Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή με τον πωλητή δε βγάζω άκρη γιατί μου λέει του έστειλε με τη μέθοδο Aliexpress standard shipping όπου αναλαμβάνει την αποστολή το Aliexpress υπάρχει κάπου κάνα faq από το Ali που να γράφει ποιο χαρτί πρέπει να τυπώνουν οι πωλητές για να μη ξαναπληρώσουμε;

 

EDIT: το βρήκα εδώ είναι https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

Αυτό ακριβώς ήταν το πακετάκι και ότι είχα πληρώσει και ξανά πλήρωσα.

 

cf35fbb8a7dd7e952a86289a3f5895b6.jpg

 

3374e36bf6b70ff223d0dbfad0a39972.jpg

7507a16303890c8928eb1320b99b919a.jpg

938f91dcbba2c5fc57ab78f95c076630.jpg

Και στο δικό μου το αυτοκόλλητο με τα στοιχεία ήταν όπως στο δικό σου, με την διαφορά ότι στο πίσω μέρος είχε ακόμη ένα αυτοκόλλητο, αυτό που ανέβασα πριν μερικές σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα πακέτο που μόλις σήμερα παρουσιάστηκε για τελωνειακό έλεγχο στο κατ Αθηνών. Περιέχει μέσα βιβλία και είναι ξεκάθαρα δώρο αρα το ερώτημα μ είναι εφόσον έχει μαρκαριστει σαν δώρο υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κανένα φουμανη; Ή οποιοδήποτε ποσό τέλος παντων; είναι μαρκαρισμένο σαν δώρο με αξία 12£. Ρωτάω επδ μαζί με τα μεταφορικά πάει δηλαδή κάπου 27£ και δεν ξέρω πως ακριβώς τα μετράνε(δλδ μ η χωρίς τα μεταφορικάμέσα )

Επσς συνήθως πόσο καιρό παίρνει ο τελωνειακός έλεγχος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα πακέτο που μόλις σήμερα παρουσιάστηκε για τελωνειακό έλεγχο στο κατ Αθηνών. Περιέχει μέσα βιβλία και είναι ξεκάθαρα δώρο αρα το ερώτημα μ είναι εφόσον έχει μαρκαριστει σαν δώρο υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κανένα φουμανη; Ή οποιοδήποτε ποσό τέλος παντων; είναι μαρκαρισμένο σαν δώρο με αξία 12£. Ρωτάω επδ μαζί με τα μεταφορικά πάει δηλαδή κάπου 27£ και δεν ξέρω πως ακριβώς τα μετράνε(δλδ μ η χωρίς τα μεταφορικάμέσα )

Επσς συνήθως πόσο καιρό παίρνει ο τελωνειακός έλεγχος;

 

Για τους τελωνειακούς δεν λέει τίποτα το ότι γράφει δωρο,δεν υπάρχει πλέον ατέλεια στα εισαγόμενα προϊόντα από τρίτες χώρες, μπορεί να κάτσει εκεί μέχρι και μήνα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα πακέτο που μόλις σήμερα παρουσιάστηκε για τελωνειακό έλεγχο στο κατ Αθηνών. Περιέχει μέσα βιβλία και είναι ξεκάθαρα δώρο αρα το ερώτημα μ είναι εφόσον έχει μαρκαριστει σαν δώρο υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κανένα φουμανη; Ή οποιοδήποτε ποσό τέλος παντων; είναι μαρκαρισμένο σαν δώρο με αξία 12£. Ρωτάω επδ μαζί με τα μεταφορικά πάει δηλαδή κάπου 27£ και δεν ξέρω πως ακριβώς τα μετράνε(δλδ μ η χωρίς τα μεταφορικάμέσα )

Επσς συνήθως πόσο καιρό παίρνει ο τελωνειακός έλεγχος;

 

Ουδέποτε αναγνωριζόταν από την τελωνιακή νομοθεσία το δώρο. Υπήρχε και υπάρχει ακόμη η ατέλεια των 45€ για αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη (χωρίς πληρωμή).

