Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα εχω ενα δεμα απο aliexpress.

 

Το tracking number ειναι SYRM108562009

 

Στο tracking του AliExpress μου δειχνει οτι εφτασε στην Ελλαδα 23/10!

 

Η αναζητηση αποστολης στα ΕΛΤΑ δε το αναγνωριζει (Tracking Number SYRM108562009 is incorrect!)

 

Δε μου εχει ερθει ειδοποιηση ποτε.

 

Υπαρχει περιπτωση να μην ερχεται με ΕΛΤΑ ;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 παραγγελίες με LTxxxNL tracking, μια από 23/12 (έκανα dispute στο aliexpress) και μια από 3/2. Και οι 2 είναι με εκφόρτωση από μεταφορικό μεταφορικό μέσο. Γενικώς, πλέον, τα ΕΛΤΑ αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στον όγκο εργασίας, μετά τις μειώσεις που έγιναν και τις εθελούσιες αποχωρήσεις δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος καλυτέρευσης των χρόνων παράδοσης...
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 παραγγελίες με LTxxxNL tracking, μια από 23/12 (έκανα dispute στο aliexpress) και μια από 3/2. Και οι 2 είναι με εκφόρτωση από μεταφορικό μεταφορικό μέσο. Γενικώς, πλέον, τα ΕΛΤΑ αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στον όγκο εργασίας, μετά τις μειώσεις που έγιναν και τις εθελούσιες αποχωρήσεις δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος καλυτέρευσης των χρόνων παράδοσης...

 

Καλημέρα. Από aliexpress σου έγινε επιστροφή χρημάτων; Το τελευταίο καιρό δεν δέχονται οι πωλητές να κάνουν επιστροφή χρημάτων κ ο ali παίρνει το μέρος των πωλητών. Μου έχει συμβεί το τελευταίο μήνα σε 4-5 παραγγελίες. κ δεν παρέλαβα τις παραγγελίες κ δεν έγινε επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση και γω.

Άνοιξα dispute, αρχικά είπαν να περιμένω.

Εν τέλη δικαιώθηκα.

Περιμένω να γίνει επιστροφή χρημάτων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από aliexpress σου έγινε επιστροφή χρημάτων; Το τελευταίο καιρό δεν δέχονται οι πωλητές να κάνουν επιστροφή χρημάτων κ ο ali παίρνει το μέρος των πωλητών. Μου έχει συμβεί το τελευταίο μήνα σε 4-5 παραγγελίες. κ δεν παρέλαβα τις παραγγελίες κ δεν έγινε επιστροφή χρημάτων.

Μου είχαν γράψει να περιμένω 5 ημέρες. Έκανα ακύρωση το dispute, ώσπου χθες βράδυ ξανά έκανα (εξέλιξη δεν θα έχει μέσα στο Σαββατοκύριακο το δέμα). Τώρα μου γράψει να περιμένω 2 ημέρες, οπότε απλά περιμένω. Αν τυχόν δεν κάνει επιστροφή θα κάνω θέμα, 90 ημέρες γράφει ούτως η άλλως. Από την άλλη βέβαια, το θέμα με τα ταχυδρομεία έχει ξεφύγει πλέον τελείως...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Mετα από τρελή αναμονή να το κλάψω το δεματακι????

 

25 Ιαν 2021

10:07

The item has arrived in the country of destination

Greece

POSTNL - NETHERLANDS POST

This is the final status. Carrier doesn't provide further tracking updates.

25 Ιαν 2021

08:07

The item has been processed in the country of destination:The item has been processed in the country of destination CAINIAO

25 Ιαν 2021

08:07

The item has been processed in the country of destination POSTNL - NETHERLANDS POST

25 Ιαν 2021

08:07

Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο

Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)

 

Πλέον όλες οι εφαρμογές track λένε expired και τα ΕΛΤΑ δεν το αναγνωρίζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν γράψει να περιμένω 5 ημέρες. Έκανα ακύρωση το dispute, ώσπου χθες βράδυ ξανά έκανα (εξέλιξη δεν θα έχει μέσα στο Σαββατοκύριακο το δέμα). Τώρα μου γράψει να περιμένω 2 ημέρες, οπότε απλά περιμένω. Αν τυχόν δεν κάνει επιστροφή θα κάνω θέμα, 90 ημέρες γράφει ούτως η άλλως. Από την άλλη βέβαια, το θέμα με τα ταχυδρομεία έχει ξεφύγει πλέον τελείως...

Και αφού πέρασαν 3 ημέρες το aliexpress έκλεισε το dispute υπέρ μου. Εγκρίθηκε επιστροφή και περιμένω να γίνει.

