Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα

vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει 8 παραγγελίες από Ali, 1 από BG και άλλες εντός ζώνης. Από το ali παρέλαβα τις 2 χωρίς να πληρώσω κάτι παραπάνω. Και οι 2 που παρέλαβα ήρθαν από Ουγγαρία και ήταν του τύπου UAxxxxxxxxxHU. Οι υπόλοιπες 4 είναι του ίδιου τύπου (Ουγγαρίας), 1 με Comet (12345678) και 1 Cainiao S00000123456789. Από BG ήρθε με ACS από Τσεχία χωρίς επιβάρυνση. Πιστεύω θα ξεκαθαρίσει το τοπίο σε λίγο. 

• Απαντήσεις 10,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα, γνωρίζετε τι σημαίνει το παρακάτω; 

Item received at OE in the destination country:The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

Ευχαριστώ.

4 hours ago, makap said:

Σου θυμίζω ότι πριν 2 ώρες περίπου έγραψες:

Αλλά δεν έχει σημασία.

Συνέχισε να πιστεύσεις ότι κάποια δέματα που έχουν αφετηρία πωλητές του Ali, ταξιδεύουν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο και προορίζονται για την Ελλάδα, με προπληρωμένο ελληνικό ΦΠΑ, εκτελωνίζονται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πχ Ολλανδία, ενώ γνωρίζουμε όλοι όσοι διαβάζουμε τα σχετικά νήματα του forum ότι τα περισσότερα (σχεδόν όλα) δέματα έρχονται και εκτελωνίζονται στην Ελλάδα, μετά από έλεγχο, και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις ο παραλήπτης πληρώνει και πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ, για να παραλάβει το δέμα του.

Το τρακινκγ στο από πάνω μήνυμα το είδες? Σημαίνει κάτι άλλο εκτός από εκτελωνισμό? Έχεις λάβει δέμα από alie όπου έλεγε ότι έγινε εκτελωνισμός αλλά πλήρωσες ξανά? Έχεις λάβει δέμα από εκτός ΕΕ όπου επάνω στο δέμα δεν αναγράφει τίποτα άλλο εκτός από τον παραλήπτη και τον αποστολέα όπου είναι αποθήκη του alie?

Edited by leo06

παρελαβα σημερα τα 2 δέματα, πληρωνοντας για το καθενα 2,98 ευρω για ΦΠΑ και τελη εκτελωνισμού.

Στην αγορα ειχα πληρωσει κανονικά το ΦΠΑ. Πανω στα δεματα δεν φαινεται πουθενα αυτος ο περιφημος αριθμος IOSS.

Ειναι καθαρα λάθος των πωλητων, που δεν τον αναφέρουν.

Να ανοιξω dispute;  Πως ακριβως να κινηθω με το aliexpress ;

1 hour ago, GiannisLeon said:

παρελαβα σημερα τα 2 δέματα, πληρωνοντας για το καθενα 2,98 ευρω για ΦΠΑ και τελη εκτελωνισμού.

Στην αγορα ειχα πληρωσει κανονικά το ΦΠΑ. Πανω στα δεματα δεν φαινεται πουθενα αυτος ο περιφημος αριθμος IOSS.

Ειναι καθαρα λάθος των πωλητων, που δεν τον αναφέρουν.

Να ανοιξω dispute;  Πως ακριβως να κινηθω με το aliexpress ;

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα, φυσικά με καλυμμένα τα στοιχεία σου? Στο τρακινγκ φαίνεται πουθενά ότι έγινε εκτελωνισμός?

Ειναι φυσιολογικο να εχω δεματα που εχουν κολλησει στο: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ απο τις 22/7???
Τα πιο πολλα εχουν σαν προηγουμενο status: ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Ειναι ολα δεματα για τα οποια εχει προπληρωθει το φπα(ebay)
Οκ, καταλαβαινω να αργησει στο τελωνειο αμα εχει μεγαλο φορτο κλπ.
Αλλα τοσο πού?
Εχουν πλεον περασει τις 40 μερες.

1 hour ago, leo06 said:

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα, φυσικά με καλυμμένα τα στοιχεία σου? Στο τρακινγκ φαίνεται πουθενά ότι έγινε εκτελωνισμός?

Inked20210901_111533_LI.jpg

20210901_111538.jpg

Σημείωση: τα δέματα ανοιχτηκαν στο τελωνειο, και η τιμη μπηκε απο εκει, δεν διαβασαν την τιμη που εγραφε πανω το αυτοκολλητο.

