Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

36 minutes ago, nikanta said:

Εμενα και στα Ελτα το δειχνει οτι εχει κατι με τελωνειο.1817732102_Screenshot2021-09-01163245.thumb.png.97cc6e0c19d8495e6f7bc670b6a5b1ef.png

Πριν φτάσει Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια δειτε το νεο αυτο με τα ρομποτακια στο κεντρο διαλογης αττικης που φυσικα παει να πει και απωλεια προσωπικου.

https://digitaltvinfo.gr/news/news/item/36791-elta-rompot-analamvanoun-tin-diadikasia-dialogis-ton-antikeimenon

1 minute ago, olympiakos said:

δεν ειχα δει οτι το ποστ το προηγουμενο ηταν η ιδια ειδηση.....

 

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού είδατε για τα ρομπότ κλπ, δείτε τώρα και την κατάσταση στο ΚΔ Βόλου, όπου τα μικροδέματα όταν φτάσουν, παραμένουν για εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να κινηθούν, στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτέ, δεν κάνουν διανομή μικροδεμάτων σχεδόν ποτέ, γενικώς δεν, δεν, δεν......

236438645_4596206880411634_7819329044462019749_n.jpg

236971588_4596206753744980_1129040918113360471_n.jpg

235899740_4596206450411677_2734561260078624188_n.jpg

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που αγοράζω από joom στο καλάθι μου βγάζει ΦΠΑ 24% , έρχεται με acs πρώτα πηγαίνει Ολλανδία και μετά Ελλάδα ,μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει πάλι το ΦΠΑ όπως συμβαίνει στα δέματα που έρχονται με ΕΛΤΑ ,αριθμό IOSS στα δέματα μέχρι τώρα δεν τον γράφει πουθενά σε όσα μου έχουν έρθει 

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο έκανε 3 ημέρες να φτάσει από Αμερική, Ελλάδα. (7 ημέρες συνολικά από την ημέρα που ταχυδρομήθηκε). Επειδή το βιαζόμουν επέλεξα Priority αποστολή με USPS. Και όντος έφτασε γρήγορα (δεν έχω παράπονο).


Ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να το παραλάβω. 😂 (υπολογίζω και μερικές εβδομάδες παραμονή στην μονάδα διανομής την περιοχής μου, λόγω έλλειψης προσωπικού. Διανομές πλέον γίνονται 1-2 φορές τον μήνα)

Πέρα από την πλάκα, υπάρχει κατανόηση να κάνει 1-2 εβδομάδες το πακέτο να εκτελωνιστεί (αναλόγως με τον φόρτο εργασίας). Αλλά 48 ημέρες για να ανοιχτεί ο σάκος?

 

Edit: Ξέχασα να επισημάνω ότι το ΦΠΑ προπληρώθηκε οπότε (θεωρητικά) θα αποφύγω (ή έπρεπε να αποφύγω) επιπρόσθετες καθυστερήσεις  (+ είναι πιθανών να μου ζητηθεί να ξαναπληρώσω ΦΠΑ κατά την παραλαβή, οπότε ίσως χρειαστεί να το στείλω πίσω μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα για αναδασμολόγηση) 😛

1.JPG

2.JPG

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει με το ΕΛΤΑ Μ.Δ. Δυτικής Θεσσαλονίκης ? Υπάρχουν κολλημένα δέματα εκεί, πάνω από εβδομάδα. Στα τηλέφωνα κλασσικά δεν απαντάει κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anastasis91 said:

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ξέρεις κάνεις τι συμβαίνει με το ΕΛΤΑ Μ.Δ. Δυτικής Θεσσαλονίκης ? Υπάρχουν κολλημένα δέματα εκεί, πάνω από εβδομάδα. Στα τηλέφωνα κλασσικά δεν απαντάει κάνεις.

https://www.news247.gr/koinonia/thessaloniki-thetikoi-21-ergazomenoi-se-kentro-dianomis-elta.9338770.html

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, SLAYER said:

Κατάλαβα.... Θέλει να κάνουμε κι άλλη υπομονή άρα 

Link to comment
Share on other sites

b7d7b1380fca44c51a6e28f494fcad56.jpg

Έκανε 7 μερες απο την ημέρα αγορας να ερθεί να περασει τελωνείο και θα κάνει κανα μήνα να παραδωθεί απο τα ελτα…τραγικοί ρε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού είδατε για τα ρομπότ κλπ, δείτε τώρα και την κατάσταση στο ΚΔ Βόλου, όπου τα μικροδέματα όταν φτάσουν, παραμένουν για εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να κινηθούν, στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτέ, δεν κάνουν διανομή μικροδεμάτων σχεδόν ποτέ, γενικώς δεν, δεν, δεν......

