Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το γνωρίζω ότι από Τσεχία έρχεται με dhl, αλλά το tracking number μου είναι της μορφής CQ*******DE και το 17track μου το βγάζει με Ελτα για κάποιον λόγο.

 

***Λάθος διατύπωση... Το δείχνει ότι το έστειλε η dhl Γερμανία αλλά θα παραδοθεί σε Ελτα Ελλάδα. Οπότε από την στιγμή που μπήκε Ελλάδα επικοινωνώ με Ελτα ή dhl?

Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το γνωρίζω ότι από Τσεχία έρχεται με dhl, αλλά το tracking number μου είναι της μορφής CQ*******DE και το 17track μου το βγάζει με Ελτα για κάποιον λόγο.

 

***Λάθος διατύπωση... Το δείχνει ότι το έστειλε η dhl Γερμανία αλλά θα παραδοθεί σε Ελτα Ελλάδα. Οπότε από την στιγμή που μπήκε Ελλάδα επικοινωνώ με Ελτα ή dhl?

 

Και ενώ αυτής της μορφης εχω από Tσεχια πηρα τηλέφωνο στο 2130022593 και μου έδωσε τον αριθμό αποστολής τον καινούργιο της dhl express ,για να είναι με ελτα θα πρέπει να είχε ενημερώσεις στο σαιτ των ελτα ,

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ αυτής της μορφης εχω από Tσεχια πηρα τηλέφωνο στο 2130022593 και μου έδωσε τον αριθμό αποστολής τον καινούργιο της dhl express ,για να είναι με ελτα θα πρέπει να είχε ενημερώσεις στο σαιτ των ελτα ,

Λοιπόν πήρα το tracking number και το πέρασα στα Ελτα tracking και δεν μου έβγαλε τίποτα. Στο Dhl tracking μου έβγαλε ακριβώς ό, τι μου έγραφε και στο 17track. Οπότε θα επικοινωνήσω με την Dhl. Να είσαι καλά!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα το tracking number και το πέρασα στα Ελτα tracking και δεν μου έβγαλε τίποτα. Στο Dhl tracking μου έβγαλε ακριβώς ό, τι μου έγραφε και στο 17track. Οπότε θα επικοινωνήσω με την Dhl. Να είσαι καλά!

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html

Θα εμφανιστεί και ο αριθμός αποστολής της DHL express. Αν όχι πατάς εκεί που λέει track and trace in foreign countries

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω ένα δέμα από AliExpress.

LT******NL

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/2/2021, 09:26 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 16:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/1/2021, 09:57 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

6/1/2021, 02:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε περίπου θα παραλάβω; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω ένα δέμα από AliExpress.

LT******NL

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/2/2021, 09:26 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 16:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/1/2021, 09:57 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

6/1/2021, 02:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε περίπου θα παραλάβω; ευχαριστώ

 

Το πότε, κανείς δεν μπορεί να σου το πει, αλλά πρέπει να έχεις υπομονή γιατί τα δέματα από Ali καθυστερούν πολύ.

Το δικό σου φαίνεται να έχει φτάσει στο αεροδρόμιο, αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Το πότε, κανείς δεν μπορεί να σου το πει, αλλά πρέπει να έχεις υπομονή γιατί τα δέματα από Ali καθυστερούν πολύ.

Το δικό σου φαίνεται να έχει φτάσει στο αεροδρόμιο, αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος ακόμη.

 

Ευχαριστώ πολύ. Πήρα εχθές τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι όντως έφτασε,αλλά δεν έχει προχωρήσει γιατί δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο κουτί κ να μιλήσω με τον πωλητή.βεβαια η κοπέλα στο τηλέφωνο μου φάνηκε ότι ήθελε να κλείσει απλά γρήγορα το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Πήρα εχθές τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι όντως έφτασε,αλλά δεν έχει προχωρήσει γιατί δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο κουτί κ να μιλήσω με τον πωλητή.βεβαια η κοπέλα στο τηλέφωνο μου φάνηκε ότι ήθελε να κλείσει απλά γρήγορα το τηλέφωνο

 

