Jump to content

Πως να εγκαταστήσεις το Android Oreo στα Galaxy S8 και S8+


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους έπειτα από μεγάλη αναμονή και αρκετά beta realeases, η Samsung διέθεσε το επίσημο Android oreo Update για την Exynos έκδοση των Galaxy S8 και S8+. Είναι η πρώτη σταθερή έκδοση του Android 8 για οποιαδήποτε Samsung συσκευή και φέρνει ένα πλήθος νέων χαρακτηριστικών και βελτιώσεων. Εκτός από όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που έρχονται με το Android Oreo, όπως το picture-in-picture mode, notification channels, background app optimizations, notification snoozing υπάρχει και το Samsung Experience 9.0. Για παράδειγμα, υπάρχει ένα νέο πληκτρολόγιο με stickers και GIFS, το App Pair feature από το Samsung Galaxy Note 8 και πολλά ακόμη.

 

Το build έρχεται και με το security patch του Φεβρουαρίου. Μήπως θέλεις να εγκαταστήσεις στο Galaxy S8 και S8+ το update αυτή τη στιγμή; Ορισμένα μέλη του XDA Developers κατάφεραν να την λάβουν και πλέον η ιστοσελίδα δημιούργησε οδηγό για την εγκατάστασή της μέσω stock recovery. Αν ανησυχείτε για την ασφάλειά σας και για το αν πρόκειται για ένα επίσημο build, να αναφέρουμε ότι δεν θα πρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο, εφόσον το stock recovery δεν επιτρέπει την εγκατάσταση ανεπίσημων OTA updates. Το συγκεκριμένο tutorial λειτουργεί σχεδόν σε όλα τα Exynos Galaxy S8 και Galaxy S8+, εκτός από τις κορεατικές εκδόσεις και τα Duos Exynos.

 

Μια σημαντική προειδοποίηση: Αν η συσκευή τρέχει αυτή τη στιγμή Android Nougat, τότε η διαδικασία θα πάει καλά. Ωστόσο, αν η συσκευή σου τρέχει Android Oreo beta, η συγκεκριμένη μέθοδος θα απαιτήσει factory reset/data wipe. Συνίσταται το backup σημαντικών αρχείων.

 

Πως να εγκαταστήσεις το Android Oreo σε όλα τα Galaxy S8/S8+ (Exynos)

 

1.Ελέγξτε τον αριθμό μοντέλου της συσκευής για να διαπιστώσετε αν είναι το G950F (Galaxy S8 Exynos) ή G955F (Galaxy S8+ Exynos). Αυτά τα μοντέλα είναι τα μόνα στα οποία μπορεί να γίνουν flash τα Oreo builds που είναι διαθέσιμα.

2.Αν έχεις το G950F κατέβασε το AQL5 Odin και AQL5 to CRAP. Αν έχεις το G955F , τότε θα πρέπει να κατεβάσεις τα AQL5 Odin, AQL5 to ZRA5, και ZRA5 to CRAP

3. Αντιγράψτε το αρχείο OTA στην SD κάρτα στη συσκευή σας. Αν δεν έχετε μια κάρτα, μπορείτε να αγνοήσετε αυτό το βήμα, ωστόσο θα χρειαστείτε το OTA file στο PC σας.

4. Κάντε extract το firmware του Odin. Είναι σε zip format.

5. Επανεκκινείστε τη συσκευή σε download mode απενεργοποιώντας την και στη συνέχεια κρατήστε τα Bixby button + Volume down + power.

6. Κατεβάστε το odin tool και συνδέστε τη συσκευή στο PC. Το Odin είναι ένα επίσημο εργαλείο από την Samsung, το οποίο μπορεί να κάνει flash επίσημο firmware της Samsung σε συσκευές Galaxy. Στην δεξιά πλευρά του Odin θα δείτε πέντε sections αλλά μόλις τα τέσσερα από αυτά θα χρησιμοποιήσουμε.

