Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

38 minutes ago, GiannisLeon said:

 

Καλημέρα, όπως φαινεται ΄έχω κι εγω ακριβως το ίδιο προβλημα. Σήμερα μου ηρθε SMS απο τα ΕΛΤΑ να παραλαβω 2 δέματα (χαμηλής αξιας, κατω απο 2 ευρω το καθενα) και να πληρωσω το ποσο των 2,98ευρω για το καθενα. Τα αντικειμενα απο τα δέματα αγοράστηκαν απο το aliexpess και ο ΦΠΑ πληρώθηκε και στα δύο κανονικά.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;  Να τα παρω και να διεκδικήσω τα χρηματα απο το aliexpress; Υπάρχει περιπτωση να τα παρω;

από εσένα εξαρτάται,αν σε συμφέρει παρέλαβε τα, πάντως το ΦΠΑ το AliExpress σου τον επιστρέφει,για τα τέλη παίζεται,αν τους πείσεις ότι δεν θα τα πλήρωνες αν ο πωλητής είχε κάνει σωστά την δουλειά του να καταχωρήσει την πληρωμή του ΦΠΑ ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

 

Καλημέρα, όπως φαινεται ΄έχω κι εγω ακριβως το ίδιο προβλημα. Σήμερα μου ηρθε SMS απο τα ΕΛΤΑ να παραλαβω 2 δέματα (χαμηλής αξιας, κατω απο 2 ευρω το καθενα) και να πληρωσω το ποσο των 2,98ευρω για το καθενα. Τα αντικειμενα απο τα δέματα αγοράστηκαν απο το aliexpess και ο ΦΠΑ πληρώθηκε και στα δύο κανονικά.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;  Να τα παρω και να διεκδικήσω τα χρηματα απο το aliexpress; Υπάρχει περιπτωση να τα παρω;

Αν παραλάβεις δες αν έχει γράψει τον αριθμό IOSS πάνω στο δέμα ο πωλητής. Αν τον έχει γράψει τότε είναι θέμα των ελτα η χρέωση ξανά του ΦΠΑ. Κάνε καταγγελία αν έχει γράψει τον αριθμό και σου ζητάν να πληρώσεις ξανα το ΦΠΑ που έχεις ήδη πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, leo06 said:

Αν παραλάβεις δες αν έχει γράψει τον αριθμό IOSS πάνω στο δέμα ο πωλητής. Αν τον έχει γράψει τότε είναι θέμα των ελτα η χρέωση ξανά του ΦΠΑ. Κάνε καταγγελία αν έχει γράψει τον αριθμό και σου ζητάν να πληρώσεις ξανα το ΦΠΑ που έχεις ήδη πληρώσει.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Για να καταλαβω και συγχωρεστε την αγνοια μου, αν ο αριθμος IOSS ειναι πανω στο δέμα, το Ελληνικο τελωνείο όφειλε να το εξακριβώσει και να μην μπει στην διαδικασια νέου εκτελωνισμου και ΦΠΑ. Αν όχι τότε ειναι λάθος του Aliepxress (ή του πωλητη του) που δεν το έβαλα πάνω στο δέμα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Για να καταλαβω και συγχωρεστε την αγνοια μου, αν ο αριθμος IOSS ειναι πανω στο δέμα, το Ελληνικο τελωνείο όφειλε να το εξακριβώσει και να μην μπει στην διαδικασια νέου εκτελωνισμου και ΦΠΑ. Αν όχι τότε ειναι λάθος του Aliepxress (ή του πωλητη του) που δεν το έβαλα πάνω στο δέμα;

Θεωρητικά, με τον αριθμό IOSS του Ali (διαφορετικός για κάθε αγορά) αποδεικνύεται ότι προπληρώθηυκε ο ΦΠΑ. Υπάρχουν, όμως και (λίγες) περιπτώσεις που, ενώ αναγραφόταν ο αριθμός, ο παραλήπτης χρεώθηκε πάλι ΦΠΑ.