Τα ξαναγράφω, συμφωνώντας με τον zerokill παραπάνω. Η έκφραση "final delivery" που υπάρχει στο tracking του Aliexpress κυρίως, επ' ουδενί σημαίνει παράδοση σε εσένα. Απλά λέει οτι βρίσκεται σε κάποιο hub των ΕΛΤΑ. Μπορεί να μείνει εκεί και εβδομάδες, εδώ στο Βόλο υπάρχουν αναφορές οτι μένει στη διαλογή μέχρι και 1 μήνα. Εν τω μεταξύ, αρνούνται να σου το παραδώσουν αν πας στο γκισέ, δεν σηκώνουν τηλέφωνο ΠΟΤΈ, και ενώ έχει παρέλθει το χρονικό όριο για παράδοση, οι κινέζοι αρνούνται να κάνουν refund, επικαλούμενοι το "final delivery" . 'Αντε να τους εξηγήσεις τώρα και να πιστέψουν οτι στα ΕΛΤΑ, για να πάει το δεματάκι σου από τον 3ο όροφα στο ισόγειο κάνει περισσότερο απ' όσο Κίνα - Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνουν οι κινέζοι και δεν αποζημιώνουν την ανικανότητα των ΕΛΤΑ Βόλου.

Από τα ΕΛΤΑ οφείλει κανείς να απαιτήσει αποζημίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει κάτι σημαντικό, που πρέπει να το γνωρίζουμε. Οι Κινέζοι είναι εν γνώσει της ανικανότητας των ΕΛΤΑ, αφού βλέπουν από το δικό τους tracking system (Cainao) πολλαπλές καθυστερήσεις μέσα στην Ελλάδα στην παράδοση μικροδεμάτων. Το μέγιστο κέρδος όμως που επιζητούν, τους οδηγεί στα ΕΛΤΑ λόγω μειωμένης τιμής μεταφορικών, εν γνώσει τους επαναλαμβάνω. Οι σωστοί πωλητές, (όχι πάντως το Ali), τα στέλνουν με "δικές" τους εταιρείες (πχ BG με CometHellas) και κατόπιν σου τα φέρνει στην πόρτα σου η Speedex, με max. 18 ημέρες συνολικά. Και μην φανταστείτε οτι η χρέωση για αυτό είναι μεγάλη, ελάχιστα €, μπορεί και 1-5€, ανάλογα με τον όγκο και βάρος. Άλλωστε τώρα τελευταία και το Ali χρεώνει -πολλά- για μεταφορά, το free shipping πέθανε.

Όσον αφορά τέλος την αποζημίωση από ΕΛΤΑ, υπενθυμίζω οτι ζούμε στο Ελλάντα. Εδώ δεν απάντησαν ακόμη σε καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ για το χάλι τους. Το παίζουν "κάνω 'οτι γουστάρω και λογαριασμό δεν δίνω" μέχρι να κλείσουν βεβαίως και να βγούνε οι συνδικα-ληστές τους στους δρόμους για "τον δίκαιο αγώνα του φραππέ".

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 12:10 ΜΜ, notisjim said:

Εδώ υπάρχει κάτι σημαντικό, που πρέπει να το γνωρίζουμε. Οι Κινέζοι είναι εν γνώσει της ανικανότητας των ΕΛΤΑ, αφού βλέπουν από το δικό τους tracking system (Cainao) πολλαπλές καθυστερήσεις μέσα στην Ελλάδα στην παράδοση μικροδεμάτων. Το μέγιστο κέρδος όμως που επιζητούν, τους οδηγεί στα ΕΛΤΑ λόγω μειωμένης τιμής μεταφορικών, εν γνώσει τους επαναλαμβάνω. Οι σωστοί πωλητές, (όχι πάντως το Ali), τα στέλνουν με "δικές" τους εταιρείες (πχ BG με CometHellas) και κατόπιν σου τα φέρνει στην πόρτα σου η Speedex, με max. 18 ημέρες συνολικά. Και μην φανταστείτε οτι η χρέωση για αυτό είναι μεγάλη, ελάχιστα €, μπορεί και 1-5€, ανάλογα με τον όγκο και βάρος. Άλλωστε τώρα τελευταία και το Ali χρεώνει -πολλά- για μεταφορά, το free shipping πέθανε.

