Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λουκέτο & δώστε τα ταχυδρομεία στην Deutsche Post να τελειώνουμε με το θέατρο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει το παραμυθάκι γιατί με κουράσατε και σας κούρασα.

Ότι γράφω εδώ αφορά τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο και ΜΟΝΟ αυτό το κομμάτι. Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Το ξαναγράφω για πολλοστή φορά...

Αντικείμενα που αφορούν ΕΕ δεν έχουν καθυστέρηση μεγαλύτερη 15 ημερών... ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΙΛΑΩ, όχι να έρθουν σπίτι σας... Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Από πότε μετράει αυτό; από την ώρα που στο tracking γράφει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που να έχει αντικείμενο από ΕΕ, που ΔΕΝ περνάει τελωνείο, να έχουν περάσει 15 μέρες και να είναι το αντικείμενο ακόμα αεροδρόμιο;;;;; Θα περιμένω ένα τέτοιο tracking... Πάει αυτό.

 

Πάμε για αντικείμενα που μπαίνουν τελωνείο.

Ότι γράφω εδώ αφορά τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο και ΜΟΝΟ αυτό το κομμάτι. Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Το ξαναγράφω για πολλοστή φορά...

Αντικείμενα που αφορούν τελωνείο δεν έχουν καθυστέρηση μεγαλύτερη 45 ημερών... ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΩΡΑ... ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΙΛΑΩ, όχι να έρθουν σπίτι σας... Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Από πότε μετράει αυτό; από την ώρα που στο tracking γράφει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Κατανοητών αυτό μέχρι εδώ; πάμε παρακάτω...

Υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που να έχει αντικείμενο που περνάει τελωνείο, να έχουν περάσει 45 μέρες και να είναι το αντικείμενο ακόμα αεροδρόμιο;;;;;

Υπάρχει κάποιο tracking δηλαδή που να λέει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, να είναι ΠΡΙΝ από τις 10/3 και να είναι ακόμα αεροδρόμιο;;;

Θα περιμένω ένα τέτοιο tracking... Πάει και αυτό.

 

Στέλνετε κάτι tracking απλών αντικειμένων που δεν έχουν ιχνηλάτηση ΕΛΤΑ γιατί είναι απλά και δεν ξέρω να σας απαντήσω πως γράφουν η σελίδες που ενημερώνεστε για το που είναι... Αν έχετε tracking ΕΛΤΑ, εδώ θα είμαι...

 

Θα σας ενημερώσω ότι, ΑΥΤΗ τι στιγμή που γράφω αυτές της γραμμές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σάκοι στο αεροδρόμιο που να είναι πριν από τις 15/3.

Βασικά ΜΟΝΟ Ολλανδίες υπάρχουν Μαρτίου κάποια ελάχιστα αντικείμενα, Ολλανδίες που μπαίνουν τελωνείο μιλάμε ε...

Δεν υπάρχουν άλλοι σάκοι που να είναι Μάρτιο... ΟΛΑ πλην ελαχίστων NL είναι από Απρίλιο και μετά.

ΑΡΑ να γνωρίσετε ΟΛΟΙ ότι ΔΕΝ υπάρχουν αντικείμενα Μαρτίου στο αεροδρόμιο, έχουν φύγει ΟΛΑ.

ΟΣΟΙ δεν έχετε παραλάβει, να πάρετε τηλ στο ταχυδρομείο της περιοχή σας, να πάτε εκεί, γιατί από αεροδρόμιο έχει φύγει.

 

Τέλος από 5 Ιουνίου το πολύ, ΔΕΝ θα υπάρχει καθυστέρηση ΟΥΤΕ στο τελωνείο πέραν το 30 ημερών.

Δηλαδή ΟΣΟΙ έχετε αντικείμενο τώρα που είναι Ολλανδία και είναι Απρίλιο, να γνωρίζετε ότι μέχρι 5 Ιουνίου θα έχει φύγει από αεροδρόμιο.

 

Αυτά και τέλος. Δεν θα ασχοληθώ ξανά με ότι στέλνετε... ΜΟΝΟ αν είναι κάποιο tracking σχετικό με ότι έγραψα πιο πάνω.

Βρίστε όσο θέλετε, πείτε ότι θέλετε, κάντε ότι θέλετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λουκέτο & δώστε τα ταχυδρομεία στην Deutsche Post να τελειώνουμε με το θέατρο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ναι, ναι, δώστε το στην Deutsche Post, να πληρώνετε για αντικείμενα που θα στείλει αεροπορικώς και να τα στέλνει με νταλίκα...

Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 για κοίτα αυτό το tracking LT644409400NL ευχαριστώ.

Το Αντικείμενο σου έφυγε 22/3 από Ολλανδία, 24/4 το πήραμε αεροδρόμιο, περιμένει να περάσει τελωνείο.

Μέχρι 5 Ιουνίου θα έχει φύγει από αεροδρόμιο.

Πότε θα έρθει σπίτι σου, λυπάμαι δεν ξέρω φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Το Αντικείμενο σου έφυγε 22/3 από Ολλανδία, 24/4 το πήραμε αεροδρόμιο, περιμένει να περάσει τελωνείο.

Μέχρι 5 Ιουνίου θα έχει φύγει από αεροδρόμιο.

Πότε θα έρθει σπίτι σου, λυπάμαι δεν ξέρω φίλε μου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε,

Παρακολουθώ τα posts σου από καιρό και θαυμάζω την υπομονή και την προσπάθειά σου να απαντάς σε όσα περισσότερα ερωτήματα μπορείς.

Σου αξίζουν συγχαρητήρια για την εθελοντική σου βοήθεια σε ότι αφορά στο κομμάτι της διακίνησς των ταχυδρομικών δεμάτων μέσα στο αεροδρόμιο, που είναι, όμως, ένα μόνο (μικρό) κομμάτι από τη διακίνηση του δέματος μέσα στη χώρα (και είναι μεγάλη-ηπειρωτική και νησιωτική).

 

Σήμερα, όμως, νομίζω ότι, ξεπέρασες κάθε προηγούμενο.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι ... μέτοχος στα ΕΛΤΑ αλλά ένας υπάλληλος σε κάποιο τομέα δραστηριότητας των ΕΛΤΑ, από τους πολλούς που έχει για το συγκεκριμένο αντικείμενο (και, δυστυχώς, έχει απλωθεί και σε πολλά άλλα). Δεν χρειάζεται να ... απολογείσαι για όσα συμβαίνουν (ή δεν συμβαίνουν) στο συγκεκριμένο τομέα και όλοι κανανοούμε τις προσπάθειες τόσο τις δικές σου όσο και των υπόλοιπων συναδέλφων σου στο συγκεκριμένο τομέα.

 

Το θέμα αυτού του νήματος είναι "ΕΛΤΑ, Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" και όσοι συμμετέχουν προσπαθούν να βρουν λύση στο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τη συνολική διακίνηση του δέματος από την ώρα που θα μπεί στη χώρα μέχρι να παραδοθεί στον παραλήπτη (είτε από τον ταχυδρόμο είτε με παραλαβή στο γραφείο). Η διαδικασία που προσπαθείς να καλύψεις, με τις γνώσεις και την καλή σου διάθεση, είναι αδύνατον να ικανοποιήσουν το σύνολο των παραπόνων και αιτημάτων αυτών που συμμετέχουν στο νήμα.

Γιαυτό νομίζω ότι θα είναι καλλίτερο, κυρίως για σένα και την ψυχική σου ηρεμία, να περιορίζεσαι στα εντελώς απαραίτητα, όποτε και αν το κρίνεις απαραίτητο, πολύ περισσότερο αφού το ίδιο είδος ερωτημάτων θα επαναλαμβάνεται συνέχεια.

 

Και με την ευκαιρία, δεν υπάρχει λέξη "Κατανοητών" στην ελληνική γλώσσα, αλλά "Κατανοητόν" (ελπίζω, χωρίς παρεξήγηση, αλλά το έγραψες πολλές φορές ...)

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγγελος εχει απολυτο δικιο. Προσφερθηκε να βοηθησει και τον πρηξαμε. Και βαζω και τον εαυτο μου μεσα.

 

Οσο για τα Γερμανικα Ταχυδρομεια, να σας θυμισω οτι μια αντιστοιχη επιχειρηση καποτε αγορασε τον ΟΤΕ και ειδαμε το αποτελεσμα. Εχουμε το χειροτερο ιντερνετ στην Ευρωπη. Και ψαχνουμε για ζευγαρι ελευθερο στα ΚΑΦΑΟ.

 

Γι αυτο μην ευχεστε για πραγματα που αντιστοιχα εχετε μετανιωσει στο παρελθον.

