Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε, ωραία, αυτό είναι στην ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ, πιο είναι το θέμα; δε θυμάμαι αδελφέ, συγνώμη, είναι πάνω από 22€, για αυτό μπήκε τελωνείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Είσαι εσύ με τις φιγούρες;

Άλλαξες όνομα;

 

Ναι που για πολλές ημέρες δεν είχε καμία ενημέρωση.

Απλά υποτίθεται ότι δεν θα έπρεπε να περάσει τελωνείο γιατί το μαγαζί είναι Βόρεια Ιρλανδία που είναι στην EE, όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι που για πολλές ημέρες δεν είχε καμία ενημέρωση.

Απλά υποτίθεται ότι δεν θα έπρεπε να περάσει τελωνείο γιατί το μαγαζί είναι Βόρεια Ιρλανδία που είναι στην EE, όχι?

 

Σου ζήτησαν λεφτά; Πλήρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Σου ζήτησαν λεφτά; Πλήρωσες;

 

Ναι μου είπαν ότι έχει βγει μια χρέωση περίπου 40% της αξίας του από το τελωνείο

 

Δεν το έχω πάρει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου είπαν ότι έχει βγει μια χρέωση περίπου 40% της αξίας του από το τελωνείο

 

Δεν το έχω πάρει ακόμα

 

Έπρεπε να μου έστελνες ένα μήνυμα φίλε όταν ήταν τελωνείο να έβλεπα λεπτομέρειες, πως το έστειλαν κλπ.

Anyway

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μου έστελνες ένα μήνυμα φίλε όταν ήταν τελωνείο να έβλεπα λεπτομέρειες, πως το έστειλαν κλπ.

Anyway

 

Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεγράψει αφού δεν είχε καμία ενημέρωση για τόσο καιρό. Όπως και να έχει από ότι φαίνεται δεν με συμφέρει να αγοράζω από αυτό το μαγαζί αφού υπάρχει περίπτωση να με χρεώσουν στο τελωνείο.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεγράψει αφού δεν είχε καμία ενημέρωση για τόσο καιρό. Όπως και να έχει από ότι φαίνεται δεν με συμφέρει να αγοράζω από αυτό το μαγαζί αφού υπάρχει περίπτωση να με χρεώσουν στο τελωνείο.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και για τις απαντήσεις σου.

 

O λόγος που πέρασε τελωνείο είναι γιατί έφυγε από Βόρεια Ιρλανδία που ανήκει στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

O λόγος που πέρασε τελωνείο είναι γιατί έφυγε από Βόρεια Ιρλανδία που ανήκει στην Αγγλία.

 

Η Βόρεια Ιρλανδία ΔΕΝ μπαίνει τελωνείο... Τα δέματα είναι κανονικά από ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

O λόγος που πέρασε τελωνείο είναι γιατί έφυγε από Βόρεια Ιρλανδία που ανήκει στην Αγγλία.

 

Η Βόρειος Ιρλανδία δεν ανήκει στην "Αγγλία", αλλά και οι δύο χώρες είναι μέλη του Ηνωμένου Βασιλείου.

Έχει ανεξάρτητη (αποκεντρωμένη) κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Η Βόρεια Ιρλανδία ΔΕΝ μπαίνει τελωνείο... Τα δέματα είναι κανονικά από ΕΕ

 

Τότε γιατί πέρασε τελωνείο αφού εφυγε από Βόρεια Ιρλανδία, δεν το γνώριζε ο υπάλληλος και το έβαλε για τελωνείο ,ο φίλος είχε αδικηθεί ξεκάθαρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Βόρειος Ιρλανδία δεν ανήκει στην "Αγγλία", αλλά και οι δύο χώρες είναι μέλη του Ηνωμένου Βασιλείου.

Έχει ανεξάρτητη (αποκεντρωμένη) κυβέρνηση.