Όσον αφορά τέλος την αποζημίωση από ΕΛΤΑ, υπενθυμίζω οτι ζούμε στο Ελλάντα. Εδώ δεν απάντησαν ακόμη σε καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ για το χάλι τους. Το παίζουν "κάνω 'οτι γουστάρω και λογαριασμό δεν δίνω" μέχρι να κλείσουν βεβαίως και να βγούνε οι συνδικα-ληστές τους στους δρόμους για "τον δίκαιο αγώνα του φραππέ".

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς παιδιά, γιατί μικροδέματα μη συστημένα με China Post, Yanwen, Cainiao Economy, κτλ από AliExpress, τρώνε δασμούς και ΦΠΑ στο ελληνικό τελωνείο, ενώ η παραγγελία τους έχει γίνει μετά τις 01/07, και ο ΦΠΑ έχει πληρωθεί κανονικά στον αλιμπαμπα ? Σήμερα συγκεκριμένα πήγα να παραλάβω ένα τέτοιο μικροδέμα που παρήγγειλα 10/07 από Αλί, κόστισε 0,9€ με ΦΠΑ στον αλιμπαμπα κανονικά, και στο ΕΛΤΑ μου ζητούσαν φόρο 3,5€. Φυσικά και δεν το παρέλαβα, και θα το γυρίσουν πίσω, θα το κάψουν, κτλ (ας το κάνουν ότι θέλουν...!). Παίζουν και σε άλλους πολλά τέτοια αντίστοιχα περιστατικά?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, anastasis91 said:

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς παιδιά, γιατί μικροδέματα μη συστημένα με China Post, Yanwen, Cainiao Economy, κτλ από AliExpress, τρώνε δασμούς και ΦΠΑ στο ελληνικό τελωνείο, ενώ η παραγγελία τους έχει γίνει μετά τις 01/07, και ο ΦΠΑ έχει πληρωθεί κανονικά στον αλιμπαμπα ? Σήμερα συγκεκριμένα πήγα να παραλάβω ένα τέτοιο μικροδέμα που παρήγγειλα 10/07 από Αλί, κόστισε 0,9€ με ΦΠΑ στον αλιμπαμπα κανονικά, και στο ΕΛΤΑ μου ζητούσαν φόρο 3,5€. Φυσικά και δεν το παρέλαβα, και θα το γυρίσουν πίσω, θα το κάψουν, κτλ (ας το κάνουν ότι θέλουν...!). Παίζουν και σε άλλους πολλά τέτοια αντίστοιχα περιστατικά?

Από ότι έχω καταλάβει.

Αφού το δέμα δεν έχει Tracking Number είναι αδύνατον να αποδειχτεί ότι πληρώθηκε ο Φ.Π.Α.

Δεν υπαρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Vasileios said:

Από ότι έχω καταλάβει.

Αφού το δέμα δεν έχει Tracking Number είναι αδύνατον να αποδειχτεί ότι πληρώθηκε ο Φ.Π.Α.

Δεν υπαρχει τρόπος να ταυτοποιηθεί.

Με κάποιο αυτοκόλλητο, κάτι τέτοιο? Όπως και να έχει δεν λέει να πληρώνουμε 2 φορές τους φόρους....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα ένα δέμα από Ali, είχε 2,5 εκτελωνιστικά, 0,5 ΦΠΑ ( το οποίο είχα πληρώσει στο Ali) και 2 ευρώ τέλος αποθήκευσης (0,20€ / ημέρα όπως είπαν). Σύνολο 5€ για κάτι που έκανε 4€. Το δέμα το πήρε ο πατέρας μου επόμενος τα πλήρωσε.

Η πλάκα είναι ότι έχω Ταχυδρομική Θυρίδα μέσα στο ταχυδρόμείο και η ειδοποίηση πήγε εκεί, κανονικά θα πρέπει να με ενημερώνουν με email όταν υπάρχει κάτι στη θυρίδα αλλά ποτέ δεν το έχουν κάνει. Δηλαδή με την λογική τους θα πρέπει να πηγαίνω να ελέγχω την θυρίδα κάθε μέρα μην τυχόν έχει έρθει κάτι και πληρώσω τέλος αποθήκευσης.

