Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 ώρες πριν, StavrosChatz said:

ρε παιδια τι γινεται μου ερχονται μηνυματα στο κινητο για να παρω δεματακια με 2.5 . 2.7 ευρω ολα χρεωση αλλα τα αντικειμενα πιυ περιμενω δεν εχουνε αυτα τα trackings.

Ξέρω από περίπτωση φίλου από Αλί έχει αλλάξει ο αριθμός αποστολής όλα απλά υποθέτω και τα δικά σου .Του φίλου ήταν της μορφής SB0000000,και μετά πήρε των αραβικών εμιράτων 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pagouras7 said:

Ξέρω από περίπτωση φίλου από Αλί έχει αλλάξει ο αριθμός αποστολής όλα απλά υποθέτω και τα δικά σου .Του φίλου ήταν της μορφής SB0000000,και μετά πήρε των αραβικών εμιράτων 

τα δικα μου ειχανε UV123344444 κτλ , εβγαλα ακρη τελικα , πηγα ταχυδρομειο ζητησα να μου δωσουν τα δεματακια στο χερι, τα ψηλαφισα και τελικα ηταν αντικειμενα που ειχα παραγγειλει απο Ιουνιου, -για αυτο τα trackings δεν ταιριαζαν με αυτα που περιμενω, τα ειχα ξεχασει εδω και καιρο ειχα παρει και refund για ολα.

εκανα αρνηση παραλαβης σε ολα, και τα τρια κοστιζαν 2.5 ευρω μαζι και για να τα παρω επρεπε να πληρωσω 8 ευρω,

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 12:31 ΠΜ, StavrosChatz said:

 

Μήπως γνωρίζει κανείς από το φόρουμ να μου πει τι είναι το ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ; 

Παράγγειλα από Banggood με EU Priority Mail από Ευρωπαϊκή χώρα ένα tablet, με εγγύηση παράδοσης 7 ημερών. Η αποστολή έγινε με DHL από Γερμανία αλλά όταν μετά 4 ημέρες έφτασε στην Ελλάδα, η DHL το εγκατέλειψε στα ΕΛΤΑ, ενώ ως τώρα, σε προηγούμενες αγορές μου, το έφερνε η ίδια η DHL στο σπίτι. 

Τις τελευταίες ημέρες το πακέτο βρίσκεται στο ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ, όπως γράφει το tracking των ΕΛΤΑ. Φυσικά η εγγύηση της παράδοσης σε 7 ημέρες πήγε περίπατο. Υποψιάζομαι οτι θα κάνει το γύρο της Ελλάδας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα) και θα καταλήξει σε μερικές μέρες στο ΚΔ Βόλου, όπου η κατάσταση είναι απερίγραπτη (τα γράφω σε άλλα post με φωτογραφίες).

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2021 at 9:51 ΠΜ, notisjim said:

Μήπως γνωρίζει κανείς από το φόρουμ να μου πει τι είναι το ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ; 

Παράγγειλα από Banggood με EU Priority Mail από Ευρωπαϊκή χώρα ένα tablet, με εγγύηση παράδοσης 7 ημερών. Η αποστολή έγινε με DHL από Γερμανία αλλά όταν μετά 4 ημέρες έφτασε στην Ελλάδα, η DHL το εγκατέλειψε στα ΕΛΤΑ, ενώ ως τώρα, σε προηγούμενες αγορές μου, το έφερνε η ίδια η DHL στο σπίτι. 

Τις τελευταίες ημέρες το πακέτο βρίσκεται στο ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ, όπως γράφει το tracking των ΕΛΤΑ. Φυσικά η εγγύηση της παράδοσης σε 7 ημέρες πήγε περίπατο. Υποψιάζομαι οτι θα κάνει το γύρο της Ελλάδας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα) και θα καταλήξει σε μερικές μέρες στο ΚΔ Βόλου, όπου η κατάσταση είναι απερίγραπτη (τα γράφω σε άλλα post με φωτογραφίες).

