Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε αν υπολογίσω ότι 3 έφυγε από Γερμανία 9-14 θα είναι Πάτρα αύριο δεν παίζει να είναι αφού δεν είναι Ελλάδα ακόμα οπότε λογικά για 14 πάει.

 

Μακάρι να πάει φυσιολογικά το πράγμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση, από ότι ξέρω η Πάτρα έχει DhL Express εγκαταστάσεις οπότε ελπίζω να πιάνεται στις πόλεις που εξυπηρετεί η εταιρεία και να μην έρθει με ΕΛΤΑ.

 

Έχει DHL στην Κανελλόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει DHL στην Κανελλόπουλου.

 

Καινούρια ειδοποίηση σήμερα σε 5 μέρες ήρθε από Feucht τελικά.

 

Arrival in the destination country/destination area.

Th, 08.04.2021, 15:26 hours

 

Αναχώρησε από τον σταθμό ATHENS - GREECE

08. Απρίλιος 2021 16:44 Τοπική ώρα | ATHENS - GREECE

Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Express

Κωδικός ιχνηλάτησης: -----------

Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης

15. Απρίλιος 2021 - Έως το τέλος της ημέρας

 

 

Μου έβγαλε και νέο track id με DhL Express θα έρθει αλλά ρε συ βγάζει ότι θα είναι εδώ στις 15 του μήνα γιατί τόσο πολύ από Αθήνα- Πάτρα.

 

8 μέρες...Ξενέρωσα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια ειδοποίηση σήμερα σε 5 μέρες ήρθε από Feucht τελικά.

 

Arrival in the destination country/destination area.

Th, 08.04.2021, 15:26 hours

 

Αναχώρησε από τον σταθμό ATHENS - GREECE

08. Απρίλιος 2021 16:44 Τοπική ώρα | ATHENS - GREECE

Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Express

Κωδικός ιχνηλάτησης: -----------

Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης

15. Απρίλιος 2021 - Έως το τέλος της ημέρας

 

 

Μου έβγαλε και νέο track id με DhL Express θα έρθει αλλά ρε συ βγάζει ότι θα είναι εδώ στις 15 του μήνα γιατί τόσο πολύ από Αθήνα- Πάτρα.

 

8 μέρες...Ξενέρωσα λίγο.

 

Αύριο θα έρθει αφού έφυγε σήμερα από Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχε κολλήσει από 25/1 με nlpost?? Μακάρι να ξεκολλήσει και το δικό μου που είναι εκεί από 25/1!!!!
Ενημερωτικά σήμερα παρέλαβα από ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έρθει αφού έφυγε σήμερα από Αθήνα.

 

Με εκτιμώμενη 15 του μήνα δύσκολο να έρθει αύριο, στην καλύτερη Δευτέρα 12 ή Τρίτη 13.

 

Το θέμα είναι ότι είναι Ελλάδα με DHL EXPRESS και δεν θα μπλέξω με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφορτώθηκε εχτές όπως σου είπα...

Την άλλη εβδομάδα θα το έχεις...

Έτσι όπως πάμε μάλλον το Πάσχα 3 ήμερες και ακόμα να φυγει από αεροδρόμιο είναι από Ευρώπη και όχι για έλεγχο για τελωνείο για αυτή η καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάμε μάλλον το Πάσχα 3 ήμερες και ακόμα να φυγει από αεροδρόμιο είναι από Ευρώπη και όχι για έλεγχο για τελωνείο για αυτή η καθυστέρηση.

 

Σου έγραψα ότι την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχεις...

Ο μήνας έχει 9 και κάνεις παράπονα γιατί ακόμα είναι στο κέντρο!

Έχει έρθει και έχει ξεφορτωθεί από Τσεχία σε 10 μέρες, σε 20 το πολύ θα έχεις παραλάβει και κάνεις παράπονα!!!!

Ούτε από πλαίσιο μπορεί να μην είχες παραλάβει...

Anyway, κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει από ΕΛΤΑ.

Συγνώμη

 

6/4/2021, 05:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/4/2021, 14:10 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/3/2021, 08:56 ΤΣΕΧΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα ότι την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχεις...