7. Κάντε κλικ στο BL πλήκτρο και πλοηγηθείτε στον φάκελο Odin firmware όπου έχετε αποσυμπιέσει τα αρχεία και στο αρχείο που ξεκινά με το BL. Συνεχίστε με τα AP, CP και Home_CSC.

http://content.myphone.gr/photo/full/69288/screenshot-46-1024x423.png?today=1518361617

8. Πατήστε το start στο Odin.

9. Περιμένετε τη συσκευή να κάνει flash και έπειτα κάντε επανεκκίνηση. Μόλις κάνει restart ,απενεργοποιήστε τη συσκευή. Κάντε boot σε recovery κρατώντας τα Bixby button + Volume up + power. Τα επόμενα βήματα διαφέρουν ανάλογα με το πιο μοντέλο έχετε.

 

Samsung Galaxy S8 (G950F)

 

10. Αν έχετε μια SD κάρτα, επιλέξτε το apply update from SD card. Στη συνέχεια βρείτε το αρχείο update.zip και επιλέξτε το με το power button.

11. Αν δεν έχετε μια κάρτα SD, επιλέξτε apply update from ADB. Στον υπολογιστή σας ανοίξτε ένα command prompt πιέζοντας το Windows Key + R και πατήστε cmd. Μόλις ανοίξει πληκτρολογείστε:

 

adb sideload <το path του αρχείου  update.zip>

 

Samsung Galaxy S8+ (G955F)

 

Με SD κάρτα

10. Επιλέξτε apply update from SD card. Στη συνέχεια βρείτε το αρχείο που αποκαλείτε G955F AQL5 to ZRA5.zip και επιλέξτε το με το power button.

11. Περιμένετε μέχρι η συσκευή να κάνει restart και μετά θα τρέχει Android oreo beta 6. Τώρα για να αποκτήσετε το επίσημο Android Oreo release απενεργοποιήστε τη συσκευή και εκκινείστε την σε recovery με τα Bixby button + Volume up + Power, επιλέξτε Apply update from SD card και στη συνέχεια το “G955F ZRA5 to CRAP.zip”. Πλέον θα εγκατασταθεί στη συσκευή σας το Android Oreo.

 

Χωρίς SD κάρτα

 

10. Αν δεν έχετε SD κάρτα, επιλέξτε Apply update from ADB, ανοίξτε ένα command prompt και δώστε την εντολή

adb sideload <το path του αρχείου G955F AQL5 to ZRA5.zip

 

11. Περιμένετε μέχρι η συσκευή να κάνει reboot και θα τρέχετε την Oreo beta 6. Στη συνέχεια απενεργοποιήστε τη συσκευή, εισέλθετε σε recovery mode και επιλέξτε Apply update from ADB. Στο command prompt δώστε την εντολή adb sideload <το path του αρχείου G955F ZRA5 to CRAP.zip>

 

Αυτό ήταν. Πλέον η συσκευή σας τρέχει το επίσημο Android Oreo, χωρίς να επηρεάζονται τα OTA Updates ενώ και το Knox παραμένει λειτουργικό. Enjoy.

 

Με πληροφορίες από XDA Developers.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό και όλα πήγαν καλά! Τώρα έχω oreo:)

Δεν γράφει πουθενά αν χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.....καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αναφέρετε στο τέλος "χωρίς να επηρεάζονται τα OTA Updates ενώ και το Knox παραμένει λειτουργικό.". Αυτό σημαίνει ότι δε χάνεται και η εργοστασιακή εγγύηση;
Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο βήμα για εγκατάσταση του stable oreo θέλει υποχρεωτικά sd card! η μέθοδος με adb sideload δεν δουλεύει (στο τελευταίο βήμα και μόνο)!