 

Ο μονος που ευθυνεται για την κατασταση στα ΕΛΤΑ ειναι η κυβερνηση και η ΕΕΤΤ, που ομως ειναι εκει μονο για την καρεκλα και κανεναν αλλο λογο. Για να βολευουμε τα δικα μας παιδια με λιγα λογια, με ενα καλο μεροκαματο συν τα τυχερα τους.

 

Οποτε υπομονη και καλη προσπαθεια στα παιδια που εργαζονται στο αεροδρομιο, γιατι οταν ειδα το βουνο απο σακκους που μας εδειξε ο Αγγελος τρομαξα. Μπεσα.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Αντικείμενο σου έφυγε 22/3 από Ολλανδία, 24/4 το πήραμε αεροδρόμιο, περιμένει να περάσει τελωνείο.

 

Μέχρι 5 Ιουνίου θα έχει φύγει από αεροδρόμιο.

 

Πότε θα έρθει σπίτι σου, λυπάμαι δεν ξέρω φίλε μου.

Άγγελε καλησπέρα

 

Πρώτα ένα τεράστιο ευχαριστώ για την υπομονή σου .

Αν μπορέσεις και σου είναι εύκολο δες το

LT681084614NL

Λογικά περιμένει τελωνείο από 14/05 ...

Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδία είναι ακόμα.

Περίπου στις 27/5 θα είναι Αεροδρόμιο

Τελος Ιουνιου θα το παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδία είναι ακόμα.

Περίπου στις 27/5 θα είναι Αεροδρόμιο

Τελος Ιουνιου θα το παραλάβεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαπιστώνω μια επιτάχυνση τις τελευταίες μέρες

Αρκετά δέματα Απριλίου προωθηθηκαν στο κέντρο διαλογής.

Link to comment
Share on other sites

H κατασταση ειναι βελτιωμενη θεωρω με μια μειωση της ταξης το 10-20% στους χρονους αναμονης.

Το προβλημα σαφως εντοπιζεται μονο στα PostNL. Ελαβα ενα δεματι απο Γαλλια σε 10 μερες (γενικα απο Γαλλαι ερχονται γρηγορα) και η Γερμανια συνεχιζει να ειναι πολυ γρηγορη σε 15-20 μερες μεσο ορο.

 

Επισης απο Speedpak (Ebay) και Κινα που ερχονται μεσω Γερμανιας, αρκετα καλα συνεχιζει να τα πηγαινει με 23-24 μερες οσο ορο για να παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαπιστώνω μια επιτάχυνση τις τελευταίες μέρες

Αρκετά δέματα Απριλίου προωθηθηκαν στο κέντρο διαλογής.

Ναι ξεκολανε από το Αεροδρόμιο πιο γρήγορα και σκαλωνουν πλέον στο ΚΔ Αττικής .Από την προηγούμενη βδομάδα έχω δύο σκαλωμενα στο εκφόρτωση ΚΔ Αττικής .Στις καλές εποχες σε δύο τρεις ώρες έφευγαν για επαρχία.

 

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε,

Παρακολουθώ τα posts σου από καιρό και θαυμάζω την υπομονή και την προσπάθειά σου να απαντάς σε όσα περισσότερα ερωτήματα μπορείς.

Σου αξίζουν συγχαρητήρια για την εθελοντική σου βοήθεια σε ότι αφορά στο κομμάτι της διακίνησς των ταχυδρομικών δεμάτων μέσα στο αεροδρόμιο, που είναι, όμως, ένα μόνο (μικρό) κομμάτι από τη διακίνηση του δέματος μέσα στη χώρα (και είναι μεγάλη-ηπειρωτική και νησιωτική).

 

Σήμερα, όμως, νομίζω ότι, ξεπέρασες κάθε προηγούμενο.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι ... μέτοχος στα ΕΛΤΑ αλλά ένας υπάλληλος σε κάποιο τομέα δραστηριότητας των ΕΛΤΑ, από τους πολλούς που έχει για το συγκεκριμένο αντικείμενο (και, δυστυχώς, έχει απλωθεί και σε πολλά άλλα). Δεν χρειάζεται να ... απολογείσαι για όσα συμβαίνουν (ή δεν συμβαίνουν) στο συγκεκριμένο τομέα και όλοι κανανοούμε τις προσπάθειες τόσο τις δικές σου όσο και των υπόλοιπων συναδέλφων σου στο συγκεκριμένο τομέα.