Θα μιλήσεις με τον πωλητή και θα του μεταφέρεις όσα σου είπε η υπάλληλος των ΕΛΤΑ και θα ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Δεν νομίζω, βέβαια, ότι θα συγκινηθεί αλλά δεν έχεις άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με τον πωλητή και θα του μεταφέρεις όσα σου είπε η υπάλληλος των ΕΛΤΑ και θα ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Δεν νομίζω, βέβαια, ότι θα συγκινηθεί αλλά δεν έχεις άλλες επιλογές.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό ήταν εγκλωβισμένο το δικό σου στο Κ.Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ? (Μπας και υπολογίσω πότε θα φύγει το δικό μου που είναι στο Κ.Δ. από 10/3 κι ακόμη τίποτε...)

 

ΑΚΥΡΟ! Δεν πρόσεξα το προηγούμενο μήνυμα σου που εγραφε για 1,5 εβδομάδα

Χθες πήρα το πακέτο μου. 31 μέρες στο δρόμο, απο αυτές οι μισές εντός Ν. Θεσσαλονίκης...

 

Η υπάλληλος στα ΕΛΤΑ μου λέει "μην περιμένεις ειδοποιητήριο, να έρχεσαι όταν βλέπεις άφιξη στο κατάστημα"

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το πακέτο μου. 31 μέρες στο δρόμο, απο αυτές οι μισές εντός Ν. Θεσσαλονίκης...

 

Η υπάλληλος στα ΕΛΤΑ μου λέει "μην περιμένεις ειδοποιητήριο, να έρχεσαι όταν βλέπεις άφιξη στο κατάστημα"

 

Ωραία, τουλάχιστον στο τέλος το δέμα βρήκε τον δρόμο του! Εμένα 20 μέρες από Σουηδία (7 μέρες από Σουηδία-Θεσσαλονίκη και 13 από Ωραιόκαστρο-Κ. Τούμπα!!!) Τουλάχιστον χθες ήταν Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και σήμερα έβγαλε άφιξη στο κατάστημα της Κ. ΤΟΥΜΠΑΣ, οπότε λογικά αύριο το παίρνω κανονικά...:up:

Edited by wiper66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το θέμα που είχα με το δέμα από το Banggood στην προηγούμενη σελίδα έγινε το εξής για όποιον ενδιαφέρεται. Μου βάρεσε το tracking ότι το δέμα δεν μπορεί να παραδοθεί λόγω έλλειψης στοιχείων παράδοσης. Πήρα τηλέφωνο στην Dhl όπως μου είπαν οι συνφορουμίτες και με παρέπεμψαν στην Dhl express δινοντάς μου ένα δεκαψήφιο κωδικό. Πήρα την Dhl express, έδωσα τον κωδικό και με ενημέρωσαν ότι το δέμα είναι στην Acs courier της περιοχής μου, απλά δεν έχει αριθμό κινητού στα στοιχεία, ώστε να επικοινωνήσουν μαζί μου από την Acs. Πήρα την acs και πράγματι το δέμα είναι εκεί.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω το Banggood. Σε δεκάδες αποστολές όλα τέλεια και έρχονται αμέσως. Σε random αποστολές όμως δεν γράφουν στην καρτέλα το κινητό μου, μου έχει ξαναγίνει αυτό παλιότερα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Να λέμε και τα καλά. Αποστολή χθες από Τρίπολη με ΕΛΤΑ courier ,σήμερα πρωί παραλαβή από κατάστημα της περιοχής μου στην Φωκίδα. Άριστη εξυπηρέτηση και φυσικά ταχύτατη.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ίδιο. Παραγγελία από ali από 11/12 με ΝLpost έφυγε από Ολλανδία 8/1 αεροδρόμιο από 25/1 και έκτοτε σιγή

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ακριβώς τα ίδια. Από 25/1 αεροδρόμιο με αναχώρηση από Ολλανδία 8/1 και ημερομηνία παραγγελίας 11/12. Έκανα ήδη dispute αλλά επειδή είναι με AliExpress shipping δεν την έκαναν δεκτή ακόμη μου λένε να μιλήσω με ΕΛΤΑ λες και θα βρω άκρη... Δεν υποχωρώ και θα δω που θα το πάνε. Όταν είναι με AliExpress shipping αποζημιώνει το Ali και όχι ο πωλητής. Ειδωμεν.....