Στην περίπτωσή σου, και με δεδομένο ότι το δέμα προέρχεται από ΗΒ, δηλαδή τρίτη χώρα, το πιθανότερο είναι να υπολογίσουν τον ΦΠΑ στις 27£.

Link to comment
Share on other sites

Θα γελάσουμε.

Έχω δέματα και από ali και από ebay για τα οποια εχω πληρώσει το φπα στο checkout κανονικά.

Και βλέπω ότι λέει στο tracking "AWAITING CUSTOMS CLEARANCE".

Αυτό σημαίνει ότι θα μπει τελωνείο και θα πληρώσω ξανά?

Η όλα τα δέματα πλέον θα μπαίνουν τελωνείο και θα βγαίνουν εφόσον διαπιστωθεί ότι έχει πληρωθεί το φπα?

Link to comment
Share on other sites

Θα γελάσουμε.

Έχω δέματα και από ali και από ebay για τα οποια εχω πληρώσει το φπα στο checkout κανονικά.

Και βλέπω ότι λέει στο tracking "AWAITING CUSTOMS CLEARANCE".

Αυτό σημαίνει ότι θα μπει τελωνείο και θα πληρώσω ξανά?

Η όλα τα δέματα πλέον θα μπαίνουν τελωνείο και θα βγαίνουν εφόσον διαπιστωθεί ότι έχει πληρωθεί το φπα?

Ότι έρχεται εκτός Ε.Ε. μπαίνει τελωνείο. Το αν θα πληρώσεις και τι διαπιστώνεται εκεί. Εφόσον έχει προπληρωθεί ο ΦΠΑ και φαίνεται αυτό τοτε δεν θα πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα γελάσουμε.

Έχω δέματα και από ali και από ebay για τα οποια εχω πληρώσει το φπα στο checkout κανονικά.

Και βλέπω ότι λέει στο tracking "AWAITING CUSTOMS CLEARANCE".

Αυτό σημαίνει ότι θα μπει τελωνείο και θα πληρώσω ξανά?

Η όλα τα δέματα πλέον θα μπαίνουν τελωνείο και θα βγαίνουν εφόσον διαπιστωθεί ότι έχει πληρωθεί το φπα?

 

 

Πρέπει να έχουν εκτυπωμένο και κολλημένο το label από την υπηρεσία IOSS η οποία είναι παγκόσμια πλατφόρμα.

Αν όχι, θα ξανά πληρώσεις. Το έπαθα ήδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή με τον πωλητή δε βγάζω άκρη γιατί μου λέει του έστειλε με τη μέθοδο Aliexpress standard shipping όπου αναλαμβάνει την αποστολή το Aliexpress υπάρχει κάπου κάνα faq από το Ali που να γράφει ποιο χαρτί πρέπει να τυπώνουν οι πωλητές για να μη ξαναπληρώσουμε;

 

EDIT: το βρήκα εδώ είναι https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

Αυτό ακριβώς ήταν το πακετάκι και ότι είχα πληρώσει και ξανά πλήρωσα.

 

cf35fbb8a7dd7e952a86289a3f5895b6.jpg

 

3374e36bf6b70ff223d0dbfad0a39972.jpg

7507a16303890c8928eb1320b99b919a.jpg

938f91dcbba2c5fc57ab78f95c076630.jpg

 

 

Και κάνω quote τον εαυτό μου.

Άνοιξα dispute στο Aliexpress αλλά έφαγα άκυρο.

Τους ανεβάζω όλα τα αποδεικτικά, τους εξηγώ ότι δεν υπάρχει χαρτί από το τελωνείο παρά μόνο η απόδειξη από τα Ελληνικά ταχυδρομεία, τους κυκλώνω το ΦΠΑ, το tracking number, και παρόλο αυτά μου είπαν 0 refund.

