Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω σε άλλο φόρουμ ότι καταφθάνουν μικροπακετακια παραγγελιών Μαρτη-Απρίλη-Μάη 2021 (ενώ έχει αναφερθεί μέσα στον Ιούλιο 2021 και παράδοση μικροδεματων παραγγελιών Οκτώβρη 2020) με μικροδασμους για ΦΠΑ κτλ. Όταν έλεγα εγώ εδώ μέσα για καθυστερημένες παραδόσεις και ξεχασμένους σάκους (και για δικές μου παραγγελίες που το tracking αγνοείται από όταν έφτασαν Ελλάδα), μου απαντούσε εδώ μέσα χρηστης που προσκειται στα ΕλΤΑ πως κάτι τέτοιο αποκλείεται, πως έχουν αδειάσει τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα κτλ.

Μάλλον αυτά που παραδίδονται τώρα είχαν μπει σε καμία χρονομηχανή, αλλιώς δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος που περιμένει και θα περιμένει για πολύ ακόμη για να παραλάβει από ΕΛΤΑ.

Δες παρακάτω

ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ: https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LT@@@@@@222NL

Αριθμός Αντικειμένου: LT@@@@@@@@@NL

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

01/07/2021 02:30 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ

01/07/2021 02:15 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Από 1 Ιουλίου , έχουν περάσει 3 εβδομάδες και δεν έχει σκαναριστεί καν στο Βόλο (Λάρισα - Βόλος ένα τσιγάρο δρόμος που έλεγαν οι παλιοί).

Αυτά δυστυχώς είναι τα ΕΛΤΑ, και αυτοί που γράφουν οτι όλα τώρα είναι εντάξει, δεν ξέρουν (μάλλον ξέρουν αλλά δεν το λένε) τι γίνεται έξω, στα διάφορα σημεία διαλογής (ΜΔ, ή όπως αλλιώς τα λένε

Edited by XP130TD
κριτική σε πρόσωπα
Link to comment
Share on other sites

Τα πολυαγαπημενα μας ΕΛΤΑ, εκαναν παλι το θαυμα τους.

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

 

Νεα κολπα με τα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα τέλη εκτελωνισμού.

α) διότι είναι μόνο για όσα δεν έχουν πληρώσει Φ.Π.Α. και

β) είναι μικρώτερα από τα μέχρι σήμερα ισχύοντα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα τέλη εκτελωνισμού.

α) διότι είναι μόνο για όσα δεν έχουν πληρώσει Φ.Π.Α. και

β) είναι μικρώτερα από τα μέχρι σήμερα ισχύοντα.

 

Μεγάλο κλέψιμο, 16,5% η πρώτη κατηγορία (με ΦΠΑ) και με πληρωμένα έξοδα μεταφοράς, τι... διπλό νταβατζιλίκι, δεν το καταλαβαίνω αυτό....??!! Έως 150€ έπρεπε να είναι μόνο ο ΦΠΑ όπως και καλός το έκαναν, με την νέα μέθοδο. Από εκεί και πάνω να είχε δασμούς και έξοδα διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε άλλο φόρουμ ότι καταφθάνουν μικροπακετακια παραγγελιών Μαρτη-Απρίλη-Μάη 2021 (ενώ έχει αναφερθεί μέσα στον Ιούλιο 2021 και παράδοση μικροδεματων παραγγελιών Οκτώβρη 2020) με μικροδασμους για ΦΠΑ κτλ. Όταν έλεγα εγώ εδώ μέσα για καθυστερημένες παραδόσεις και ξεχασμένους σάκους (και για δικές μου παραγγελίες που το tracking αγνοείται από όταν έφτασαν Ελλάδα), μου απαντούσε εδώ μέσα χρηστης που προσκειται στα ΕλΤΑ πως κάτι τέτοιο αποκλείεται, πως έχουν αδειάσει τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα κτλ.

Μάλλον αυτά που παραδίδονται τώρα είχαν μπει σε καμία χρονομηχανή, αλλιώς δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

 

Ναι, εγώ σωστά απαντούσα, δεν υπάρχουν αντικείμενα πριν από τις 30 Ιουνίου που έγιναν εκφόρτωση.