Ο μήνας έχει 9 και κάνεις παράπονα γιατί ακόμα είναι στο κέντρο!

Έχει έρθει και έχει ξεφορτωθεί από Τσεχία σε 10 μέρες, σε 20 το πολύ θα έχεις παραλάβει και κάνεις παράπονα!!!!

Ούτε από πλαίσιο μπορεί να μην είχες παραλάβει...

Anyway, κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει από ΕΛΤΑ.

Συγνώμη

 

6/4/2021, 05:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/4/2021, 14:10 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/3/2021, 08:56 ΤΣΕΧΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Φιλε Αγγελε υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν δεματα απο Φλεβαρη στο αεροδρομιο; Εχω κατι untracked απο Κινα που το ξενο tracking number (ShunYou Post) λεει το ξεφορτωθηκαν μεσα Φλεβαρη στο αεροδρομιο της Αθηνας. Παιζει να υπαρχουν ακομα εκει ή να τα κλαιω;

 

Και μενα η εμπειρια μου με τα μεχρι τωρα δεματα ειναι πως οτι σκαναρεται στο ΚΑΤ Αθηνων απο μια εβδομαδα μεχρι το αργοτερο 3 εβδομαδες ειναι στα χερια μου. Εξαιρεση το Ολλανδικο που απο 4/03 ακομα δεν εχει ξεμπλοκαρει :p

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα ότι την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχεις...

Ο μήνας έχει 9 και κάνεις παράπονα γιατί ακόμα είναι στο κέντρο!

Έχει έρθει και έχει ξεφορτωθεί από Τσεχία σε 10 μέρες, σε 20 το πολύ θα έχεις παραλάβει και κάνεις παράπονα!!!!

Ούτε από πλαίσιο μπορεί να μην είχες παραλάβει...

Anyway, κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει από ΕΛΤΑ.

Συγνώμη

 

6/4/2021, 05:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/4/2021, 14:10 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/3/2021, 08:56 ΤΣΕΧΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Εχω πληρώσει ακριβα μεταφορικά στο banggood κοντα στα 7€ γιατι παντα έστελναν με dhl απο τσεχια, τωρα που στέλνουν με τσεχικο ταχυδρομείο, και εμπλέκονται τα ελτα ποτε ξανα απο τσεχια, οταν πληρωνεις ακριβά μεταφορικά έχεις και την απαίτηση, για γρήγορη επεξεργασια τους δέματος σου. Καταλαβαινω τις δύσκολες συνθήκες αλλα εγω τι φταίω ειναι κατι που το βιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραγγέλνω συχνά από AliExpress, το τελευταίο 6μηνο γιατί διαπίστωσα ότι είναι πραγματικά ασφαλής πλατφόρμα. Τα συστημένα δέματα φτάνουν κατά μέσο όρο μετά από 2 μήνες με AliExpress standard shipping NL post και με China Post (πάντα με αξία κάτω των 22€ φυσικά για να είναι τελωνειακώς ελεύθερα). Τα αντικείμενα με τις φθηνές αποστολές yanwen, caiano, κτλ που είναι μη συστημένα, συνήθως δεν φτάνουν ποτέ. Για να ήμαστε δίκαιοι φτάνει ένα 10% περίπου αυτών. Φυσικά ο ali κάνει refund, αλλά τι φταίει με τα μη συστημένα? Συνήθως το κινέζικο tracking λέει ότι φτάνουν Ελλάδα, όμως δεν παραδίδονται ποτέ.

 

Αυτό το 10% πως το συμπέρανες? Εμένα αρκετά δέματα έκαναν 100-140 ημέρες αλλά ήρθαν όλα. Αποστολές Νοεμβρίου τις παρέλαβα τώρα, ήρθαν μέσω emirates post.