Νομίζω είναι με ΕΛΤΑ courier πάντα γράφει ΚΤΕΠ Αθηνών όταν μου το στέλνουν με ΕΛΤΑ courier 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pagouras7 said:

Νομίζω είναι με ΕΛΤΑ courier πάντα γράφει ΚΤΕΠ Αθηνών όταν μου το στέλνουν με ΕΛΤΑ courier 

Ευχαριστώ, ναι τελικά η DHL το έδωσε για παράδοση στα ELTA COURIER. Έτσι γλύτωσα από το χάλι του ταχυδρομείου και το δέμα παραδόθηκε από courier.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα δέμα από adidas.de μου είπαν ότι το έδωσε σε ΕΛΤΑ κατ'ευθειαν από την Γερμανία η DHL,έκτοτε έχει κολησει στο αεροδρόμιο ? δεν υπάρχει καμία πρόοδος από 23/10 ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ?
στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται περιοχή Γερμανία ακόμα
edit:φάνηκε στο ΚΑΤ Αθηνών πριν λίγο






Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομάδα το περισσότερο το έχεις στα χέρια σου.εάν σ αργήσειπολλές φορές δε γράφει όνομα. Ή κάτι λείπει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

απλά μέχρι τώρα ερχόταν πάντα με DHL μέχρι Αθήνα και μετά με acs εδώ στην Κρήτη,τώρα το έδωσε η DHL κατ'ευθειαν ΕΛΤΑ
πιστεύω και γω σε μια βδομάδα θα το έχω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι κάνω με το παρακάτω?

Το dispute άκαρπο, γιατί λέει πήγαινε στο ταχυδρομείο να το παραλάβεις, η εξυπηρέτηση πελατών των ελτα λέει ότι αυτός είναι ο αριθμός αποστολής και όχι του πακέτου μου. 

Screenshot 2021-11-03 at 19-26-32 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, toni3 said:

Τι κάνω με το παρακάτω?

Το dispute άκαρπο, γιατί λέει πήγαινε στο ταχυδρομείο να το παραλάβεις, η εξυπηρέτηση πελατών των ελτα λέει ότι αυτός είναι ο αριθμός αποστολής και όχι του πακέτου μου. 

Screenshot 2021-11-03 at 19-26-32 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

1) τι εννοεις οτι σου ειπαν πήγαινε στο ταχυδρομιο να το παραλαβεις απο τη στιγμη που φαίνεται στο αεροδρομιο?

2) τι εννουν οτι αυτος ειναι ο κωδικος αποστολης και οχι του πακετου? Οποιος και να ειναι πρεπει να δειχνει που ειναι το δεμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasilismf said:

1) τι εννοεις οτι σου ειπαν πήγαινε στο ταχυδρομιο να το παραλαβεις απο τη στιγμη που φαίνεται στο αεροδρομιο?

2) τι εννουν οτι αυτος ειναι ο κωδικος αποστολης και οχι του πακετου? Οποιος και να ειναι πρεπει να δειχνει που ειναι το δεμα.

Το Ali έβγαλε invalid και ως απάντηση έχει ότι πρέπει να το πάρω από το ταχυδρομείο. Λογικό.

Η εξυπηρέτηση πελατών των ελτα μου λέει ότι αυτός είναι και καλά ο αριθμός αποστολής και όχι του πακέτου. Δηλ, ότι αυτός ο αριθμός είναι μιας αποστολής που περιέχει και άλλα πακέτα μαζί με το δικό μου. Τις εξήγησα ότι και με άλλα πακέτα τις ίδιας μορφής κωδικού, ήρθαν στην πόρτα μου χωρίς να μπορώ να τα ανιχνεύσω και σε άλλα να μπορώ. Πάντα όμως ο κωδικός ήταν ο ίδιος πάνω στο πακέτο και στην αναζήτηση. Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι στην μέση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Edited by toni3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, toni3 said:

Το Ali έβγαλε invalid και ως απάντηση έχει ότι πρέπει να το πάρω από το ταχυδρομείο. Λογικό.

Η εξυπηρέτηση πελατών των ελτα μου λέει ότι αυτός είναι και καλά ο αριθμός αποστολής και όχι του πακέτου. Δηλ, ότι αυτός ο αριθμός είναι μιας αποστολής που περιέχει και άλλα πακέτα μαζί με το δικό μου. Τις εξήγησα ότι και με άλλα πακέτα τις ίδιας μορφής κωδικού, ήρθαν στην πόρτα μου χωρίς να μπορώ να τα ανιχνεύσω και σε άλλα να μπορώ. Πάντα όμως ο κωδικός ήταν ο ίδιος πάνω στο πακέτο και στην αναζήτηση. Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι στην μέση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Τη στιγμή που η τελευταία θέση στο tracking είναι στο αεροδρόμιο, πως σου λένε να το πάρεις από το ταχυδρομείο;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, minast said:

