Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ξεκινήσουμε με κάτι απλό, μπορείς να μου στείλεις το link που βλέπεις το track σε όλα τους τα στάδια, μέχρι να φτάσουν Ελλάδα;

 

Αμέ, θες screenshots από 17track? Θα βοηθήσει σε κάτι περαιτέρω για τον εν Ελλάδι εντοπισμό τους;

 

Και τα τρία του Belgium Post είναι σε φάση:

 

"Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days."

 

Το πρώτο από 1-4-2021 (πρωταπριλιά....το λες και ψέμα ότι 2μιση μήνες μετά ακόμα αγνοείται η τύχη του), το δεύτερο από 6-4-2021 και το τρίτο από 23-4-2021.

 

Ή είναι ακόμα σε κανά σάκο στο αεροδρόμιο (λες όχι), αλλιώς τι..."χάθηκαν" στην τοπική διανομή;

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Αμέ, θες screenshots από 17track? Θα βοηθήσει σε κάτι περαιτέρω για τον εν Ελλάδι εντοπισμό τους;

 

Και τα τρία του Belgium Post είναι σε φάση:

 

"Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days."

 

Το πρώτο από 1-4-2021 (πρωταπριλιά....το λες και ψέμα ότι 2μιση μήνες μετά ακόμα αγνοείται η τύχη του), το δεύτερο από 6-4-2021 και το τρίτο από 23-4-2021.

 

Ή είναι ακόμα σε κανά σάκο στο αεροδρόμιο (λες όχι), αλλιώς τι..."χάθηκαν" στην τοπική διανομή;

 

Από το επίσημο Βέλγικο ταχυδρομείο, Bpost εγώ και για τα 3 βλέπω αυτό... On the way to Greece

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UG973171751BE

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UG136402091BE

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UH225554947BE

Για πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο Βέλγικο ταχυδρομείο, Bpost εγώ και για τα 3 βλέπω αυτό... On the way to Greece

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UG973171751BE

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UG136402091BE

https://track.bpost.cloud/btr/web/#/search?lang=en&itemCode=UH225554947BE

Για πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις;

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι 2μιση μήνες από Βέλγιο για Ελλάδα, με τα πόδια να ερχόταν το δεματακι, θα είχε έρθει.

Εσύ ομως από την εμπειρία σου πόσο λες ότι κάνει;

Επίσης ξέρω πως αυτό θα το λέει εις τον αιώνα τον άπαντα μέχρι να σκαναριστει στην Ελλάδα, κάνω λάθος;

Οπότε δεν μου εξασφαλίζει κάτι ότι είναι όντως στη διαδρομή και όχι ότι δεν έχει φτάσει, άρα πάω με το λογικό σενάριο, δηλαδή ότι 2μιση μήνες θα είχε έρθει από Βέλγιο.

Διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι 2μιση μήνες από Βέλγιο για Ελλάδα, με τα πόδια να ερχόταν το δεματακι, θα είχε έρθει.

Εσύ ομως από την εμπειρία σου πόσο λες ότι κάνει;

Επίσης ξέρω πως αυτό θα το λέει εις τον αιώνα τον άπαντα μέχρι να σκαναριστει στην Ελλάδα, κάνω λάθος;

Οπότε δεν μου εξασφαλίζει κάτι ότι είναι όντως στη διαδρομή και όχι ότι δεν έχει φτάσει, άρα πάω με το λογικό σενάριο, δηλαδή ότι 2μιση μήνες θα είχε έρθει από Βέλγιο.

Διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος.

 

Δεν θέλω να γράφω πολλά γιατί νόημα δεν έχει.

Σου λέω μόνο ένα πράγμα. ΜΗΝ παραγγέλνεις απλά, να παραγγέλνεις συστημένα.

Και για τους τύπους, κάνεις σε όλα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Απο Βελγιο οτι ειναι με U μπροστα στο tracking ΔΕΝ σκαναρεται Ελλαδα.

Οταν σου γραψει οτι εχει παραδοθει στον Postal Operator μεσα σε 3-4 βδομαδες ΜΑΞ εχεις παραλαβει και μιλαω απο προσωπικη μου εμπειρια.