Αν ήρθαν Ιούλιο Ελλάδα, άλλο καπέλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο κλέψιμο, 16,5% η πρώτη κατηγορία (με ΦΠΑ) και με πληρωμένα έξοδα μεταφοράς, τι... διπλό νταβατζιλίκι, δεν το καταλαβαίνω αυτό....??!! Έως 150€ έπρεπε να είναι μόνο ο ΦΠΑ όπως και καλός το έκαναν, με την νέα μέθοδο. Από εκεί και πάνω να είχε δασμούς και έξοδα διαχείρισης.

 

Αυτό που δεν κατ6αλαβαίνεις είναι ότι αυτά τα κλιμακωτά τέλη, μέχρι τα 150€, αφορούν στα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες στην Ελλάδα, μετά την 1/7/21, και δεν έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ.

Αυτά τα δέματα πρέπει να εκτελωνιστούν κανονικά και, επειδή καταργήθηκε η ατέλεια των 22€, τα ΕΛΤΑ όρισαν νέα τέλη εκτελωνισμού κλιμακωτά και αντί για τα 15€, που χρέωναν σε όλα τα δέματα από 22€ έως 150€, τώρα χρεώνουν ποσά από 2,50€ μέχρι τα 15€ για την κατηγορία 0-150€. Τα υπόλοπα είναι τα ίδια.

Εάν αγοράζεις από τρίτη χώρα και προπληρώνεις τον ΦΠΑ, δεν θα ασχοληθείς με αυτά τα τέλη εκτελωνισμού.

Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με πρόσφατη αποστολή που μου έγινε από Κίνα, αρχές Ιουνίου και άφιξη στο τελωνείο στις 9/7, χωρίς προεισπραγμένο ΦΠΑ και ενώ έκατσε στο τελωνείο κοντά 10 μέρες, τελικά δεν χρεώθηκα κάτι.

Το δέμα είχε ονομαστική αξία 5$ και πραγματική 6-7€.

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αρχές Ιουλίου παρήγγειλα από αλιμπαμπά 2 χαζομάρες αξίας 3$, πλήρωσα ΦΠΑ κανονικότατα στην πλατφόρμα του αλιμπαμπα. Η αποστολή ήταν με china post μη συστημένο. Φτάνει στο Ελ. Βενιζέλος γρήγορα στις 13/07, και σήμερα βλέπω στο tracking "αντικείμενο προς εκτελωνισμο". Θα πληρώσω δηλαδή 2 φορές ΦΠΑ? Νομίζω ότι κάπου το νέο σύστημα υστερεί σε ορισμένα θέματα....
Link to comment
Share on other sites

αν ο πωλητής δεν κόλησε το σχετικό αυτοκόλητο θα πληρώασεις ξανά.

Ελπίζω να είναι τυπικός ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Φακελάκι από AliExpress με πληρωμένο τον ΦΠΑ συνολικής αξίας 3€ untracked τύπου U........CN φαίνεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ ότι περιμένει να περάσει τελωνείο

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο κλέψιμο, 16,5% η πρώτη κατηγορία (με ΦΠΑ) και με πληρωμένα έξοδα μεταφοράς, τι... διπλό νταβατζιλίκι, δεν το καταλαβαίνω αυτό....??!! Έως 150€ έπρεπε να είναι μόνο ο ΦΠΑ όπως και καλός το έκαναν, με την νέα μέθοδο. Από εκεί και πάνω να είχε δασμούς και έξοδα διαχείρισης.

 

Αυτό που δεν κατ6αλαβαίνεις είναι ότι αυτά τα κλιμακωτά τέλη, μέχρι τα 150€, αφορούν στα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες στην Ελλάδα, μετά την 1/7/21, και δεν έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ.

Αυτά τα δέματα πρέπει να εκτελωνιστούν κανονικά και, επειδή καταργήθηκε η ατέλεια των 22€, τα ΕΛΤΑ όρισαν νέα τέλη εκτελωνισμού κλιμακωτά και αντί για τα 15€, που χρέωναν σε όλα τα δέματα από 22€ έως 150€, τώρα χρεώνουν ποσά από 2,50€ μέχρι τα 15€ για την κατηγορία 0-150€. Τα υπόλοπα είναι τα ίδια.

