Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρήγγειλα μάσκες από Αλί στις 18 Νοεμβρίου.

Χθες ήρθανε στην πόλη μου και μου έστειλαν ΣΜΣ για να περάσω να παραλάβω, με χρέωση 2,5€

Ταχύτατοι!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 11:01 ΜΜ, vasilismf said:

του χρονου σε κοβω να παραλαμβανεις

Το δικό μου δεματάκι είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο από 9 Νοεμβρίου. Το παράξενο είναι οτι το τράκινγκ του Αλι γράφει οτι είναι από τις 9/11 στο τοπικό ταχυδρομείο, έτοιμο για παράδοση. Με δυο λόγια, πιάσε τον έναν,  χτύπα τον άλλο. Ουστ. Ρεζίλια

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akilleas said:

Παρήγγειλα μάσκες από Αλί στις 18 Νοεμβρίου.

Χθες ήρθανε στην πόλη μου και μου έστειλαν ΣΜΣ για να περάσω να παραλάβω, με χρέωση 2,5€

Ταχύτατοι!!!

με τι το εστειλαν? θυμασαι τι σου εγραφε στο shipping carrier?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dkostas said:

με τι το εστειλαν? θυμασαι τι σου εγραφε στο shipping carrier?

Καλημέρα.

Κοίταξα την παραγγελία και το μόνο που γράφει είναι AliExpress Standard Shipping.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σταματά η λογική αρχίζουν τα ΕΛΤΑ , έστειλα δέμα σε φίλο μου ,στον ίδιο δρόμο αριθμός 141 και το κατάστημα των ΕΛΤΑ στο 181 ,αντί να του πάνε το δέμα του πήγαν ειδοποίηση να πάει να πάρει το κατάστημα να το πάρει . 

Link to comment
Share on other sites

Στην πόλη μου έχουν σταματήσει πολύ καιρό να φέρνουν συστημένα δέματα.

Αφήνουν χαρτάκι κατευθείαν και τώρα τελευταία ξεκίνησαν και τα ΣΜΣ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akilleas said:

Στην πόλη μου έχουν σταματήσει πολύ καιρό να φέρνουν συστημένα δέματα.

Αφήνουν χαρτάκι κατευθείαν και τώρα τελευταία ξεκίνησαν και τα ΣΜΣ.

Το πιο εξωφρενικό από τα έλτα 4 μέρες μετά αφού σου αφήνουν το σημείωμα ,σε χρεώνουν και τέλος αποθήκευσης του δέματος 0,20 για κάθε μέρα που καθυστέρεις να πας να πάρεις το δέμα .

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pagouras7 said:

Το πιο εξωφρενικό από τα έλτα 4 μέρες μετά αφού σου αφήνουν το σημείωμα ,σε χρεώνουν και τέλος αποθήκευσης του δέματος 0,20 για κάθε μέρα που καθυστέρεις να πας να πάρεις το δέμα .

Εδω δεν χρεώνουν κάτι τέτοιο. Το πήρα 3 ημέρες μετά από το ΣΜΣ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα 12 Δεκεμβρίου και αυτοί των ελτα στο αεροδρόμιο  δεν έχουν ακουμπήσει το δεματάκι από τις 9 Νοεμβρίου.

Αν εγώ στη δουλειά μου είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα με είχαν απολύσει. Αυτοί όμως πληρώνονται κανονικά (από εμάς που έχουμε πληρώσει τα μεταφορικά) και δεν τρέχει τίποτα. 

1.thumb.jpg.7f4c7c78b162cf22cec8b099d8ce0205.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, notisjim said:

ΕΛΤΑ: ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΖΟΥΝΕ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ) ΑΚΟΜΗ (Από την Ελληνική ταινία "Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμη")

Σήμερα 12 Δεκεμβρίου και αυτοί των ελτα στο αεροδρόμιο  δεν έχουν ακουμπήσει το δεματάκι από τις 9 Νοεμβρίου.

Αν εγώ στη δουλειά μου είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα με είχαν απολύσει. Αυτοί όμως πληρώνονται κανονικά (από εμάς που έχουμε πληρώσει τα μεταφορικά) και δεν τρέχει τίποτα. Ρεζίλια.