 

Εγω παραγγειλει το τελευταιο εξαμηνο πανω απο 100 αντικειμενα, δεν εχει χαθει μεχρι στιγμης ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

το μονο που δεν παρελαβα ποτε ειναι απο ενα κινεζο που εκανε που5#@ια και το εστειλε Ισπανια και οχι Ελλαδα και το τρακινγκ ελεγε οτι να ναι.

 

Και εχω δοκιμασει Belgium Post tracked and untracked, Emirates Post, China Post, Uzbekistan Post, PostNL, OrangeConnex/Speedpak κλπ.

 

O Aγγελος σε οτι λεει το παληκαρι πεφτει μεσα. Καπου αλλου υπαρχει το προβλημα και οχι στη κεντρικη διανομη των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μικρά δέματα που γράφουν "Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days" μου έχουν έρθει και μετά από 5 μήνες! Ένα συγκεκριμένο το είχαν σκανάρει στη Λάρισα μου άφησαν ειδοποίηση να πάω να το πάρω και όταν πήγα στα ΕΛΤΑ δεν υπήρχε... κάπου χάθηκε και μου είπαν να μου δώσουν το ποσό αρνήθηκα γιατί 1 ευρώ είχε και σε ένα μήνα με πήραν τηλέφωνο ότι βρέθηκε και πήγα και το πήρα... και πολλά άλλα δέματα ακόμα και μετά από μήνες μου έρχονται πάντα... κάποια απλά "ξεχνούσε" ο ταχυδρόμος να τα φέρει... πάντως ποτέ δεν έχασα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γράφω πολλά γιατί νόημα δεν έχει.

Σου λέω μόνο ένα πράγμα. ΜΗΝ παραγγέλνεις απλά, να παραγγέλνεις συστημένα.

Και για τους τύπους, κάνεις σε όλα λάθος.

 

Κάνω σε όλα λάθος; Δηλαδή λες ότι κανει 2μιση μήνες να έρθει από Βέλγιο;

Αλήθεια τώρα;

 

Και ποιος είπε ότι είναι απλό; Μάλλον για τα ΕΛΤΑ είναι απλό, γιατί μέχρι να πέσει στα χέρια των ΕΛΤΑ υπάρχει κανονικά tracking....ή κάνω κι εδώ λάθος (τα tracking codes και το site του belgium post αλλά και του 17track μπορούν πανευκολα να αποδείξουν ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο ως προς αυτό, δεν νομίζω να τίθεται θέμα);

 

Ή μάλλον το λάθος είναι ότι τη διανομή αυτών των δεμάτων εντός Ελλάδας την έχουν τα ΕΛΤΑ και όχι κάποια άλλη εταιρεία που θα τηρούσε το tracking και δεν θα χάνονταν ή...."χάνονταν" (τα ευκόλως εννοούμενα εκφράζονται με εισαγωγικά).

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω πολυ καιρο να κανω αγορες απο Banggood πια μεθοδος ειναι ασφαλεις για να μην πληρωσω τελωνεια κλπ για δεμα αξιας 50 ευρω περιπου
Link to comment
Share on other sites

Κάνω σε όλα λάθος; Δηλαδή λες ότι κανει 2μιση μήνες να έρθει από Βέλγιο;

Αλήθεια τώρα;

 

Και ποιος είπε ότι είναι απλό; Μάλλον για τα ΕΛΤΑ είναι απλό, γιατί μέχρι να πέσει στα χέρια των ΕΛΤΑ υπάρχει κανονικά tracking....ή κάνω κι εδώ λάθος (τα tracking codes και το site του belgium post αλλά και του 17track μπορούν πανευκολα να αποδείξουν ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο ως προς αυτό, δεν νομίζω να τίθεται θέμα);

 

Ή μάλλον το λάθος είναι ότι τη διανομή αυτών των δεμάτων εντός Ελλάδας την έχουν τα ΕΛΤΑ και όχι κάποια άλλη εταιρεία που θα τηρούσε το tracking και δεν θα χάνονταν ή...."χάνονταν" (τα ευκόλως εννοούμενα εκφράζονται με εισαγωγικά).

 

Βλέπετε γιατί δεν απαντάω;;

Δεν έχει κανένα νόημα...