 

καλό είναι να προστεθεί στο αρχικό post, αναφέρεται και στα σχόλια στο αρχικό post του XDA

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα. Να υποθέσω πως αν δεν κάνουμε την αναβάθμιση με το παραπάνω τρόπο, θα μας έρθει ειδοποίηση για update στην έκδοση oreo μέσω της συσκευής μετά από χ μέρες όπως γίνεται και με τις άλλες αναβαθμίσεις ή γίνεται μόνο με τον συγκεκριμένο παραπάνω τρόπο?
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει κανονικά....Απλά αυτό είναι ένα beta ....

υπομονή έχουμε!.....

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο βήμα για εγκατάσταση του stable oreo θέλει υποχρεωτικά sd card! η μέθοδος με adb sideload δεν δουλεύει (στο τελευταίο βήμα και μόνο)!

 

καλό είναι να προστεθεί στο αρχικό post, αναφέρεται και στα σχόλια στο αρχικό post του XDA

 

Αυτό που λες δεν το λέει κάπου γιατί το κοίταξα.....Και αν όντος ισχύ γιατί να το δίνουν αναλυτικά και με αυτό των τρόπο??

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις ασχετου

 

1. Αυτο ειναι το full release ή ειναι beta

2. Θα εχω θεμα μελλοντικα με τα updates καθώς εχω ελληνικη συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις ασχετου

 

1. Αυτο ειναι το full release ή ειναι beta

2. Θα εχω θεμα μελλοντικα με τα updates καθώς εχω ελληνικη συσκευη;

 

είναι full release, επίσημο.

και σύμφωνα με το XDA δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα για update στο S8 και μου βγάζει την αναβάθμιση σε oreo...:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το βράδυ θα γίνει η αναβάθμιση OTA στο σπίτι !!!!!!!!!!!

1,4GB είναι...

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!Σε S8 μου κλάταρε μέσω ADB.Χρησιμοποιείστε μόνο SD Card για το Update.zip.Μέσω αυτού έγινε με επιτυχία :rolleyes:

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα για update στο S8 και μου βγάζει την αναβάθμιση σε oreo...:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το βράδυ θα γίνει η αναβάθμιση OTA στο σπίτι !!!!!!!!!!!

1,4GB είναι...

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

Από πού είναι αγορασμένη η συσκευή; Είναι μέσω κάποιου παρόχου; Η δικιά μου είναι ας πούμε από τη Vodafone. Για να δούμε περίπου πότε μπορεί να λάβουμε το update ΟΤΑ.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που περάσαμε μέσω του οδηγού δεν είναι beta, είναι η κανονική oreo.
Είσαι εντός εγγύησης μετά από αυτό το manual update?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι εντός εγγύησης μετά από αυτό το manual update?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ασφαλώς! Δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα! Άλλωστε έρχεται και το ΟΤΑ update που δεν διαφέρει σε κάτι.

 

Πριν από δύο χρόνια είχα μια συσκευή Lenovo vibe pro ...Μου ήρθε κανονική αναβάθμιση και πάνω στην αναβάθμιση η συσκευή κόλλησε και δεν ξαναδουλεψε ποτέ. Βλάβη στη μητρική. Η συσκευή ήταν εντός εγγύησης και επειδή η αντιπροσωπεία δεν είχε στοκ ( ούτε μητρική, ούτε συσκευή ), μου έκοψε πιστωτικό με ολόκληρο το ποσόν που είχα πληρώσει ενάμισυ χρόνο πριν. 500 κάτι ευρώ.

 

Θέλω να πω με αυτό, ότι από την στιγμή που χαλάει η μητρική τίποτα δεν μπορεί να αποδείξει τον λόγο τις βλάβης.

