Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

56 minutes ago, Vasileios said:

Αν σε εχουν χρεώσει Φ.Π.Α θα πληρώσεις μηδέν ευρώ στα ΕΛΤΑ

Αν δεν σε έχουν χρεώσει Φ.Π.Α. θα πληρώσεις  1,41 Φ.Π.Α και 2,5 έξοδα ΕΛΤΑ σύνολο 3,91 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει παραγγείλει από Οκτωβρίο η μέχρι τώρα και το θέλει ως δώρο τα Χριστούγεννα ,ας το αφήσει για του χρόνου ,ήδη αρχίζουν οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ 4 μέρα κολλημένο εκφόρτωση από  μεταφορικο  μέσο ,μετά θα φάμε κόλλημα για λίγες μέρες στο Κέντρο διαλογής ,και μετά στην μόναδα διάλογης στην πόλη μου. Με τα ΕΛΤΑ πρέπει να παραγγείλεις από το Πάσχα για να τα έχεις τα Χριστούγεννα .

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, pagouras7 said:

Όποιος δεν έχει παραγγείλει από Οκτωβρίο η μέχρι τώρα και το θέλει ως δώρο τα Χριστούγεννα ,ας το αφήσει για του χρόνου ,ήδη αρχίζουν οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ 4 μέρα κολλημένο εκφόρτωση από  μεταφορικο  μέσο ,μετά θα φάμε κόλλημα για λίγες μέρες στο Κέντρο διαλογής ,και μετά στην μόναδα διάλογης στην πόλη μου. Με τα ΕΛΤΑ πρέπει να παραγγείλεις από το Πάσχα για να τα έχεις τα Χριστούγεννα .

Δύο posts παραπάνω έγραψα ότι από 2/11 βρίσκεται στο ίδιο στάδιο συστημένη επιστολή (ΟΧΙ δέμα) και η απάντησή τους είναι ότι πρέπει να ανοιχτεί ο σάκος για να γίνει η διαλογή των επιστολών από τα δέματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Ali πια στέλνει αποκλειστικά από Ουγγαρία για Ελλάδα από ότι βλέπω. Στο 11.11 πήρα κάποια πράγματα και περιμένω 7 δέματα όλα μέσω Ουγγαρίας. Κάποια ξεκινάνε με LA...HU και κάποια με UA...HU.

Μου είχε στείλει και ένας πωλητής ένα μικρό ανταλλακτικό μέσω εγγύησης για κάτι άλλο μέσω Ουγγαρίας και από τις 6 Νοέμβρη που λέει ότι έγινε cleared από το τελωνείο στην Ουγγαρία δεν έχει γίνει κάποιο update. Τουλάχιστον μέσω Ολλανδίας αργούσαν αλλά ξέραμε τι γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένει ο φίλους γιατί έχω παραλάβει δέμα περυσι από 11.11 αρχές Μαρτίου.έγραφε ότι είναι στον προορισμό του όπως όλα από το αλι.κάποια στιγμή θα το παραλάβει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε τι εχει να γινει τωρα που θα αρχισει η black friday και οι γιορτες. 

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Συστημένη ΕΠΙΣΤΟΛΗ (όχι δέμα), έφυγε από Μόντρεαλ 23/10, από 2/11/21 στο αεροδρόμιο και προχθές (ΤΕ 17/1) μπήκε ... στο ΓΕΤΑ και ... κάθεται ...

Και την έστειλε συστημένη για να έρθει γρήγορα .... 