Α, και ναι, κανείς και εκεί λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω πολυ καιρο να κανω αγορες απο Banggood πια μεθοδος ειναι ασφαλεις για να μην πληρωσω τελωνεια κλπ για δεμα αξιας 50 ευρω περιπου

 

Έχεις διαβάσει ότι από 1/7 καταργείται η ατέλεια των 22€ και, γενικά, αλλάζει η διαδικασία και δεν γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπίζονται τα ταχυδρομικά δέματα;

Πάντως, ασφαλής μέθοδος από Banggood μέχρι σήμερα είναι η priority Direct Mail.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε γιατί δεν απαντάω;;

Δεν έχει κανένα νόημα...

Α, και ναι, κανείς και εκεί λάθος...

 

Παντού λάθη κάνω, σε όλα όσα είπα, εγώ να το δεχτώ.

Τα σωστά δεν διαβάζω πουθενά όμως και κάπως δυσκολεύομαι να καταλάβω τα λάθη

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παντού λάθη κάνω, σε όλα όσα είπα, εγώ να το δεχτώ.

Τα σωστά δεν διαβάζω πουθενά όμως και κάπως δυσκολεύομαι να καταλάβω τα λάθη

 

Ας κάτσω να εξηγήσω τα λάθη χάνοντας 1 ώρα από τι ζωή μου, όχι για εσένα, γιατί εσύ εγωιστικά και μόνο δε θα παραδεχτείς τίποτα αν και θα καταλάβεις, αλλά εξηγώ για να διαβάσουν άλλοι και να μάθουν κάτι διαβάζοντας αυτό το post.

 

Περιμένεις κάποια δέματα από Βέλγιο, τα παράγγειλες από μαγαζί, στα στέλνει συγγενής, το ίδιο είναι.

Μη θέλοντας να δόσεις 10-15€ παραπάνω για να έρθει σαν συστημένο, έρχεται απλό με ότι συνεπάγετε.

Η διαφορά του απλού με του συστημένου είναι ότι το δέμα όταν είναι συστημένο έχει ιχνηλάτηση σε όλη την διαδρομή μέχρι να έρθει στην πόρτα σου. Ξέρεις ακριβώς που είναι και πότε. το απλό δεν έχει. εσένα είναι απλά.

Το tracking number που υπάρχει δεν είναι διεθνές και δεν περνάει στα συστήματα.

Το ότι φαίνεται στο Bpost μέχρι ένα σημείο, έχει να κάνει με το σάκο και όχι με το αντικείμενο και φαίνεται μέχρι ένα σημείο γιατί το tracking είναι δικό τους, εθνικό και έχουν μια σχετική εικόνα. Από Bpost παίρνει τα στοιχεία και το 17track και τα βγάζει.

Το Bpost τι λέει;;; Είναι στο δρόμο για Ελλάδα....On the way to Greece

Πως εσύ έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι έχει έρθει Ελλάδα; Που το είδες; Το υποθέτης... Και υποθέτης ταυτόχρονα ότι στα ΕΛΤΑ έχουμε κάνει *******, το κλέψαμε, το χάσαμε και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Για να κλείνουμε με το θέμα, τα δέματα σου είναι απλά, άγνωστο αν έχουν έρθει Ελλάδα, άγνωστο που είναι, άγνωστο αν στα έκλεψε γείτονας, άγνωστο αν τα έφερε ταχυδρόμος, άγνωστα τα πάντα γιατί είναι απλό.

Σήμερα πήραμε Βέλγιο, μπορεί να ήταν και στα σημερινά σακιά, μπορεί να έρθει και την άλλη εβδομάδα, κανείς δεν ξέρει.

 

Αν με ρωτάς εμπειρικά και μόνο μπορώ να σου πω πως ΝΑΙ, πιστεύω ότι μπορεί και να μην έχουν έρθει Ελλάδα ακόμα. Μπορεί να ήρθαν και σήμερα, ΟΤΑΝ και ΑΝ έρθουν το πιο πιθανό είναι να μην φανούν και στο σύστημα, όχι σίγουρο, αλλά το πιο πιθανό.