 

Και το πρόβλημα δεν είναι το τωρινό 2€, αλλά περιμένω άλλα 50 δέματα που έχω πληρώσει από 1€ έως 30€ ΦΠΑ ήδη. 8c92401817ccd1f021f3c15e927e7ce2.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πατήσαν πάνω στο λάθος σου να γράψεις ΤΑΧ Issue αντί για το σωστό VAT Issue.

σου απάντησαν ότι tax πληρώνει ο αγοραστής και αυτό είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Πατήσαν πάνω στο λάθος σου να γράψεις ΤΑΧ Issue αντί για το σωστό VAT Issue.

σου απάντησαν ότι tax πληρώνει ο αγοραστής και αυτό είναι σωστό.

 

 

Δεν υπάρχει VAT issue στο dispute του Aliexpress.

 

To tax issue το έβαλε ο representative του Ali από μόνος του.

 

Όλα τα dispute choices που σου δίνει κανένα δεν υπάρχει για αυτές τις περιπτώσεις. 157faf418da730cdfa587697fef2c812.png

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε αγορές από alie μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας στείλτε μήνυμα στο πωλητή να βάλει τον αριθμό IOSS του alie. Εχθές παρέλαβα δέμα με post nl από alie όπου δεν είχε βάλει τον αριθμό αλλά από τύχη μάλλον δεν πλήρωσα ξανά ΦΠΑ. Ο αριθμός είναι IOSS number : IM5280002556
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Ali τέλη Ιουνίου. Κόστος 11.5€ περίπου. Παρέλαβα σήμερα. ΦΠΑ τελωνείου 0.39 €. Τίποτε άλλο. Έλεγα του υπαλλήλου... Δεν μπορεί κάποιο λάθος θα έχει γίνει... Edited by tassosmer
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα άλλο, 1 μήνας το δεματάκι κλειδαμπαρωμένο στη διαλογή στον 2ο όροφο του ΚΚ Βόλου και δεν το κατέβαζαν στο γκισέ για να το πάρω. Και δεν ήταν η πρώτη φορά που γίνεται αυτό, αν κοιτάξετε εδώ, στα σχόλια, όλοι για το ίδιο μαρτύριο γράφουν.

https://www.google.com/search?q=%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%91%20%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%A3&client=aff-maxthon-newtab&hs=YpC&affdom=maxthon.com&channel=t5&source=hp&ei=49ITYdvFOvaTxc8PiM--6AE&iflsig=AINFCbYAAAAAYRPg8xw1T3Y32AFbV0iwQlQ5-h9Xe0Ms&oq=%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%91+%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%A3&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyDgguEIAEEMcBEK8BEJMCMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDILCC4QgAQQxwEQrwEyBQgAEIAEMgUIABCABDoLCAAQgAQQsQMQgwE6CAgAELEDEIMBOhEILhCABBCxAxCDARDHARCjAjoOCC4QgAQQsQMQxwEQ0QM6CAgAEIAEELEDOhEILhCABBCxAxCDARDHARCvAToICC4QgAQQsQM6CwguEIAEELEDEIMBOgUILhCABDoRCC4QgAQQsQMQgwEQxwEQ0QM6DgguELEDEIMBEMcBENEDUNAgWI5BYM9EaAFwAHgAgAHSAYgBwgySAQYwLjEwLjGYAQCgAQE&sclient=gws-wiz&ved=2ahUKEwiy-fbpi6nyAhVYtqQKHULgAwEQvS4wAXoECA8QIw&uact=5&tbs=lf:1,lf_ui:4&tbm=lcl&rflfq=1&num=10&rldimm=13813696406729816471&lqi=ChPOlc6bzqTOkSDOks6fzpvOn86jIgOIAQFaGSITzrXOu8-EzrEgzrLOv867zr_PgyoCCAKSAQ9tYWlsaW5nX3NlcnZpY2U&rlst=f#lrd=0x14a76c636826050b:0x995b3a3b39809b7c,1,,,&rlfi=hd:;si:11050490136725855100,l,ChPOlc6bzqTOkSDOks6fzpvOn86jIgOIAQFIwtvd356qgIAIWh8QABgAGAEiE861zrvPhM6xIM6yzr_Ou86_z4MqAggCkgELcG9zdF9vZmZpY2U;mv:[[39.3672111,22.9502146],[39.3592011,22.948448799999998]]

Έκανα λοιπόν καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. και ιδού η απάντηση:

crm <crm@eett.gr>

Τετ 11/8/2021 10:34 π.μ.

Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. 20629 και ημερομηνία 12-07-2021.

Η καταγγελία σας με αριθμό 75105 έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες

ΕΛΤΑ

Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι 15-09-2021.

Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτών

Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)

 

Περιμένω να δω τι θα απαντήσουν, τι δικαιολογίες θα κατεβάσει η κούτρα τους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα νεύρα μου!!!!Παρήγγειλα ένα gadget από το Banggood από αποθήκη Τσεχίας (ούτε τελωνείο ούτε τίποτα) και ήταν να έρθει κοντά στις 20/7! Ε λοιπόν από τις 12/7 δεν έχει γίνει αλλαγή κατάστασης και συγκεκριμένα:

2021-07-12 22:38:00

In transit

 

The shipment arrived in the region of recipient and will be transported to the delivery base in the next step.

 

2021-07-12 22:31:00

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2021-07-12 14:19:00

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

2021-07-09 07:35:15

Shipped

 

Package has been sterilized and shipped out.

 

2021-07-08 17:01:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically.

 

2021-07-07 15:50:03

Our warehouse has started packing your items.

 

2021-07-07 15:44:26

Order submit

 

Αυτοί φυσικά μου ζήτησαν συγγνώμη και έχω την επιλογή για refund αλλά που να πάρει γιατί;;;;Έλεος!!!Έχει κολλήσει στα ΕΛΤΑ και αν ναι ΠΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να πάρεις τα χρήματά σου πίσω - refund -. Στα ΕΛΤΑ αποκλείεται να βρίσκεται, το Banggood από Κίνα στέλνει με CometHellas στην Ελλάδα και στον παραλήπτη παραδίδεται από την Ελληνική Speedex, ενώ από Τσεχία, (όπως η περίπτωσή σου), έρχεται, σχεδόν πάντα, οδικώς μέσω Αυστρίας - Βουλγαρίας - Θεσσαλονίκης. Πάλι από τη Speedex παραδίδεται τελικά. Σε 15+ παραγγελίες του τελευταίου έτους από το συγκεκριμένο πολυκατάστημα, όλες ήρθαν στην ώρα τους, από 18 ημέρες ως 35 το ανώτατο. Για αυτό άλλωστε το προτιμώ σε σχέση με το Αλι. Πληρώνεις 10-20% παραπάνω, έχεις λιγότερες επιλογές από το Αλι, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, χώρια που γλυτώνεις από τους διάφορους απατεώνες που έχει γεμίσει το Αλι τελευταία. Και φυσικά το μέγιστο: Γλυτώνεις από τα ΕΛΤΑ, τελωνεία, καθυστερήσεις και ότι η λέξη ΕΛΤΑ σημαίνει. (μπορείτε να διαβάσετε το post μου λίγο παραπάνω).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα νεύρα μου!!!!Παρήγγειλα ένα gadget από το Banggood από αποθήκη Τσεχίας (ούτε τελωνείο ούτε τίποτα) και ήταν να έρθει κοντά στις 20/7! Ε λοιπόν από τις 12/7 δεν έχει γίνει αλλαγή κατάστασης και συγκεκριμένα:

2021-07-12 22:38:00

In transit

 

The shipment arrived in the region of recipient and will be transported to the delivery base in the next step.

 

2021-07-12 22:31:00

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2021-07-12 14:19:00

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

2021-07-09 07:35:15

Shipped

 

Package has been sterilized and shipped out.

 

2021-07-08 17:01:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically.

 

2021-07-07 15:50:03

Our warehouse has started packing your items.

