Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση αγορα απο amazon.co.uk 
αποστολη 28/08  
ποτε θα ερθει
χριστουγεννα?
Καλά ένας μήνας πέρασε όχι 3.
Ύπομονη, κανείς δεν ξέρει ακριβώς τον χρόνο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τον τιμοκατάλογος για το τελωνείο που πηγαίνει βάση αξίας τον έχει κανείς;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vrwmiaris said:

Τον τιμοκατάλογος για το τελωνείο που πηγαίνει βάση αξίας τον έχει κανείς;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/4_Idika teli ektelonismou_Gr_07_2021 (2)_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ακόμη πιο ευχάριστα τα νέα για το πόσο που θα ζητηθεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συστημένο δέμα που έφυγε από Τουρκία πριν σχεδόν 2 εβδομάδες δεν έχει νέο update από τότε στο σύστημα των ΕΛΤΑ. Γνωρίζω για τις καθυστερήσεις από το τελωνείο και μετά αλλά δε γράφει καν το τυπικό της εκφόρτωσης από μεταφορικό μέσο, μόνο την άφιξη στο τουρκικο αεροδρόμιο και την αποστολή. Είναι φυσιολογικό αυτό; Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου ηρθανε στο κινητο 2 μηνυματα απο Ελτα ''ταχ αντικειμενο UV4126xxxxxUz με φορους τελη 2.7ευρω θα βρισκεται για 20 ημερες στο ελτα ταδε και UAxxxxxAE 2.5 φορους

 

Τα αντικειμενα που περιμενω εχουνε 3-4 ευρω στα οποια προπληρωσα vat αρα τι 2.7 ζητανε παλι> επιπλεον κοιταξα ολα τα  tracking τα 2 πυ μου στειλανε τα Ελτα δεν ταιριαζουνε με κανενα απο τα πραγματακια που περιμενω.

Δεν προκειται να παω να παραλαβω. Σιγα μη δωσω 2.5 ευρω φορο για κατι που εχει 3 ευρω.

 

Αν γυρισουν πισω 100κ δεματακια σε ενα μηνα θα το παρουν πισω το χαρατσι.

 

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από ΕΛΤΑ αντικείμενο με φόρο 0,25€ (παραγγελία 21 Ιουλίου Ali). Ήταν αποστολή S00000xxxxxxxxx Yanwen Logistics, Cainiao. Σε 5ημέρες άλλαξε και πήρε αριθμό UAxxxxxxxxAE. Δεν έβγαινε σε καμιά αναζήτηση και ξαφνικά 19 Σεπτεμβρίου εμφανίστηκε στα Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) και έκτοτε έγινε παρακολουθούμενο μέχρι σήμερα που παρέλαβα. Δηλωμένη αξία 1.22$ οπότε μετατροπή και +24%. 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, toni3 said:

Παρέλαβα από ΕΛΤΑ αντικείμενο με φόρο 0,25€ (παραγγελία 21 Ιουλίου Ali). Ήταν αποστολή S00000xxxxxxxxx Yanwen Logistics, Cainiao. Σε 5ημέρες άλλαξε και πήρε αριθμό UAxxxxxxxxAE. Δεν έβγαινε σε καμιά αναζήτηση και ξαφνικά 19 Σεπτεμβρίου εμφανίστηκε στα Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) και έκτοτε έγινε παρακολουθούμενο μέχρι σήμερα που παρέλαβα. Δηλωμένη αξία 1.22$ οπότε μετατροπή και +24%. 

 

1. Τέλος ΕΛΤΑ δεν έχει; Αν δεν έχει, είσαι τυχερός και γλύτωσες 2,50€.

2. Αν έχεις την απόδειξη για τον ΦΠΑ (0,25€), μπορείς να στείλεις φωτο στο Ali και να ζητήσεις την επιστροφή.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, makap said:

1. Τέλος ΕΛΤΑ δεν έχει; Αν δεν έχει, είσαι τυχερός και γλύτωσες 2,50€.

2. Αν έχεις την απόδειξη για τον ΦΠΑ (0,25€), μπορείς να στείλεις φωτο στο Ali και να ζητήσεις την επιστροφή.

 

Όχι δεν είχα τέλος ελτα. Ούτε που πήρα την απόδειξη......έγινα καπνός.

Πρώτη φορά που πλήρωσα με το νέο σύστημα. Τώρα που είδα την απόδειξη του Ali, η δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο (1.22 μάλλον σε $) είναι η τιμή του προϊόντος σε € χωρίς ΦΠΑ. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο δεν μπήκα καμιά φορά στην διαδικασία να το παρατηρήσω διότι δεν είχα πληρώσει ποτέ. 

Δηλ. 1.22€ προϊόν, 0.64€ shipping, 0.45€ ΦΠΑ =2,31

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ, UAxxxxxxxxxxAE και πλήρωσα 0,35€. Κάτι τζαμάκια με 1,71$.

Απ'οτι μου είπε ο υπάλληλος, τις τελευταίες μέρες όλα έρχονται με ΦΠΑ και πάλι καλά που γλύτωσα το 2,5€.

Έστειλα για refund στο Ali, όχι για το πόσο (που είναι μικρό άλλωστε), αλλά για να δω τι γίνεται σε μεγαλύτερη παραγγελία. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, giorgos_gti said:

Το ίδιο κι εγώ, UAxxxxxxxxxxAE και πλήρωσα 0,35€. Κάτι τζαμάκια με 1,71$.

Απ'οτι μου είπε ο υπάλληλος, τις τελευταίες μέρες όλα έρχονται με ΦΠΑ και πάλι καλά που γλύτωσα το 2,5€.