Οι Βέλγοι φέτος τα έχουν κάνει π!@#$να λόγω covid και έχουν χάσει τι μπάλα, καταρχάς τα στέλνουν οδικός και όχι αεροπορικός, αυτό και μόνο φτάνει.

 

Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες. Για ότι άλλο, εδώ θα είμαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άγγελε, αν μάθεις κάτι για τους νέους κανονισμούς που θα ισχύσουν από 01/07, ενημέρωσε μας !

 

Χωρίς να μπορώ να πω κάτι με σιγουριά, αυτά που έχω ακούσει είναι τα εξής.

Από 1η Ιουλίου ΟΛΑ μπαίνουν τελωνείο από το πρώτο ευρώ.

Όποτε και αν έγινε η παραγγελία, θα περάσει τελωνείο από 1η Ιουλίου.

Το τελωνείο είναι 24%, όχι σε όλα τα αντικείμενα, αλλά στο 90% παίρνει 24% στην τιμή.

Η διασάφηση του ΕΛΤΑ θα είναι κάτω από 3€, πόσο δεν ξέρω ακόμα, αλλά κάτω από 3€

Δηλαδή αν έχεις παραγγείλει παντόφλες από την Κίνα και της έχεις πάρει 10€ θα πληρώσεις...

10€ + 24% = 12,4€ + διασάφηση 3€ = 15,4€

 

Αυτό είναι σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Άγγελε! Υποθέτω ότι όλα αυτά θα ισχύουν για πράγματα κάτω των 22€. Γιατί αν είναι πάνω από 22€ τότε αλλάζει το πράγμα με τέλη εκτελωνισμου + ΦΠΑ. Επίσης αν εφαρμοστεί αυτό με την διασαφηση για προϊόντα Κάτω των 22€, τότε θα ειναι κυριολεκτικά ασύμφορο για κάτι που πλήρωσες λόγου χάρη 1,5€ στο Κινέζο, να πληρώσεις και 3€ διασαφηση (συν το 24% του 1,5€ ως ΦΠΑ εννοείται). Η διασαφηση θα κοστίσει πιο πολύ και από την αξία του προϊόντος. Ακόμη και από Ελλάδα να το αγοράσεις ίσως σου βγει πιο φθηνά. Απλά απ' όσο καταλαβαίνω πολιτική της ΕΕ είναι να καταστρέψουν το μικρό λιανεμπόριο καταναλωτών-κινεζων. Η Ελλάδα φυσικά πρωτοστατεί πάντα, και το ξεκινάει πως και πως με "χαμόγελο στα χείλη" να υποθέσω, μπας και βγάλουν ακόμη και από αυτό χρήματα. Καταλαβαίνεις την "αγανάκτηση", δεδομένου ότι μιλάμε για προϊόντα εξευτελιστηκά μικρής αξίας. Πιο πολύ με συμφέρει να μην δεχτώ το δέμα όταν θα έρθει στο κατάστημα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου, παρά να πληρώσω τα 3€ διασαφηση λόγου χάρη. Με το ΦΠΑ δεν είμαι κάθετος παρόλα αυτά. Αν και δεν συμφωνώ πλήρως, νομίζω ότι είναι μια μικρή συμβιβαστική λύση μεταξυ των 2 άκρων. Θα μου πεις τώρα Άγγελε, "και γιατί ρε φίλε μπαίνεις στη διαδικασία και παραγγέλνεις κάτι από το aliexpress πχ που κοστίζει 1,5€ μαζί με τα μεταφορικά?". Ο λόγος είναι ότι ο Έλληνας στο μαγαζί του θα το πουλάει 10€ το αντίστοιχο προϊόν, ή αν το βρεις από κάνα σκρουτζομάγαζο , άντε να το βρεις 7,8 €. Γι αυτόν τον λόγο έμπαινα στον κόπο να αγοράσω απευθείας από Κινέζο, κάτι που ίσως το σταματήσω πια, καθώς όπου και να πας, ακόμη και για 1€ η Ελλάδα σου ζητάει τα πενταπλάσια σε φόρο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κάτι τελευταίο Άγγελε. Διάβασα σε ένα άρθρο ότι θα επιβάλλουν από 1 Ιουλίου ΦΠΑ 24% με το ζόρι ακόμη και σε αγαθά που αγοράζονται εντός κρατών της ΕΕ. Αν αγοράσεις λόγου χάρη κάτι με ΦΠΑ 13% από Γερμανία, θα κληθείς να πληρώσεις και το υπόλοιπο 11% στην Ελλάδα (για να φτάσεις το 24% της Ελλάδας). Άρα πιθανώς και αυτά θα περνάνε από το τελωνείο από τις 1 Ιουλίου, από όσο καταλαβαίνω. Υποθέτω ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί πενταπλάσιους υπαλλήλους στο τελωνείο Αθηνών στο αεροδρόμιο, για να εκτελωνιζει τα πάντα πια, ανεξάρτητα αν είναι από ΕΕ ή εκτός ΕΕ. Αν έχεις και για αυτό επίσης πληροφορίες κάποια στιγμή, πες μας! Επίσης μια τελευταία ερώτηση σχετικά με το προηγούμενο post που έκανα.... Ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να μην πληρώσει και να μην παραλάβει το δέμα του στο κατάστημα ΕΛΤΑ της γειτονιάς του, σωστά?? Μετά ας τα καταστρέψουν, ας τα κάψουν, ας τα κάνουν ότι θέλουν τελοσπαντων αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα άρθρο που επίσης διάβασα. Είναι στα αγγλικά, όποτε οποιος δυσκολεύεται με τη γλώσσα, μπορεί να το κάνει αυτόματα translate.