Εικόνα1.jpg

Edited by GiannisLeon

Ευτυχως που με την νεα νομοθεσια δεν θα καθυστερουν τα δεματα οταν μπαινουν στη χωρα :classic_laugh:. Και κατι μου λεει οτι θα μου ζητησουν να ξαναπληρωσω και φπα οπως βλεπω απο αλλους εδω μεσα.

elta.PNG

4 minutes ago, geotsk1978 said:

Ευτυχως που με την νεα νομοθεσια δεν θα καθυστερουν τα δεματα οταν μπαινουν στη χωρα :classic_laugh:. Και κατι μου λεει οτι θα μου ζητησουν να ξαναπληρωσω και φπα οπως βλεπω απο αλλους εδω μεσα.

elta.PNG

Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση!!
Εχω 6-7 δεματα που ειναι κολλημενα στα ιδια status.
Απλα τα δικα μου ειναι ακομα πιο παλια(τα πιο παλια ειναι 22/7)

1 hour ago, GiannisLeon said:

Inked20210901_111533_LI.jpg

20210901_111538.jpg

Σημείωση: τα δέματα ανοιχτηκαν στο τελωνειο, και η τιμη μπηκε απο εκει, δεν διαβασαν την τιμη που εγραφε πανω το αυτοκολλητο.

Εικόνα1.jpg

Τα δικά σου έχουν κανονικά όλα τα στοιχεία , εκτός από τον αριθμό IOSS, όποτε σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ αλλά ο πωλητής που δεν έγραψε τον αριθμό. Μιλάς με alie για να σου επιστρέψουν το ΦΠΑ. 

1 hour ago, geotsk1978 said:

elta.PNG

Στο parcels app που φαίνεται όλη η διαδρομή έχει σε κάποιο σημείο αναφορά για εκτελωνισμό? Στο ίδιο σημείο και το δικό μου από 29/08

Edited by leo06

24 minutes ago, leo06 said:

Στο parcels app που φαίνεται όλη η διαδρομή έχει σε κάποιο σημείο αναφορά για εκτελωνισμό? Στο ίδιο σημείο και το δικό μου από 29/08

Εμενα και στα Ελτα το δειχνει οτι εχει κατι με τελωνειο.1817732102_Screenshot2021-09-01163245.thumb.png.97cc6e0c19d8495e6f7bc670b6a5b1ef.png

36 minutes ago, nikanta said:

Εμενα και στα Ελτα το δειχνει οτι εχει κατι με τελωνειο.1817732102_Screenshot2021-09-01163245.thumb.png.97cc6e0c19d8495e6f7bc670b6a5b1ef.png

Πριν φτάσει Ελλάδα?

παλικαρια δειτε το νεο αυτο με τα ρομποτακια στο κεντρο διαλογης αττικης που φυσικα παει να πει και απωλεια προσωπικου.

https://digitaltvinfo.gr/news/news/item/36791-elta-rompot-analamvanoun-tin-diadikasia-dialogis-ton-antikeimenon

1 minute ago, olympiakos said:

δεν ειχα δει οτι το ποστ το προηγουμενο ηταν η ιδια ειδηση.....

Edited by olympiakos

Ωραία, αφού είδατε για τα ρομπότ κλπ, δείτε τώρα και την κατάσταση στο ΚΔ Βόλου, όπου τα μικροδέματα όταν φτάσουν, παραμένουν για εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να κινηθούν, στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτέ, δεν κάνουν διανομή μικροδεμάτων σχεδόν ποτέ, γενικώς δεν, δεν, δεν......

236438645_4596206880411634_7819329044462019749_n.jpg

236971588_4596206753744980_1129040918113360471_n.jpg

235899740_4596206450411677_2734561260078624188_n.jpg

Edited by notisjim

Εγώ που αγοράζω από joom στο καλάθι μου βγάζει ΦΠΑ 24% , έρχεται με acs πρώτα πηγαίνει Ολλανδία και μετά Ελλάδα ,μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει πάλι το ΦΠΑ όπως συμβαίνει στα δέματα που έρχονται με ΕΛΤΑ ,αριθμό IOSS στα δέματα μέχρι τώρα δεν τον γράφει πουθενά σε όσα μου έχουν έρθει 

Edited by pagouras7

Το πακέτο έκανε 3 ημέρες να φτάσει από Αμερική, Ελλάδα. (7 ημέρες συνολικά από την ημέρα που ταχυδρομήθηκε). Επειδή το βιαζόμουν επέλεξα Priority αποστολή με USPS. Και όντος έφτασε γρήγορα (δεν έχω παράπονο).

Ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να το παραλάβω. 😂 (υπολογίζω και μερικές εβδομάδες παραμονή στην μονάδα διανομής την περιοχής μου, λόγω έλλειψης προσωπικού. Διανομές πλέον γίνονται 1-2 φορές τον μήνα)

Πέρα από την πλάκα, υπάρχει κατανόηση να κάνει 1-2 εβδομάδες το πακέτο να εκτελωνιστεί (αναλόγως με τον φόρτο εργασίας). Αλλά 48 ημέρες για να ανοιχτεί ο σάκος?

Edit: Ξέχασα να επισημάνω ότι το ΦΠΑ προπληρώθηκε οπότε (θεωρητικά) θα αποφύγω (ή έπρεπε να αποφύγω) επιπρόσθετες καθυστερήσεις  (+ είναι πιθανών να μου ζητηθεί να ξαναπληρώσω ΦΠΑ κατά την παραλαβή, οπότε ίσως χρειαστεί να το στείλω πίσω μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα για αναδασμολόγηση) 😛

1.JPG

2.JPG

Edited by SLAYER

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει με το ΕΛΤΑ Μ.Δ. Δυτικής Θεσσαλονίκης ? Υπάρχουν κολλημένα δέματα εκεί, πάνω από εβδομάδα. Στα τηλέφωνα κλασσικά δεν απαντάει κάνεις.

1 hour ago, anastasis91 said:

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει με το ΕΛΤΑ Μ.Δ. Δυτικής Θεσσαλονίκης ? Υπάρχουν κολλημένα δέματα εκεί, πάνω από εβδομάδα. Στα τηλέφωνα κλασσικά δεν απαντάει κάνεις.

https://www.news247.gr/koinonia/thessaloniki-thetikoi-21-ergazomenoi-se-kentro-dianomis-elta.9338770.html

18 minutes ago, SLAYER said:

Κατάλαβα.... Θέλει να κάνουμε κι άλλη υπομονή άρα 

b7d7b1380fca44c51a6e28f494fcad56.jpg

Έκανε 7 μερες απο την ημέρα αγορας να ερθεί να περασει τελωνείο και θα κάνει κανα μήνα να παραδωθεί απο τα ελτα…τραγικοί ρε

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ωραία, αφού είδατε για τα ρομπότ κλπ, δείτε τώρα και την κατάσταση στο ΚΔ Βόλου, όπου τα μικροδέματα όταν φτάσουν, παραμένουν για εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να κινηθούν, στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτέ, δεν κάνουν διανομή μικροδεμάτων σχεδόν ποτέ, γενικώς δεν, δεν, δεν......

Τα ξαναγράφω, συμφωνώντας με τον zerokill παραπάνω. Η έκφραση "final delivery" που υπάρχει στο tracking του Aliexpress κυρίως, επ' ουδενί σημαίνει παράδοση σε εσένα. Απλά λέει οτι βρίσκεται σε κάποιο hub των ΕΛΤΑ. Μπορεί να μείνει εκεί και εβδομάδες, εδώ στο Βόλο υπάρχουν αναφορές οτι μένει στη διαλογή μέχρι και 1 μήνα. Εν τω μεταξύ, αρνούνται να σου το παραδώσουν αν πας στο γκισέ, δεν σηκώνουν τηλέφωνο ΠΟΤΈ, και ενώ έχει παρέλθει το χρονικό όριο για παράδοση, οι κινέζοι αρνούνται να κάνουν refund, επικαλούμενοι το "final delivery" . 'Αντε να τους εξηγήσεις τώρα και να πιστέψουν οτι στα ΕΛΤΑ, για να πάει το δεματάκι σου από τον 3ο όροφα στο ισόγειο κάνει περισσότερο απ' όσο Κίνα - Ελλάδα.

Και πολύ καλά κάνουν οι κινέζοι και δεν αποζημιώνουν την ανικανότητα των ΕΛΤΑ Βόλου.

Από τα ΕΛΤΑ οφείλει κανείς να απαιτήσει αποζημίωση. 