Link to comment
Share on other sites

Απο 5 Αυγουστου το LZ958928306CN αναπαυεται στο αεροδρομιο και το τμημα εξυπ. των ΕΛΤΑ μου λεει γενικολογες μαλακ..... Εχω πει πολλες φορες οτι οταν πουληθουν τα ελτα θα κανω παρτυ και θα διαδηλωσω και στους δρομους εναντιον τους.
Σε γκισε καταστηματος ελτα, πιανει την κουβεντα η υπαλληλος με την πελατισσα 10-15 λεπτα και οι αλλοι περιμενουν με τα χαρτακια στα χερια σαν μαλακ.... Η χειροτερη περιπτωση δημοσιων υπαλληλων.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πληρώνω πλέον από ebay φόρο σε κάθε πράγμα που αγοράζω, πληρώνω και στο ταχυδρομείο 1-2€ κάθε φορά ξανά φόρο.. Τι παίζει με αυτό;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, DjTony said:

Ενώ πληρώνω πλέον από ebay φόρο σε κάθε πράγμα που αγοράζω, πληρώνω και στο ταχυδρομείο 1-2€ κάθε φορά ξανά φόρο.. Τι παίζει με αυτό;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Αγοράζεις από Κίνα μέσω ebay, και οι αμέτρητοι και τυχάρπαστοι κινέζοι πωλητές δεν κάνουν αυτό που χρειάζεται, δηλαδή να γράφουν τον αριθμό IOSS.

Συνήθως το ebay επιστρέφει τον διπλοπληρωμένο ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@notisjim Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται ανάρμοστοι χαρακτηρισμοί. Μπορείς να αναφέρεις το πρόβλημα σου αλλά με το σωστό τρόπο. Αφαιρέθηκαν post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις από Κίνα μέσω ebay, και οι αμέτρητοι και τυχάρπαστοι κινέζοι πωλητές δεν κάνουν αυτό που χρειάζεται, δηλαδή να γράφουν τον αριθμό IOSS.
Συνήθως το ebay επιστρέφει τον διπλοπληρωμένο ΦΠΑ.
Πως; τι πρέπει να κάνω;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, DjTony said:

Πως; τι πρέπει να κάνω;
 

Εάν η αγορά έγινε από κινέζο πωλητή, όπως υπέθεσα, ο ΦΠΑ εισπράχθηκε από το ebay και όχι από τον πωλητή. Θα στείλεις στο ebay τις αποδείξεις που έχεις και θα σου επιστρέψει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2021 at 10:14 ΠΜ, athanaso77 said:

@notisjim Στο φόρουμ δεν επιτρέπονται ανάρμοστοι χαρακτηρισμοί. Μπορείς να αναφέρεις το πρόβλημα σου αλλά με το σωστό τρόπο. Αφαιρέθηκαν post.

Προς τον διαχειριστή του φόρουμ.

Το θέμα των τόπικς εδώ, είναι ή δεν είναι τα παράπονα για την άθλια κατάσταση των ΕΛΤΑ;

Η κατάσταση αυτή θα βελτιωθεί τώρα που σβήσατε το ποστ μου;  Επιτρέψτε μου να αμφιβάλω.

Είναι επιλήψιμο και θα διαγράψετε και το παρακάτω σχόλιό μου; "Όταν κλείσει κάποιος με ισχυρά μέζεα τα ΕΛΤΑ, εγώ θα χορεύω από τη χαρά μου"

Α, επί τη ευκαιρία. Σήμερα, γέμισε η 14η ημέρα, που το δεματάκι είναι ακόμη στο αεροδρόμιο, περιμένοντας κάποιον που ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ  καθυστερώντας, να το προωθήσει στον ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ. 

 

 

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για προσωπικό θέμα:

Όπως έχω ξαναγράψει, ο ξάδελφός, από τον Καναδά, μου έστειλε την 23/10/21 ένα έγγραφο σε συστημένο ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟ φάκελο (και όχι δέμα) για να έρθει γρήγορα.

Το παρακολουθούσα συνεχώς, την 2/11/21 έφτασε ο ΦΑΚΕΛΟ στο αεροδρόμιο και έμεινε ακούνητος μέχρι την 17/11/21, οπότε απευθύνθηκα στο Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης, που εποπτεύει τα ΕΛΤΑ και η προϊσταμένη της υπηρεσίας ζήτησε το ιστορικό και έστειλε μήνυμα σε πολλές υπηρεσίες των ΕΛΤΑ, ζητώντας να επισπευσθεί η διαδικασία. Το απόγευμα της 17/11 ο ΦΑΚΕΛΟΣ μπήκε στο ΓΕΤΑ!!!