 

https://www.explica.co/why-it-will-be-more-expensive-to-buy-in-online-stores-like-aliexpress-from-july-technology.html

 

Σε γενικές γραμμές απ' όσο καταλαβαίνω, φτιάξανε μια πανευρωπαϊκή πλατφόρμα φόρων (την IOSS), και ο αγοραστής μεγάλων πολυεθνικών site τύπου AliExpress θα πληρώνει το ΦΠΑ της χώρας του (για μας 24%) στο checkout της παραγγελίας. Επειτα ο Alibaba, AliExpress, Amazon, κτλ θα πληρώνει αυτόματα στον IOSS αυτό το ΦΠΑ, και θα αποδίδεται διατραπεζικα στο κάθε κράτος. Απ' όσο βλέπω το μέτρο αυτό θα ισχύσει για προϊόντα 0-150€. Για αγορές πάνω από 150€ θα ισχύει το ίδιο πράγμα για το ΦΠΑ με το IOSS, απλά θα μπαίνουν και τέλη εκτελωνισμου στο ελληνικό τελωνείο... Το μέτρο παίζει να ισχύει ήδη στην Αγγλία από αρχές Γενάρη , όταν οι Εγγλέζοι αγοράζουν από aliexpress, κτλ.

 

Όποιος έχει κάτι νεότερο για το θέμα μπορεί να γράψει να ενημερωθούμε περαιτέρω!

 

Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι το 22€ παίζει να πάει στα 150€, απλά όλα με ΦΠΑ από το πρώτο ευρώ, χωρίς τέλη εκτελωνισμου, κτλ. Επίσης θετικό θα είναι ότι τα μικρά δέματα θα παραδίδονται σε κάνα 20ημερο σε μας, και όχι σε 3 μήνες και βάλε όπως τώρα, γιατί πολύ απλά τα δέματα που προπληρώσαν το ΦΠΑ στο κινέζικο μεγαλοσάιτ AliExpress, Amazon, κτλ δεν θα σταματάνε μάλλον στο τελωνείο Αθηνών. Προσοχή, αν η αγορά γίνει από κινέζικο σάιτ της κακιάς συμφωρας που δεν είναι συνδεδεμένο με τον IOSS, τότε θα σταματάει το δέμα τελωνείο, θα πληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμου, και όλα τα στραβά της ιστορίας... Παιδιά δεν παίρνω όρκο για τίποτα, απλά ερμηνεύω όσα διάβασα. Τις επόμενες μέρες θα δείξει.... Εύχομαι τουλάχιστον με ένα μικρό εστω κόστος του ΦΠΑ μέσω αυτού του IOSS, να παραδίδονται τα δέματα πιο γρήγορα, σε λιγότερο από μήνα, όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

@anastasis91

Διαβάζεις πολλά άρθρα και μπερδεύεσαι.

