Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Έχω παραγγείλει κάτι από AliExpress και προφανώς θα 'ρθει προς τα τέλη του Ιουλίου. Στο τελωνείο θα διαχειριστεί με τα νέα δεδομένα που θα ισχύουν από τις 01/07/21 ή επειδή έγινε η παραγγελία νωρίτερα θα περάσει με τα τωρινά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Οκ, είπαμε έχουμε κορονοιο, υπάρχει υποστελέχωση και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...αλλά 6 ΗΜΈΡΕΣ στο κέντρο διαλογής Αττικής πρώτη φορά βλέπω... ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ, τίποτα άλλο.

Δεν γράφω για τον ενάμιση μήνα που έκαναν να το " δουν " στο αεροδρόμιο....

31/5/21 00:32 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Οκ, είπαμε έχουμε κορονοιο, υπάρχει υποστελέχωση και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...αλλά 6 ΗΜΈΡΕΣ στο κέντρο διαλογής Αττικής πρώτη φορά βλέπω... ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ, τίποτα άλλο.

Δεν γράφω για τον ενάμιση μήνα που έκαναν να το " δουν " στο αεροδρόμιο....

31/5/21 00:32 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δύο δικά μου έκαναν 6 και 7 ημέρες αντίστοιχα μετά το τελωνείο για να φανούν στο Κ.Δ, έχει παγιωθεί η καθυστέρηση εκεί

Link to comment
Share on other sites

Ολλανδικα ταχυδρομεια (PostNL) για Ευρωπαικο δεμα (Ιταλια):

6/6/2021, 05:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/6/2021, 13:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Ολλανδικα ταχυδρομεια (PostNL) για Κινεζικο δεμα:

6/6/2021, 08:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/5/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Ο Αγγελος που βοηθαει στο φορουμ απιστευτα πεφτει για αλλη μια φορα μεσα.

Αλλο ενα αναμενω απο PostNL και Κινα (26/05 μπηκε) και κλείσαμε τη σαιζον για φέτος :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ! Πάκετο από Κίνα με YanWen:

 

UG021105514YP-4349476364

2021-06-06 17:00 Port of destination - Arrival

目的国 希腊-Greece

发件国

2021-06-06 17:00 Port of destination - Arrival

2021-06-06 06:31 Port of departure - Departure

2021-06-04 08:11 Last mile=> Destination country post, number 4349476364

2021-06-04 05:26 Yanwen facility - Outbound

2021-06-03 00:22 Processing information input

2021-06-02 14:20 Yanwen Pickup scan

 

To last mile δείχνει ότι παραδόθηκε με DHL στην Νότια Αφρική (4349476364)!!! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι κάνω λάθος! Ο Κινέζος δείχνει να μην "καταλαβαίνει" και επιμένει ότι το έστειλε με YanWen και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

στο site της Yanwen https://track.yw56.com.cn/

φαίνεται σαφέστατα ότι ταξιδευει για Ελλάδα (Greece), το ίδιο λέει και το 17track.

Link to comment
Share on other sites

Ολλανδικα ταχυδρομεια (PostNL) για Ευρωπαικο δεμα (Ιταλια):

6/6/2021, 05:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/6/2021, 13:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Ολλανδικα ταχυδρομεια (PostNL) για Κινεζικο δεμα:

6/6/2021, 08:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/5/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Ο Αγγελος που βοηθαει στο φορουμ απιστευτα πεφτει για αλλη μια φορα μεσα.

Αλλο ενα αναμενω απο PostNL και Κινα (26/05 μπηκε) και κλείσαμε τη σαιζον για φέτος :p:lol:

 

Μέχρι Παρασκευή 18/6 θα βγει :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ! Πάκετο από Κίνα με YanWen:

 

UG021105514YP-4349476364

2021-06-06 17:00 Port of destination - Arrival

目的国 希腊-Greece

发件国

2021-06-06 17:00 Port of destination - Arrival

2021-06-06 06:31 Port of departure - Departure

2021-06-04 08:11 Last mile=> Destination country post, number 4349476364

2021-06-04 05:26 Yanwen facility - Outbound

2021-06-03 00:22 Processing information input

2021-06-02 14:20 Yanwen Pickup scan

 

To last mile δείχνει ότι παραδόθηκε με DHL στην Νότια Αφρική (4349476364)!!! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι κάνω λάθος! Ο Κινέζος δείχνει να μην "καταλαβαίνει" και επιμένει ότι το έστειλε με YanWen και μόνο.

 

Ελλαδα ερχεται και θα παραλαβεις απο Γενικη Ταχυδρομική https://www.taxydromiki.com/track/4349476364. Μη παραπονιεσαι.:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε κόλλημα στο τελωνείο, μήνυμα για αποστολή τιμολογιών στοιχείων κτλ. , τους στέλνω σήμερα με επαλήθευση απο πωλητή (Aliexpress) για αξία 22$ και παίρνω απάντηση ότι τα αποδεικτικά που μας αποστείλατε δεν συνάδουν.Αναγράφουν διαφορετικές αξίες. Παρακαλούμε βρείτε τα κατάλληλα αρχεία για την παρούσα παραγγελία σας.

Τι παίζει ???? Λάθος του πωλητή ?? Στο τελωνείο κάνουν λάθος ???? Δεν ξέρω. ΟΚ κατανοώ ότι υπάρχει ένα θέμα προς την αξιοπιστία των πωλητών.. αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε κόλλημα στο τελωνείο, μήνυμα για αποστολή τιμολογιών στοιχείων κτλ. , τους στέλνω σήμερα με επαλήθευση απο πωλητή (Aliexpress) για αξία 22$ και παίρνω απάντηση ότι τα αποδεικτικά που μας αποστείλατε δεν συνάδουν.Αναγράφουν διαφορετικές αξίες. Παρακαλούμε βρείτε τα κατάλληλα αρχεία για την παρούσα παραγγελία σας.