Αυτό είναι ένα θέμα που δεν έχει διευκρινιστεί γιατί συνέβη σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Υπάρχουν και περιπτώσεις, όμως, που, αν και δεν αναγραφόταν ο αριθμός, ο παραλήπτης που είχε προπληρώσει τον ΦΠΑ, δεν χρεώθηκε με νέο ΦΠΑ και παρέλαβε κανονικά το δέμα του.

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 5:40 ΜΜ, notisjim said:

Απάντηση στον topmar:

Σε αντίστοιχη περίπτωση, με μικροδέμα εσωτερικού που έκανε 3 εργάσιμες ημέρες για να φθάσει από πρωτεύουσα νομού της Θεσσαλίας στην Αλεξανδρούπολη, το μοναδικό που κατάφερα ήταν να μου επιστραφούν τα έξοδα μεταφοράς από ΕΛΤΑ Courier. Και αυτό, μετά από ατελείωτες συζητήσεις στο τηλέφωνο και 3 e-mail με την υπηρεσία παραπόνων της εταιρείας. 

ΣΥΝΕΠΩΣ: Η δουλειά σου δεν έγινε, να το έχεις υπ όψη σου και να μη χρησιμοποιήσεις ξανά το συγκεκριμένο courier (αν και υποτίθεται οτι ιδιωτικοποιήθηκε, το καταραμένο όνομα και η ταλαιπωρία, παραμένουν).

Το ζήτημα είναι ότι δεν την επέλεξα, αγορά από Skroutz έκανα και με αυτήν παραδίδεται. 

Σήμερα κλείνει μία βδομάδα που κάθεται το δέμα στα ΕΛΤΑ Courier Σερρών. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμος IOSS φαινεται και πριν την παραγγελια ενος προϊόντος απο το alixpress; 

Κατεβασα τα invoice αλλά εκει δεν φαινεται ο αριθμός αυτος. Μηπως πρεπει να ρωτάμε πρωτα πριν κανουμε την αγορα τον πωλητη αν κανει την διαδικασια και να ζητάμε να την κανει στις παρατηρησεις κατα την αγορά ;  Οφείλει να βαζει καποιο αυτοκολλητο με αυτον τον αριθμο πάνω στο δεμα;  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

Ο αριθμος IOSS φαινεται και πριν την παραγγελια ενος προϊόντος απο το alixpress; 

Κατεβασα τα invoice αλλά εκει δεν φαινεται ο αριθμός αυτος. Μηπως πρεπει να ρωτάμε πρωτα πριν κανουμε την αγορα τον πωλητη αν κανει την διαδικασια και να ζητάμε να την κανει στις παρατηρησεις κατα την αγορά ;  Οφείλει να βαζει καποιο αυτοκολλητο με αυτον τον αριθμο πάνω στο δεμα;  

Ο πωλητής δεν έχει σχέση με την είσπραξη του ΦΠΑ γιατί το έχει αναλάβει το Ali, αφού πρακτικά ήταν αδύνατον να εγγραφούν οι πωλητές του.

Το ίδιο έκανε, άλλωστε, και το ebay, για λογαριασμό των πολυάρθμων πωλητών του.

Σε άλλες περιπτώσεις αναγράφεται ο αριθμός IOSS του Ali, για το συγκεκριμένο δέμα, και σε άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

Ο αριθμος IOSS φαινεται και πριν την παραγγελια ενος προϊόντος απο το alixpress; 

Κατεβασα τα invoice αλλά εκει δεν φαινεται ο αριθμός αυτος. Μηπως πρεπει να ρωτάμε πρωτα πριν κανουμε την αγορα τον πωλητη αν κανει την διαδικασια και να ζητάμε να την κανει στις παρατηρησεις κατα την αγορά ;  Οφείλει να βαζει καποιο αυτοκολλητο με αυτον τον αριθμο πάνω στο δεμα;  

Όχι, εγώ πλέον ζητάω από τον πωλητή αφού κάνω την αγορά να βάλει τον αριθμό πάνω στο δέμα. Διάβασα κάπου ότι τα δέματα από το aliexpress με standard shipping γίνετε εκτελωνισμός σε Ολλανδία ή Βέλγιο και φεύγουν από εκεί με νέο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα όπου αναγράφεται μόνο ο παραλήπτης και μια διεύθυνση του αποστολέα, καμία άλλη πληροφορία. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν θα φαίνεται ακόμη και αν ο πωλητής τον έχει γράψει. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, leo06 said:

