Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ORDER DATE May 23, 2021

ORDER TOTAL EUR 30.86

Estimated delivery Wed, May 26 - Fri, Jun 18

 

:worry: - παιδια να ρωτησω απο ebay.co.uk η παραγγελια, υποτιθεται θα ερχοταν μεχρι 18 ιουνιου αλλα εχουμε 7 ιουλιου και δεν εχω ειδοποιηση, του εγραψα τελη μαϊου και μου απαντησε:

 

The item has been sent to you on 2021-05-24 via Royal Mail (without Tracking No currently ). which will probably take 7-14 days (excluding weekends and holidays) please kindly understand.

Hope you get the item as soon as possible and in perfect condition.

Yours Sincerely

 

τι κανω μου λετε? να του πω να το ξαναστειλει και να πληρωσω κατι παραπανω για να εχω συνοδευτικο αριθμο ή επιστροφη χρηματων? το αντικειμενο το θελω παντως αρα το refund δεν με ενδιαφερει και τοσο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις 14 Ιουνίου μου έστειλε ένας γνωστός από Γερμανία ένα πακέτο, πιθανότατα με απλό ταχυδρομείο (deutsche post) χωρίς tracking number. Το πακέτο ακόμα δεν έχει φτάσει προφανώς, εφόσον δεν έχει έρθει σπίτι η δεν έχω κάποια ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ. Αν έρθει με τα ΕΛΤΑ φυσικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει κάπου Ελλάδα με τα νέα συστήματα η παίζει να έχει χαθεί κιόλας;

 

Έχω και σε φωτό την απόδειξη που μου έστειλε που κόστισε κάπου 9€ γι'αυτό και υποθέτω ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. Αλλά και πάλι δικαιολογείται τόσες μέρες να μην έχει έρθει;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στις 14 Ιουνίου μου έστειλε ένας γνωστός από Γερμανία ένα πακέτο, πιθανότατα με απλό ταχυδρομείο (deutsche post) χωρίς tracking number. Το πακέτο ακόμα δεν έχει φτάσει προφανώς, εφόσον δεν έχει έρθει σπίτι η δεν έχω κάποια ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ. Αν έρθει με τα ΕΛΤΑ φυσικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει κάπου Ελλάδα με τα νέα συστήματα η παίζει να έχει χαθεί κιόλας;

 

Έχω και σε φωτό την απόδειξη που μου έστειλε που κόστισε κάπου 9€ γι'αυτό και υποθέτω ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ. Αλλά και πάλι δικαιολογείται τόσες μέρες να μην έχει έρθει;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Κάποιες φορές πακέτα από Γερμανία (ακόμη και Deutsche post) έρχονται και με Courier.

Στην απόδειξη πάνω δεν έχει κάποιο νούμερο να κάνεις αναζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, το δεματάκι βρίσκεται στην Ελλάδα. Αν ήταν η καθυστέρηση από Deutsche Post, θα είχαν πέσει κεφάλια στη Γερμανία, εκεί δεν αστειεύονται και οι αποζημιώσεις που πρέπει να πληρώσουν στους πελάτες τους αν χαθεί κάτι, είναι μεγάλες. Στην Ελλάδα αλλάζει το πράγμα, τα ΕΛΤΑ στην κοσμάρα τους, θα το διακινήσουν προς παράδοση όταν τελειώσει το φραππόγαλα και ο υπάλληλος βαριέται να φτιάξει και άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές πακέτα από Γερμανία (ακόμη και Deutsche post) έρχονται και με Courier.

Στην απόδειξη πάνω δεν έχει κάποιο νούμερο να κάνεις αναζήτηση;

Υπάρχει ένας αριθμός στην απόδειξη αλλά δεν είναι tracking number. Είχα πάρει τηλέφωνο και στα ελληνικά DHL και μου το επιβεβαίωσαν. Επίσης μου είπαν πως είναι πιθανόν να έρθει με ΕΛΤΑ. Με 9€ άλλωστε που χρειάστηκε για να σταλεί, χλωμό να είχε και tracking. Απλά όσο να ναι ανησυχώ που μπαίνω στην τρίτη εβδομάδα πλέον. Εγώ ας πούμε αν στείλω κάτι Γερμανία με ΕΛΤΑ, σε δύο εβδομάδες φθάνει συνήθως.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, το δεματάκι βρίσκεται στην Ελλάδα. Αν ήταν η καθυστέρηση από Deutsche Post, θα είχαν πέσει κεφάλια στη Γερμανία, εκεί δεν αστειεύονται και οι αποζημιώσεις που πρέπει να πληρώσουν στους πελάτες τους αν χαθεί κάτι, είναι μεγάλες. Στην Ελλάδα αλλάζει το πράγμα, τα ΕΛΤΑ στην κοσμάρα τους, θα το διακινήσουν προς παράδοση όταν τελειώσει το φραππόγαλα και ο υπάλληλος βαριέται να φτιάξει και άλλο.