Τη στιγμή που η τελευταία θέση στο tracking είναι στο αεροδρόμιο, πως σου λένε να το πάρεις από το ταχυδρομείο;

Problems with the order Judgement from AE Invalid Reason
Purchase Protection is running out, but package is still in transit Invalid The tracking information shows that the package has arrived at your local post office and waited for your collection. We warmly suggest that you can contact the shipping company Customer Care Center and you will get this package as soon as possible. If the package not in good condition/ goods shortage, you are suggested go to 'Dispute Detail' -- Check 'Dispute Reason-- Click 'Update Reason' to update your reason for filing a dispute.
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, toni3 said:
Problems with the order Judgement from AE Invalid Reason
Purchase Protection is running out, but package is still in transit Invalid The tracking information shows that the package has arrived at your local post office and waited for your collection. We warmly suggest that you can contact the shipping company Customer Care Center and you will get this package as soon as possible. If the package not in good condition/ goods shortage, you are suggested go to 'Dispute Detail' -- Check 'Dispute Reason-- Click 'Update Reason' to update your reason for filing a dispute.

Δεν τους ζητάς να σου στείλουν αυτό που βλέπουν αυτοί στο tracking; Αυτό που βλέπεις εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφουν...

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, minast said:

Δεν τους ζητάς να σου στείλουν αυτό που βλέπουν αυτοί στο tracking; Αυτό που βλέπεις εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφουν...

  • 2021.08.09 13:53 (GMT-7): Parcel at destination office for final delivery
  • 2021.08.05 18:02 (GMT-7): Received by the delivery company
  • 2021.07.30 20:28 (GMT-7): Customs clearance successful
  • 2021.07.30 19:31 (GMT-7): Customs clearance started
  • 2021.07.30 05:25 (GMT-7): Arrived at destination country
  • 2021.07.28 16:00 (GMT-7): Departed country of origin
  • 2021.07.26 20:39 (GMT-7): Accepted for linehaul transportation
  • 2021.07.26 15:58 (GMT-7): Dispatched from sorting center
  • 2021.07.26 03:24 (GMT-7): Arrived at sorting center
  • 2021.07.26 03:24 (GMT-7): Parcel dispatched
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2021 at 4:59 ΜΜ, toni3 said:

Τι κάνω με το παρακάτω?

Το dispute άκαρπο, γιατί λέει πήγαινε στο ταχυδρομείο να το παραλάβεις, η εξυπηρέτηση πελατών των ελτα λέει ότι αυτός είναι ο αριθμός αποστολής και όχι του πακέτου μου. 

 

Ξέρω από φίλο μου αυτός  που παραλαμβάνει από αλι ,ο αριθμός αποστολής δεν είναι συστημένο,η ανίχνευση σταμάτα με το που φθάνει αεροδρόμιο ,δέμα του φίλο  μου .

UA518036429HU

  • 13 Οκτ 2021 14:35
     
  • 13 Οκτ 2021 13:35
     
    Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)
     
    Greece Post
  • 07 Οκτ 2021 23:07
     
    Αποστολη Αντικειμενου Ουγγαρια
     
    Greece Post
  • 07 Οκτ 2021 01:39
     
    Άφιξη στη χώρα προορισμού
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 14:38
     
    Εισαγωγή επιτυχίας εκκαθάρισης
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 13:11
     
    Import clearance start
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 05:25
     
    Linehaul Arrival:Arrived Budapest Budapest
     
    Cainiao
  • 27 Σεπ 2021 15:00
     
    Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία
     
    Cainiao
  • 25 Σεπ 2021 07:27
     
    Ελήφθη μέσω γραμμής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 21:52
     
    Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 06:37
     
    Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 06:07
     
    Αποδεκτή από τον μεταφορέα
     
    Cainiao
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pagouras7 said:

Ξέρω από φίλο μου αυτός  που παραλαμβάνει από αλι ,ο αριθμός αποστολής δεν είναι συστημένο,η ανίχνευση σταμάτα με το που φθάνει αεροδρόμιο ,δέμα του φίλο  μου .