 

Το θέμα αυτού του νήματος είναι "ΕΛΤΑ, Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" και όσοι συμμετέχουν προσπαθούν να βρουν λύση στο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τη συνολική διακίνηση του δέματος από την ώρα που θα μπεί στη χώρα μέχρι να παραδοθεί στον παραλήπτη (είτε από τον ταχυδρόμο είτε με παραλαβή στο γραφείο). Η διαδικασία που προσπαθείς να καλύψεις, με τις γνώσεις και την καλή σου διάθεση, είναι αδύνατον να ικανοποιήσουν το σύνολο των παραπόνων και αιτημάτων αυτών που συμμετέχουν στο νήμα.

Γιαυτό νομίζω ότι θα είναι καλλίτερο, κυρίως για σένα και την ψυχική σου ηρεμία, να περιορίζεσαι στα εντελώς απαραίτητα, όποτε και αν το κρίνεις απαραίτητο, πολύ περισσότερο αφού το ίδιο είδος ερωτημάτων θα επαναλαμβάνεται συνέχεια.

 

Και με την ευκαιρία, δεν υπάρχει λέξη "Κατανοητών" στην ελληνική γλώσσα, αλλά "Κατανοητόν" (ελπίζω, χωρίς παρεξήγηση, αλλά το έγραψες πολλές φορές ...)

 

Ένα δίκιο αδελφέ το έχεις, λίγο το πάθος, λίγο αδικία, λίγο όλα και για αυτό.

Όσο για το Κατανοητών και Κατανοητόν, με την ορθογραφία ποτέ δε τα πήγαινα καλά, με όμικρον μου το βγάζει λάθος και η διόρθωση το βγάζει ωμέγα. Έτσι, έκανα τι διόρθωση και πήγε copy/paste

Δεν έχω ιδέα πως γράφετε :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο Αγγελος εχει απολυτο δικιο. Προσφερθηκε να βοηθησει και τον πρηξαμε. Και βαζω και τον εαυτο μου μεσα.

 

Οσο για τα Γερμανικα Ταχυδρομεια, να σας θυμισω οτι μια αντιστοιχη επιχειρηση καποτε αγορασε τον ΟΤΕ και ειδαμε το αποτελεσμα. Εχουμε το χειροτερο ιντερνετ στην Ευρωπη. Και ψαχνουμε για ζευγαρι ελευθερο στα ΚΑΦΑΟ.

 

Γι αυτο μην ευχεστε για πραγματα που αντιστοιχα εχετε μετανιωσει στο παρελθον.

 

Ο μονος που ευθυνεται για την κατασταση στα ΕΛΤΑ ειναι η κυβερνηση και η ΕΕΤΤ, που ομως ειναι εκει μονο για την καρεκλα και κανεναν αλλο λογο. Για να βολευουμε τα δικα μας παιδια με λιγα λογια, με ενα καλο μεροκαματο συν τα τυχερα τους.

 

Οποτε υπομονη και καλη προσπαθεια στα παιδια που εργαζονται στο αεροδρομιο, γιατι οταν ειδα το βουνο απο σακκους που μας εδειξε ο Αγγελος τρομαξα. Μπεσα.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

 

Δεν με πρήξατε αδελφέ, απλά, αγανακτισμένοι βγάζετε το παράπονο σας, κατανοητώόν! και δε διαβάζετε τι γράφω κλπ.

Να βοηθήσω θέλω και πιστεύω αρκετούς βοήθησα (κυρίος με τα πμ)

Όσο μπορώ θα είμαι εδώ να δίνω info :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άγγελε καλησπέρα

 

Πρώτα ένα τεράστιο ευχαριστώ για την υπομονή σου .

Αν μπορέσεις και σου είναι εύκολο δες το

LT681084614NL

Λογικά περιμένει τελωνείο από 14/05 ...

Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρόσεξε να δεις τι είναι αυτό αδελφέ, είναι αυτό που λέγαμε... Νταλίκες και όχι αεροπορικός.

12/5/2021, 09:19 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/5/2021, 19:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

29/4/2021, 05:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Αυτό το παράγγειλες 29/4, στις 12/5 έφυγε από Ολλανδία, έχουμε 25 και δεν το έχουμε παραλάβει ακόμα. ερχεται οδικός και ακόμα δεν έχει έρθει.

Λογικά πάντα και για να ακριβολογούμε, ήρθε σήμερα νταλίκα από Ολλανδία, ξεφορτώθηκε, αλλά δεν πάρθηκε.