Όσο για την πορεία του δέματος, ίδωμεν... Αν έρθει ποτέ! Το θέμα με τα ΕΛ. ΤΑ. έχει πλέον ξεπεράσει τα όρια ανοχής πολιτών αλλά και πωλητών απο άλλες χώρες. Προβλέπω το aliexpress πρώτο, να μας βγάζει απο τη λίστα με χώρες που στέλνει ή να αλλάζει τους όρους για εμάς (περισσότερο καιρό αναμονής κλπ).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Royal Mail International Standard

ORDER DATE Feb 24, 2021

Estimated delivery: Sun, Feb 28, 2021 - Thu, Mar 25, 2021

 

:worry: - 29 μαρτιου και ακομη τιποτα, υπομονη και ο Θεος βοηθος.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση και γω.

Άνοιξα dispute, αρχικά είπαν να περιμένω.

Εν τέλη δικαιώθηκα.

Περιμένω να γίνει επιστροφή χρημάτων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε η επιστροφή του ποσού.

Το δέμα ακόμη κολλημένο από 25/1

Ανάθεμα ΑΝ έρθει ποτέ....

 

Όπως και να δει θα κάνω πάλι παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η επιστροφή του ποσού.

Το δέμα ακόμη κολλημένο από 25/1

Ανάθεμα ΑΝ έρθει ποτέ....

 

Όπως και να δει θα κάνω πάλι παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το θέμα είναι με τo ταχυδρομείo γενικά. Δεν είναι μόνο το δικό σου δέμα. Και απο ότι φαίνεται είναι πάρα πολλά. Και δεν γίνεται να χάθηκαν όλα (γιατί τότε μιλάμε για ριφιφί με ότι αυτό συνεπάγεται σε ποινικό επίπεδο). Απλά μιλάμε για αδυναμία των ΕΛΤΑ Να αντεπεξέλθουν στον αυξημένο φόρτο και τεράστιες καθυστερήσεις στην παραλαβή δεμάτων απο το εξωτερικό... Κάτι το οποίο (απο ότι φαίνεται) θα ισχύει γενικώς απο εδώ και πέρα με τα ταχυδρομεία (εκτός και στελεχωθούν :X :lol:)

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η επιστροφή του ποσού.

Το δέμα ακόμη κολλημένο από 25/1

Ανάθεμα ΑΝ έρθει ποτέ....

 

Όπως και να δει θα κάνω πάλι παραγγελία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως και το δικό μου. Καταραμένη η 25η/1 !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα έστειλα με ΕΛΤΑ δέμα εξωτερικού στην Γερμανία. Έφτασε στην Γερμανία το Σ/Κ αλλά σήμερα είδα είναι unclaimed.

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και για ποιον λόγο μπορεί να έγινε αυτό; Δεν βρήκαν τον άνθρωπο στην συγκεκριμένη διεύθυνση; Τον βρήκαν αλλά δεν δέχθηκε το πακέτο; Η έχει γίνει λάθος στην διεύθυνση; Το πακέτο θα επιστρέψει πάλι σε εμένα;670ff74404d7784d97ef08d446e9da66.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Royal Mail International Standard

ORDER DATE Feb 24, 2021

Estimated delivery: Sun, Feb 28, 2021 - Thu, Mar 25, 2021

 

:worry: - 29 μαρτιου και ακομη τιποτα, υπομονη και ο Θεος βοηθος.

 

Εγω έλαβα σχεδον μετα απο 45-50 μέρες δεματακια απο ΗΒ.

Υπομονη :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Προχτές ακύρωσα παραγγελία από Αλι γιατί αργούσε να το στείλει ο πωλητής και πήρα τα χρήματα μέσα σε 3 μέρες πίσω στην Ρεβολουτ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και για ποιον λόγο μπορεί να έγινε αυτό; Δεν βρήκαν τον άνθρωπο στην συγκεκριμένη διεύθυνση; Τον βρήκαν αλλά δεν δέχθηκε το πακέτο; Η έχει γίνει λάθος στην διεύθυνση; Το πακέτο θα επιστρέψει πάλι σε εμένα;

 

:cool: - επανω ειχες τηλ του παραληπτη; επειδη εκει ειναι μακραν πιο οργανωμενοι απο εμας στειλε τους ενα μαιλ και ζητα επακριβως ποιο ειναι το προβλημα και θα σου απαντησουν

με τον παραληπτη δεν εχεις επικοινωνια; μαιλ-τηλεφωνο-skype κατι τελος παντως να μαθεις;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - επανω ειχες τηλ του παραληπτη; επειδη εκει ειναι μακραν πιο οργανωμενοι απο εμας στειλε τους ενα μαιλ και ζητα επακριβως ποιο ειναι το προβλημα και θα σου απαντησουν

 

με τον παραληπτη δεν εχεις επικοινωνια; μαιλ-τηλεφωνο-skype κατι τελος παντως να μαθεις;

Όχι το πακέτο το έστειλα σε συγγενή κάποιου γνωστού. Οπότε εγώ δεν έχω κάποια επιπλέον στοιχεία.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα δεμα απο aliexpress.