Εδώ υπάρχει κάτι σημαντικό, που πρέπει να το γνωρίζουμε. Οι Κινέζοι είναι εν γνώσει της ανικανότητας των ΕΛΤΑ, αφού βλέπουν από το δικό τους tracking system (Cainao) πολλαπλές καθυστερήσεις μέσα στην Ελλάδα στην παράδοση μικροδεμάτων. Το μέγιστο κέρδος όμως που επιζητούν, τους οδηγεί στα ΕΛΤΑ λόγω μειωμένης τιμής μεταφορικών, εν γνώσει τους επαναλαμβάνω. Οι σωστοί πωλητές, (όχι πάντως το Ali), τα στέλνουν με "δικές" τους εταιρείες (πχ BG με CometHellas) και κατόπιν σου τα φέρνει στην πόρτα σου η Speedex, με max. 18 ημέρες συνολικά. Και μην φανταστείτε οτι η χρέωση για αυτό είναι μεγάλη, ελάχιστα €, μπορεί και 1-5€, ανάλογα με τον όγκο και βάρος. Άλλωστε τώρα τελευταία και το Ali χρεώνει -πολλά- για μεταφορά, το free shipping πέθανε.

Όσον αφορά τέλος την αποζημίωση από ΕΛΤΑ, υπενθυμίζω οτι ζούμε στο Ελλάντα. Εδώ δεν απάντησαν ακόμη σε καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ για το χάλι τους. Το παίζουν "κάνω 'οτι γουστάρω και λογαριασμό δεν δίνω" μέχρι να κλείσουν βεβαίως και να βγούνε οι συνδικα-ληστές τους στους δρόμους για "τον δίκαιο αγώνα του φραππέ".

Edited by notisjim

On 13/9/2021 at 12:10 ΜΜ, notisjim said:

Εδώ υπάρχει κάτι σημαντικό, που πρέπει να το γνωρίζουμε. Οι Κινέζοι είναι εν γνώσει της ανικανότητας των ΕΛΤΑ, αφού βλέπουν από το δικό τους tracking system (Cainao) πολλαπλές καθυστερήσεις μέσα στην Ελλάδα στην παράδοση μικροδεμάτων. Το μέγιστο κέρδος όμως που επιζητούν, τους οδηγεί στα ΕΛΤΑ λόγω μειωμένης τιμής μεταφορικών, εν γνώσει τους επαναλαμβάνω. Οι σωστοί πωλητές, (όχι πάντως το Ali), τα στέλνουν με "δικές" τους εταιρείες (πχ BG με CometHellas) και κατόπιν σου τα φέρνει στην πόρτα σου η Speedex, με max. 18 ημέρες συνολικά. Και μην φανταστείτε οτι η χρέωση για αυτό είναι μεγάλη, ελάχιστα €, μπορεί και 1-5€, ανάλογα με τον όγκο και βάρος. Άλλωστε τώρα τελευταία και το Ali χρεώνει -πολλά- για μεταφορά, το free shipping πέθανε.

Όσον αφορά τέλος την αποζημίωση από ΕΛΤΑ, υπενθυμίζω οτι ζούμε στο Ελλάντα. Εδώ δεν απάντησαν ακόμη σε καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ για το χάλι τους. Το παίζουν "κάνω 'οτι γουστάρω και λογαριασμό δεν δίνω" μέχρι να κλείσουν βεβαίως και να βγούνε οι συνδικα-ληστές τους στους δρόμους για "τον δίκαιο αγώνα του φραππέ".

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς παιδιά, γιατί μικροδέματα μη συστημένα με China Post, Yanwen, Cainiao Economy, κτλ από AliExpress, τρώνε δασμούς και ΦΠΑ στο ελληνικό τελωνείο, ενώ η παραγγελία τους έχει γίνει μετά τις 01/07, και ο ΦΠΑ έχει πληρωθεί κανονικά στον αλιμπαμπα ? Σήμερα συγκεκριμένα πήγα να παραλάβω ένα τέτοιο μικροδέμα που παρήγγειλα 10/07 από Αλί, κόστισε 0,9€ με ΦΠΑ στον αλιμπαμπα κανονικά, και στο ΕΛΤΑ μου ζητούσαν φόρο 3,5€. Φυσικά και δεν το παρέλαβα, και θα το γυρίσουν πίσω, θα το κάψουν, κτλ (ας το κάνουν ότι θέλουν...!). Παίζουν και σε άλλους πολλά τέτοια αντίστοιχα περιστατικά?