UA518036429HU

  • 13 Οκτ 2021 14:35
     
  • 13 Οκτ 2021 13:35
     
    Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)
     
    Greece Post
  • 07 Οκτ 2021 23:07
     
    Αποστολη Αντικειμενου Ουγγαρια
     
    Greece Post
  • 07 Οκτ 2021 01:39
     
    Άφιξη στη χώρα προορισμού
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 14:38
     
    Εισαγωγή επιτυχίας εκκαθάρισης
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 13:11
     
    Import clearance start
     
    Cainiao
  • 29 Σεπ 2021 05:25
     
    Linehaul Arrival:Arrived Budapest Budapest
     
    Cainiao
  • 27 Σεπ 2021 15:00
     
    Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία
     
    Cainiao
  • 25 Σεπ 2021 07:27
     
    Ελήφθη μέσω γραμμής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 21:52
     
    Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 06:37
     
    Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής
     
    Cainiao
  • 24 Σεπ 2021 06:07
     
    Αποδεκτή από τον μεταφορέα
     
    Cainiao

Ναι, αυτό το κατάλαβα ότι γίνεται. Το θέμα είναι ότι αν πηγαίνει έτσι το πράμα ούτε dispute θα γίνεται, ούτε δέμα θα παραλάβω. Τα ελτά λένε τα δικά τους, το ali τα δικά του, αλλά εγώ είμαι στην μέση χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι.

Αυτό είναι το 1 από 3 συνολικά με ίδιο τρόπο αποστολής. Επίσης και το 2ο κολλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της κατάστασης, προτείνω να κάνεις αναφορά στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στα ΕΛΤΑ. Δεν αναμένω να βρεις τα πακέτα σου, αλλά μπορεί να σταματήσει να γίνεται αυτό στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πας στην τράπεζα σου και κάνεις αναφορά ότι αυτό που πλήρωσες με την κάρτα σου,  δεν σου παραδώθηκε ποτέ.

Θα τρέχει το Ali μετά να αποδείξει ότι το παρέδοσε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το κατάλαβα ότι γίνεται. Το θέμα είναι ότι αν πηγαίνει έτσι το πράμα ούτε dispute θα γίνεται, ούτε δέμα θα παραλάβω. Τα ελτά λένε τα δικά τους, το ali τα δικά του, αλλά εγώ είμαι στην μέση χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι.
Αυτό είναι το 1 από 3 συνολικά με ίδιο τρόπο αποστολής. Επίσης και το 2ο κολλημένο.





Μήπως υπάρχει περίπτωση να σου ήρθε σαν απλό και να μην πρόσεξες ότι είναι αυτό;
Παρέλαβες καθόλου αντικείμενα σαν απλά το διάστημα αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το σύστημα μπάζει νερά. Μίλησα σήμερα με ελτα, δεν βγαίνει άκρη με τίποτα. Το θεωρούν μη συστημένο κ δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Μου είπε να ρωτήσω το τοπικό κατάστημα, το οποίο έχω κάνει πριν πάρω τηλέφωνο εκεί, μήπως και ξέμεινε στα απλά.

Με αυτά που κάνουν τα ελτα στο τέλος οι πλατφόρμες πωλήσεων θα μας κατατάξουν στις χώρες μη αποστολής δεμάτων ή με υψηλό κόστος μεταφορικών.

Edited by toni3
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Θέλω να αγορλάσω ένα πλαστικό καπάκι για να στέκεται το ραδιάκι μου,μιας και έσπασε,και το βρήκα να κάνει 5,86€ από το Hong Kong.Ti θα πληρώσω γι’ αυτό στα ΕΛΤΑ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε εχουν χρεώσει Φ.Π.Α θα πληρώσεις μηδέν ευρώ στα ΕΛΤΑ

Αν δεν σε έχουν χρεώσει Φ.Π.Α. θα πληρώσεις  1,41 Φ.Π.Α και 2,5 έξοδα ΕΛΤΑ σύνολο 3,91 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση.

Από 23/10/21 έστιλε ο ξάδελφός μου (Μόντρεαλ) μια συστημένη επιστολή και τα ΕΛΤΑ δείχνουν ότι είναι κολλημένη στο αεροδρόμιο (εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο) από 2/11/21 !!!

Τηλεφώνησα στα ΕΛΤΑ και η κοπέλα είπε ότι κάθε σάκος, με ότι έχει μέσα (συστημένα, δέματα κλπ) πάει στο τελωνείο και όταν έρθει η ώρα του να ανοιχτεί (μπορεί και σε ένα μήνα!) θα γίνει η διαλογή και οι επιστολές θα προωθηθούν στους παραλήπτες!

Τέτοια κατάντια δεν μπορούσα να την περιμένω ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...