Όχι, εγώ πλέον ζητάω από τον πωλητή αφού κάνω την αγορά να βάλει τον αριθμό πάνω στο δέμα. Διάβασα κάπου ότι τα δέματα από το aliexpress με standard shipping γίνετε εκτελωνισμός σε Ολλανδία ή Βέλγιο και φεύγουν από εκεί με νέο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα όπου αναγράφεται μόνο ο παραλήπτης και μια διεύθυνση του αποστολέα, καμία άλλη πληροφορία. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν θα φαίνεται ακόμη και αν ο πωλητής τον έχει γράψει. 

Απόρια:

Πως είναι δυνατόν να γίνεται εκτελωνισμός ενός δέματος σε άλλη χώρα εκτός απ' αυτήν στην οποία αυτό προορίζεται;

Μήπως αυτοί που τα γράφουν μπερδεύουν τις λεγόμενες τριγωνικές αποστολές με τη νέα νομοθεσία;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, makap said:

Απόρια:

Πως είναι δυνατόν να γίνεται εκτελωνισμός ενός δέματος σε άλλη χώρα εκτός απ' αυτήν στην οποία αυτό προορίζεται;

Μήπως αυτοί που τα γράφουν μπερδεύουν τις λεγόμενες τριγωνικές αποστολές με τη νέα νομοθεσία;

 

Άλλη ερώτηση, πως γίνεται δέματα που έλαβα με postnl να μην αναγράφουν τίποτα άλλο εκτός απο τον παραλήπτη και τον αποστολέα? Ούτε CN22 ούτε καμία άλλη πληροφορία, ενώ στο tracking αναγράφονταν custom clearance στην Ολλανδία πρώτου φύγει για Ελλάδα και εξαφανιστεί στο τρακινκγ των ελτα 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, leo06 said:

Άλλη ερώτηση, πως γίνεται δέματα που έλαβα με postnl να μην αναγράφουν τίποτα άλλο εκτός απο τον παραλήπτη και τον αποστολέα? Ούτε CN22 ούτε καμία άλλη πληροφορία, ενώ στο tracking αναγράφονταν custom clearance στην Ολλανδία πρώτου φύγει για Ελλάδα και εξαφανιστεί στο τρακινκγ των ελτα 

Αποφεύγεις την απάντηση στην απορία μου, γράφοντας διάφορα που δεν έχουν σχέση με το θέμα.

Ας είναι, δεν περίμενα ουσιαστική απάντηση, έτσι κι αλλιώς ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά απάντησα. Σου έγραψα κιόλας ότι στο τράκινγκ έγραφε για custom clearance στην Ολλανδία. Άλλο δέμα με ουγγρικό ταχυδρομείο πάλι γράφει για custom clearance στην Ουγγαρία. 

23F83AB2-F3F1-4291-8945-F12336E553C8.jpeg

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, leo06 said:

Μια χαρά απάντησα. Σου έγραψα κιόλας ότι στο τράκινγκ έγραφε για custom clearance στην Ολλανδία. Άλλο δέμα με ουγγρικό ταχυδρομείο πάλι γράφει για custom clearance στην Ουγγαρία. 

 

Σου θυμίζω ότι πριν 2 ώρες περίπου έγραψες:

 

3 hours ago, leo06 said:

Διάβασα κάπου ότι τα δέματα από το aliexpress με standard shipping γίνετε εκτελωνισμός σε Ολλανδία ή Βέλγιο και φεύγουν από εκεί με νέο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα όπου αναγράφεται μόνο ο παραλήπτης και μια διεύθυνση του αποστολέα, καμία άλλη πληροφορία

Αλλά δεν έχει σημασία.