Έστειλα μήνυμα στο ΓΕΤΑ, αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση. Έστειλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ την 17/11 για όλη τη διαδικασία και, κυρίως, για την είσοδο του ΦΑΚΕΛΟΥ στο ΓΕΤΑ. Έλαβα μήνυμα από την ΕΕΤΤ, λίγο μετά την ανάρτηση αυτού του post, που λέει ότι έστειλε σήμερα (23/11)  την καταγγελία στα ΕΛΤΑ και περιμένει απάντηση μέχρι 28/12/21 !!! (Αυτή η ενημέρωση για όσους προτείνουν την καταγγελία στην ΕΕΤΤ).

Έμεινε στο ΓΕΤΑ 2 μέρες και με ζώσαν τα φίδια, αφού κανείς δεν ξέρει τι θα μπορούσε να συμβεί εκεί (από άνοιγμα του φακέλου μέχρι ότι μπορεί να φανταστεί κανείς). Την 19/11 βγήκε από το ΓΕΤΑ και κανένα άλλο σημάδι κίνησης. Ξαφνικά την ΚΥ 21/11  το πρωί πήγε στο ΚΑΤ (όχι στο νοσοκομείο) και τη ΔΕ 22/11 το βράδυ φαίνεται να κινείται σε ΚΔ Αττικής και το πρωί σήμερα (23/11) έφτασε στο ΜΔ της περιοχής μου.

Περίμενα να εμφανιστεί το βήμα "προς παράδοση" μέχρι 10.30 και, αφού είδα ότι δεν φαινόταν, άρχισα τα τηλέφωνα ο καλός υπάλληλος στο ΜΔ το βρήκε, και πήγα να το παραλάβω με την ταυτότητά μου, γιατί δεν ήξερε και ο ίδιος πότε θα έφτανε στα χέρια μου με την έλλειψη προσωπικού (ταχυδρόμων) που έχει η περιοχή μου.

Με αυτές τις ενέργειες, παρέλαβα σε ΕΝΑ μήνα το συστημένο φάκελο !!!

Ευτυχώς ήταν ακέραιος ....

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, notisjim said:

Προς τον διαχειριστή του φόρουμ.

Το θέμα των τόπικς εδώ, είναι ή δεν είναι τα παράπονα για την άθλια κατάσταση των ΕΛΤΑ;

Η κατάσταση αυτή θα βελτιωθεί τώρα που σβήσατε το ποστ μου;  Επιτρέψτε μου να αμφιβάλω.

Είναι επιλήψιμο και θα διαγράψετε και το παρακάτω σχόλιό μου; "Όταν κλείσει κάποιος με ισχυρά μέζεα τα ΕΛΤΑ, εγώ θα χορεύω από τη χαρά μου"

Α, επί τη ευκαιρία. Σήμερα, γέμισε η 14η ημέρα, που το δεματάκι είναι ακόμη στο αεροδρόμιο, περιμένοντας κάποιον που ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ  καθυστερώντας, να το προωθήσει στον ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ. 

Θα σε παρακαλέσω να ξαναδείς τι έγραψα γιατί από την απάντηση σου φαίνεται ότι μάλλον βιάστηκες να απαντήσεις χωρίς να διαβάσεις.