1.thumb.jpg.7f4c7c78b162cf22cec8b099d8ce0205.jpg

Πολύ πιθανό να μην έχει άλλη ενημέρωση το τρακινγκ και τις επόμενες μέρες να σου έρθει το δέμα στο σπίτι ή να σου αφήσει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τι πάει λάθος εδώ?? Δέμα από Ισπανία συστημένο RF.........ES 

19/11/2021, 13:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/11/2021, 23:08 ΙΣΠΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/11/2021, 17:37 ΙΣΠΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Έστειλα δυο φορές μήνυμα στο ΓΕΤΑ για να μάθω αλλά καμμία απάντηση. Πήρα τηλ. και μου είπαν ότι θα το δουν αλλά πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, leo06 said:

Πολύ πιθανό να μην έχει άλλη ενημέρωση το τρακινγκ και τις επόμενες μέρες να σου έρθει το δέμα στο σπίτι ή να σου αφήσει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος

Δεν πιστεύω στα θαύματα. Ειδικά με τα ελτα, ούτε ο Θεός μπορεί να κάνει κάτι.

Το tracking είναι πάντα λεπτομερές, πάντα γράφει και την παραμικρή κίνηση (για αυτό το λόγο άλλωστε υπάρχει), τα ελτα δεν κάνουν κίνηση, οπότε και το tracking δεν αλλάζει

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, notisjim said:

Δεν πιστεύω στα θαύματα. Ειδικά με τα ελτα, ούτε ο Θεός μπορεί να κάνει κάτι.

Το tracking είναι πάντα λεπτομερές, πάντα γράφει και την παραμικρή κίνηση (για αυτό το λόγο άλλωστε υπάρχει), τα ελτα δεν κάνουν κίνηση, οπότε και το tracking δεν αλλάζει

Δεν είναι θέμα θαύματος, το δέμα σου είναι untracked, UA. Κάποιες φορές μπορεί να έχει ενημέρωση, κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ΕΛΤΑ. Η καθυστέρηση στο αεροδρόμιο είναι πάντα του τελωνείου. 

Όχι ότι τα ΕΛΤΑ  δεν καθηστερούν, αλλά αυτή η καθηστέρηση είναι από την ώρα που θα φύγει από το αεροδρόμιο μέχρι να έρθει στο σπίτι , που μπορεί να κα΄νει και 10 ημέρες,....

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 8:38 ΠΜ, notisjim said:

 

Σήμερα 12 Δεκεμβρίου και αυτοί των ελτα στο αεροδρόμιο  δεν έχουν ακουμπήσει το δεματάκι από τις 9 Νοεμβρίου.

Αν εγώ στη δουλειά μου είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα με είχαν απολύσει. Αυτοί όμως πληρώνονται κανονικά (από εμάς που έχουμε πληρώσει τα μεταφορικά) και δεν τρέχει τίποτα.

1.thumb.jpg.7f4c7c78b162cf22cec8b099d8ce0205.jpg

Το πράμα έχει ως εξής.

Τα ίδια έπαθα και εγώ με 3 πακέτα από αρχές Αυγούστου. Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών των ελτα και μου είπε ότι, λόγω ότι το πακέτο μου είχε ξεπεράσει 60 ημέρες, απέκλειαν το γεγονός να είναι σταματημένο στο τελωνείο. Το πιθανότερο έλεγαν είναι να μην ήρθε ποτέ. Μου είπαν επιπλέον ότι αυτός ο αριθμός δεν είναι ανιχνεύσιμος, είναι λέει ο αριθμός αποστολής. Δηλ μου λέει, όταν παραλαμβάνουν ένα σάκο έχει έναν αριθμό, μόλις σκανάρουν τον αριθμό αυτόματα ενημερώνει τι έχει μέσα, αν είναι μέσα ή όχι όμως δεν το ψάχνουν διότι δεν τους ενδιαφέρει, εφόσον δεν είναι συστημένο.

Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα, όταν δεν θα παραλάβεις, επειδή δεν το έβαλαν οι Κινέζοι ή Ούγγροι ή το έχασαν στα ελτα, δεν πρόκειται να πάρεις πίσω τα λεφτά σου διότι αυτό θα εμφανίζεται ότι έχει φτάσει στον προορισμό του και δεν το παρέλαβες. Το dispute μου το έβγαλε invalid, τράβα να το πάρεις μου είπαν.