Εάν αγοράζεις από τρίτη χώρα και προπληρώνεις τον ΦΠΑ, δεν θα ασχοληθείς με αυτά τα τέλη εκτελωνισμού.

Τόσο απλά.

 

Καλησπέρα παιδιά. Αρχές Ιουλίου παρήγγειλα από αλιμπαμπά 2 χαζομάρες αξίας 3$, πλήρωσα ΦΠΑ κανονικότατα στην πλατφόρμα του αλιμπαμπα. Η αποστολή ήταν με china post μη συστημένο. Φτάνει στο Ελ. Βενιζέλος γρήγορα στις 13/07, και σήμερα βλέπω στο tracking "αντικείμενο προς εκτελωνισμο". Θα πληρώσω δηλαδή 2 φορές ΦΠΑ? Νομίζω ότι κάπου το νέο σύστημα υστερεί σε ορισμένα θέματα....

 

Φακελάκι από AliExpress με πληρωμένο τον ΦΠΑ συνολικής αξίας 3€ untracked τύπου U........CN φαίνεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ ότι περιμένει να περάσει τελωνείο

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

 

Έχω μεγάλη περιέργεια για το τι θα γίνει τελικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν ο πωλητής δεν κόλησε το σχετικό αυτοκόλητο θα πληρώασεις ξανά.

Ελπίζω να είναι τυπικός ο έλεγχος.

Το ελπίζω...

Αν ισχύει αυτό που λες με τον πωλητή, πλέον στο Ali μπορείς να εκτυπώσεις και tax invoice, θα μπορούσε να κατατεθεί και να λήξη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλη περιέργεια για το τι θα γίνει τελικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ελπίζω...

Αν ισχύει αυτό που λες με τον πωλητή, πλέον στο Ali μπορείς να εκτυπώσεις και tax invoice, θα μπορούσε να κατατεθεί και να λήξη εκεί.

 

εγώ παρήγγειλα 7 πακετακια από αλιμπαμπά τον Ιούλιο και πλήρωσα ΦΠΑ. Δηλαδή για κάθε ένα θα μου καρφώνουν πάλι ΦΠΑ, και εγώ θα πρέπει να στέλνω το invoice? Ψυχόβγαλμα είναι η όλη διαδικασία.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αρχές Ιουλίου παρήγγειλα από αλιμπαμπά 2 χαζομάρες αξίας 3$, πλήρωσα ΦΠΑ κανονικότατα στην πλατφόρμα του αλιμπαμπα. Η αποστολή ήταν με china post μη συστημένο. Φτάνει στο Ελ. Βενιζέλος γρήγορα στις 13/07, και σήμερα βλέπω στο tracking "αντικείμενο προς εκτελωνισμο". Θα πληρώσω δηλαδή 2 φορές ΦΠΑ? Νομίζω ότι κάπου το νέο σύστημα υστερεί σε ορισμένα θέματα....

 

Το ότι το σύστημα σε ενημερώνει ότι το δέμα σου περνάει εκτελωνισμό δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις και πάλι ΦΠΑ.

Περίμενε το επόμενο βήμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν ο πωλητής δεν κόλησε το σχετικό αυτοκόλητο θα πληρώασεις ξανά.

Ελπίζω να είναι τυπικός ο έλεγχος.

 

Ο πλητής δεν έχει σχέση με την προείσπραξη του ΦΠΑ, που γίνεται από την πλατφόρμα και ΟΧΙ από τον πωλητή, για να βάλει αυτοκόλλητο .

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φακελάκι από AliExpress με πληρωμένο τον ΦΠΑ συνολικής αξίας 3€ untracked τύπου U........CN φαίνεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ ότι περιμένει να περάσει τελωνείο

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

 

Σου γράφει "τελωνειακή εκκαθάριση" και όχι ότι θα πληρώσεις τελωνείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω μεγάλη περιέργεια για το τι θα γίνει τελικά.