 

Το ξερω αλλά επίτηδες το έγραψα γιατί ήθελα να σου δώσω την χαρά να σχολάσεις και να διορθώσεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ,ειχα παραγγειλει απο το aliexpress ενα smartwatch απο 10 Απριλιου απο κινα ενω αποσταλθηκε απο Ολλανδια, το δεμα εφτασε εχτες στα ελτα 9/6/2021 και με πηρανε τηλεφωνο απο τα ελτα να παω να το παρω . Πολυ κουλο αλλα μου ειπανε οτι εχουνε αλλαζει οι διανομεις στα Ελτα κερατεας και στο Δασκαλειο που μενω εγω δεν ξερουνε την περιοχη για να τα βαλουνε στις θυριδες πολυ παραξενο.. αλλα ευτυχως μου ηρθε και δεν πληρωσα και καθολου τελωνειο , ενω το αγορασα ειχε μοναδικη επιλογη κινα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί πέρασε τελωνείο αφού εφυγε από Βόρεια Ιρλανδία, δεν το γνώριζε ο υπάλληλος και το έβαλε για τελωνείο ,ο φίλος είχε αδικηθεί ξεκάθαρα.

 

Παίζει να έγινε λάθος, παίζει και όχι Αν ενημερωνόμουν όταν ήταν μέσα τελωνείο θα είχα την πρόσβαση να πάω να δω το αντικείμενο και ΑΝ ήταν λάθος δεν θα πέρναγε, αν όχι, θα προχωρούσε η διαδικασία κανονικά.

Κάτσε να δω τώρα ΑΝ μπορώ να βρω λεπτομέρειες και θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ακόμα πριν το παραλάβεις να κάνεις αίτηση επανεξέτασης δασμών και να εξηγήσεις τους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Σπάσαμε και το μήνα! Όλο και βελτιώνεται η κατάσταση! Άφιξη 15/5!

Ό,τι και να πούμε αμφότεροι δίκιο έχουμε (εργαζόμενοι στα ΕΛΤΑ, παραλήπτες) δεν είναι θέμα στάσης εργαζομένων ή τεμπελιάς,

είναι θέμα διοίκησης, πολιτικής (policy), και ατζέντας (αν θέλουν να τους πουλήσουν, by the book το πρώτο βήμα είναι πάντα η απαξίωση, και είναι σε καλό δρόμο βλέπω... :mad:)..

 

Σε καταλαβαίνω (όπως όλοι) @tassosmer το δικό μου έχει φτάσει από 12/5 Αθήνα και ακόμα βλέπουμε, υπομονή...

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ακόμα πριν το παραλάβεις να κάνεις αίτηση επανεξέτασης δασμών και να εξηγήσεις τους λόγους.

Παίζει να έγινε λάθος, παίζει και όχι Αν ενημερωνόμουν όταν ήταν μέσα τελωνείο θα είχα την πρόσβαση να πάω να δω το αντικείμενο και ΑΝ ήταν λάθος δεν θα πέρναγε, αν όχι, θα προχωρούσε η διαδικασία κανονικά.

Κάτσε να δω τώρα ΑΝ μπορώ να βρω λεπτομέρειες και θα επανέλθω :)

 

Πήγα σήμερα το πρωί και το παρέλαβα. Επειδή είχε αργήσει πολύ και δεν είχε κανένα update για μέρες, πήρα refund από το μαγαζί οπότε είπα να δώσω τα 40 ευρώ να τελειώνω, αφού και από το τηλέφωνο που ρώτησα αλλά και από εκεί μου είπαν ότι αφού έχει GB στο τέλος σίγουρα περνάει τελωνείο.

 

Να πω ότι στην χρέωση είναι 24% ΦΠΑ και 15 ευρώ τέλη ΕΛΤΑ(Δασμός 0). Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο γιατί δεν έχω πάρει κάτι άλλο που να έχει βγει χρέωση από το τελωνείο.

