Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το unconnected parcel είναι κάτι ανησυχητικό η απλά ανέλαβε κάποιος άλλος το πακέτο και δεν το βλέπουν πλέον αυτοί;d36d84196ad3b7b22977805d75294ac2.jpg

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εγώ περιμένω δυο απλό μικρα δέματακια από Αγγλία (χωρίς tracking) και έχω κλείσει ήδη το μήνα (προ κορονοιου ήταν με το ζόρι 7 εργάσιμες, και εν μέσω πανδημίας μου έρχονταν σε 20 μαξ μερες). Να περιμένω η το έχασαν και πρέπει να πάω για refund ; Ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εγώ περιμένω δυο απλό μικρα δέματακια από Αγγλία (χωρίς tracking) και έχω κλείσει ήδη το μήνα (προ κορονοιου ήταν με το ζόρι 7 εργάσιμες, και εν μέσω πανδημίας μου έρχονταν σε 20 μαξ μερες). Να περιμένω η το έχασαν και πρέπει να πάω για refund ; Ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ;

 

Δεν γράφεις αξίες και χρόνο παραγγελίας (προ ή μετά 1/1/21).

Σε κάθε περίπτωση, ειδικά, τα δέματα από ΗΒ έχουν καθυστέρηση αφού όλα περνάνε από τελωνείο μετά την 1/1/21.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα δύο αξίας κάτω από 22 ευρώ.Οποτε 1000% δεν περνάνε. Και τα έστειλαν μέσα στο Brexit, για την ακρίβεια τα έστειλαν 5/1.Οποτε λες είναι λογικό να αργήσουν με το τελωνείο...
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "δεν περνάνε" και άλλο το "σταματάνε" στο τελωνείο.

Όλα τα δέματα από το ΗΒ σταματάνε, ειδικά αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ξέρει κανεις πως είναι τα πράγματα πλεον στις μεταφορές και αν θα έχουμε κάποια επιτάχυνση των διαδικασιών;;;

Εχω δέματα από Ισπανία και Γερμανία αλλά δεν βλέπω ανανεώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ξέρει κανεις πως είναι τα πράγματα πλεον στις μεταφορές και αν θα έχουμε κάποια επιτάχυνση των διαδικασιών;;;

Εχω δέματα από Ισπανία και Γερμανία αλλά δεν βλέπω ανανεώσεις....

 

Ακόμα περιμένω δεματάκι που μπήκε Ελλάδα 9 Νοεμβρίου... οπότε... εκ των πραγμάτων δηλαδή... όχι ότι είμαι απαισιόδοξος... αλλά... :cry:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ξέρει κανεις πως είναι τα πράγματα πλεον στις μεταφορές και αν θα έχουμε κάποια επιτάχυνση των διαδικασιών;;;

Εχω δέματα από Ισπανία και Γερμανία αλλά δεν βλέπω ανανεώσεις....

 

Οι καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο είναι μεγάλες και για τα επόμενα βήματα μέχρι τον παραλήπτη ακόμη μεγαλύτερες.

Οι υπάλληλοι λιγοστεύουν με εθελούσιες κλπ και η κατάσταση χειροτερεύει.

Φυσικά, δεν υπάρχει τρόπος να συντομεύσει ο παραλήπτης τη μεταφορά και παράδοση, όπως ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω δεματάκι που μπήκε Ελλάδα 9 Νοεμβρίου... οπότε... εκ των πραγμάτων δηλαδή... όχι ότι είμαι απαισιόδοξος... αλλά... :cry:

 

δηλαδή,εγώ που το περιμένω από τις 12/01 που βρίσκεται στο αεροδρόμιο είμαι μακρυά,ε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για επιτάχυνση δεν το βλέπω ακόμα ,

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα αντικείμενα παραμένουν πολλές μέρες πλέον στην Ελλάδα πριν παραδοθούν.

Εκφόρτωση στο αεροδρόμιο 31/1 , μέχρι σήμερα δεν έχουν μπει τελωνείο. Αλλά και αν βγουν απο τελωνείο θέλει άλλες 7 με 10 μέρες για να παροδοθεί.