Από 1/7/21 καταργείται η ατέλεια των 22€ και έχει δημιουργηθεί μια πλατφόρμα (IOSS), στην οποία μπορούν να εγγράφονται οι πωλητές από τρίτες χώρες και να προσεισπράττουν την ΦΠΑ της χώρας αποστολής, για να τον αποδώσουν σ' αυτή τη χώρα.

Εάν αγοράσεις από αυτή την κατηγορία πωλητών, αλλά και από την πλατφόρμα των πωλητών του ebay (έχει ενημερώσει ότι αναλαμβάνει την προείσπραξη για τους πωλητές του) και το δέμα σου έχει αξία μέχρι 150€, θα χρεωθείς ΜΟΝΟ τον ΦΠΑ (συνήθως 24% και λίγες εξαιρέσεις για 13% και 6%) και το δέμα θα περάσει από το τελωνείο χωρίς άλλη χρέωση, εκτός ίσως από κάποιο μικρό ποσό (ο Άγγελος λέει 3€ max), μάλλον για τη διαδικασία διαλογής αυτών των δεμάτων.

Η άλλη κατηγορία πωλητών από τρίτες χώρες είναι εκείνη που δεν θα εγγραφούν στην IOSS και δεν θα προεισπράξουν τον ΦΠΑ. Εάν αγοράσεις από πωλητή αυτής της κατηγορίας, το δέμα σου θα ακολουθήσει τη διαδικασία που ισχύει σήμερα, δηλαδή εκτελωνισμός μέσω ΕΛΤΑ με χρέωση ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού εάν η αξία είναι μέχρι 150€.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα άρθρο που επίσης διάβασα. Είναι στα αγγλικά, όποτε οποιος δυσκολεύεται με τη γλώσσα, μπορεί να το κάνει αυτόματα translate.

 

https://www.explica.co/why-it-will-be-more-expensive-to-buy-in-online-stores-like-aliexpress-from-july-technology.html

 

Σε γενικές γραμμές απ' όσο καταλαβαίνω, φτιάξανε μια πανευρωπαϊκή πλατφόρμα φόρων (την IOSS), και ο αγοραστής μεγάλων πολυεθνικών site τύπου AliExpress θα πληρώνει το ΦΠΑ της χώρας του (για μας 24%) στο checkout της παραγγελίας. Επειτα ο Alibaba, AliExpress, Amazon, κτλ θα πληρώνει αυτόματα στον IOSS αυτό το ΦΠΑ, και θα αποδίδεται διατραπεζικα στο κάθε κράτος. Απ' όσο βλέπω το μέτρο αυτό θα ισχύσει για προϊόντα 0-150€. Για αγορές πάνω από 150€ θα ισχύει το ίδιο πράγμα για το ΦΠΑ με το IOSS, απλά θα μπαίνουν και τέλη εκτελωνισμου στο ελληνικό τελωνείο... Το μέτρο παίζει να ισχύει ήδη στην Αγγλία από αρχές Γενάρη , όταν οι Εγγλέζοι αγοράζουν από aliexpress, κτλ.

 

Όποιος έχει κάτι νεότερο για το θέμα μπορεί να γράψει να ενημερωθούμε περαιτέρω!

 

Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι το 22€ παίζει να πάει στα 150€, απλά όλα με ΦΠΑ από το πρώτο ευρώ, χωρίς τέλη εκτελωνισμου, κτλ. Επίσης θετικό θα είναι ότι τα μικρά δέματα θα παραδίδονται σε κάνα 20ημερο σε μας, και όχι σε 3 μήνες και βάλε όπως τώρα, γιατί πολύ απλά τα δέματα που προπληρώσαν το ΦΠΑ στο κινέζικο μεγαλοσάιτ AliExpress, Amazon, κτλ δεν θα σταματάνε μάλλον στο τελωνείο Αθηνών. Προσοχή, αν η αγορά γίνει από κινέζικο σάιτ της κακιάς συμφωρας που δεν είναι συνδεδεμένο με τον IOSS, τότε θα σταματάει το δέμα τελωνείο, θα πληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμου, και όλα τα στραβά της ιστορίας... Παιδιά δεν παίρνω όρκο για τίποτα, απλά ερμηνεύω όσα διάβασα. Τις επόμενες μέρες θα δείξει.... Εύχομαι τουλάχιστον με ένα μικρό εστω κόστος του ΦΠΑ μέσω αυτού του IOSS, να παραδίδονται τα δέματα πιο γρήγορα, σε λιγότερο από μήνα, όπως παλιά.