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έκαναν κάτι λάθος από το μαγαζί που το έστειλαν ή από τα ΕΛΤΑ ή αν όντως έπρεπε να βγει αυτή η χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Νέα απάντηση απο Τελωνείο :

"Λάβαμε τα παραστατικά / δικαιολογητικά σας και έχουν προωθηθεί από το τμήμα μας αρμοδίως προς έλεγχο. Το δέμα σας λόγω της χαμηλής του αξίας, βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών, χρήζει ατέλειας. Παρακαλούμε για την υπομονή σας μέχρι τον έλεγχο, την έγκριση και την οριστική απελευθέρωση του δέματος προς διάθεση".

Άρα τις επόμενες μέρες θα έχουμε νέα. Εις αναμονή.

Λοιπόν σήμερα το μεσημέρι (14:40) και αφού πλέον έχει φύγει απο ΓΕΤΑ , μου έρχεται το παρακάτω email :

"Καλημέρα σας,

Παρακαλώ όπως μας αποστείλετε την πλήρη ηλεκτρονική παραγγελία.

Θα αναμένουμε απάντησή σας."

 

Τι γίνεται εδώ ??? ?????

Του στέλνω και εγώ το τιμολόγιο απο τον πωλητή που μου έστειλε πριν λίγο (σχεδόν αμέσως , πολύ γρήγορος πάντως)

και τέλος , δεν πάει άλλο. Εν τω μεταξύ το πρώτο και το τελευταίο email το έχει στείλει ο ίδιος υπάλληλος και το δεύτερο email (χθεσινό), που αναγράφεται στο quote, άλλος υπάλληλος. Διακρίνω μια έλλειψη επικοινωνίας !!!

 

10/6/2021, 14:06 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/6/2021, 09:43 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

10/6/2021, 09:19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

8/6/2021, 09:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

7/6/2021, 19:24 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

εκεί μου είπαν ότι αφού έχει GB στο τέλος σίγουρα περνάει τελωνείο.

.

άρα χρεώνουν πλέον από μεγάλη Βρετανία

ουπς!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άρα χρεώνουν πλέον από μεγάλη Βρετανία

ουπς!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Φυσικά και χρεώνουν από Μεγάλη Βρετανία

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί και το παρέλαβα. Επειδή είχε αργήσει πολύ και δεν είχε κανένα update για μέρες, πήρα refund από το μαγαζί οπότε είπα να δώσω τα 40 ευρώ να τελειώνω, αφού και από το τηλέφωνο που ρώτησα αλλά και από εκεί μου είπαν ότι αφού έχει GB στο τέλος σίγουρα περνάει τελωνείο.

 

Να πω ότι στην χρέωση είναι 24% ΦΠΑ και 15 ευρώ τέλη ΕΛΤΑ(Δασμός 0). Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο γιατί δεν έχω πάρει κάτι άλλο που να έχει βγει χρέωση από το τελωνείο.

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έκαναν κάτι λάθος από το μαγαζί που το έστειλαν ή από τα ΕΛΤΑ ή αν όντως έπρεπε να βγει αυτή η χρέωση.

 

Καταρχάς χαίρομαι που έκανες refund και πήρες τα λεφτά σου πίσω. Τουλάχιστον δεν έχασες λεφτά. (φαντάζομαι)

Όσο για τι χρεώσει, συνήθως, ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, αλλά συνήθως είναι 24% + 15€ διασάφηση ΕΛΤΑ. Αν το δέμα έχει αξία πάνω από 100€ η διασάφηση είναι 20€.

Τώρα, σχετικά με το GB κλπ.

Αυτοί που σε ενημέρωσαν η δεν ξέρουν η δεν είχαν χρόνο να εξηγήσουν.

Τα αντικείμενα από Βόρειο Ιρλανδία ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ τελωνείο.

Έχουν GB στο τέλος γιατί ερχεται από Μεγάλη Βρετανία, αλλά ο σάκος που έρχεται έχει ξεχωριστώ γραφείο, κατά την παραλαβή ξεχωρίζεται και πάει Ευρώπη.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε.