Συνέχισε να πιστεύσεις ότι κάποια δέματα που έχουν αφετηρία πωλητές του Ali, ταξιδεύουν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο και προορίζονται για την Ελλάδα, με προπληρωμένο ελληνικό ΦΠΑ, εκτελωνίζονται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πχ Ολλανδία, ενώ γνωρίζουμε όλοι όσοι διαβάζουμε τα σχετικά νήματα του forum ότι τα περισσότερα (σχεδόν όλα) δέματα έρχονται και εκτελωνίζονται στην Ελλάδα, μετά από έλεγχο, και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις ο παραλήπτης πληρώνει και πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ, για να παραλάβει το δέμα του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος αν το κατάστημα της Γενικής Ταχυδρομικής στην κάτω Κηφισιά λειτουργεί? Ξέρω πώς μάλλον μεταφέρθηκε εκεί το κατάστημα που ήταν πριν στο Μαρούσι.

Μου ήρθε μήνυμα ότι έφτασε το δέμα από Κρήτη στο καταστημα στην κ. Κηφισιά και πρόλαβαν τα θηρία σε 10 λεπτα (ειμαι σε αποσταση 10χλμ) να περάσουν και να μην με βρουν από το σπιτι για την παράδοση (κλασσικά)

Το τηλεφωνο δεν το σηκώνουν (κλασσικά).

Στο Γκουγκλ μου βγάζει το εν λόγω κατάστημα οριστικά κλειστό!!

Δηλ που να πάω τώρα?!

ΥΓ φίλος μου είπε πως ειναι ανάλογα την περιοχή γιατί σε αυτόν δουλεύει ρολόι η συγκεκριμένη εταιρία. Προφανώς σε Μαρούσι και Κηφισιά είναι για τα κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 8 παραγγελίες από Ali, 1 από BG και άλλες εντός ζώνης. Από το ali παρέλαβα τις 2 χωρίς να πληρώσω κάτι παραπάνω. Και οι 2 που παρέλαβα ήρθαν από Ουγγαρία και ήταν του τύπου UAxxxxxxxxxHU. Οι υπόλοιπες 4 είναι του ίδιου τύπου (Ουγγαρίας), 1 με Comet (12345678) και 1 Cainiao S00000123456789. Από BG ήρθε με ACS από Τσεχία χωρίς επιβάρυνση. Πιστεύω θα ξεκαθαρίσει το τοπίο σε λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζετε τι σημαίνει το παρακάτω; 

Item received at OE in the destination country:The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, makap said:

Σου θυμίζω ότι πριν 2 ώρες περίπου έγραψες:

 

Αλλά δεν έχει σημασία.

Συνέχισε να πιστεύσεις ότι κάποια δέματα που έχουν αφετηρία πωλητές του Ali, ταξιδεύουν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο και προορίζονται για την Ελλάδα, με προπληρωμένο ελληνικό ΦΠΑ, εκτελωνίζονται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πχ Ολλανδία, ενώ γνωρίζουμε όλοι όσοι διαβάζουμε τα σχετικά νήματα του forum ότι τα περισσότερα (σχεδόν όλα) δέματα έρχονται και εκτελωνίζονται στην Ελλάδα, μετά από έλεγχο, και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις ο παραλήπτης πληρώνει και πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ, για να παραλάβει το δέμα του.

Το τρακινκγ στο από πάνω μήνυμα το είδες? Σημαίνει κάτι άλλο εκτός από εκτελωνισμό? Έχεις λάβει δέμα από alie όπου έλεγε ότι έγινε εκτελωνισμός αλλά πλήρωσες ξανά? Έχεις λάβει δέμα από εκτός ΕΕ όπου επάνω στο δέμα δεν αναγράφει τίποτα άλλο εκτός από τον παραλήπτη και τον αποστολέα όπου είναι αποθήκη του alie?

 

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα τα 2 δέματα, πληρωνοντας για το καθενα 2,98 ευρω για ΦΠΑ και τελη εκτελωνισμού.

 

Στην αγορα ειχα πληρωσει κανονικά το ΦΠΑ. Πανω στα δεματα δεν φαινεται πουθενα αυτος ο περιφημος αριθμος IOSS.

Ειναι καθαρα λάθος των πωλητων, που δεν τον αναφέρουν.

Να ανοιξω dispute;  Πως ακριβως να κινηθω με το aliexpress ;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

παρελαβα σημερα τα 2 δέματα, πληρωνοντας για το καθενα 2,98 ευρω για ΦΠΑ και τελη εκτελωνισμού.