 

Πόσο δίκιο έχεις... Ένα πράγμα σα να είσαι εκεί ρε παιδάκι μου... Βλέπεις μακριά, σε θαυμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το είχα ξαναγράψει στην αρχή της χρονιάς! Ο κουμπάρος του αδερφού μου έστειλε αρχές Δεκεμβρίου του 2020 ένα δέμα για τον αδερφό μου, πέρασαν οι γιορτές και το δέμα άφαντο. Το ψάχναμε εδώ στην Ελλάδα, αλλά δεν βρίσκαμε άκρη.

Ο κουμπάρος απ' τη Γερμανία εννοείτε έλεγε πως το δέμα το χάσανε οι Έλληνες.

Τελικά έκανε αναζήτηση απ' τη Γερμανία και το δέμα άργησε να φύγει από κει ένα μήνα!!

Έφτασε τελικά με speedex στον αδερφό μου μετά από 45 περίπου μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις... Ένα πράγμα σα να είσαι εκεί ρε παιδάκι μου... Βλέπεις μακριά, σε θαυμάζω.

 

Αριθμός Αντικειμένου: LT782046235NL

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

22/06/2021 03:28 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ

22/06/2021 02:25 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΓΙΑ ΤΟΝ Angelos32

ΑΠΟ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ, ΣΤΟΝ 2οΟΡΟΦΟ ΣΤΗ ΜΔ ΒΟΛΟΥ, (αφού από Λάρισα μου είπαν οτι έφυγε από αυτούς). Κοροιδευτικά λοιπόν σχόλια δεν χρειάζονται, όποιος γνωρίζει απλή αριθμητική, μετράει. 17 μέρες χωρίς να προχωρήσει δύο ορόφους κάτω στο γκισέ παραλαβής, χωρίς ειδοποίηση, χωρίς τίποτα. ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΕΛΤΑ????

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός Αντικειμένου: LT782046235NL

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

22/06/2021 03:28 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Μ.Δ.-Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ

22/06/2021 02:25 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΓΙΑ ΤΟΝ Angelos32

ΑΠΟ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ, ΣΤΟΝ 2οΟΡΟΦΟ ΣΤΗ ΜΔ ΒΟΛΟΥ, (αφού από Λάρισα μου είπαν οτι έφυγε από αυτούς). Κοροιδευτικά λοιπόν σχόλια δεν χρειάζονται, όποιος γνωρίζει απλή αριθμητική, μετράει. 17 μέρες χωρίς να προχωρήσει δύο ορόφους κάτω στο γκισέ παραλαβής, χωρίς ειδοποίηση, χωρίς τίποτα. ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΕΛΤΑ????

 

Δεν θα έχει τελειώσει ο καφές ακόμα!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω το είχα ξαναγράψει στην αρχή της χρονιάς! Ο κουμπάρος του αδερφού μου έστειλε αρχές Δεκεμβρίου του 2020 ένα δέμα για τον αδερφό μου, πέρασαν οι γιορτές και το δέμα άφαντο. Το ψάχναμε εδώ στην Ελλάδα, αλλά δεν βρίσκαμε άκρη.

Ο κουμπάρος απ' τη Γερμανία εννοείτε έλεγε πως το δέμα το χάσανε οι Έλληνες.

Τελικά έκανε αναζήτηση απ' τη Γερμανία και το δέμα άργησε να φύγει από κει ένα μήνα!!

Έφτασε τελικά με speedex στον αδερφό μου μετά από 45 περίπου μέρες!

 

Έγινε καθυστέρηση από Deutsche Post;;; Ένα μήνα;;; Πωωω... Θα έχουν φραππόγαλα και στη Γερμανία...

Ήρθαν και 3 κεφάλια αρχές του χρόνου, από Deutsche Post θα είναι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, είχα παραγγείλει αρχές Ιουνίου ένα πακετάκι με μάσκες ΚΝ95 από AliExpress. Πολύ χαμηλή αξίας. Σταμάτησαν τελωνείο όμως, γιατί φτάσαν Ελλάδα μετά τις 01/07. Τώρα τι παίζει ξέρεις? LT802650235NL
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, είχα παραγγείλει αρχές Ιουνίου ένα πακετάκι με μάσκες ΚΝ95 από AliExpress. Πολύ χαμηλή αξίας. Σταμάτησαν τελωνείο όμως, γιατί φτάσαν Ελλάδα μετά τις 01/07. Τώρα τι παίζει ξέρεις? LT802650235NL

 

Ακόμα φίλε μου δεν ξέρει κανείς... Ακόμα δεν έχουν δοθεί οδηγίες και το σύστημα δε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το tracking λέει "αντικείμενο προς εκτελωνισμο". Ας ελπίσουμε να βάλουν μόνο ΦΠΑ, και όχι μεγάλες καμπάνες. Σε ευχαριστώ πολύ Άγγελε!
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα πάντως μπήκε τελωνείο και εκατσε και μερικές ημερες...

 

 

Clip.jpg

 

Αν μπορέσεις όταν το δέμα σου φτάσει στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, στείλε να μας πεις φίλε μου πόσα ευρώ θα σου πουν να πληρώσεις όταν το παραλάβεις. Αν έχει έξτρα φόρο εκτός του ΦΠΑ, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα πάντως μπήκε τελωνείο και εκατσε και μερικές ημερες...