Αύριο θα την πάρουμε και θα φανεί στο σύστημα 26/5 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Εκτίμηση μου είναι ότι τον Ιούνιο θα έχει φύγει από αεροδρόμιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως διαπιστώνω μια επιτάχυνση τις τελευταίες μέρες

Αρκετά δέματα Απριλίου προωθηθηκαν στο κέντρο διαλογής.

 

Ναι, ναι, έχει πέσει η δουλειά και η αναμονή... σε λίγες μέρες δε θα περνά τις 30 μέρες αεροδρόμιο, σε 15-20-25 θα έχει φύγει.

Τώρα είναι καλή εποχή για παραγγελίες, μέχρι Νοέμβριο πάρτε ότι μπορείτε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει από ali ένα συρταράκι.

Παράγγειλα 21/3....

Έχουμε 25/5 και ακόμα το cainiao δείχνει ότι είναι Saudi Arabia!!!!!!

Να δω πότε θα παραλάβω!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Ένα δίκιο αδελφέ το έχεις, λίγο το πάθος, λίγο αδικία, λίγο όλα και για αυτό.

Όσο για το Κατανοητών και Κατανοητόν, με την ορθογραφία ποτέ δε τα πήγαινα καλά, με όμικρον μου το βγάζει λάθος και η διόρθωση το βγάζει ωμέγα. Έτσι, έκανα τι διόρθωση και πήγε copy/paste

Δεν έχω ιδέα πως γράφετε

 

Ας πούμε και λίγα λόγια για την πολύπαθη ελληνική γλώσσα.

Δεν ξέρω ποιον ορθογράφο χρησιμοποιείς, αλλά το "κατανοητός" είναι επίθετο ( ο κατανοητός, η κατανοητή, το κατανοητό) και δεν χρειάζεται να το ερμηνεύσω γιατί είναι ... κατανοητό. Κάθε ορθογράφος, βέβαια, δεν μπορεί να υποκαταστήσει όλες τις λέξεις της πολύ πλούσιας ελληνικής γλώσσας.

Το "κατανοητών" είναι η γενική του πληθυντικού του επιθέτου αυτού, και χρησιμοποιείται για δηλώσουμε ότι αυτά (τα πολλά), για τα οποία μιλάμε, είναι κατανοητά.

Στην καθαρεύουσα, το ουδέτερο γραφόταν "το κατανοητόν", ενώ στην καθομιλουμένη το τελικό "ν" παραλείπεται.

Συμπερασματικά, όταν θέλεις να ρωτήσεις αν αυτό που έγραψες "έγινε κατανοητό" μπορείς να το εκφράσεις είτε με το "κατανοητόν;" είτε με το απλούστερο "κατανοητό;"

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και λίγα λόγια για την πολύπαθη ελληνική γλώσσα.

Δεν ξέρω ποιον ορθογράφο χρησιμοποιείς, αλλά το "κατανοητός" είναι επίθετο ( ο κατανοητός, η κατανοητή, το κατανοητό) και δεν χρειάζεται να το ερμηνεύσω γιατί είναι ... κατανοητό. Κάθε ορθογράφος, βέβαια, δεν μπορεί να υποκαταστήσει όλες τις λέξεις της πολύ πλούσιας ελληνικής γλώσσας.

Το "κατανοητών" είναι η γενική του πληθυντικού του επιθέτου αυτού, και χρησιμοποιείται για δηλώσουμε ότι αυτά (τα πολλά), για τα οποία μιλάμε, είναι κατανοητά.

Στην καθαρεύουσα, το ουδέτερο γραφόταν "το κατανοητόν", ενώ στην καθομιλουμένη το τελικό "ν" παραλείπεται.

Συμπερασματικά, όταν θέλεις να ρωτήσεις αν αυτό που έγραψες "έγινε κατανοητό" μπορείς να το εκφράσεις είτε με το "κατανοητόν;" είτε με το απλούστερο "κατανοητό;"

 

Google μάλλον είναι ο ορθογράφος.

Καθηγητής είσαι;;;!!

Έγινε κατανοητόν!

Link to comment
Share on other sites

(Λάθος post) Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Άγγελε μη τρελενεσαι , καλά τα λες αλλά σε μερικές σελίδες το ποστ σου θα θαφτεί και θα ρωτάνε πάλι τα ίδια οι νέοι χρήστες. Ετσι κυλάει το θέμα εδώ ,ούτε εσύ φταις ούτε οι χρήστες που δεν πρόλαβαν να διαβάζουν το αναλυτικό ποστ σου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε όπως και να εχει το πράγμα σε ευχαριστούμε για την βοηθειά σου και για τον χρόνο σου . Μακάρι να δούμε φώς έστω και στις 5 Ιουνίου.
Link to comment
Share on other sites

Το Πολωνικό, 6/5 παράγγειλες, 19/5 ήταν σπίτι σου (13 μέρες, να βλέπουν άλλοι)

Το Αγγλικό θέλει τελωνείο είναι ένα μήνα και δεν έχει μπει τελωνείο;;;

Sorry, τώρα είδα...

