργοποιησεις που θελει να μην ακουγονται.

 

Εαν εχουμε βαλει τζαμακι προστασιας στην οθονη αλλα δεν εχει καλη επαφη παμε ρυθμισεις/συνθετες λειτουργιες και ενεργοποιουμε την ευαισθησια αφης.

 

Καμερα Mod 48mp για Γιγας φωτο στο Pc.Eδω--->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7598812#post7598812

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός αλλά από τα link που έδωσες δεν δουλεύει κανένα......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Φίλε s_wind σε ευχαριστω πολύ για τις πολύ βοηθητικές πληροφορίες. Ειδικά αυτές που βοηθούν στην εξοικονόμηση μπαταρίας (που όπως και να'χει, το εχει ενα θεματακι η sammy με τοσο μικρες μπαταρίες που βάζει στα κινητά της). Τα link οντως ομως δε δουλευουν.. το περιμενω απο μερα σε μέρα. για να δουμε!!
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:Ναι θα τα διορθωσω και θα ειδοποιησω .

 

Edit:

Link Fixed .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση όταν αλλάζουμε ένα θέμα και δεν μας αρέσει το πληκτρολόγιο του θέματος να μπορούμε να το αλλάξουμε με κάποιο άλλο, από ένα άλλο θέμα π.χ........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Από χτες είμαι κι εγώ κάτοχος του Α8 :)

Έχω παραγγείλει ήδη θήκη, μιας και γλιστράει πολύ το άτιμο.

Έχω 3 θεματάκια όμως.

- Δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό hotmail για να λαμβάνω τα email μου στο κινητό, όπως γίνεται στο gmail.

Στο samsung wave μπορούσα να ρυθμίσω και την συχνότητα συγχρονισμού των mails μου ανά διάφορα χρονικά διαστήματα. Γίνεται και στο Α8?

- Δεν βρίσκω την λευκή γραμματοσειρά με μαύρο φόντο για το μενού και τις επαφές.

- και δεν ξέρω αν γίνεται να ανοίγει η οθόνη με διπλό χτύπημα πάνω της

Όποιος μπορεί και δεν βαριέται... :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Και χρόνια πολλά

Δοκίμασε κάποιο σκούρο θέμα για τα λευκά γράμματα σε μαύρο φόντο, για το email εγώ χρησιμοποιώ το email της samsung έχει αυτά που λες.

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Και χρόνια πολλά

Δοκίμασε κάποιο σκούρο θέμα για τα λευκά γράμματα σε μαύρο φόντο, για το email εγώ χρησιμοποιώ το email της samsung έχει αυτά που λες.

Καλή χρονιά να έχουμε!

 

Στο samsung έχω το gmail, μπορώ να προσθέσω και άλλον λογαριασμό;

Δεν γίνεται να προσθέσω στο μενου "cloud και λογαριασμοί" το hotmail μου;

Το σκουρο θεμα λογικά θα αλλάξει και τα εικονίδια, έτσι δεν είναι;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια Μετά τα αλλάζεις αν δεν σου αρέσουν.

Στο gmail δεν ξέρω δεν το χρησιμοποιώ.

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε κι εμείς να περάσουμε gcam?

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν σε κινητό του 2018, να μην μπορείς να βάλεις τον ήχο που θέλεις, για τα εισερχόμενα μηνύματα και τα μεηλς;:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλεις δικό σου ήχο παντού.Και στα SMS και στα email

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πώς ρε αεροπορε?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν σε κινητό του 2018, να μην μπορείς να βάλεις τον ήχο που θέλεις, για τα εισερχόμενα μηνύματα και τα μεηλς;:X

 

Αποκλείεται να μη γίνεται εδώ γινόταν στο Α3 2017

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε έναν φάκελο με την εξής διαδρομή Και εκτός μέσα βάλε τα τραγούδια που θες ας πούμε για το gmail στο notifications

 

media/audio/alarms

media/audio/notifications

media/audio/ringtones

 

Screenshot-20190110-155340-My-Files.jpg

 

 

 

Screenshot-20190110-160130-Media-Storage.jpgScreenshot-20190110-160424-My-Files.jpg

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε έναν φάκελο με την εξής διαδρομή Και εκτός μέσα βάλε τα τραγούδια που θες ας πούμε για το gmail στο notifications

 

media/audio/alarms

/notifications

/ringtones

 

Screenshot-20190110-155340-My-Files.jpg

 

 

 

Screenshot-20190110-160130-Media-Storage.jpgScreenshot-20190110-160424-My-Files.jpg

 

Χίλια ευχαριστώ ρε φίλε, δεν θα το έβρισκα ποτέ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Να πω σύντομα τις εντυπώσεις μου μετά από ένα μήνα με το κινητό. Με έχει εκπλήξει πολύ θετικά, πάει μια χαρά έρχομαι από κινητό με snap 650 και 3 GB ram αλλά καθαρό android και είναι μεγάλη η διαφορά. Η οθόνη είναι φοβερή, ειδικά για τα χρήματα που το βρίσκεις τώρα στο skroutz, κάμερα οκ αν και μου είναι ψιλό αδιάφορο το θέμα και η μπαταρία πάει καλά μέχρι τώρα 6 sot άνετα.

Το λογισμικό της Samsung μου αρεσει αρκετά και το φοβομουν, μέχρι τώρα ειχα μόνο καθαρά android (galaxy nexus, nexus 5, voda platinum) αλλα δεν μου έλειψε. Και ποιότητα κατασκευής flagship. Το προτείνω σε οποιαδήποτε το σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να ζορίζεται τόσο πολύ στο ξεκλείδωμα το κινητό με το δακτυλικό αποτύπωμα, αλλά σε όλες τις εφαρμογές που θέλουν δακτυλικό να ξεκλειδώνει με την μια; Πραγματικά με ξεπερνάει.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζορίζεται καθόλου. Ξεκλειδωνει αστραπιαία,πιο γρήγορα από οποιοδήποτε samsung έχω πιάσει στα χέρια μου.Αμεσως όμως!!!

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σβησε το παλιο και κανε καινουργιο.Μην ακολουθεις τις οδηγιες που βγαζει πατα επαναληπτικα και γρηγορα με το δαχττλο που θες περιμετρικα σε ολα τα σημεια του δαχτυλου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζορίζεται καθόλου. Ξεκλειδωνει αστραπιαία,πιο γρήγορα από οποιοδήποτε samsung έχω πιάσει στα χέρια μου.Αμεσως όμως!!!

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου για να το γράφω σημαίνει πως συμβαίνει κάτι, απλά μου φαίνεται παράξενο να δουλεύει στις εφαρμογές ακαριαία όντως, αλλά, στο ξεκλείδωμα να χωλαίνει....

 

Σβησε το παλιο και κανε καινουργιο.Μην ακολουθεις τις οδηγιες που βγαζει πατα επαναληπτικα και γρηγορα με το δαχττλο που θες περιμετρικα σε ολα τα σημεια του δαχτυλου.

 

Θα το δοκιμάσω αυτό που είπες αν και νομίζω δεν θα γίνει κάτι, φαίνεται να λειτουργεί σωστά, αλλά, μόνο στις εφαρμογές.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8 [2018]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...