Ακριβώς τα ίδια με λένε.

Ότι έφτασε στο ταχυδρομείο και υπεύθυνος για την παραλαβή είμαι εγώ...

Πλάκα μας κάνουν??????

 

Βρήκες άκρη μήπως???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κ σε μένα ακριβώς το ίδιο παραγγελία από ali 3/1 έφτασε αεροδρόμιο 11/2 εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο από τότε τίποτα. Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ τη πρώτη φορά μου είπε μια ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο δέμα κ για αυτό δεν έχει προχωρήσει,πήρα ξανά τηλέφωνο μετά από 3 μέρες μου είπαν ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμα ο σάκος, κάποια στιγμή θα τον ανοίξουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

 

Αν δεν τη γράψεις πως θα σε βοηθήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Περιμένω ένα δέμα από Κίνα από τις 2/2. Φαίνεται να έχει φτάσει στον αερολιμένα Αθηνών στις αρχές Μαρτίου και στις 8/3 μου εμφάνισε στις καταχωρήσεις της αναζήητησης αποστολής "Dispatch Unloaded" οπότε ήταν και η τελευταία καταχώρηση, χωρίς καμιά περαιτέρω εξέλιξη. Ο υπάλληλος του ταχυδρομείου των ΕΛΤΑ με τον οποίο επικοινώνησα μου είπε οτι πρέπει να ζητήσω από τον πωλητή μου να τους στείλει με mail ένα "αίτημα αναζήτησης αποστολής" προκειμένου να διαπιστωθεί αν το δέμα υπάρχει και βρίσκεται υπό επεξεργασία ή έχει χαθεί στην πορεία και οτι εγώ ως επικείμενος παραλήπτης δεν μπορώ να στείλω τέτοιο αίτημα και μόνο ο πωλητής είναι σε θέση.... Ο πωλητής μου πάλι μου έδωσε την ακριβώς αντίθετη απάντηση, οτι δηλαδή εκείνοι δεν έχουν καμιά τέτοια αρμοδιότητα και πρέπει εγώ και πρέπει να το στείλω εγώ........ Ποιός από τους 2 έχει δίκιο και ποιός λέει οτι να'ναι για να με ξεφορτωθεί; Και κατά πόσο έχει νόημα η αποστολη ενός τέτοιου αιτήματος έίτε το κάνω εγώ είτε ο πωλητής...; Περιμένουν παρακλινηση από τα ΕΛΤΑ για να κάνουν τη δουλειά τους αλλιώς θα περιμένει το δέμα στα αζήτητα;; Συγνώμη για το σεντόνι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν τη γράψεις πως θα σε βοηθήσουμε;

 

Έγινε αποστολή του μηνύματος χωρίς να προλάβω να το ολοκληρώσω. Στέλνω πρώτη φορά και δεν είμαι εξοικειωμένη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Περιμένω ένα δέμα από Κίνα από τις 2/2. Φαίνεται να έχει φτάσει στον αερολιμένα Αθηνών στις αρχές Μαρτίου και στις 8/3 μου εμφάνισε στις καταχωρήσεις της αναζήητησης αποστολής "Dispatch Unloaded" οπότε ήταν και η τελευταία καταχώρηση, χωρίς καμιά περαιτέρω εξέλιξη. Ο υπάλληλος του ταχυδρομείου των ΕΛΤΑ με τον οποίο επικοινώνησα μου είπε οτι πρέπει να ζητήσω από τον πωλητή μου να τους στείλει με mail ένα "αίτημα αναζήτησης αποστολής" προκειμένου να διαπιστωθεί αν το δέμα υπάρχει και βρίσκεται υπό επεξεργασία ή έχει χαθεί στην πορεία και οτι εγώ ως επικείμενος παραλήπτης δεν μπορώ να στείλω τέτοιο αίτημα και μόνο ο πωλητής είναι σε θέση.... Ο πωλητής μου πάλι μου έδωσε την ακριβώς αντίθετη απάντηση, οτι δηλαδή εκείνοι δεν έχουν καμιά τέτοια αρμοδιότητα και πρέπει εγώ και πρέπει να το στείλω εγώ........ Ποιός από τους 2 έχει δίκιο και ποιός λέει οτι να'ναι για να με ξεφορτωθεί; Και κατά πόσο έχει νόημα η αποστολη ενός τέτοιου αιτήματος έίτε το κάνω εγώ είτε ο πωλητής...; Περιμένουν παρακλινηση από τα ΕΛΤΑ για να κάνουν τη δουλειά τους αλλιώς θα περιμένει το δέμα στα αζήτητα;; Συγνώμη για το σεντόνι....