 

2021-07-07 15:44:26

Order submit

 

Αυτοί φυσικά μου ζήτησαν συγγνώμη και έχω την επιλογή για refund αλλά που να πάρει γιατί;;;;Έλεος!!!Έχει κολλήσει στα ΕΛΤΑ και αν ναι ΠΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

DHL λέει στο τρακινγκ που κολλάνε τα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κάθομαι αραχτός στο μπαλκόνι και πίνω τον καφέ μου βλέπω ταχυδρόμο να σταματά και να μου έρχεται με μικροδεμα παρολο που δεν θυμάμαι να έχω παραγγείλει κάτι.

Τι ήταν τελικά;

Παραγγελία που είχα κάνει από τσεχική αποθηκη banggood στις 13 Νοεμβρίου 2020 με απλή αποστολή χωρίς tracking.Βρηκε το δρόμο τελικά και έφτασε 13/8/2021.Εγγυηση λέμε τα ΕΛΤΑ δεν χάνεται τίποτα.

 

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κάθομαι αραχτός στο μπαλκόνι και πίνω τον καφέ μου βλέπω ταχυδρόμο να σταματά και να μου έρχεται με μικροδεμα παρολο που δεν θυμάμαι να έχω παραγγείλει κάτι.

Τι ήταν τελικά;

Παραγγελία που είχα κάνει από τσεχική αποθηκη banggood στις 13 Νοεμβρίου 2020 με απλή αποστολή χωρίς tracking.Βρηκε το δρόμο τελικά και έφτασε 13/8/2021.Εγγυηση λέμε τα ΕΛΤΑ δεν χάνεται τίποτα.

 

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Αυτό θα πει ταχύτητα!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουν εκτυπωμένο και κολλημένο το label από την υπηρεσία IOSS η οποία είναι παγκόσμια πλατφόρμα.

Αν όχι, θα ξανά πληρώσεις. Το έπαθα ήδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Και κάνω quote τον εαυτό μου.

Άνοιξα dispute στο Aliexpress αλλά έφαγα άκυρο.

Τους ανεβάζω όλα τα αποδεικτικά, τους εξηγώ ότι δεν υπάρχει χαρτί από το τελωνείο παρά μόνο η απόδειξη από τα Ελληνικά ταχυδρομεία, τους κυκλώνω το ΦΠΑ, το tracking number, και παρόλο αυτά μου είπαν 0 refund.

 

Και το πρόβλημα δεν είναι το τωρινό 2€, αλλά περιμένω άλλα 50 δέματα που έχω πληρώσει από 1€ έως 30€ ΦΠΑ ήδη. 8c92401817ccd1f021f3c15e927e7ce2.png

 

Για να πάρεις πίσω το ΦΠΑ πας στο Chat του Ali και γράφεις VAT Change,θα συνδεθεί με agent και τους λες τι συνέβη, ζήτα εκτός από την επιστροφή του VAT να σου δώσουν πίσω και το administration fee π.χ 2.50€ αν στο έχουν χρεώσει τα ΕΛΤΑ, φυσικά θα κάνεις upload το κίτρινο αυτοκόλλητο και την απόδειξη πληρωμής των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία που είχα κάνει από τσεχική αποθηκη banggood στις 13 Νοεμβρίου 2020 με απλή αποστολή χωρίς tracking.Βρηκε το δρόμο τελικά και έφτασε 13/8/2021.Εγγυηση λέμε τα ΕΛΤΑ δεν χάνεται τίποτα.

 

:blink: - ενας ο τομ χανκς στον ναυαγο που πηγε το δεμα μετα απο τοσα χρονια και δευτεροι αυτοι των Ελτα (!)

 

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-e47f9dcaee6d9c9f267e8cb8c9792651

 

η Μπεττινα αν και αργησε καμποσα χρονια τελικα δεν θα εχει παραπονο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ρεζίλια των ελτα, μέρος 1001 (το σήριαλ έχει ξεπεράσει και τη "Λάμψη" σε επεισόδια. 

Από Αθήνα στο Βόλο μέσω ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ. Ναι, καλά διαβάσατε, δείτε και το screenshot. Πάλι καλά που δεν το έστειλαν στην Καμπούλ.