Ας ελπίσουμε ότι η δικιά σου περίπτωση δεν είναι όπως την δικιά μου.

Screenshot 2021-11-03 at 19-26-32 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, toni3 said:

Το πράμα έχει ως εξής.

Τα ίδια έπαθα και εγώ με 3 πακέτα από αρχές Αυγούστου. Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών των ελτα και μου είπε ότι, λόγω ότι το πακέτο μου είχε ξεπεράσει 60 ημέρες, απέκλειαν το γεγονός να είναι σταματημένο στο τελωνείο. Το πιθανότερο έλεγαν είναι να μην ήρθε ποτέ. Μου είπαν επιπλέον ότι αυτός ο αριθμός δεν είναι ανιχνεύσιμος, είναι λέει ο αριθμός αποστολής. Δηλ μου λέει, όταν παραλαμβάνουν ένα σάκο έχει έναν αριθμό, μόλις σκανάρουν τον αριθμό αυτόματα ενημερώνει τι έχει μέσα, αν είναι μέσα ή όχι όμως δεν το ψάχνουν διότι δεν τους ενδιαφέρει, εφόσον δεν είναι συστημένο.

Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα, όταν δεν θα παραλάβεις, επειδή δεν το έβαλαν οι Κινέζοι ή Ούγγροι ή το έχασαν στα ελτα, δεν πρόκειται να πάρεις πίσω τα λεφτά σου διότι αυτό θα εμφανίζεται ότι έχει φτάσει στον προορισμό του και δεν το παρέλαβες. Το dispute μου το έβγαλε invalid, τράβα να το πάρεις μου είπαν.

Ας ελπίσουμε ότι η δικιά σου περίπτωση δεν είναι όπως την δικιά μου.

Screenshot 2021-11-03 at 19-26-32 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

@toni3. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Από την ομοιότητα της δικής μου περίπτωσης με τη δική σου, συμπεραίνω οτι το δεματάκι είναι χαμένο και δεν μπορώ να αποδείξω ποιος είναι υπεύθυνος για αυτό, ο κινέζος, ο ούγγρος, ο εσκιμώος ή τα ελτα. Είχα την εντύπωση οτι εφ όσον πλήρωσα στον κινέζο για αποστολή με tracking number, αυτός θα το έστελνε συστημένο, όπως γινόταν ως τώρα. Οπότε ένα review με ένα αστέρι είναι η απάντησή μου στον κινέζο για τη μπαμπεσιά του.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά στην τράπεζα για το ότι δεν παρέλαβες, και σύντομα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το μήνυμα «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ» ?

 

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το μήνυμα…

 

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ (Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών) και μου είπαν να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Παίρνω τηλέφωνο στο τελωνείο εδώ και ώρες και δεν το σηκώνει κανένας…

 

Είναι λάθος η διεύθυνση, ή χρειάζονται παραστατικά (απόδειξη paypal κλπ) ?

Capture1.JPG

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, SLAYER said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το μήνυμα «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ» ?

 

 

 

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το μήνυμα…

 

 

 

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ (Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών) και μου είπαν να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Παίρνω τηλέφωνο στο τελωνείο εδώ και ώρες και δεν το σηκώνει κανένας…

 

 

 

Είναι λάθος η διεύθυνση, ή χρειάζονται παραστατικά (απόδειξη paypal κλπ) ?

 

Capture1.JPG

Μάλλον δεν φαίνονται τα στοιχεία σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/12/2021 at 1:57 ΜΜ, SLAYER said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το μήνυμα «ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ» ?

 

Παίρνω τηλέφωνο στο τελωνείο εδώ και ώρες και δεν το σηκώνει κανένας…

 

Μηπως σκιστηκε το αυτοκολλητο,επεσε το δεμα σε νερα κλπ και δεν φαινονται καποια στοιχεια.

Γιατι να το σηωσουν; δημοσιο ειναι, εδω δεν το σηκωνει ιδιωτης πχ Acs και θα το σηκωσουν οι ρεκλες;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καινούρια κόλπα από το Aliexpress. 