 

Στην αγορα ειχα πληρωσει κανονικά το ΦΠΑ. Πανω στα δεματα δεν φαινεται πουθενα αυτος ο περιφημος αριθμος IOSS.

Ειναι καθαρα λάθος των πωλητων, που δεν τον αναφέρουν.

Να ανοιξω dispute;  Πως ακριβως να κινηθω με το aliexpress ;

 

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα, φυσικά με καλυμμένα τα στοιχεία σου? Στο τρακινγκ φαίνεται πουθενά ότι έγινε εκτελωνισμός?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο να εχω δεματα που εχουν κολλησει στο: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ απο τις 22/7???
Τα πιο πολλα εχουν σαν προηγουμενο status: ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Ειναι ολα δεματα για τα οποια εχει προπληρωθει το φπα(ebay)
Οκ, καταλαβαινω να αργησει στο τελωνειο αμα εχει μεγαλο φορτο κλπ.
Αλλα τοσο πού?
Εχουν πλεον περασει τις 40 μερες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leo06 said:

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό από το αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα, φυσικά με καλυμμένα τα στοιχεία σου? Στο τρακινγκ φαίνεται πουθενά ότι έγινε εκτελωνισμός?

 

 

Inked20210901_111533_LI.jpg

20210901_111538.jpg

 

 

Σημείωση: τα δέματα ανοιχτηκαν στο τελωνειο, και η τιμη μπηκε απο εκει, δεν διαβασαν την τιμη που εγραφε πανω το αυτοκολλητο.

 

 

Εικόνα1.jpg

Edited by GiannisLeon
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που με την νεα νομοθεσια δεν θα καθυστερουν τα δεματα οταν μπαινουν στη χωρα :classic_laugh:. Και κατι μου λεει οτι θα μου ζητησουν να ξαναπληρωσω και φπα οπως βλεπω απο αλλους εδω μεσα.

elta.PNG

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, geotsk1978 said:

Ευτυχως που με την νεα νομοθεσια δεν θα καθυστερουν τα δεματα οταν μπαινουν στη χωρα :classic_laugh:. Και κατι μου λεει οτι θα μου ζητησουν να ξαναπληρωσω και φπα οπως βλεπω απο αλλους εδω μεσα.

elta.PNG

Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση!!
Εχω 6-7 δεματα που ειναι κολλημενα στα ιδια status.
Απλα τα δικα μου ειναι ακομα πιο παλια(τα πιο παλια ειναι 22/7)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiannisLeon said:

 

 

Inked20210901_111533_LI.jpg

20210901_111538.jpg

 

 

Σημείωση: τα δέματα ανοιχτηκαν στο τελωνειο, και η τιμη μπηκε απο εκει, δεν διαβασαν την τιμη που εγραφε πανω το αυτοκολλητο.

 

 

Εικόνα1.jpg

Τα δικά σου έχουν κανονικά όλα τα στοιχεία , εκτός από τον αριθμό IOSS, όποτε σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ αλλά ο πωλητής που δεν έγραψε τον αριθμό. Μιλάς με alie για να σου επιστρέψουν το ΦΠΑ. 

1 hour ago, geotsk1978 said:

Ευτυχως που με την νεα νομοθεσια δεν θα καθυστερουν τα δεματα οταν μπαινουν στη χωρα :classic_laugh:. Και κατι μου λεει οτι θα μου ζητησουν να ξαναπληρωσω και φπα οπως βλεπω απο αλλους εδω μεσα.

elta.PNG

Στο parcels app που φαίνεται όλη η διαδρομή έχει σε κάποιο σημείο αναφορά για εκτελωνισμό? Στο ίδιο σημείο και το δικό μου από 29/08

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, leo06 said:

Στο parcels app που φαίνεται όλη η διαδρομή έχει σε κάποιο σημείο αναφορά για εκτελωνισμό? Στο ίδιο σημείο και το δικό μου από 29/08

Εμενα και στα Ελτα το δειχνει οτι εχει κατι με τελωνειο.1817732102_Screenshot2021-09-01163245.thumb.png.97cc6e0c19d8495e6f7bc670b6a5b1ef.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...