Χτες παρέλαβα αντικείμενα που μπήκαν Ελλάδα 8 με 11 Ιανουαρίου.

Το Ελτά κάνει εθελούσιες απολύσεις , χωρίς προσωπικό δεν ξέρω τι θα κάνουν , και από ότι διάβασα ακόμα και οι ταχυδρόμοι δεν θα περνάνε καθημερινά αλλά 2 φορές την εβδομάδα....

Υπομονή μεγάλη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω, σωστά, προσθέτω και μια σημερινή πληροφορία.

Δέμα βρίσκεται από την ΠΑ 5/2/21 τα ξημερώματα στο γραφείο της περιοχής μου και ενώ συνήθως στις 08.00 φαίνεται το βήμα "Προς Παράδοση", δεν φάνηκε αυτό την ΠΑ, αλλά ούτε και σήμερα που ήμουν σίγουρος ότι θα παραλάβω.

Τηλεφώνησα στο γραφείο και αφού βρήκε τον κωδικό ο υπάλληλος και επειβεβαίωσε ότι το δέμα είχε φτάσει από την ΠΑ, είπε ότι η περιοχή μου πλέον εξυπηρετείται από 1 ταχυδρόμο πλέον (έφυγαν οι υπόλοιποι). Στην ερώτηση αν μπορώ να έρθω να το παραλάβω, απάντησε ότι δεν γνωρίζει που το έβαλε ο ταχυδρόμος!!!

Κράτησε, όμως, το όνομα και το τηλέφωνό μου, για να ρωτήσει το μεσημέρι τον ταχυδρόμο και να με πάρει να μου πει πότε θα παραλάβω!!!

Ελλάς , το μεγαλείο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Αν περνάει κάθε 3 ημέρες από την περιοχή σου , μην βιάζεσαι. Μέχρι την τετάρτη θα του το δώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω ένα γράμμα (μικρό φάκελο) το οποίο στάλθηκε από Αμερική με USPS. Με βάση το tracking number (UA936265137US) στο site της USPS, έχει φτάσει πιθανότατα στην Αθήνα στις 2/2. Tο tracking number ξεκινάει από UΑ και τελειώνει σε US και βάζοντας το στο site των ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει καμία καταχώρηση.

 

Βάσει των εμπειριών των μελών, θα ήθελα να ρωτήσω:

- αν το γράμμα θα εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ κατά την άφιξη του στην Ελλάδα και αν θα μπορώ να δω τις κινήσεις του γράμματος στην Ελλάδα μέσω του site των ΕΛΤΑ

- αν πρόκειται να εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ , πόσες μέρες θα χρειαστεί να γίνει αυτό μετά την άφιξη στην Αθήνα

 

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στα ΕΛΤΑ γιατί δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος και δεν έχουν σκαναιστεί όλα όσα περιέχει.

Υπομονή και θα το δεις και στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω από αγγλια ebay συγκεκριμένα οποιος εχει οτιδήποτε νεότερο ας ενημερώσει ευχαριστώ

όχι κινα αγγλια κατευθείαν αγγλια ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι φυσιολογική η καθυστέρηση ενός μηνός μεταξύ Θεσ/νίκης και αεροδρομίου Αθηνών και δεν θα μάθουμε τους λόγους που ακολούθησε αυτή τη διαδρομή.

Οι χρόνοι των υπόλοιπων διαδρομών είναι φυσιολογικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Ηθελα να ρωτησω αρχικα τι παιζει με αυτο το συστημενο εδω που πηγαινοερχεται στη νεα σμυρνη (απ οπου και θα το παραλαβω) . Το θεμα ειναι οτι ουτε ειδοποιηση μου εχει ερθει ουτε τιποτα.Το αφιξη σε νεα σμυρνη σημαινει οτι μπορω να παω το παρω?Επισης εχω και 2 untracked δεματα,1 απο αγγλια royal mail και 1 ελβετια swiss post ,επισης απτα οποια καμια ενημερωση/ειδοποιηση 40 μερες τωρα, τι παιζει?Να στε καλα ολοι

5/2/2021, 07:35 ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

4/2/2021, 14:07 Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

4/2/2021, 14:02 Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

4/2/2021, 08:54 Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

28/1/2021, 06:09 Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

28/1/2021, 04:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/1/2021, 15:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