Επειδή διαπίστωσαν οτι μέσα στην Ελλάδα τα ΕΛΤΑ καθυστερούν μήνες την παράδοση, εφαρμόζουν το εξής: Μόλις σκαναριστεί για πρώτη φορά στο "Βενιζέλος" το πακετάκι, (screenshot ), αμέσως στο tracking τους γράφουν "Delivering Parcel at destination office for final delivery",(screenshot ).  Αυτό όμως είναι ψέμα, αφού μετά ακολουθεί ο γολγοθάς του τελωνείου, του κέντρου διαλογής Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Λάρισας, για να καταλήξει στο Βόλο, όπου κάθεται άλλες 2-3 εβδομάδες στη διαλογή Βόλου,  μέχρι να στείλουν ειδοποίηση για να πας να το πάρεις από το γκισέ.

Με το ψέμα αυτό απορίπτουν και κάθε dispute όταν περάσουν οι 90 ημέρες και δεν έχει γίνει παράδοση με υπαιτιότητα ΕΛΤΑ και όχι δική μου, αφού γράφουν " we kindly suggest you pick up your package as soon as you can" και καθάρισαν. Πως να το πάρεις όμως,όταν ούτε τηλέφωνο δεν σηκώνουν στα ΕΛΤΑ Βόλου, για να τους πεις το πρόβλημα;

2.jpg

1.jpg

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να αλλάξει το χρονικό όριο αφού δεν έχεις παραλάβει κάτι;

Δεν νομίζω να τους απασχολεί το τι γίνεται στην Ελλάδα.

Είμαστε πολλή μικρή αγορά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω στείλει δύο συστημένα δεματάκια, Ουγγαρία & Αγγλία από 14/1 & 24/1 και ακόμα δείχνουν ότι φύγανε από την Ελλάδα...τι διάολο, στις αποστολές δεν είχα θέματα, άρχισαν & εκεί τα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επιλέγεται αν ένα δέμα από Γερμανία θα το χειριστεί Ελλάδα η dhl ή τα Ελτά?

Τι εννοώ?Παρέλαβα πριν από περίπου δύο μήνες ένα δέμα με tracking της μορφής cyxxxxxxxxxde το παρέλαβα με dhl κ τώρα ένα που που περιμένω με την ίδια μορφή τράκινγκ ανιχνεύεται στα ΕΛΤΑ και το στάτους λέει:

"Thursday, February 3rd, 2022, 7:50 a.m., Feucht, Germany The shipment is transported to the destination country/destination area and handed over to the delivery organization there."

Φαντάζομαι ότι θα αργήσει πολύ περισσότερο από ότι το άλλο. Ξέρουμε περίπου πόσο?Κ πως επιλέγεται ποιος θα το χειριστεί εδώ στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ πολύ!

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, spirospatra said:

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επιλέγεται αν ένα δέμα από Γερμανία θα το χειριστεί Ελλάδα η dhl ή τα Ελτά?

Τι εννοώ?Παρέλαβα πριν από περίπου δύο μήνες ένα δέμα με tracking της μορφής cyxxxxxxxxxde το παρέλαβα με dhl κ τώρα ένα που που περιμένω με την ίδια μορφή τράκινγκ ανιχνεύεται στα ΕΛΤΑ και το στάτους λέει:

"Thursday, February 3rd, 2022, 7:50 a.m., Feucht, Germany The shipment is transported to the destination country/destination area and handed over to the delivery organization there."

Φαντάζομαι ότι θα αργήσει πολύ περισσότερο από ότι το άλλο. Ξέρουμε περίπου πόσο?Κ πως επιλέγεται ποιος θα το χειριστεί εδώ στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Και αυτό ταξιδεύει με DHL (απλό, όχι courier) και μάλιστα οδικώς προς Ελλάδα.

Το χαρακτηριστικό είναι ότι έφυγε από το Feucht, που είναι ο τελευταίος σταθμός στη Γερμανία.

Προς το τέλος της εβδομάδας θα φτάσει στις αποθήκες της DHL, θα αλλάξει κωδικό (θα τον βρεις στην ιστοσελίδα της DHL  και από εκεί σ' εσένα, αν έχει κατάστημα η DHL στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...