Φιλε Αγγελε υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν δεματα απο Φλεβαρη στο αεροδρομιο; Εχω κατι untracked απο Κινα που το ξενο tracking number (ShunYou Post) λεει το ξεφορτωθηκαν μεσα Φλεβαρη στο αεροδρομιο της Αθηνας. Παιζει να υπαρχουν ακομα εκει ή να τα κλαιω;

 

 

 

Και μενα η εμπειρια μου με τα μεχρι τωρα δεματα ειναι πως οτι σκαναρεται στο ΚΑΤ Αθηνων απο μια εβδομαδα μεχρι το αργοτερο 3 εβδομαδες ειναι στα χερια μου. Εξαιρεση το Ολλανδικο που απο 4/03 ακομα δεν εχει ξεμπλοκαρει :p

Εμένα είχαν φανεί Ελλάδα τέλη Δεκέμβρη και παρέλαβα τώρα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 10% πως το συμπέρανες? Εμένα αρκετά δέματα έκαναν 100-140 ημέρες αλλά ήρθαν όλα. Αποστολές Νοεμβρίου τις παρέλαβα τώρα, ήρθαν μέσω emirates post.

 

Εμένα είχαν φανεί Ελλάδα τέλη Δεκέμβρη και παρέλαβα τώρα.

 

Το 10% που ανέφερα αφορά στις 70 με 90 ημέρες μετά την παραγγελία. Τώρα φυσικά ναι υπαρχουν μη συστημένα δέματα από Αλί που φτάνουν και 150 μέρες μετά. Έχεις όμως ήδη ζητήσει τα λεφτά σου πίσω από τον Κινέζο, γιατί πέρασαν οι 75 με 90 που δίνει ο Αλί ως buyer protection time.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αγγελε υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν δεματα απο Φλεβαρη στο αεροδρομιο; Εχω κατι untracked απο Κινα που το ξενο tracking number (ShunYou Post) λεει το ξεφορτωθηκαν μεσα Φλεβαρη στο αεροδρομιο της Αθηνας. Παιζει να υπαρχουν ακομα εκει ή να τα κλαιω;

 

Και μενα η εμπειρια μου με τα μεχρι τωρα δεματα ειναι πως οτι σκαναρεται στο ΚΑΤ Αθηνων απο μια εβδομαδα μεχρι το αργοτερο 3 εβδομαδες ειναι στα χερια μου. Εξαιρεση το Ολλανδικο που απο 4/03 ακομα δεν εχει ξεμπλοκαρει :p

 

Υπάρχουν αρκετά ακόμα από Φλεβάρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση, δεν ξέρω αν απαντήθηκε παλαιότερα.

 

Τώρα που βγήκε από την ΕΕ η Αγγλία, τι γίνεται με παραγγελία από Ebay.co.uk? Έχουμε θέμα με τελωνείο κλπ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση, δεν ξέρω αν απαντήθηκε παλαιότερα.

 

Τώρα που βγήκε από την ΕΕ η Αγγλία, τι γίνεται με παραγγελία από Ebay.co.uk? Έχουμε θέμα με τελωνείο κλπ;

 

 

Δεν έχει σχέση το ebay.co.uk αλλά το που βρίσκεται το αντικείμενο.

Εάν είναι στο ΗΒ, αντιμετωπίζεται σαν να εισάγεται από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άρα αυτό που θέλω είναι Αγγλία και θα έχει τελωνείο πλέον....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σήμερα παρέλαβα από ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα δυστυχώς ακόμη κολλημένο είναι

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω dispute στο paypal έχουν περασει16 ήμερες από την παραγγελία από τσεχική αποθήκη banggood να βάλουν μυαλά να μην στέλνουν μέσω ΕΛΤΑ ,7 ευρώ μεταφορικά εδωσα για γρήγορη παράδοση.
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να σε δικαιώσει το Paypal.

Αλλά με μια δοκιμη θα βεβαιωθείς.

90 ημέρες έκανε να πάει κάτι που πούλησε ο γυιός μου στην TAIWAN και το paypal τον δικαίωσε.

Δεν φταίει ο πωλητής αλλά τα ΕΛΤΑ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να σε δικαιώσει το Paypal.

Αλλά με μια δοκινη θα βεβαιωθείς.

90 ημέρες έκανε να πάει κάτι που πούλησε ο γυιός μου στην TAIWAN και το paypal τον δικαίωσε.

Δεν φταίει ο πωλητής αλλά τα ΕΛΤΑ.