Φυσικά και επιτρέπεται να εκφράζουμε ελεύθερα τα όποια παράπονα μας για οποιοδήποτε ζήτημα. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως, η συζήτηση αυτή γίνεται για το αυτονόητο… απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις οι οποίες στο δικό σου το post δεν απουσίαζαν και γιαυτο αφαιρέθηκε. Είμαστε σε δημόσιο φόρουμ, ούτε σε γήπεδο, ούτε σε καφενείο και υπάρχουν κάποιοι κανόνες οι οποίοι ισχύουν για όλους μας ανεξαιρέτως. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποστηριξει πολλες φορες οτι η ΕΕΤΤ ειναι ανυπαρκτη. Οπως σχεδον και οποιαδηποτε αλλη ανεξαρτητη αρχη. Το σκεπτικο προφανως ειναι οτι οσο πιο ανεξαρτητη ειναι μια υπηρεσια, τοσο πιο ανεξέλεγκτη ειναι, οποτε η ξαπλα γινεται τροπος ζωης.
Για ξεκαρφωμα κανουν και κανενα διαγωνισμο για κεραιες ή συχνοτητες και ειναι ετοιμοι μεχρι την επομενη χρονια. Αν βρεθει κατι για την επομενη χρονια, αλλιως παμε για την μεθεπομενη.
Ας τους κλεισουν τωρα ολους αυτους τους ξαπλωμενους. Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα μας λειψουν.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H E.E.T.T.  οφείλει να ακούσει και τις δύο απόψεις πριν βγάλει πόρισμα για μια υπόθεση. 

Ούτε η αστυνομία ούτε οποιοσδήποτε δικαστής μπορεί να αποφασίσει κάτι πριν ακούσει και τις δύο απόψεις. 

Όσο αφορά την είσοδο στο ΓΕΤΑ θα πρέπει να μάθουμε πλέον ότι αυτή είναι η διαδικασία. 

Η τελωνιακη ατέλεια δεν υπάρχει πλέον και καθε τι πρέπει να πληρωθεί. 

Ένας φάκελος μπορεί να περιέχει οτιδήποτε . Θα μπει λοιπον τελωνείο.  Αν διαπιστωθεί οτι είναι αληλογραφία θα βγεί δωρεάν.

Έμενα έκπληκτος όταν έμαθα ότι κάτοικος της Μάλτας υποχρεώνεται πλέον να πληρώνει 2,5 ευρώ κάθε μέρα διότι παραλαμβάνει με το ταχυδρομείο ημερήσια εφημερίδα της Αγγλίας.  Ίσως να συμβαίνει και στην Ελλάδα.

Μπορώ να διαφωνήσω με αυτή την πρακτική , αλλά δυστυχώς αυτή είναι η  νομοθετημένη αλήθεια. 

Η εφημερίδα αναγράφει τιμή επάνω δεν είναι δωρεάν και δεν εξαιρείτε του τελωνείου. Κάθε ατέλεια έχει καταργηθεί.

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μιλαμε αλλη γλωσσα, η να ζουμε σε διαφορετικη χωρα.
Οταν η ΕΕΤΤ καλειται να παρει θεση σε παρανομες η καταχρηστικες πρακτικες και ακουει την γνωμη και των 2 πλευρων επι μηνες, κατι δεν παει καλα. Οσο για να παρει θεση, Αυτο ειναι το ανεκδοτο της ημερας.
Δεν θα αναφερω συγκεκριμμενα παραδειγματα, εχουν γραφτει εδω κατα κορον.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Vasileios said:

H E.E.T.T.  οφείλει να ακούσει και τις δύο απόψεις πριν βγάλει πόρισμα για μια υπόθεση. 

Ένας φάκελος μπορεί να περιέχει οτιδήποτε . Θα μπει λοιπον τελωνείο.  Αν διαπιστωθεί οτι είναι αληλογραφία θα βγεί δωρεάν.

1. Σιγουρα υπάρχουν πολλά που πιστώνονται στην ΕΕΤΤ και ένα απ' αυτά, που μας ταλαιπωρησε όλους όσοι έχουμε κινητά, ήταν το οριστικό σταμάτημα της αυθαίρετης κλοπής μικροποσών από μερικές εταιρείες-απατεώνες. Η λύση ήταν απλή, αν και πήρε αρκετό χρόνο για να υλοποιηθεί.