Τι παίζει ???? Λάθος του πωλητή ?? Στο τελωνείο κάνουν λάθος ???? Δεν ξέρω. ΟΚ κατανοώ ότι υπάρχει ένα θέμα προς την αξιοπιστία των πωλητών.. αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

 

Δεν γράφεις την αξία που πλήρωσες με την κάρτα σου, και αναφέρεις μόνο ότι έστειλες κάτι από τον πωλητή.

Αυτό που θέλουν είναι το τι πλήρωσες με την κάρτα σου για τη συγκεκριμένη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις την αξία που πλήρωσες με την κάρτα σου, και αναφέρεις μόνο ότι έστειλες κάτι από τον πωλητή.

Αυτό που θέλουν είναι το τι πλήρωσες με την κάρτα σου για τη συγκεκριμένη αγορά.

 

Όχι έστειλα κανονικά κίνηση κάρτας που δίνει η Revolut. Παράλληλα με screenshot απο την σελίδα του Ali. Απλά ρώτησα πωλητή τι ποσό έγραψε απο έξω , για να δω ότι δεν υπάρχει διαφορά.... Κάτι παίζει.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Όχι έστειλα κανονικά κίνηση κάρτας που δίνει η Revolut. Παράλληλα με screenshot απο την σελίδα του Ali. Απλά ρώτησα πωλητή τι ποσό έγραψε απο έξω , για να δω ότι δεν υπάρχει διαφορά.... Κάτι παίζει.

 

Κάτι παίζει, είναι σίγουρο, αλλά το θέμα είναι ως προς τι;

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν έχει δείξει κάτι παρόμοιο στα τελευταία χρόνια (από το καλοκαίρι του 2017 που κάνει συστηματικό έλεγχο).
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω. Μήνυμα πάλι στον πωλητή να μου στείλει μια φωτό, κάτι απτο για να είμαι σίγουρος ότι δεν λέει μπαρούφες. Τώρα τι να πω. Περιμένω να δω και τι άλλο θα μου στείλει το τελωνείο, αν στείλει, αλλιώς θα δω τι ποσό θα έχει υπολογίσει και αν παίζει τίποτα τρελό θα πάει πίσω....

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προχώρησε ένα δεματάκι που έχω από ali με postnl.

 

9/6/2021, 13:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/6/2021, 10:17 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

9/6/2021, 06:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/5/2021, 06:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/5/2021, 14:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

15/5/2021, 11:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

8/5/2021, 09:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, σωστά στα είπαν, αν είναι από Βόρειο Ιρλανδία, είναι Ευρώπη, ΔΕΝ θα μπει τελωνείο όταν και αν έρθει.

Στο σύστημα τώρα φαίνεται ότι είναι Αγγλία, στο αεροδρόμιο Langley και δεν έχει φύγει από εκεί.

 

Τελικά ήρθε και πέρασε και τελωνείο. Μπορώ να κάνω τίποτα αφού έχει φύγει από Βόρεια Ιρλανδία ή πρέπει αναγκαστικά να πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι από Ηνωμένο Βασίλειο και άρχισαν να χρεώνουν τελωνείο αφού έφυγε από την ΕΕ

τι μπορείς να κάνεις ?

ερώτηση κάνω και γω....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω. Μήνυμα πάλι στον πωλητή να μου στείλει μια φωτό, κάτι απτο για να είμαι σίγουρος ότι δεν λέει μπαρούφες. Τώρα τι να πω. Περιμένω να δω και τι άλλο θα μου στείλει το τελωνείο, αν στείλει, αλλιώς θα δω τι ποσό θα έχει υπολογίσει και αν παίζει τίποτα τρελό θα πάει πίσω....

Νέα απάντηση απο Τελωνείο :

"Λάβαμε τα παραστατικά / δικαιολογητικά σας και έχουν προωθηθεί από το τμήμα μας αρμοδίως προς έλεγχο. Το δέμα σας λόγω της χαμηλής του αξίας, βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών, χρήζει ατέλειας. Παρακαλούμε για την υπομονή σας μέχρι τον έλεγχο, την έγκριση και την οριστική απελευθέρωση του δέματος προς διάθεση".

Άρα τις επόμενες μέρες θα έχουμε νέα. Εις αναμονή.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε και πέρασε και τελωνείο. Μπορώ να κάνω τίποτα αφού έχει φύγει από Βόρεια Ιρλανδία ή πρέπει αναγκαστικά να πληρώσω?

 

Πέρασε τελωνείο;;

Μπορείς να μου στείλεις ξανά το tracking φίλε γιατί δεν μπορώ να το βρω

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τελωνείο;;

Μπορείς να μου στείλεις ξανά το tracking φίλε γιατί δεν μπορώ να το βρω

 

LP968234808GB

 

Μου είπαν ότι και καλά όλα αυτά είναι μαζί από Αγγλία για αυτό έχει και το GB στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

LP968234808GB

 

Μου είπαν ότι και καλά όλα αυτά είναι μαζί από Αγγλία για αυτό έχει και το GB στο τέλος.

 

Ε, ωραία, αυτό είναι στην ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ, πιο είναι το θέμα; δε θυμάμαι αδελφέ, συγνώμη, είναι πάνω από 22€, για αυτό μπήκε τελωνείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε, ωραία, αυτό είναι στην ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ, πιο είναι το θέμα; δε θυμάμαι αδελφέ, συγνώμη, είναι πάνω από 22€, για αυτό μπήκε τελωνείο.

 

Είσαι εσύ με τις φιγούρες;

Άλλαξες όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...