 

Το tracking number ειναι SYRM108562009

 

Στο tracking του AliExpress μου δειχνει οτι εφτασε στην Ελλαδα 23/10!

 

Η αναζητηση αποστολης στα ΕΛΤΑ δε το αναγνωριζει (Tracking Number SYRM108562009 is incorrect!)

 

Δε μου εχει ερθει ειδοποιηση ποτε.

 

Υπαρχει περιπτωση να μην ερχεται με ΕΛΤΑ ;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

Ειχα το ίδιο πρόβλημα πριν περίπου ένα μήνα. Μπες στο aliexpress, και στείλε στον πωλήτη να σου δώσει το "Next tracking number" για να παρακολουθήσεις το πακέτο σου στην Ευρώπη.

 

Το tracking αυτό θα μοιάζει περισσότερο με τα παραδοσιακά tracking codes που έχεις ίσως δει και θα το δέχεται και το site των ΕΛΤΑ για να μπορέσεις να το βρεις.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Νέο μέλος! Το τρίμηνο Νοέμβρης Δεκέμβρης Ιανουάριος η χειρότερη εμπειρία με τις κουριερ όλες!! Τώρα έστρωσε το πραγμα
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε δέμα από 11/11 ήταν χωρίς tracking. Επίσης έχω 5 δέματα που γράφουν εκφόρτωση στο αεροδρόμιο σε διαφορετικές ημερομηνίες από Φεβρουάριο μέχρι και 30/3. Δεν κουνιέται κανένα...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε δέμα από 11/11 ήταν χωρίς tracking. Επίσης έχω 5 δέματα που γράφουν εκφόρτωση στο αεροδρόμιο σε διαφορετικές ημερομηνίες από Φεβρουάριο μέχρι και 30/3. Δεν κουνιέται κανένα...

Εμένα κουνήθηκε ένα με εκφόρτωση από 5/3. Ένα άλλο με παραγγελία από Δεκέμβρη και εκφόρτωση 26/2 (τόσο έκανε) ακόμη άφαντο. Τουλάχιστον για το δεύτερο αποζημιώθηκα από το aliexpress.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περιμένω και γω ένα δέμα με κωδικο UD375513523YP.

Τα στοιχεία που βλέπω είναι:

2021-02-09 01:05 Arrived at Athens International airport on 09/02/2021 01:05AM

2021-02-08 21:13 Transit out from AMS

2021-02-06 02:40 Dispatch out from DXB

2021-02-03 15:13 Dispatch to GREECE

2021-02-03 13:05 Port of destination - Arrival

2021-02-03 03:26 Port of departure - Departure

2021-02-01 11:37 Posting over the counter

2021-02-01 07:57 Pre-Advice to GREECE

2021-01-29 07:25 Last mile=> Destination country post, number UA037730317AE

2021-01-29 05:25 Yanwen facility - Outbound

2021-01-27 20:22 Processing information input

2021-01-27 20:05 Yanwen Pickup scan

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι με τo ταχυδρομείo γενικά. Δεν είναι μόνο το δικό σου δέμα. Και απο ότι φαίνεται είναι πάρα πολλά. Και δεν γίνεται να χάθηκαν όλα (γιατί τότε μιλάμε για ριφιφί με ότι αυτό συνεπάγεται σε ποινικό επίπεδο). Απλά μιλάμε για αδυναμία των ΕΛΤΑ Να αντεπεξέλθουν στον αυξημένο φόρτο και τεράστιες καθυστερήσεις στην παραλαβή δεμάτων απο το εξωτερικό... Κάτι το οποίο (απο ότι φαίνεται) θα ισχύει γενικώς απο εδώ και πέρα με τα ταχυδρομεία (εκτός και στελεχωθούν :X :lol:)
Και ναι λοιπόν...το δέμα ξεκολλησε!

Και όχι, ΔΕΝ είναι πρωταπριλιάτικο αστείο!!!!!!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπόν...το δέμα ξεκολλησε!

Και όχι, ΔΕΝ είναι πρωταπριλιάτικο αστείο!!!!!!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θυμάμαι καλά είχε κολλήσει από 25/1 με nlpost?? Μακάρι να ξεκολλήσει και το δικό μου που είναι εκεί από 25/1!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά

Τελευταίο update είναι αυτό

1/4/2021, 03:40 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω COVID είχε γίνει ένας τεράστιος χαμός και είχαν μείνει πίσω μέχρι και 3 μήνες ταχυδρομεία.

Τώρα το πράγμα ξεμπουκώνει, θα αρχίσουν να έρχονται σιγά σιγά.

Μέχρι 15 Απριλίου όσοι έχουν παραγγείλει και έχουν γίνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ Μάρτιο, θα τα πάρουν.

Edited by Angelos32
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...