 

2. Ένας επιστολικός φάκελος μπορεί, θεωρητικά, να περιέχει οτιδήποτε, αλλά δεν μιλάμε για τελωνειακό έλεγχο που θα ανακαλύψει τη σκόνη (ναρκωτικά κλπ), αλλά για αδιανόητη, αυθαίρετη, ανεξήγητη και τελείως στρεβλή "απόφαση", η οποία δεν στηρίζεται σε καμία λογική αλλά και γραπτή διάταξη, 

Είναι ανόητη, και απαράδεκτη η έμμεση κατάργηση της έννοιας αποστολής μιας επιστολής ως συστημένης, με στόχο να επισπεύσεις την παράδοσή της στον παραλήπτη. Πιο γρήγορα θα την πάρει αν έχει σταλεί με απλό ταχυδρομείο.

Τέλος, ψάξε να βρεις σε ποια διάταξη είτε της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για την κατάργηση της ατέλειας, είτε στις εγκυκλίους της ΑΑΔΕ, που εκδόθηκαν για τον ίδιο λόγο, υπάρχει αυτή η αυθαίρετη "απόφαση".

Θα συνεχίσω το θέμα σε ανώτερα επίπεδα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζω στην Ελληνική ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑ.  
Εσείς; 
Εγω μαλλον ζω στην Ελληνικη μπανανια οπως φαινεται απο τις πραξεις και τα εργα των εκπροσωπων αυτου του κρατους.
Οι πολιτες του εχουν κανει πολλα για την χωρα τους, ιδιαιτερα τα τελευταια χρονια με τις κρισεις κλπ.
Απο την αλλη πλευρα δεν μπορω να πω το ιδιο, ιδιαιτερα στις τηλεπικοινωνιεςκαι στις μεταφορες, που το τοπιο ειναι αναρχο, οι υπηρεσιες ειναι οι πιο ακριβες στην Ευρωπη, η κινητη τηλεφωνια κοστιζει χρυσαφι, οι ταχυτητες στο ιντερνετ ειναι για κλαμματα, οι εταιρειες κουριερ μας δουλευουν κανονικα, γιατι 2 χρονια μετα την εκδηλωση της πανδημιας δεν εχουν καταφερει να παραδωσουν εναν φακελο στην ωρα τους και πολλα πολλα αλλα. ΟΛΑ αυτα ειναι αμεση ευθυνη της ΕΕΤΤ. Δεν περιγραφω αλλο, γιατι ισως ζουμε σε διαφορετικη χωρα οντως. Φιλικα παντα. Καλημερα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους παραπάνω που θεωρούν την ΕΕΤΤ ανεπαρκή (ήπια έκφραση για να μη σβήσουν το ποστ μου).

Έστειλα το καλοκαίρι (με τη φόρμα τους) παράπονα για την κατάσταση στα ΕΛΤΑ Βόλου και τις καθυστερήσεις 3+ εβδομάδων στο κέντρο διαλογής Βόλου. Μου απάντησαν οτι τα ΕΛΤΑ έχουν διορία ως τις 11 Σεπεμβρίου για να απαντήσουν (αυτό για το "Μηδενί δίκην δικάσης, πριν αμφοίν μύθον ακούσης" που κάποιος παραπάνω χρησιμοποίησε σαν δικαιολογία. 

Από την ΕΕΤΤ μου απάντησαν οτι θα με ενημερώσουν για το αποτέλεσμα. Όσο είδατε απάντηση ως σήμερα τέλος Νοεμβρίου, άλλο τόσο είδα και εγώ.

Η ανεκτικότητα έχει και τα όριά της, ειδικά όταν υποψιάζεσαι - ή είσαι σίγουρος - οτι πρόκειται για κοροιδία.

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα.

Εχω ένα δεματάκι αξίας 8€ κολλημένο στο αεροδρόμιο από τις 19 Νοεμβρίου.Τι προβλέπεται από την εμπειρία σας;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Theodore41 said:

Kαλημέρα.

Εχω ένα δεματάκι αξίας 8€ κολλημένο στο αεροδρόμιο από τις 19 Νοεμβρίου.Τι προβλέπεται από την εμπειρία σας;

του χρονου σε κοβω να παραλαμβανεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...