Έστειλα για refund στο Ali, όχι για το πόσο (που είναι μικρό άλλωστε), αλλά για να δω τι γίνεται σε μεγαλύτερη παραγγελία. 

που ακριβως κανεις αιτηση για refund στο ali ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, StavrosChatz said:

που ακριβως κανεις αιτηση για refund στο ali ?

Μπαίνεις στο my orders, διαλέγεις τη συναλλαγή που θέλεις να κάνεις dispute και θα βρεις εκεί την επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ίδια. Παραγγελία απο Ali με πληρωμένο το ΦΠΑ.

Τλπ, έφτασε μετα απο 2 μήνες το δεματάκι και μου βγαίνει να πληρώσει 0.59 λεπτά. Τα δίνω παίρνω αποδειξη κανονικα.

Ο φάκελος δεν έχει καπου οτι είχα πληρώσει το ΦΠΑ παρα μονο τη αξία. Του στέλνω του κινέζου, κάνει το κινέζο.

Τελικά μπαίνει στη μεση το Ali και μου επιστρέφει κανονικά τα 0.59. Εγω ΦΠΑ πλήρωσα οταν έκανα τη πληρωμή. Τωρα τι γίνεται με δαυτους αντε να βγάλεις άκρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, toni3 said:

Όχι δεν είχα τέλος ελτα. Ούτε που πήρα την απόδειξη......έγινα καπνός.

Πρώτη φορά που πλήρωσα με το νέο σύστημα. Τώρα που είδα την απόδειξη του Ali, η δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο (1.22 μάλλον σε $) είναι η τιμή του προϊόντος σε € χωρίς ΦΠΑ. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο δεν μπήκα καμιά φορά στην διαδικασία να το παρατηρήσω διότι δεν είχα πληρώσει ποτέ. 

Δηλ. 1.22€ προϊόν, 0.64€ shipping, 0.45€ ΦΠΑ =2,31

Εσείς που πληρώσατε, στο δέμα τι δηλωμένη αξία είχε? Ισχύει τίποτα από αυτό που έγραψα? Η δηλωμένη αξία έχει καμιά σχέση με την αξία του προϊόντος?

Edited by toni3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, toni3 said:

Εσείς που πληρώσατε, στο δέμα τι δηλωμένη αξία είχε? Ισχύει τίποτα από αυτό που έγραψα? Η δηλωμένη αξία έχει καμιά σχέση με την αξία του προϊόντος?

Αυτό που έχει διαπιστωθεί από τα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες, μετά την 1/7, χωρίς να φαίνεται η προείσπραξη του ΦΠΑ, είναι ότι το τελωνείο τον χρεώνει με βάση τη δηλωμένη αξία, η οποία, όπως είναι γνωστό για τα δέματα από Κίνα, είναι μικρότερη από την πραγματική..

Link to comment
Share on other sites

μου εστειλαν κατι γραμματοσημα με συστημενο γραμμα απο τη Σρι Λανκα,κακ πληρωσα φπα 1.01 ευρω...πως γινεται αυτο και αν ο αποστολεας στο εντυπο του τελωνειου εγραφε "gift" θα παιρνουσε δωρεαν?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VANGSKG said:

μου εστειλαν κατι γραμματοσημα με συστημενο γραμμα απο τη Σρι Λανκα,κακ πληρωσα φπα 1.01 ευρω...πως γινεται αυτο και αν ο αποστολεας στο εντυπο του τελωνειου εγραφε "gift" θα παιρνουσε δωρεαν?

 

Όχι, γιατί η έννοια του δώρου δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

δλδ με λιγα λογια αν θεωρησουν οτι ενα γραμμα δεν ειναι απλα μια επιστολη και περιεχει κατι αλλο το χρεωνουν φπα?αλλα με ποιο σκεπτικο αφου δεν τα ανοιγουν?

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VANGSKG said:

δλδ με λιγα λογια αν θεωρησουν οτι ενα γραμμα δεν ειναι απλα μια επιστολη και περιεχει κατι αλλο το χρεωνουν φπα?αλλα με ποιο σκεπτικο αφου δεν τα ανοιγουν?

 

Μιλάμε χωρίς να γνωρίζω αυτά που ξέρεις εσύ.

Τι έγραφε ο φάκελος (αν ήταν φάκελος) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, makap said:

Μιλάμε χωρίς να γνωρίζω αυτά που ξέρεις εσύ.

Τι έγραφε ο φάκελος (αν ήταν φάκελος) κλπ.

ενας μικρος φακελος συστημενος..δεν εφραφε τπτ και ουτε ειχε χαρτι τελωνειου απο την χωρα αποστολης...ουτε ανοιχτηκε..

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 12:13 ΠΜ, VANGSKG said:

ιδιωτης...

Μήπως το "επιστολικό δέμα" είχε κάποιο χαρακτηριστικό, που έδειχνε ότι δεν είναι επιστολή;

Έχεις την απόδειξη του 1,01€; Τι γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα 2 δεματακια αξιας 1 ευρω το καθενα που μου ηρθε μηνυμα να παω να παραλαβω και να πληρωσω απο 2.5 το καθενα, ηρθανε αλλα 3 σημερα με τον ταχυδρομο ελευθερα, μου τα εδωσε και εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται μου ερχονται μηνυματα στο κινητο για να παρω δεματακια με 2.5 . 2.7 ευρω ολα χρεωση αλλα τα αντικειμενα πιυ περιμενω δεν εχουνε αυτα τα trackings.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...