Ο σάκος από Αγγλία στο ταμπελάκι του γράφει:

GBLALA GRATHA AUN 1 0014 001 00 0014 Ας πούμε. Ο Σάκος από Β. Ιρλανδία γράφει:

GBLALΝ GRATHA AUN 1 0014 001 00 0014

Αυτό το Ν στο τέλος είναι άλλο γραφείο, είναι Β. Ιρλανδία και ΔΕΝ μπαίνει τελωνείο.

Τώρα, υπάρχει περίπτωση κατά την εισαγωγή να γίνει λάθος. Να μπει ο σάκος κατά λάθος τρίτες χώρες που είναι για τελωνείο.

ΑΝ γίνει λάθος από το Ανταλλακτήριο, που κάνει εισαγωγή, ΑΝ γίνει λάθος κατά το άνοιγμα στο ΓΕΤΑ και ΑΝ κάνει λάθος και δεν το δει ούτε ο τελωνιακός, τότε θα πληρώσει κάποιος για αντικείμενο που δεν πρέπει να πληρώσει.

Μόνο αν κάνεις αίτηση επανεξέτασης κλπ κλπ κλπ.

 

Κάθισα και έψαξα φίλε να βρω το σακί τι γράφει για να δω που έγινε το λάθος, εδώ σε εμάς η Αγγλία.

Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα γιατί σάκος στο σύστημα δεν υπάρχει.

ΥΠΟΘΕΤΩ όμως τι μπορεί να έγινε.

Πιθανότατα οι Άγγλοι θα το έστειλαν απλό, δηλαδή ήρθε με νταλίκα και ήρθε χύμα μαζί με καμιά 500αρια ακόμα σακιά.

Κάπου σε αυτήν την αλυσίδα Φόρτωμα Αγγλία/Νταλίκα/εκφόρτωση Αθήνα κόπηκε το ταμπελάκι.

Όταν είναι απλό το σακί, Άλφα που λέμε, δεν μπορούμε να βαρέσουμε ένα αντικείμενο και να μας βγάλει τον κωδικό του σάκου.

Έτσι, το σακί έφυγε κατευθείαν για άνοιγμα σαν Αγγλικό (δεν μπορούσαμε να δούμε αν λέει GBLALN) γιατί δεν είχε ταμπελάκι.

Γι' αυτό όταν πατάς το tracking ΔΕΝ έχει ΕΚΦΩΡΤΟΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΌ ΜΕΣΟ και από Αγγλία το δείχνει μετά τελωνείο.

 

7/6/2021, 13:10 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/6/2021, 20:09 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

23/4/2021, 14:52 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/4/2021, 23:32 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Για όλο αυτό δεν ξέρω ποιος φταίει, τύχη πάντως δεν το λες :)

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε για αυτό το μπέρδεμα που ανέφερα παραπάνω, έχεις καμιά γνώμη ??? Ψάρεμα ή ασυνεννοησία ??

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε για αυτό το μπέρδεμα που ανέφερα παραπάνω, έχεις καμιά γνώμη ??? Ψάρεμα ή ασυνεννοησία ??

ασυνεννοησία

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τι χρεώσει, συνήθως, ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, αλλά συνήθως είναι 24% + 15€ διασάφηση ΕΛΤΑ. Αν το δέμα έχει αξία πάνω από 100€ η διασάφηση είναι 20€.

 

Το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ έχει οριστεί 1) στα 15€ για αξία μέχρι 150€, 2) στα 20€ για αξία από 150€ έως 500€, 3) στα 25€ για αξία από 500€ έως 1000€ και 4) στα 50€ για αξία πάνω από 1000€.

Link to comment
Share on other sites

 

Το άρθρο δεν προέρχεται από την ΑΑΔΕ και λέει απλά το αυτονόητο.

Ότι πρέπει να πληρώνουμε τον ΦΠΑ από 1/7/21. Αυτό το γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται με αγο΄ρε από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...