6/5 έγινε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, 23/5 έχουμε σήμερα, πόσο είναι; 15-20 μέρες...

Αυτή την εβδομάδα θα μπει τελωνείο 100%

 

Άγγελε, τελικά το Αγγλικό πέρασε σήμερα τελωνείο. Μέσα σε 2 ήμερες ήρθε από Αγγλία με Royal Mail και 20 ημέρες περίμενε για τελωνείο. Τώρα πρέπει να πάει στο ΚΔ Αττικής, από εκεί στη Μονάδα Διαλογής Θεσσαλονίκης, μετά στη Μονάδα Διανομής Ανατολικής Θεσσαλονίκης και μετά στο ταχυδρομείο. Αν καταφέρω και το παραλάβω μέσα στην επόμενη εβδομαδα καλά θα είναι.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω, ένα πακέτο από ευρωπαϊκή χώρα (πχ. Γερμανία) χωρίς tracking number, κάνει περισσότερο καιρό να φτάσει (από τη χώρα στο σπίτι) σε σχέση με όταν έχει tracking number?

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα δύο πράγματα που ήρθαν μέσω nl post στις 24/4 στο αεροδρόμιο σήμερα προχώρησε. Φαίνεται ότι προχωράει το πράγμα σιγά σιγά.τωρα περιμένω και το άλλο. Άγγελε σε ευχαριστω για τις απαντήσεις σου φίλε.
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, τελικά το Αγγλικό πέρασε σήμερα τελωνείο. Μέσα σε 2 ήμερες ήρθε από Αγγλία με Royal Mail και 20 ημέρες περίμενε για τελωνείο. Τώρα πρέπει να πάει στο ΚΔ Αττικής, από εκεί στη Μονάδα Διαλογής Θεσσαλονίκης, μετά στη Μονάδα Διανομής Ανατολικής Θεσσαλονίκης και μετά στο ταχυδρομείο. Αν καταφέρω και το παραλάβω μέσα στην επόμενη εβδομαδα καλά θα είναι.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω, ένα πακέτο από ευρωπαϊκή χώρα (πχ. Γερμανία) χωρίς tracking number, κάνει περισσότερο καιρό να φτάσει (από τη χώρα στο σπίτι) σε σχέση με όταν έχει tracking number?

 

Σε ευχαριστώ.

 

Θεωρία το tracking έρχεται πιο γρήγορα... Πρακτική όχι, κάνουν ίδιους χρόνους πάνω κάτω.

Το σημαντικό είναι ότι με το συστημένο (tracking) παρακολουθείς όλη τι διαδρομή του πακέτου και υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα από τα δύο πράγματα που ήρθαν μέσω nl post στις 24/4 στο αεροδρόμιο σήμερα προχώρησε. Φαίνεται ότι προχωράει το πράγμα σιγά σιγά.τωρα περιμένω και το άλλο. Άγγελε σε ευχαριστω για τις απαντήσεις σου φίλε.

:D:D:D:D:D:D:D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άγγελε, τελικά το Αγγλικό πέρασε σήμερα τελωνείο. Μέσα σε 2 ήμερες ήρθε από Αγγλία με Royal Mail και 20 ημέρες περίμενε για τελωνείο. Τώρα πρέπει να πάει στο ΚΔ Αττικής, από εκεί στη Μονάδα Διαλογής Θεσσαλονίκης, μετά στη Μονάδα Διανομής Ανατολικής Θεσσαλονίκης και μετά στο ταχυδρομείο. Αν καταφέρω και το παραλάβω μέσα στην επόμενη εβδομαδα καλά θα είναι.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω, ένα πακέτο από ευρωπαϊκή χώρα (πχ. Γερμανία) χωρίς tracking number, κάνει περισσότερο καιρό να φτάσει (από τη χώρα στο σπίτι) σε σχέση με όταν έχει tracking number?

 

Σε ευχαριστώ.

 

Σε είχα ενημερώσει ότι θα περάσει αυτή την εβδομάδα... Λογικά θα παραλάβεις την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...