 

Τώρα τα είπες σωστά... Τα αντικείμενα θα έρχονται εκτελωνισμένα εδώ.

Θα παίρνει το σακί ο υπάλληλος του ΕΛΤΑ, θα το ανοίγει και θα σκανάρει τα αντικείμενα χωρίς να χρειάζεται να τα δει τελωνιακός.

Η δουλειά θα γίνεται πιο γρήγορα και ας είναι τα αντικείμενα τριπλά :)

Όσο για αυτό με την Ευρώπη, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο... θα μάθω και θα επανέλθω το βράδυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@anastasis91

Διαβάζεις πολλά άρθρα και μπερδεύεσαι.

Από 1/7/21 καταργείται η ατέλεια των 22€ και έχει δημιουργηθεί μια πλατφόρμα (IOSS), στην οποία μπορούν να εγγράφονται οι πωλητές από τρίτες χώρες και να προσεισπράττουν την ΦΠΑ της χώρας αποστολής, για να τον αποδώσουν σ' αυτή τη χώρα.

Εάν αγοράσεις από αυτή την κατηγορία πωλητών, αλλά και από την πλατφόρμα των πωλητών του ebay (έχει ενημερώσει ότι αναλαμβάνει την προείσπραξη για τους πωλητές του) και το δέμα σου έχει αξία μέχρι 150€, θα χρεωθείς ΜΟΝΟ τον ΦΠΑ (συνήθως 24% και λίγες εξαιρέσεις για 13% και 6%) και το δέμα θα περάσει από το τελωνείο χωρίς άλλη χρέωση, εκτός ίσως από κάποιο μικρό ποσό (ο Άγγελος λέει 3€ max), μάλλον για τη διαδικασία διαλογής αυτών των δεμάτων.

Η άλλη κατηγορία πωλητών από τρίτες χώρες είναι εκείνη που δεν θα εγγραφούν στην IOSS και δεν θα προεισπράξουν τον ΦΠΑ. Εάν αγοράσεις από πωλητή αυτής της κατηγορίας, το δέμα σου θα ακολουθήσει τη διαδικασία που ισχύει σήμερα, δηλαδή εκτελωνισμός μέσω ΕΛΤΑ με χρέωση ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού εάν η αξία είναι μέχρι 150€.

 

Σωστά... κάτι τέτοιο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω απλα τους φιλους που περιμενουν σαν εμενα, αν βλεπουν οτι το δεματακι τους καθεται στο ΚΔΑ αραχτο για αρκετο καιρο επικοινωνηστε με ΚΔΑ

 

Το πακετακι μου απο Αγγλια μαλλον 99% πηγε άκλαφτο (εχω κανει απειρα τηλ με ΚΔΑ, ΜΔ και κανεις δεν ξερει τιποτα,

παραπονο δεν εχω απο εξυπηρετηση και τ/φ επικοινωνια,

αλλα δεν καταληξαμε πουθενα, ψαχνομαστε χωρις αποτελεσμα),

8/5 Εφυγε Αγγλια

12/5 Πατησε Αεροδρόμιο

7/6 Περασε ελεγχο

8/6 πηγε ΚΔΑ και αναπαυθηκε εν ειρηνη

 

Συστημενο με tracking number και αγνοειται.

Ευχαριστω ΕΛΤΑ,

περιμενουμε που περιμενουμε,

υπομενουμε και καρτερουμε στωικά,

τωρα χανουμε και συστημενα...

Ειμαι 2 στα 2 ακλαφτα....