 

Το ελπίζω...

Αν ισχύει αυτό που λες με τον πωλητή, πλέον στο Ali μπορείς να εκτυπώσεις και tax invoice, θα μπορούσε να κατατεθεί και να λήξη εκεί.

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την τύχη ενός δέματος, που έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ.

Η πλατφόρμα Ali, και όχι ο πωλητής, προεισπράττει τον ΦΠΑ για να τον αποδώσει στο (Ελληνικό) κράτος, στη συγκεκριμένη περίπτωση, μέσω του IOSS.

Μια επαλήθευση χρειάζεται για να συνεχίσει το δέμα την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο πλητής δεν έχει σχέση με την προείσπραξη του ΦΠΑ, που γίνεται από την πλατφόρμα και ΟΧΙ από τον πωλητή, για να βάλει αυτοκόλλητο

 

 

 

 

For all goods shipped from outside of EU and VAT-collected by AliExpress, our sellers and their logistics operators will need to include the Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress in their import declaration into EU, this is to ensure that the goods can then be released for free circulation and delivered to you without being charged with VAT or any additional handling fees at the customs.

 

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

Link to comment
Share on other sites

For all goods shipped from outside of EU and VAT-collected by AliExpress, our sellers and their logistics operators will need to include the Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress in their import declaration into EU, this is to ensure that the goods can then be released for free circulation and delivered to you without being charged with VAT or any additional handling fees at the customs.

 

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

Σωστό θα ήταν να παραθέσεις ολόκληρο το κείμενο και όχι μόνο τη 2η παρ., για να βγει το πραγματικό νόημα:

 

From 1 July 2021, AliExpress generally will need to collect VAT on sales of goods delivered to EU consumers, including circumstances where goods are delivered from outside of the EU with order value of up to 150 EUR, or where goods are shipped from within EU where the seller is established outside the EU.

 

For all goods shipped from outside of EU and VAT-collected by AliExpress, our sellers and their logistics operators will need to include the Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress in their import declaration into EU, this is to ensure that the goods can then be released for free circulation and delivered to you without being charged with VAT or any additional handling fees at the customs.

 

Η 1η παρ. λέει ότι η πλατφόρμα Ali είναι αρμόδια να εισπράξει τον ΦΠΑ στις αγορές που προορίζονται σε καταναλωτές της ΕΕ, για αξίες μέχρι 150€

Η 2η παρ. λέει ότι κάθε πωλητής πρέπει να αναφέρει τον αριθμό του Ali στο σύστημα IOSS, στο αυτοκόλλητο που δηλώνει τα στοιχεία του περιεχομένου του δέματος (αξία, βάρος κλπ). Αυτό δεν σημαίνει ότι ο πωλητής πρέπει να "κολλήσει σχετικό αυτοκόλλητο", όπως έγραψες, και "να πληρώσει ξανά" ο συμφορουμίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να το γράψει στο αυτοκόλλητο αλλά να μην το κολλήσει.

 

Σοβαρολογείς τώρα?

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να το γράψει στο αυτοκόλλητο αλλά να μην το κολλήσει.

 

Σοβαρολογείς τώρα?

 

Πάντα μιλάω σοβαρά, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ για τους άλλους.

 

Αυτό που αναφέρει η ανακοίνωση του Ali, αν και απολύτως κατανοητό, είναι ότι στο αυτοκόλλητο, που υποχρεωτικά πρέπει να κολλάει κάθε πωλητής σε όλο τον κόσμο, σύμφωνα με τις σχετικές προσδιαγραφές, πρέπει να προσθέτει ο πωλητής του Ali τον αριθμό του Ali για τον IOSS.

 

Αυτά τα πολύ απλά και κατανοητά αναφέρει η ανακοίνωση του Ali.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάω σοβαρά, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ για τους άλλους.

 

Αυτό που αναφέρει η ανακοίνωση του Ali, αν και απολύτως κατανοητό, είναι ότι στο αυτοκόλλητο, που υποχρεωτικά πρέπει να κολλάει κάθε πωλητής σε όλο τον κόσμο, σύμφωνα με τις σχετικές προσδιαγραφές, πρέπει να προσθέτει ο πωλητής του Ali τον αριθμό του Ali για τον IOSS.