 

Συνήθως, αυτή η καθυστέρηση στο αεροδρόμιο είναι αναμενόμενη λόγω του ελέγχου που γίνεται από το τελωνείο. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος και δεν έχει σκαναριστεί το δέμα σου. Οι καθυστερήσεις αυτού του είδους είναι γνωστές και και ξεπερνούν το διάστημα από 8/3 που γράφεις.

Υπομονή, λοιπόν, και θα δεις στα ΕΛΤΑ την κίνηση του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια με λένε.

Ότι έφτασε στο ταχυδρομείο και υπεύθυνος για την παραλαβή είμαι εγώ...

Πλάκα μας κάνουν??????

 

Βρήκες άκρη μήπως???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετά από τις επιπλέον 5 ημέρες που έδινε το ali από το dispute μου επέστρεψε τα 18€ που έκανε η παραγγελία. Το δέμα 2 μήνες ακριβώς σήμερα από τη μέρα που έφτασε στο αεροδρόμιο είναι στην ίδια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα από Γαλλία με colissimo. Στάλθηκε 27 Φεβρουαρίου και τελευταία ενημέρωση είναι άφιξη αεροδρόμιο Γαλλία την 2 Μαρτίου. Έκτοτε δεν υπαρχει ανανέωση στο tracking. Ελλάδα δεν εμφανίζει άφιξη. Τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Ένα δέμα άφιξη αεροδρόμιο εκφόρτωση από 28/2 ένα άλλο 8/3 είναι κολλημένα. Ενω ένα άλλο που έφτασε 23/3 ήδη είναι Θεσσαλονίκη. Δηλαδή τελείως τυχαία το θα έρθει και τι θα καθυστερήσει...
Link to comment
Share on other sites

Κ σε μένα ακριβώς το ίδιο παραγγελία από ali 3/1 έφτασε αεροδρόμιο 11/2 εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο από τότε τίποτα. Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ τη πρώτη φορά μου είπε μια ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο δέμα κ για αυτό δεν έχει προχωρήσει,πήρα ξανά τηλέφωνο μετά από 3 μέρες μου είπαν ότι δεν έχει ανοιχτεί ακόμα ο σάκος, κάποια στιγμή θα τον ανοίξουν.

 

Καλησπέρα.

Κάτι αντίστοιχο και εγώ...

Περιμένω ένα πακέτο από Κίνα και σύμφωνα με την ιστοσελίδα των Ελ.Τα. αυτό ανιχνεύθηκε τελευταία φορά στις 11/02 με ένδειξη "εκφόρτωση από μεταφορικό μεσο". Όμως, η περιοχή ανίχνευσης είναι κενή!

Πήρα στα Ελ.Τα. τηλέφωνο και μου λένε ότι ήρθε μεν ο σάκος, αλλά το πακέτο δεν ήταν μέσα σε αυτόν και θα πρέπει να κάνει αναζήτηση αποστολής ο αποστολέας!

Ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό σημαίνει η εν λόγω ένδειξη; Ή απλά η τηλεφωνήτρια πρέπει να λέει αυτό το ποίημα;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο η περιοχή ανιχνευσης κενή,το μόνο που γράφει 11/2" εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο"

Πήρα δυο φορές τηλέφωνο,τη πρώτη μου είπαν κ εμένα ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο δέμα κ τη δεύτερη φορά που πήρα τηλέφωνο,ύστερα απο 3 μέρες μου είπαν ότι δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος, να έχω λίγη υπομονή κ θα παραλάβω σίγουρα. Δεν ξέρω τι ισχύει...

Edited by E08
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...