 

Τα ακριβά μεταφορικά ήταν για παράδοση σε 6 με 8 εργάσιμες ημέρες όπως γράφουν στο σαιτ τους, ας το έστελναν με DHL που τόσο κανει και όχι με ΕΛΤΑ δικια τους ευθύνη είναι αυτοί με κορόιδεψαν για παραλαβή σε 6 με 8 εργάσιμες ήμερες και πλήρωσα ακριβά μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισε να φαίνεται η μειώσει προσωπικού στην ΕΛΤΑ και σε μενα, εδώ και λίγες βδομάδες δε μου φέρνει τα δεματά ο ταχυδρόμος και απλα αφήνουν ειδοποιητήριο.. κριμα.
Link to comment
Share on other sites

7 μέρα που έφτασε από Τσεχία και ακομα εκφορτωση από μεταφορικό μέσο, ελπιζω το καλοκαίρι να το παραλάβω, εχω ξεκίνησει διαδικασία για επιστροφή χρημάτων απο banggood, αν έρθει ποτε, η θα επιστρέψω το δέμα η τα λεφτά στο banggood
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Γνωρίζουμε ποσο κάνει ένα δεμα από Γερμανία μέσο dhl για Ελλάδα;; θα το παραλαβω λέτε πριν το πασχα το έστειλε 13/4. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Κούριερ ή απλό ταχυδρομείο?

Στην πρώτη περίπτωση υπολόγιζε 5-7 ημέρες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Γνωρίζουμε ποσο κάνει ένα δεμα από Γερμανία μέσο dhl για Ελλάδα;; θα το παραλαβω λέτε πριν το πασχα το έστειλε 13/4. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!

 

Κατά μέσο όρο απλή αποστολή, μετά το Feucht στο tracking παραλαμβάνω σε ~1 βδομάδα στην Καστοριά. Με DHL Express πολύ λιγότερο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακούστε και την δική μου ιστορία και παρακαλώ θέλω την βοήθεια σας.

παρήγγειλα ένα κινητό αξίας 350€ στις 29/11/20

από AliExpress μέσω Πολωνίας για να έρθει γρήγορα αλλά καθυστερούσε λόγω των πολλών παραγγελιών. τελικά στις 24/12/20 μου ήρθε ενημέρωση ότι παραδόθηκε επιτυχές από την speedex ενώ δεν το είχα παραλάβει.

μετά από πολλά τηλεφωνήματα και αφού δεν το σήκωναν, πήγα και τους βρήκα και μου λένε ότι παραδόθηκε στην Κοζάνη και σε άλλο όνομα ενώ εγώ είμαι στη Σέρρες. όταν ζήτησα εξηγήσεις μου είπαν ότι κάποιο λάθος θα έγινε και θα το ερευνήσουν.

στέλνω μετά εγώ αίτημα επιστροφής χρημάτων στο AliExpress και μου λένε ότι χρειάζονται αποδείξεις με official paper γιατί στο σύστημα φαίνεται ότι παραδόθηκε επιτυχές και ότι θα πληρωθεί ο πωλητής κανονικά.

μετά από 3 βδομάδες η speedex ενημερώνει ότι το δέμα χάθηκε και ότι πρέπει να μιλήσω με την DHL Ελλάδος.

αφού μιλάμε με την DHL ξεκινά πάλι έρευνες και στις 05/02/21

μου στέλνει επίσημο έγγραφο (official paper) ότι το δέμα χάθηκε και πρέπει να μιλήσω με τον πωλητή για να με αποζημιώσει και ότι αυτός θα αποζημιωθεί από το Deutsche post.

αφού μιλάω με τον πωλητή και τού δείχνω το επίσημο έγγραφο μου λέει ότι δεν το δέχεται γιατί φαίνεται ότι παραδόθηκε επιτυχές στο σύστημα της DHL και αν θέλω να μιλήσω στην αστυνομία ενώ η DHL μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάξει το πώς φαίνεται στο σύστημα και να συνεχίσω να πιέζω τον πωλητή.

πείτε μου σάς παρακαλώ πως πρέπει να αντιδράσω γιατί πέρασαν 4 μήνες και δεν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...