Εκτός αν έχει πάρει νερό.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν το λέει κάπου γιατί το κοίταξα.....Και αν όντος ισχύ γιατί να το δίνουν αναλυτικά και με αυτό των τρόπο??
Γράφω ότι αναφέρεται στα σχόλια του αρχικού άρθρου. Διάβασε με προσοχή και θα το δεις. Επίσης έκανα την διαδικασία και επιβεβαιώνω ότι το δεύτερο sideload μέσω adb δεν μπορεί να γίνει οπότε χρειάζεται απαραίτητα sd card

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Από πού είναι αγορασμένη η συσκευή; Είναι μέσω κάποιου παρόχου; Η δικιά μου είναι ας πούμε από τη Vodafone. Για να δούμε περίπου πότε μπορεί να λάβουμε το update ΟΤΑ.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Vodafone είναι..... από επιδότηση την πήρα ....

Χτες έγινε και η OTA αναβάθμιση σε oreo.... όλα πήγαν ρολόι....

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Λοιπόν, προβληματίστηκα λίγο με το αν αναβαθμίζοντας μέσω Odin από την περιγραφή που δόθηκε εχθές θα έχανα την εγγύηση μου, και καλά που δεν προχώρησα σε αυτήν την αναβάθμιση.

 

Το Odin δεν είναι εργαλείο της Samsung. Άρα, η χρήση του θα έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια της εγγύησης της συσκευής, αφού θα πειράξει τον Knox.

 

Αυτό ήρθε ως απάντηση από την Samsung.

 

Παρόλα αυτά, αν κάποιος το έκανε, αναβάθμισε μέσω Odin τη συσκευή του, και δεν του είναι κόπος, ας περάσει από ένα επίσημο σέρβις της εταιρείας να ελέγξει αν είναι εντός εγγύησης ακόμη, ώστε να το μοιραστεί μαζί μας.

 

Εγώ θα περιμένω το ΟΤΑ release update.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Λοιπόν, προβληματίστηκα λίγο με το αν αναβαθμίζοντας μέσω Odin από την περιγραφή που δόθηκε εχθές θα έχανα την εγγύηση μου, και καλά που δεν προχώρησα σε αυτήν την αναβάθμιση.

 

Το Odin δεν είναι εργαλείο της Samsung. Άρα, η χρήση του θα έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια της εγγύησης της συσκευής, αφού θα πειράξει τον Knox.

 

Αυτό ήρθε ως απάντηση από την Samsung.

 

Παρόλα αυτά, αν κάποιος το έκανε, αναβάθμισε μέσω Odin τη συσκευή του, και δεν του είναι κόπος, ας περάσει από ένα επίσημο σέρβις της εταιρείας να ελέγξει αν είναι εντός εγγύησης ακόμη, ώστε να το μοιραστεί μαζί μας.

 

Εγώ θα περιμένω το ΟΤΑ release update.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα την διαδικασία και δεν έγραψε ο Knox κάτι που βέβαια είναι εδώ και πολύ καιρό γνωστό για το Odin ανεξάρτητα τι λέει η Samsung Ελλάδας.

 

Αναφέρεται έτσι και αλλιώς ξεκάθαρα και στο post του xda.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από μένα έχω ένα SM-G950F από ότι μου έχουν πει είναι από Ιταλία όταν το πήρα έπρεπε να πάω σε κατάστημα Γερμανός για να μου περάσουν το Wi-Fi call. Δεν μου έχει έρθει ακόμα ενημέρωση για αναβάθμιση και αποφάσισα να την κάνω μόνος αφού ούτε από κατάστημα Samsung με βοηθούν αλλά ούτε πλέον από Γερμανό.

Το θέμα είναι ότι η έκδοση που θα πρέπει να κατεβάσω να είναι με ρυθμίσεις cosmote Έτσι ώστε να έχω πάλι την λειτουργία Wi-Fi call στο samobile υπάρχει αλλά για να κατέβει θέλουν συνδρομή για το "κατεβαστηρι " μηπως ξερει λοιπον καποιος απο που μπορω να κατεβασω το λογισμικό???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Kαλησπερα παιδια εχω το sm 950f ενος φιλου που με το εδωσε επειδη δεν αναβει κανεναν οδηγο για φλασαρισμα firmware μηπως και μπορεσω να του αναστησω ξερει κανεις να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...