 

 

Ποια είνα η αξία, του δέματος;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είνα η αξία, του δέματος;

 

Γύρω στα 7,5 ευρώ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μπορέσεις όταν το δέμα σου φτάσει στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, στείλε να μας πεις φίλε μου πόσα ευρώ θα σου πουν να πληρώσεις όταν το παραλάβεις. Αν έχει έξτρα φόρο εκτός του ΦΠΑ, κτλ

 

Εννοείται, αλλά με τον ρυθμο που έρχονται τα δέματα στην περιοχή μου, σε κανα δυο εβδομαδες το υπολογιζω.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 7,5 ευρώ...

 

 

Ακόμη και να σε χρεώσουν ΦΠΑ, θα είναι μικρό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και να σε χρεώσουν ΦΠΑ, θα είναι μικρό το ποσό.

 

Καλά, αν ειναι μονο το ΦΠΑ δεν με πειράζει, μην βαλουν κανενα τελος εκτελωνισμου και ψαχνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν ειναι μονο το ΦΠΑ δεν με πειράζει, μην βαλουν κανενα τελος εκτελωνισμου και ψαχνόμαστε.

 

Δεν υπάρχει τέλος εκτελωνισμού στις αξίες μέχρι 150€

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, απο μια αποψη, καλυτερο το νεο συστημα.

Γλυτωσαμε τα του τελωνειου, απο 22-150 ευρω.

Πληρωνεις το φπα ηλεκτρονικα κατα την αγορα, και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμη για να σχηματίσουμε άποψη, για τη νέα διαδικασία στα δέματα αξίας έως 150€.

Πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας ακόμη, να δούμε πως λειτουργούν οι τελωνειακοί από τη μια μεριά και τα ΕΛΤΑ-Courier από την άλλη, στις περιπτώσεις που δεν έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 7,5 ευρώ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εννοείται, αλλά με τον ρυθμο που έρχονται τα δέματα στην περιοχή μου, σε κανα δυο εβδομαδες το υπολογιζω.

Εντυπωσιάστηκα, μου ηρθε SMS για αυτο το δεμα απο τα ΕΛΤΑ.

Ενημερωνει οτι θα πληρωσω εξοδα για φόρους και τέλη 0,30 ευρω, και οτι μπορω να το παραλλάβω αμεσα απο το ταχυδρομείο.

Προφανως ο Κινέζος εχει γραψει πανω στο δέμα τιμη 1,5 ευρω ή κατι τετοιο και αυτοματα χρέωσαν 30 λεπτα για το ΦΠΑ.

Καθόλου εξοδα εκτελωνισμου ή κατι τετοιο.

Οταν το παραλάβω θα ενημερωσω για σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιάστηκα, μου ηρθε SMS για αυτο το δεμα απο τα ΕΛΤΑ.

Ενημερωνει οτι θα πληρωσω εξοδα για φόρους και τέλη 0,30 ευρω, και οτι μπορω να το παραλλάβω αμεσα απο το ταχυδρομείο.

Προφανως ο Κινέζος εχει γραψει πανω στο δέμα τιμη 1,5 ευρω ή κατι τετοιο και αυτοματα χρέωσαν 30 λεπτα για το ΦΠΑ.

Καθόλου εξοδα εκτελωνισμου ή κατι τετοιο.

Οταν το παραλάβω θα ενημερωσω για σίγουρα.

 

Πρώτα απ' όλα, πρέπει να είσαι ο πρώτος που καταγράφει αυτή τη διαδικασία στο forum.

Επιβεβαιώνεται, πλέοn, ότι τα ΕΛΤΑ εισπράττουν τον ΦΠΑ στη δηλωμένη αξία, Δεν χρεώνουν, βέβαια, κανένα πρόσθετο τέλος αφού αυτό έχουν ανακοινώσει για αξίες μέχρι 150€.

Αυτό που δεν γνωρίζουμε ακόμη είναι η ίδια διιαδικασία με courier.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς ομοιοπαθής στο Βόλο, που να περιμένει μικροδέματα, ενώ αυτά παραμένουν εβδομάδες ολόκληρες στον 2ο όροφο (ΜΔ) του κεντρικού της οδού Δημητριάδος;

Η κατάσταση είναι στο απροχώρητο, μικροδέμα είναι 3 εβδομάδες στην κλούβα και δεν έχει ακόμη σκαναριστεί. Η επικοινωνία αδύνατη, τηλέφωνο δεν σηκώνουν ΠΟΤΕ, η πόρτα κλειδωμένη μονίμως. Φυσικά για ειδοποίηση και παράδοση ούτε λόγος, ίσως το Φθινόπωρο, για πράγματα που παραγγέλθηκαν την Άνοιξη. Χάλια απερίγραπτα.

Αν υπάρχει λοιπόν ομοιοπαθής, ας επικοινωνήσουμε για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...