Screenshot 2021-08-26 082626.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, notisjim said:

Τα ρεζίλια των ελτα, μέρος 1001 (το σήριαλ έχει ξεπεράσει και τη "Λάμψη" σε επεισόδια. 

Από Αθήνα στο Βόλο μέσω ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ. Ναι, καλά διαβάσατε, δείτε και το screenshot. Πάλι καλά που δεν το έστειλαν στην Καμπούλ.

Screenshot 2021-08-26 082626.jpg

Μην παραπονιέσαι σε 3 μερούλες ήρθε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δέμα με ιατρικό υλικό που είναι αναγκαίο σε ασθενή, παραγγέλθηκε 19/8, μίλησα με την εταιρεία και τους είπα ότι το βιάζομαι, με αγνόησαν και εστάλη 23/8 (έδρα Θεσσαλονίκη, παραλήπτης Σέρρες). 

Αφιχθη 24/8 07:00 στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ COURIER και την ίδια μέρα (24/8 12:00) τους τηλεφώνησα για την παράδοση, λαμβάνοντας ως απάντηση τη φράση "έχουμε έλλειψη προσωπικού, δεν ξέρω πότε θα παραδοθεί, ελάτε να το πάρετε από εδώ". 

Σήμερα είναι 28/8 ήτοι 9 μέρες μετά την παραγγελία και 5η μέρα που το δέμα κάθεται ακόμα στα ΕΛΤΑ COURIER Σερρών και τίποτα, από Δευτέρα και βλέπουμε. 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Υ.Γ: Δείτε βαθμολογία των ΕΛΤΑ COURIER στο Google, μόλις 2,9 με άπειρα μονάστερα...! 

IMG_20210828_171137.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον topmar:

Σε αντίστοιχη περίπτωση, με μικροδέμα εσωτερικού που έκανε 3 εργάσιμες ημέρες για να φθάσει από πρωτεύουσα νομού της Θεσσαλίας στην Αλεξανδρούπολη, το μοναδικό που κατάφερα ήταν να μου επιστραφούν τα έξοδα μεταφοράς από ΕΛΤΑ Courier. Και αυτό, μετά από ατελείωτες συζητήσεις στο τηλέφωνο και 3 e-mail με την υπηρεσία παραπόνων της εταιρείας. 

ΣΥΝΕΠΩΣ: Η δουλειά σου δεν έγινε, να το έχεις υπ όψη σου και να μη χρησιμοποιήσεις ξανά το συγκεκριμένο courier (αν και υποτίθεται οτι ιδιωτικοποιήθηκε, το καταραμένο όνομα και η ταλαιπωρία, παραμένουν).

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2021 at 6:40 ΠΜ, Gianis378 said:

 

Για να πάρεις πίσω το ΦΠΑ πας στο Chat του Ali και γράφεις VAT Change,θα συνδεθεί με agent και τους λες τι συνέβη, ζήτα εκτός από την επιστροφή του VAT να σου δώσουν πίσω και το administration fee π.χ 2.50€ αν στο έχουν χρεώσει τα ΕΛΤΑ, φυσικά θα κάνεις upload το κίτρινο αυτοκόλλητο και την απόδειξη πληρωμής των ΕΛΤΑ

 

Καλημέρα, όπως φαινεται ΄έχω κι εγω ακριβως το ίδιο προβλημα. Σήμερα μου ηρθε SMS απο τα ΕΛΤΑ να παραλαβω 2 δέματα (χαμηλής αξιας, κατω απο 2 ευρω το καθενα) και να πληρωσω το ποσο των 2,98ευρω για το καθενα. Τα αντικειμενα απο τα δέματα αγοράστηκαν απο το aliexpess και ο ΦΠΑ πληρώθηκε και στα δύο κανονικά.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;  Να τα παρω και να διεκδικήσω τα χρηματα απο το aliexpress; Υπάρχει περιπτωση να τα παρω;

Edited by GiannisLeon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...