27/1/2021, 13:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

20/1/2021, 16:08 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

20/1/2021, 13:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

20/1/2021, 07:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/12/2020, 01:42 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/12/2020, 15:38 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by kimchi
typos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας να το πάρεις από το ταχυδρομείο,
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω δεματάκι που μπήκε Ελλάδα 9 Νοεμβρίου... οπότε... εκ των πραγμάτων δηλαδή... όχι ότι είμαι απαισιόδοξος... αλλά... :cry:

δηλαδή,εγώ που το περιμένω από τις 12/01 που βρίσκεται στο αεροδρόμιο είμαι μακρυά,ε;

 

Ήρθε! Τρεις μήνες μετά την είσοδο στη χώρα. Και μάλιστα το έφερε ο ταχυδρόμος, δεν άφησε ειδοποίηση! :D Επιτέλους! Κουράγιο λοιπόν!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Update

Σημερα πρωι πρωι πηγα ελτα . Παρελαβα το tracked πακετο μου και μαζι ανεφερα στην υπάλληλο οτι περιμενω και 2 απλα .Ευτυχως θυμηθηκε οτι ειχε δει το ονομα μου σε ενα απλο και μου το εδωσε κι αυτο χωρις ειδοποίηση .Ναναι καλα.Ακομη μου εδωσε και ενα τηλέφωνο για να μιλησω με τον ταχυδρομο μου οσον αναφορά το αλλο απλο .Παλι καλα εχουμε καλους υπαλλήλους που ενδιαφέρονται και με χαμόγελο στις 8 το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μου εδωσε και ενα τηλέφωνο για να μιλησω με τον ταχυδρομο μου οσον αναφορά το αλλο απλο

 

:rolleyes: - αν ειναι με συμβαση φιλε μου μετα απο λιγο δεν θα ισχυει, την εχω πατησει κι εγω στο παρελθον εστειλα sms σε ταχυδρομο που ο ιδιος μου ειχε δωσει το κινητο του και μου απαντησε ο ανθρωπος πως δεν του εκαναν ανανεωση και τελος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε! Τρεις μήνες μετά την είσοδο στη χώρα. Και μάλιστα το έφερε ο ταχυδρόμος, δεν άφησε ειδοποίηση! :D Επιτέλους! Κουράγιο λοιπόν!

παλικαρια εγω εχω απο 25 δεκεμβριου και 31 δεκεμβριου και μετα εχω απο 2-3 και 23 ιανουαριου και ολα λενε arrival at athens,,και σημερα που πηγα ταχυδρομειο μου ελεγε εκει ο υπαλληλος οτι τους ηρθε δεμ απου το εψαχνε ενας απο το καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

..και από ότι διάβασα ακόμα και οι ταχυδρόμοι δεν θα περνάνε καθημερινά αλλά 2 φορές την εβδομάδα....

 

:) - αγαπητε αυτο ισχυει (το ζουμε δηλαδη) τουλαχιστον απο προπερσι σε μερικες περιοχες, αραιωσαν ως και τα βανακια ακομη ενω ο ιδιος διανομεας αναλαμβανει μεγαλυτερη περιοχη απο οτι ειχε πρωτα που σημαινει και να θελει δεν μπορει αυθημερον να την καλυψει ολη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει κολλήσει το δεματάκι μου. Απο Ρωσία έρχεται εδω και 53 ημέρες. Μάλλον το στέλνουν με σαλιγκάρι. Τελευταίο στάδιο είναι αυτό στο tracking και δεν έχω νεότερα. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα πόσο καιρό μπορεί να πάρει να ξεκολλήσει από εκεί και αν είναι φυσιολογικό; Γιατί βλέπω κάτι tracking από φίλους του φόρουμ και το συγκεκριμένο στάδιο των τελωνείων το περνάνε σε κάτι ώρες!

 

Σε προηγούμενο δέμα που είχα παραλάβει από ίδιο άνρθωπο - ίδια χώρα τα τελωνεία τα πέρασε σε 3 ήμερες.

 

 

05/02/2021 06:21 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...