 

Αυτά τα πολύ απλά και κατανοητά αναφέρει η ανακοίνωση του Ali.

 

Τελικά θα κολλήσει ο πωλητής το αυτοκόλλητο (όπως λες σε αυτό το μήνυμα) ή όχι (όπως λες σε παραπάνω μήνυμα)? Δεν μπορεί να λες "πάντα σοβαρά" και τα δύο, να φάσκεις και να αντιφάσκεις.

Όταν αποφασίσεις κάποιο από τα δύο, εδώ είμαστε

Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα κολλήσει ο πωλητής το αυτοκόλλητο (όπως λες σε αυτό το μήνυμα) ή όχι (όπως λες σε παραπάνω μήνυμα)? Δεν μπορεί να λες "πάντα σοβαρά" και τα δύο, να φάσκεις και να αντιφάσκεις.

Όταν αποφασίσεις κάποιο από τα δύο, εδώ είμαστε

 

Αγαπητέ, εάν δεν μπορείς να διαβάσεις ελληνικά, προσπάθησε, τουλάχιστον, να μην εκθέτεις τον εαυτό σου, με αυτό τον τρόπο.

Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι, εκτός από τα ελληνικά, δεν γνωρίζεις ούτε και τα αγγλικά των κινέζων και δεν μπορείς να διαβάσεις τι γράφει το Ali στην ανακοίνωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, εάν δεν μπορείς να διαβάσεις ελληνικά, προσπάθησε, τουλάχιστον, να μην εκθέτεις τον εαυτό σου, με αυτό τον τρόπο.

Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι, εκτός από τα ελληνικά, δεν γνωρίζεις ούτε και τα αγγλικά των κινέζων και δεν μπορείς να διαβάσεις τι γράφει το Ali στην ανακοίνωσή σου.

 

Έπεσες μέσα σε όλα αγαπητέ. Δεν είμαι βέβαια εγώ αυτός που έκανε την κυβιστηση και άρχισε να βάζει τα αγγλικά των Κινέζων όταν τα ελληνικά που έγραφε τον δυσκόλεψαν.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφει το μέλος makap, κατάλαβα (κ επιβεβαίωσα από το Ali) ότι στο αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του περιεχομένου κ την τιμή, θα υπάρχει κ ο αριθμος IOSS που πήρε ο πωλητής από την πλατφόρμα, απο την είσπραξη του ΦΠΑ ,, αλλιώς πληρώνεις.

 

-------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφει το μέλος makap, κατάλαβα (κ επιβεβαίωσα από το Ali) ότι στο αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του περιεχομένου κ την τιμή, θα υπάρχει κ ο αριθμος IOSS που πήρε ο πωλητής από την πλατφόρμα, απο την είσπραξη του ΦΠΑ ,, αλλιώς πληρώνεις.

 

-------

 

Σωστά κατάλαβες τα περισσότερα, αλλά με μικρές διαφορές.

Ο πωλητής δεν παίρνει αριθμό IOSS, αλλά το Ali έχει εγρραφεί στο IOSS, για να προεισπράττει τον ΦΠΑ για λογαριασμό των πολλών ανεξάρτητων πωλητών του.

Αυτό που γράφει το Ali στην ανακοίνωσή του είναι ότι ο πωλητής πρέπει να συμπληρώνει στο αυτικόλλητο, που υποχρεούται να βάλει με τα στοιχεία του δέματος, και τον αριθμό εγγραφής του Ali στο IOSS, για να περνάει το δέμα ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με τη εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ για το μικροδέμα μου που είναι σε κατάσταση αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης και μου είπαν ότι θα μείνει περίπου ένα μήνα στο τελωνείο, υπενθυμίζω ότι έχω πληρώσει το ΦΠΑ στο AliExpress, αυτό για όσους έλεγαν ότι η διαδικασία πλέον στο τελωνείο θα είναι πιο γρήγορη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...