Η απορία μου είναι από πότε έχουν τέλος αποθήκευσης τα δέματά που έρχονται και μάλιστα από την πρώτη μέρα; Και σπίτι να ερχόταν η ειδοποίηση θα πρέπει να πας αμέσως για να γλυτώσεις το τέλος αποθήκευσης ;

Πάντος ως τώρα δεν είχα πληρώσει ποτέ και μπορεί να είχα συστημένο από το εξωτερικό που περίμενε πάνω από εβδομάδα.

Έστειλα μήνυμα στην φόρμα επικοινωνίας των ΕΛΤΑ αλλά δεν ελπίζω σε κάτι.

Edited by tpelek
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tpelek

Καμιά σοβαρή εταιρεία courier δεν χρεώνει τέλη αποθήκευσης για μικροδέματα εξωτερικού. Μόνο οι διακινητές (ξέρεις τι εννοώ) χρεώνουν στον "πελάτη" τέτοιο καπέλο. Η νοοτροπία  των ελτα όμως, είναι εξ ολοκλήρου τύπου μαφίας, οπότε μην περιμένεις τίποτα καλύτερο σαν απάντηση (μάλλον μην περιμένεις καν απάντηση).

Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάει λάθος με τα ΕΛΤΑ.

Έκανα παραγγελία (Order time: 14:12 Aug. 23 2021) στην αναζήτηση μου το βγάζει, τι άλλο από, 

13/9/2021, 04:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

σήμερα το δεματάκι το βρήκα κάτω στην πολυκατοικία μου.

Άλλη παραγγελία που έχω από:

Order time: 07:36 Jul. 21 2021 είναι κολλημένη στο....που αλλού

9/8/2021, 04:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Και οι δύο είναι μέσο Ουγγαρίας του τύπου UAxxxxxxxxxHU.

Δεν βγάζω άκρη τι πάει στραβά...

   
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, toni3 said:

Κάτι πάει λάθος με τα ΕΛΤΑ.

Έκανα παραγγελία (Order time: 14:12 Aug. 23 2021) στην αναζήτηση μου το βγάζει, τι άλλο από, 

13/9/2021, 04:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

σήμερα το δεματάκι το βρήκα κάτω στην πολυκατοικία μου.

Άλλη παραγγελία που έχω από:

Order time: 07:36 Jul. 21 2021 είναι κολλημένη στο....που αλλού

9/8/2021, 04:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Και οι δύο είναι μέσο Ουγγαρίας του τύπου UAxxxxxxxxxHU.

Δεν βγάζω άκρη τι πάει στραβά...

   

είναι untracked, παλιότερα δεν τα καταχωρουσαν καν στο σύστημα των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gianis378 said:

είναι untracked, παλιότερα δεν τα καταχωρουσαν καν στο σύστημα των ΕΛΤΑ

Δηλαδή τώρα και αυτά με το γράμμα U στην αρχή του tracking number είναι ανιγνεύσιμα από το tracking των ΕΛΤΑ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gianis378 said:

είναι untracked, παλιότερα δεν τα καταχωρουσαν καν στο σύστημα των ΕΛΤΑ

Όχι, είναι ανιχνεύσιμο, εκτός αν άλλαξε κάτι τις τελευταίες 15ημέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Περιμενω δύο δέματα από Αγγλία τα οποία έγιναν την ίδια μέρα με διαφορά μερικών ωρών.Το ένα έφτασε σήμερα και είναι στο Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας .Το άλλο έχει έρθει από χθες στο αεροδρόμιο και μου γράφει ότι είναι στον Αερολιμενα -εκφορτωση από μεταφορικό μέσο.Εχει μείνει εκεί από χθες το πρωί χωρίς καμία ενημέρωση.Ξερει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dethro81 said:

Παιδιά καλησπέρα.Περιμενω δύο δέματα από Αγγλία τα οποία έγιναν την ίδια μέρα με διαφορά μερικών ωρών.Το ένα έφτασε σήμερα και είναι στο Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας .Το άλλο έχει έρθει από χθες στο αεροδρόμιο και μου γράφει ότι είναι στον Αερολιμενα -εκφορτωση από μεταφορικό μέσο.Εχει μείνει εκεί από χθες το πρωί χωρίς καμία ενημέρωση.Ξερει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

Υπομονή.

Άλλα δέματα κάνουν βδομάδες να σκαναριστούν και να περάσουν τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...