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να μάθεις αν συζητάνε για το τι θα γίνει με τα δέματα (κάτω των 22€) που παραγγέλνονται και αποστέλλονται εντός Ιουνίου (να το γράφει απέξω το πακέτο στην ημερομηνία αποστολής)? Αυτά τα δέματα θα φτάσουν στην Αθήνα φυσικά μετά τις 20 Ιούλη, και θα τα παραλάβουν στο τελωνείο προς τέλος Ιούλη στην καλύτερη περίπτωση. Όμως επειδή θα αναγράφουν επάνω ημερομηνία αποστολής (όχι παραγγελίας) εντός Ιουνίου , μήπως θα εμπίπτουν στο παλιό καθεστώς που ισχύει ως τώρα? Με την Αγγλία τι έγινε για παράδειγμα? Δέχονταν χωρίς τελωνείο τα δέματα που είχαν αποσταλεί μέχρι 31/12/2020 ακόμη και αν τα πιάναν στα χέρια τους τέλη Ιανουαρίου 2021? Σε ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να μάθεις αν συζητάνε για το τι θα γίνει με τα δέματα (κάτω των 22€) που παραγγέλνονται και αποστέλλονται εντός Ιουνίου (να το γράφει απέξω το πακέτο στην ημερομηνία αποστολής)? Αυτά τα δέματα θα φτάσουν στην Αθήνα φυσικά μετά τις 20 Ιούλη, και θα τα παραλάβουν στο τελωνείο προς τέλος Ιούλη στην καλύτερη περίπτωση. Όμως επειδή θα αναγράφουν επάνω ημερομηνία αποστολής (όχι παραγγελίας) εντός Ιουνίου , μήπως θα εμπίπτουν στο παλιό καθεστώς που ισχύει ως τώρα? Με την Αγγλία τι έγινε για παράδειγμα? Δέχονταν χωρίς τελωνείο τα δέματα που είχαν αποσταλεί μέχρι 31/12/2020 ακόμη και αν τα πιάναν στα χέρια τους τέλη Ιανουαρίου 2021? Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Έχει απαντηθεί το ερώτημά σου.

Τα δέματα που εισέρχονται στη χώρα μετά την 1/7, δηλαδή και αυτά με αξία κάτω των 22€, αντιμετωπίζονται με το νέο σύστημα, δηλαδή χρεώνονται με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έγραψε το έθνος σε 1 άρθρο 4 παραγράφων, και μετά το κάναν copy paste αλλά 50 ελληνικά site. Αν δεν βγει απόφαση διευκρινιστική (με όλες τις λεπτομέρειες) από το υπουργείο οικονομικών, δεν μπορείς να ξέρεις. Γι αυτό ρωτάω τον άγγελο αν συζητιέται στη δουλειά του κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έγραψε το έθνος σε 1 άρθρο 4 παραγράφων, και μετά το κάναν copy paste αλλά 50 ελληνικά site. Αν δεν βγει απόφαση διευκρινιστική (με όλες τις λεπτομέρειες) από το υπουργείο οικονομικών, δεν μπορείς να ξέρεις. Γι αυτό ρωτάω τον άγγελο αν συζητιέται στη δουλειά του κάτι τέτοιο.

 

Το τι έγραψε το Έθνος και οποιοσδήποτε άλλος, δεν μας ενδιαφέρει.

Αντίθετα, μας ενδιαφέρει η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ, που λέει (15/6/21) αυτό που έγραψα παραπάνω και δεν πιστεύεις, αλλά θέλεις τα σχόλια των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ στη δουλειά τους.

 

Λέει, λοιπόν, η ΑΑΔΕ

Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή. Συνεπώς, μεμονωμένοι εισαγωγείς ή ταχυδρομικές εταιρείες, που εισάγουν από 1.7.2021 μικροδέματα στη χώρα μας, ανεξαρτήτως ποσού, οφείλουν να τηρήσουν την προβλεπόμενη τελωνειακή διαδικασία και να καταβάλουν - κατά περίπτωση, ανάλογα με το είδος του αγαθού- τον ΦΠΑ, που ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

:worry: - τελειωσαν οι συμβασεις και ηρθαν Νεοι ταχυδρομοι με οτι αυτο συνεπαγεται απο θεμα καθυστερησης-λαθων κλπ

αρα μεσα σε ολα την τρωμε +1

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...